Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 17, 2021

Україна опинилася на межі виключення з міжнародних організацій

Автор:

|

Січень 30, 2014

|

Рубрика:

Україна опинилася на межі виключення з міжнародних організацій

Ухвалення 16 січня ц. р. Верховною Радою України (ВРУ) законодавчих актів, які суттєво обмежують права та свободи українських громадян, ускладнить діяльність країни в низці міжнародних організацій, зокрема в Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ), Раді Європи (РЄ) й Організації Об’єднаних Націй. Під удар також потрапляє діяльність представництва України при Європейському Союзі (ЄС) у Брюсселі. Природа таких ускладнень є очевидна: мета діяльності всіх трьох міжнародних організацій — захист прав людини. Відповідно, придушення таких прав призводить до тиску на країну-члена, застосування до неї процедури моніторингових механізмів, а в разі відмови виконувати взяті під час вступу до ОБСЄ, РЄ й ООН зобов’язання — до призупинення членства або навіть до виключення із цих організацій.

За оцінками аналітиків, ухвалені законодавчі ініціативи незабаром матимуть для України конкреті коротко- й середньотермінові міжнародні наслідки.

Близька перспектива — три місяці
1. Українська тема буде активно обговорюватися на більшості міжнародних форумів і заходів, які проводитимуться в І кварталі 2014 року за участю українських представників. Міжнародні партнери, у першу чергу країни ЄС, США та Канада, будуть пропонувати вписувати в підсумкові документи міжнародних форумів жорсткі формулювання про згортання демократичних процесів в Україні.
2. Використовуючи такі жорсткі формулювання в офіційних документах, ОБСЄ, РЄ й ООН наполягатимуть на запровадженні щодо України додаткових моніторингових процедур, чинних у межах цих організацій. Або ж відбудеться посилення існуючих моніторингових процедур, що існують, наприклад, у Раді Європи. А на практиці це означає, що у Відні, Нью-Йорку, Женеві та Страсбурзі фактично на щотижневій основі українським представникам доведеться не лише вислуховувати критичні зауваження від десятків іноземних держав, – вони також будуть змушені пояснювати причини згортання демократичних процесів в Україні.
Наслідком такого моніторингу стане різке погіршення міжнародного іміджу України, зведення до мінімуму офіційних контактів Києва з країнами Заходу, зникнення підстав для залучення західних коштів із метою проведення внутрішніх реформ в Україні. Інвестиційна привабливість країни погіршуватиметься.
3. Під час сесії Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), запланованої на кінець січня ц. р., вочевидь, на порядок денний буде поставлене питання про розгляд внутрішньополітичної ситуації в Україні. У підсумку в документах ПАРЄ можуть з’явитися натяки на санкції.
4. Питання про події в Україні може бути порушене в рамках проведення наприкінці січня у Відні першої підготовчої зустрічі щодо підготовки до 22-го Форуму ОБСЄ з питань економіки та навколишнього середовища.
5. В ООН у межах засідань низки робочих органів делегація ЄС, окремі країни-члени Євросоюзу, а також США можуть указати Україні на неприпустимість згортання демократичних процесів, пов’язаних із утисками прав людини.
6. Більшість дипломатичних установ України в країнах-членах ЄС опиняться під серйозним політичним тиском із боку національних урядів. Це станеться не лише завдяки ухваленню вищевказаних законів, а й через те, що Україна після зриву підписання Угоди про асоціацію проявила себе як ненадійний партнер, залежний від Росії.

Середня перспектива — до кінця 2014-го
1. Увесь накопичений за І квартал міжнародний негатив почне трансформуватися в конкретні міжнародні труднощі для офіційного Києва. Міністр закордонних справ України Леонід Кожара стане повністю невиїзним до Європи та Північної Америки. Уже тепер його спілкування з міжнародними партнерами звелося до обговорення міжнародних питань із послами іноземних держав, акредитованих в Україні.
Це — серйозна негативна тенденція, що існує в міжнародній практиці країн із диктаторськими режимами. Автоматично така ситуація позначиться на Януковичу, який буде змушений освоювати Туреччину, Ізраїль, окремі країни Близького Сходу, можливо — Африки (Україна може здійснити 2014 року «африканський прорив»).
На цьому тлі обговорення з Європою, США та Канадою серйозних економічних проектів зведеться до мінімуму, що, вочевидь, призведе до скорочення торгівлі та зменшення обсягів продажу українських товарів на ці ринки. Росія навряд чи буде компенсувати українським виробникам поступову втрату європейського й американського ринків, унаслідок чого посиляться протестні настрої у бізнес-середовищі України.
2. Увага до України з боку Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) різко підвищиться. Імовірно, що друге рішення суду в справі Юлії Тимошенко буде ухвалене швидко (наприклад, у березні-квітні ц. р.) й у ньому може міститися вимога про її звільнення.
Також жорсткішими стануть рішення ЄСПЛ щодо тисяч інших позовів українських громадян, які вже перебувають на розгляді суду. Очікується, що на розгляд Європейського суду надійде безліч скарг у нових справах (Тетяна Чорновіл, Юрій Луценко й інші), пов’язаних з актами насилля в Україні в грудні 2013-го та січні 2014 року. Таким чином, Україна ризикує стати лідером за кількістю поданих до ЄСПЛ позовів, що автоматично знизить її міжнародні демократичні рейтинґи.
3. Київ може очікувати поступове згортання проектів і програм, які фінансуються Європейським Союзом, США та Канадою через Міністерство закордонних справ України й інші державні установи. Це обмежить доступ країни до важливих фінансових ресурсів Заходу, які десятками років спрямовувалися на її внутрішні реформи.
Як наслідок, накопичений протягом року негатив може призвести до того, що в міжнародних організаціях, де Україна є постійним членом, визріють настрої про ухвалення рішень щодо призупинення її членства в цих організаціях. А це — прямий шлях до міжнародної ізоляції, погіршення внутрішньоекономічної ситуації в країні, виникнення хаосу у близькому оточенні президента України та різкої поляризації суспільства. Така міжнародна ситуація робить результати проведення 2015 року президентських виборів важкопрогнозованими.
Група глобальної розвідки Geostrategy
http://geostrategy.ua/node/690

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply