Новини для українців всього свту

Sunday, Nov. 29, 2020

У Нідерландах «зависла» асоціація України з Європейським Союзом

Автор:

|

Листопад 03, 2016

|

Рубрика:

У Нідерландах «зависла» асоціація України з Європейським Союзом
Марк Рютте

Марк Рютте

Петро Порошенко вважає, що «вдалося усунути небезпеку, яка ще вчора здавалася неминучою».

Без оптимізму
Напередодні саміту лідерів Європейського Союзу (ЄС), який відбувся 20 жовтня ц. р., в уряді Нідерландів, де 6 квітня проголосував проти Угоди про асоціацію України з ЄС 61 % учасників консультативного референдуму з приводу її ратифікації, підготували низку вимог щодо неї, які мав озвучити в Брюсселі Марк Рютте, прем’єр-міністр цієї країни.
Передусім, як повідомили у The Wall Street Journal, він мав закликати лідерів Євросоюзу погодитися з тим, що угода про асоціацію не дає Україні перспективи стати на шлях до членства в ЄС. У Нідерландах також вимагають вилучити з угоди оборонну складову та перспективи отримання Києвом фінансової допомоги.
Утім, поінформовані джерела The Wall Street Journal у Нідерландах упевнені, що навіть у
разі згоди лідерів ЄС із цими вимогами п. Рютте не зможе гарантувати підтримку угоди в його країні через жорстку опозицію в парламенті серед супротивників ЄС.
Та все ж коли 20 жовтня у Брюсселі його попросили «напрацювати політичний компроміс»,
очільник уряду відповів, що йому бракує для цього необхідної більшості в парламенті. «Для того, щоби просити згоди парламенту, я маю бути впевнений, що це рішення підтримується на всіх фронтах, а я не відчуваю оптимізму з цього приводу, — пояснив п. Рютте. — Потрібно, щоб домовленість із цього питання була досягнута між Брюсселем, Україною та Королівством Нідерланди, і при цьому були враховані інтереси нідерландських виборців».
Однак, за його словами, він наразі не бачить компромісу, який би задовольнив усі сторони. Але пообіцяв, що спроби знайти його в перемовинах між Нідерландами, Україною і ЄС триватимуть.
Відтак 25 жовтня в Нідерланди домовлятися про угоду про асоціацію відбув Павло Клімкін, міністр закордонних справ України. А 26 жовтня телефонну розмову з Марком Рютте провів Президент України.
Того ж дня Лінас Лінкявічус, міністр закордонних справ Литви, зазначив, що в Євросоюзі очікують від Нідерландів солідарності в питанні ратифікації Угоди про асоціацію України з ЄС, а також дорікнув нідерландцям: «Якщо ви берете в заручники цілу країну через свої проблеми — це не демократія, а щось інше. Те, чого не зробив Янукович, не підписавши асоціацію, буде зроблено голландським урядом».

Потужний заклик
Вочевидь, і лідери ЄС, і п. Клімкін, п. Порошенко та п. Лінкявічус таки вплинули на п. Рютте, оскільки 28 жовтня він, як зауважили в нідерландських засобах масової інформації, «виступив із потужним закликом до опозиції підтримати його варіант вирішення проблеми з ратифікацією Угоди про асоціацію України з ЄС. У своєму виступі, який журналісти назвали «криком душі Рютте», він заявив, що «це більше, ніж проблема Нідерландів». За його словами, «ратифікація угоди всіма членами ЄС є вкрай важливою і має значний влив на стабільність Європи».
Марк Рютте також нагадав про російські бомбардування Алеппо, жертвами яких стало багато мирних жителів, відтак наголосив: «Європа потребує конкретних дій проти цього типу аґресії… Нашим національним інтересом є стабільність Європи. Найкращою відповіддю
на зовнішню політику Росії була б єдність Європи».
Однак лідери голландської опозиції відповіли того ж дня, що «не бачать причин для зміни своєї позиції щодо результатів референдуму про асоціацію України з ЄС після емоційного звернення прем’єр-міністра Рютте». А 31 жовтня Дональд Туск, президент Європейської ради, запевнив, що «ЄС готовий продовжити роботу з прем’єром Рютте, щоб знайти хороше рішення для ратифікації угоди про асоціацію з Україною в усіх країнах і зберегти Захід єдиним».
Своєю чергою, нідерландський прем’єр того ж дня в листі до парламенту погодився з думкою про «необхідність додаткового часу для прийняття рішення з питання ратифікації Угоди про асоціацію між ЄС та Україною. Дослівно ж він написав у Facebook таке: «Уряд продовжує період для ведення перемовин, аби знайти рішення щодо ратифікації Угоди про асоціацію України і ЄС, на референдумі щодо якої у Нідерландах більшість виступила проти».
Глава уряду зауважив, що питання асоціації України з ЄС не може бути відокремлене від питання нестабільності на кордонах ЄС, відтак наголосив: «Наше зобов’язання полягає в досягненні Радою ЄС 15 і 16 грудня під час перемовин результату, який вирішив би основні проблеми, що виникли у суспільній дискусії щодо угоди про асоціацію».
Марк Рютте пообіцяв парламенту, що «у наступні півтора місяця уряд продовжить перемовини з країнами-членами ЄС та Україною з метою вписати, що угода про асоціацію не є кроком до членства в ЄС та українці не будуть мати доступу до ринку праці ЄС, також має бути включено, що не буде військової спів праці та фінансової допомоги», і спробував заспокоїти опозицію — мовляв, «багато міжнародних контактів упродовж останніх місяців дає уряду впевненість, що таке рішення може бути досягнуте».
Таким чином, прем’єр-міністр Нідерландів запевнив, що намагатиметься знайти компроміс, який дозволив би йому підписати Угоду про асоціацію між Україною і ЄС, та що він прагне врахувати при цьому занепокоєння нідерландців, більшість із котрих на референдумі у квітні 2016-го висловилися проти ратифікації угоди.

