Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 18, 2021

У Києві відбулася щорічна конференція політиків

Автор:

|

Вересень 19, 2018

|

Рубрика:

У Києві відбулася щорічна конференція політиків

Петро Порошенко виступає на форумі YES

Yalta European Strategy (YES) продемонстрував настрій української фінансової та ділової еліти стосовно того, що останнім часом відбулося в країні.

Заснували міжнародну групу
Цьогорічна міжнародна конференція українських і закордонних політиків і підприємців YES зібрала в Києві понад 600 провідних політиків, дипломатів, бізнесменів, громадських активістів та експертів із 28 країн. Причому найбільше вони говорили про майбутні президентські й парламентські вибори в Україні.
Зокрема, Джон Гербст, посол США в Україні у 2003-2006 роках, попередив, що так само брутально, як Москва втручалась у виборчий процес США, вона втручатиметься і в Україні, а подекуди й сильніше. Це ж підтвердив і Андерс Фоґ Расмуссен, колишній генеральний секретар НАТО. На його думку, Росія буде використовувати всі засоби, щоб сіяти в Україні розгубленість і страх. Обоє до того ж вважають, що США мають допомогти Україні захиститися.
А Павло Клімкін, міністр закордонних справ України заявив: «Росія — серійний убивця, і вона вже почала втручатися до українського політикуму, до передвиборчої кампанії. Ми самі можемо простежити, яка відбувається ситуація навколо надання Українській помісній церкві томосу, як Росія реагує на це, як реагують церкви Московського патріархату, як багато випливає фейків щодо українських політиків, котрі намагаються і хочуть брати участь у президентських перегонах 2019 року. зараз українські політики разом зі західними партнерами шукають дії, методики, як цьому протистояти».
Тому під час форуму YES заснували міжнародну робочу групу з українських виборів. У неї увійдуть експерти з кібербезпеки та боротьби з гібридними способами ведення війни, які будуть пильнувати і попереджати уряди про втручання Росії.
А от у панельній дискусії «Майбутнє України та Східної Європи: без сфер впливу та конфліктних зон» на конференції YES-2018, зокрема, взяв участь Курт Волкер, спеціальний представник Державного департаменту США з питань України, котрий, коментуючи питання модератора про шанси деескалації конфлікту на Донбасі і можливості його вирішення, пояснив закордонним політикам і підприємцям: «Це штучний конфлікт, створений і спровокований Росією. На Донбасі — військові формування під проводом Росії, з двома політичними структурами, створеними Росією, які покликані змінити політичний пасьянс України».

«Ми застрягли»
«Ми застрягли у мінському процесі, де з одного боку говорили про кроки, які має здійснити Україна (спецстатус для Донбасу, амністія, вибори), але фізично ці кроки здійснити неможливо доти, доки там не буде встановлено певного рівня безпеки. Не можуть проводитися вибори, коли це — окупована територія, — також констатував п. Волкер. — Немає ознак того, що Росія сприйняла серйозно пропозицію провести легітимні вибори виборів на Донбасі, які дозволять вийти з гуманітарної кризи за умови введення миротворчого контингенту Організації Об’єднаних Націй (ООН), який замінить російські сили. Ми готові до перемовин, проте в них має брати участь Росія. Нам потрібно, щоб Росія пообіцяла, що буде мирно жити зі своїми сусідами, поважаючи їхні кордони та дотримуючись Гельсінських принципів. Не Росії вирішувати майбутнє своїх сусідів — України, Грузії, Молдови, або ще когось. Ми вважаємо, що лише Україна має вирішувати своє майбутнє, своїх союзників і напрямок свого руху».
Відтак, дипломат рекомендував українській владі продовжити дію закону про особливий статус окремих районів Донецької та Луганської областей і нагадав, що ключові санкції щодо Росії, які діють у Європейському Союзі, прив’язані до виконання мінських домовленостей, у яких серед іншого йдеться про необхідність збереження особливого статусу непідконтрольної частини Донбасу. Він наголосив, що саме Росія постійно порушує ключові вимоги мінських угод, та поза тим закликав Україну не допускати претензій у свій бік.
«Ви знаєте, що в Європейському союзі є багато голосів за те, щоби зняти санкції, навіть якщо Росія не зробить ані кроку. Непродовження закону про особливий статус Донбасу дасть аргументи тим, хто просуває ідею зняття санкцій», — зазначив спецпредставник Держдепу і додав: «Росія наполягає, щоб миротворчу місію під егідою ООН було обмежено лише для того, щоб захищати спостерігачів Організації з безпеки та співпраці в Європі, а не для того, щоб була гарантована безпека в реґіоні. При цьому Росія наполягає, щоб велися перемовини безпосередньо з так званими народними республіками, а не зі самою Росією. Неможливо зробити цього всього».
Курт Волкер також запевнив, що Сполучені Штати готові покращувати обороноздатність Української держави, яка, за його словами, «звісно, вже посилилася, але все ще є прогалини». Відтак, спецпредставник Держдепу стверджував: «Ми готові сісти з Україною й обговорити, які у них є потреби».
Свою чергою, Боно (Пол Девід Г’юсон), відомий ірландський рок-музикант, вокаліст рок-гурту U2, говорив на форумі YES про корупцію, яка, за його словами, «вбиває більше дітей, ніж СНІД і малярія разом узяті». Справжній шквал овацій він отримав тоді, коли сказав, що наступного року форум має відбутися в Ялті. «Мій заклик — не агонізуйте, організуйтеся. Не нам розповідати, що Україна має боротися за свободу і мир. Але я коли кажу, що боротися, то моя молитва за вас, щоб ви боролися не фізично, а боротьба ця була духовна», — наголосив рок-зірка.

Передвиборча агітація
Однак оглядач Анастасія Кримова зауважила, що політики перетворили дискусію на форумі YES про майбутнє України на свою передвиборчу агітацію. За її словами, «кожен тягнув у свій бік, як лебідь, рак і щука».
Зокрема, Юлія Тимошенко, лідер Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина», говорила про те, що країні потрібен мир — але лише не ціною капітуляції. Анатолій Гриценко — про гроші «під матрацами українців» і свою «президентську» стратегію з використанням звичних у його риториці висловів: «зростання свободи та достатку», «спонукати суспільство змінити конституцію» тощо. А співак Святослав Вакарчук так і не заявив про свої наміри йти в президенти, хоча і кілька разів наткнув — в політику вже готовий.
Відтак оглядач Ольга Шульга зауважила: «Учасники форуму не відкидають, що за теперішнього розвитку ситуації у Петра Порошенка є шанси переобратися на другий термін. Депутат Мустафа Найєм, наприклад, прямо сказав, що президентські вибори наступного року прогресивні сили, найімовірніше, програють чинному Президенту, і тому зосередяться на парламентських. Той же Святослав Вакарчук, котрий виступив із неоднозначними заявами на форумі, на пряме запитання про бажання йти в Президенти відповів, що нічого схожого поки що не обіцяє. Втім, визнав, що своїми заявами спеціально підігрівав інтерес до теми. Важливо, як наступний Президент вплине на активність інвесторів. Дехто з них буквально притримують гроші до того моменту, поки політична ситуація в країні не вирішиться».
Ольга Шульга дійшла такого висновку: «Форум YES-2018, який пройшов минулої п’ятниці та суботи, багато в чому показав настрій української фінансової та ділової еліти стосовно того, що останнім часом відбулося в країні. І що її чекає. Якщо коротко, то поки що всі обережні оптимісти. Втім, здається, що це ненадовго».
Журналіст передусім зауважила, що всі присутні на YES експерти, в т. ч. екс-міністри фінансів Наталка Яресько й Олександр Данилюк, в один голос запевняли, що для України вкрай позитивне рішення Апеляційного суду Лондона щодо 3 млрд USD позики, котра була отримана у Росії в період президентства Януковича. Однак від себе додала: «Насправді, рішення далеко не таке однозначне, як можна собі уявити. Апеляційний суд Лондона, по-суті, лише ухвалив прийняти арґументи України про завдані Росією збитки. Та ухвалив переглянути справу з їхнім урахуванням. Головне, що рішення суду дасть більше впевненості Міжнародному валютному фонду, Європейському Союзу й іншим кредиторам у тому, що Україні треба давати гроші».

Ігор Голод

Довідка
Ялтинська європейська стратегія — міжнародна щорічна конференція українських і закордонних політиків і підприємців у рамках організації заснованої у 2004 році українським бізнесменом Віктором Пінчуком. Організаційний комітет конференції визначає метою зустрічі політичних лідерів і бізнесменів сприяння розвитку України та підтримку її євроінтеграційних прагнень. Зустрічі на вищому рівні YES відбуваються щорічно з 2004 року. У роботі саміту крім українських політиків, президентів і парламентарів брали участь такі політики, як Біл Клінтон, Тоні Блер, Александр Квасневський, Домінік Стросс-Кан, Герхард Шредер і Шимон Перес.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply