Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 20, 2019

У Мінську вдалося домовитися лише про обмін заручниками

Автор:

|

Грудень 31, 2014

|

Рубрика:

У Мінську вдалося домовитися лише про обмін заручниками

Обмін заручниками

У Мінську (Білорусь) 24 грудня 2014 року пройшли чергові перемовини контактної групи з урегулювання ситуації на сході України. Зустріч тривала понад п’ять годин, але по її закінченні представники сторін так і не вийшли до журналістів. Очікувалося, що перемовниками буде розглянуто питання про припинення вогню всіма сторонами, відведення всіма сторонами важкої техніки, обмін полонених «всіх на всіх» і доставку гуманітарних вантажів на підконтрольні бойовикам території.

Як виявилося, сенс продовжувати мінські консультації з’явиться лише в тому разі, якщо йтиметься про розвиток попередніх домовленостей. Про це вранці 25 грудня розповіло джерело, близьке до перемовного процесу. «Коли й вести далі консультації мінської групи, то лише з підписантами мінських меморандуму та протоколу, і тільки про розвиток домовленостей, не піддаючи їх ревізії, як це спробували вчора зробити представники так званих народних республік», — сказав анонім.
За словами інформатора, участь у консультаціях із боку Луганської та Донецької «народних республік» (ЛНР і ДНР, відповідно) узяли «абсолютно некомпетентні люди, котрі не ухвалюють рішень і, до того ж, не в курсі досягнутих раніше домовленостей». Після цього учасники контактної групи з урегулювання ситуації в Україні раптово покинули Мінськ.
Денис Пушилін, представник ДНР і учасник перемовин у Мінську, повідомив, що дати наступної зустрічі ще не узгоджено. А Олександр Захарченко, «лідер» ДНР, заявив про досягнення домовленості щодо масштабного обміну полоненими. «Ми прибрали точки, не узгоджені щодо обміну полоненими. Будемо обмінювати 150 на 225», — уточнив він.
Члени контактної групи затвердили поіменні списки полонених, котрих мають обміняти силовики та сепаратисти. Про це 26 грудня поінформував Леонід Кучма, другий Президент України та її представник у контактній групі. «За прізвищами списки завізовано всіма сторонами», — зазначив він. І справді, уже в п’ятницю представники ДНР і ЛНР здійснили обмін із Києвом полоненими. Процедура проводилася на нейтральній території за формулою «222 на 146».
Літак Військово-повітряних сил України зі 145 українськими військовими, котрих було звільнено з полону, зустрів Васильківському військовому на летовищі сам Президент України. Петро Порошенко привітав вояків із поверненням і висловив свою шану та повагу до їхнього подвигу. «У мене, як у Президента, як у простого громадянина, серце переповнюється радістю за те, що ви, як я й обіцяв, Новий рік зможете зустріти з родинами та бойовими побратимами», — сказав глава держави.
«На вас чекали рідні, на вас чекали близькі, на вас чекали бойові товариші. Нарешті цей день настав. На жаль, поки що повернулися не всі. Але ми будемо шукати та знаходити кожного й нікого там не залишимо. Держава буде битися за кожного свого вірного сина, — заявив Президент. – Сьогодні нашу радість поділяють тисячі і тисячі українців. І щиро радіють, що нарешті після довгих днів, тижнів і місяців ви повернулися додому, не зламавшись і не зрадивши, міцно утримуючи бойовий дух і продемонструвавши найкращі якості українського воїна», — додав п. Порошенко.
Із летовища усіх військових доправили до теплих помешкань. Нагадаємо, військовослужбовці з різних підрозділів Збройних сил України та Національної гвардії, батальйонів «Миротворець», «Донбас», інших добровольчих підрозділів, а також кілька волонтерів, котрі допомагали військовим, перебували в полоні від кількох тижнів до кількох місяців. Перемовини про їх звільнення велися протягом тривалого часу.
А в суботу Василь Будик, радник заступника міністра оборони України, поінформував, що трьох військовиків із 80-ї аеромобільної бригади й одну цивільну особу було відпущено з полону без процедури обміну. Дещо пізніше прес-центр Служби безпеки України заявив про повернення ще чотирьох військовослужбовців і чотирьох цивільних. У полоні в терористів зараз перебуває ще 490 осіб, про їхню долю наразі нічого не відомо.
Після обміну полоненими і припинення вогню повинна бути відведена важка техніка, повідомив Андрій Лисенко, спікер Антитерористичної операції (АТО). «Ми зараз працюємо над тим, аби повернути наших хлопців, котрі там утримуються і залишилися на цих територіях, і щоб можна було взагалі припинити вогонь. Щойно нам вдається досягти виконання першого пункту, відразу після двох контрольних діб, коли не відбуватимуться перестрілки та провокації, почнеться відведення важкої техніки та розмінування території», — розповів полковник Лисенко. Він наголосив на тому, що, аби терористи звільнили території, необхідно виконувати вимоги та рішення, закріплені в Мінську в протоколі та меморандумі.
Тим часом, Анґела Меркель, канцлер Німеччини, під час розмови з Нурсултаном Назарбаєвим, президентом Казахстану, і президентом України Петром Порошенком заявила, що з метою врегулювання становища на Донбасі має виконуватися графік зустрічей у межах мінської тристоронньої перемовної групи. «Стабілізація ситуації на Донбасі може відбутися лишетоді, якщо графік запланованих зустрічей буде імплементовано», — ідеться в повідомленні прес-служби п. Меркель.
Пані канцлерін висловила жаль стосовно того, що зустрічі підписантів мінських домовленостей у межах Тристоронньої контактної групи не відбулися в запланований час. У зв’язку із цим вона закликала російську сторону вплинути на сепаратистів. Така заява прес-служби німецького високопосадовця стала першим офіційним підтвердженням того, що п. Меркель розглядає п. Назарбаєва як посередника в перемовинах щодо врегулювання ситуації на Донбасі. Досі про це повідомлялося лише із джерел. За неофіційними даними, саме цьому й було присвячено нещодавній візит президента Назарбаєва до Києва.
29 грудня Петро Порошенко повідомив, що чергові перемовини щодо Донбасу відбудуться в Астані (Казахстан) 15 січня в Нормандському форматі.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...