«Дуже важливо»
Президент Порошенко відреаґував на це того ж дня заявою, у якій запевнив: «Дуже важливо, що Нідерланди не припиняють ратифікації та продовжать консультації». Він також наголосив, що «вдалося усунути небезпеку, яка ще вчора здавалася неминучою».
Своєю чергою, Олена Зеркаль, заступник міністра закордонних справ України, вважає, що уряд Нідерландів зміг запобігти розгляду в парламенті країни питання про відкликання Угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі між Україною і ЄС.
Як зазначила дипломат, те, що 31 жовтня п. Рютте разом із Бертом Кундерсом, міністром закордонних справ Нідерландів, звернулися до парламенту з листом, у якому викладають свою позицію щодо подальшого розгляду питання ратифікації угоди про асоціацію, є результатом дуже великої кількості консультацій на різному рівні. Олена Зеркаль наголосила, що такі консультації проводилися для пошуку політичного консенсусу в Нідерландах.
«На початку минулого тижня це виглядало дуже сумно, оскільки єдиний вихід, який пропонувався, це внесення до парламенту прем’єром Рютте проекту закону про відкликання ратифікації, бо в нього не було голосів у коаліції для того, щоб він міг рухатися далі й завершити процес ратифікації. Те, що вдалося досягти домовленості з опозиційними силами і що вони підтримують його прагнення дійти до якогось логічного завершення процесу ратифікації, це справді праця на всіх рівнях зі залученням усіх можливих важелів впливу. Останній розвиток подій довкола угоди про асоціацію є поштовхом до діалогу між Нідерландами та Радою ЄС щодо пошуку взаємоприйнятного рішення», — вважає дипломат.
Тим часом Петро Олещук, політолог і викладач Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, прокоментував ситуацію з ратифікацією Угоди про асоціацію України з ЄС так: «Прем’єр-міністр Нідерландів звернувся з листом, у якому рекомендував «підправити» угоду про асоціацію з Україною, закріпивши там такі тези: асоціація не означає членства України в ЄС; ЄС не має надавати Україні безпекових ґарантій; для українців не передбачено преференцій у працевлаштуванні. Більшість коментаторів указують на те, що це загалом нічого не змінить. Бо не було в угоді про асоціацію нічого ні про членство, ні про безпеку, ні про права на працевлаштування для українців.
Очевидно, п. Рютте просто намагається політично «викрутитися» з ситуації з референдумом, який не може іґнорувати. Піддані Королівства Нідерланди елементарно не знали положень асоціації з Україною, а слухали «страшилки» проросійських політиків, котрі обіцяли їм навалу трудових міґрантів із України та «війну з Росією».
А от політичний експерт Олександр Палій пояснив в інтерв’ю «Радіо Свобода»: «Навіть якщо з боку Нідерландів буде якесь нератифікаційне рішення, то основна для нас угода — економічний розділ Угоди про асоціацію між Україною і ЄС, який передбачає, серед іншого, зону вільної торгівлі між ними, продовжить діяти. А з політичною частиною угоди про асоціацію з ЄС, звісно, виникають проблеми. Оптимальним було б, якби Нідерланди просто самоусунулися від виконання політичної частини. Вони могли б, наприклад, сказати, що ця політична частина на Нідерланди не поширюється. Політична частина є більше декларативною. І тому, навіть якщо лише Нідерланди не зможуть працювати, то для нас це не становитиме проблеми».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply