Новини для українців всього свту

Sunday, Aug. 9, 2020

Угода про об’єднання опозиції не працює

Автор:

|

Лютий 16, 2012

|

Рубрика:

Угода про об’єднання опозиції не працює

Підписана більшістю опозиції 22 січня угода про спільні дії на виборах до Верховної Ради України восени поки що є далекою від реалізації. Одразу після підписання документа Олександр Турчинов (на фото), фактичний лідер Всеукраїнського об’єднання (ВО) «Батьківщина», заявив, що партії, котрі входять до Комітету опору диктатурі (КОД), узгодять єдиних кандидатів на мажоритарні округи до кінця лютого. Проте вже цілком зрозуміло, що до весни нічого із цього не буде зроблено.

У Чернівцях та Полтаві було проведено «круглі столи» за участю представників широкого кола партій (крім учасників КОД — «Удар» Віталія Кличка і Соціалістична партія), але погодити єдиних кандидатів на округи в цих областях не вдалося. У кожному випадку знаходилося кілька людей від різних партій, які вважають себе найпопулярнішими кандидатами в окрузі. У березні, імовірно, буде проведено соціологічне опитування, щоби таки визначити фаворитів. «У місцевих організаціях і «Фронту змін», і «Батьківщини», й інших партій є проблема завищеної самооцінки. І в низці випадків ми нікуди не втечемо від того, щоби провести опитування громадської думки», — визнав народний депутат Геннадій Москаль, який нещодавно став членом «Фронту змін». Проте, за його словами, він не став би перебільшувати існуючі розбіжності — у деяких округах вже є абсолютно очевидні фаворити.

Якщо представники ВО «Батьківщина», «Фронту змін» і ВО «Свобода» налаштовані оптимістично, то їхні союзники кажуть інше. Схоже, ще буде як мінімум один опозиційний список кандидатів на округи — від Української народної партії (УНП), «Нашої України», «Собору» та Конґресу українських націоналістів, які ведуть перемовини про об’єднання в єдину правоцентристську партію. «Ми будемо висувати кандидатів від об’єднання чотирьох нинішніх партій, а також від громадських організацій, які нас підтримають. Об’єднання має відбутися на ідеологічних засадах, а правоцентристи не мають нічого спільного з «Батьківщиною», ідеологією якої є популізм», — заявив Юрій Костенко, голова УНП. Натомість п. Москаль наголосив на тому, що не бачить небезпеки в конкуренції з боку правоцентристів: «Яке об’єднання з «Нашою Україною»? Та в неї рейтинґ розміром із «пісяючого» хлопчика!»

Олег Тягнибок, дідер «Свободи», перебуваючи в Донецьку, розповів, що планує набрати в цьому реґіоні 5—8 % голосів, причому навіть з урахуванням «крадіжки голосів». Така заява виглядає дуже самовпевненою, якщо взяти до уваги те, що, за результатами всіх останніх соцопитувань, ВО «Свобода» не набирає 5 % навіть загалом по країні, не кажучи вже про один із найбільш антинаціоналістичних реґіонів. Водночас, політолог Вадим Карасьов не вважає поведінку п. Тягнибока випадковою: «Так, він блефує, так, він намагається набити собі ціну напередодні опозиційних торгів за округи. Але це ще не все. Олег Тягнибок чудово розуміє, що владі вигідно підіграти саме йому, позаяк із-поміж усіх опозиційних сил «Свобода» — найприйнятніша саме завдяки її радикальності, через яку вона ніколи не стане центром об’єднання опозиції. Для влади куди небезпечніша єдність тандема «Батьківщини» та «Фронту змін». Якщо це відбудеться, усі інші будуть змушені визнати пріоритет цього об’єднання. Тому для влади вигідна присутність у цьому об’єднанні «Свободи» — трьом завжди важче домовлятися, ніж двом».

Урешті, Анатолій Гриценко, лідер «Громадянської позиції», яка не примкнула до КОД, уважає, що єдиного списку опозиції не буде. «Тому що його не хоче «Свобода», не хоче «Фронт змін» і не хоче «Батьківщина». Але я не бачу в цьому нічого страшного: є багато людей, які не сприймають тої чи іншої партії в цьому об’єднанні, однак при цьому готові відстоювати принципи демократії до кінця», — зауважив політик.

 Андрій Підкуймуха

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply