Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Friday, Jun. 22, 2018

У Кривому Розі вибори не закінчилися

Автор:

|

Грудень 03, 2015

|

Рубрика:

У Кривому Розі вибори не закінчилися
Протест у Кривому Розі

Протест у Кривому Розі

На Донеччині продовжують по краплині вичавлювати зі себе рабів.

Голосували переважно пенсіонери
29 листопада відбулися перенесені на цей день із 25 жовтня місцеві вибори у двох містах на Донеччині — Красноармійську та Маріуполі. У першому з них участь узяли 36,4 % тих, хто мав на це право. Причому переважно — люди старші за віком, котрих привчили брати участь у виборах ще в часи СРСР.
А оскільки голосували вони тоді за одну й ту ж партію (іншої, крім Комуністичної, тоді не було), то й цього разу підтримали тих, кого знають давно — колишніх соратників Януковича, котрі зараз скупчилися в партіях «Відродження» й «Опозиційний блок». Тож ті набрали, за попередніми результатами, по 14 %. Утім, зміни хоч і поволі, однак відбуваються і тут — до міської ради пройшла «Молодіжна партія», яка набрала (також за попередніми результатами) 8,6 %. Але позаяк молодь майже не брала участі в голосуванні, то за новачка у міськраді висловилися все ті ж старші за віком виборці, котрі вже мають досить панування Партії реґіонів.
Натомість у Маріуполі «Опозиційний блок» отримав 70 % голосів. Приблизно стільки ж набрав на виборах міського голови Вадим Бойченко, директор із роботи з персоналом заводу «Метінвест», який належить найбагатшому в Україні олігарху Ринату Ахметову. Участь у голосуванні там узяли 36,5 % тих, хто мав на це право, а 60 % із них виявилися пенсіонерами.
Місцевий активіст Оксана Шведкіна прокоментувала ці результати так: «Кого вони могли обрати? Я дивлюся по своїй мамі. Для неї заводи — це стабільність у місті, й Ахметов — молодець, людям допомагає. І не переконаєш їх ніколи! Тому що їм 70 років це втовкмачували в голови. А ось із молоддю ніхто реально не працював».

У них немає Facebook
Своєю чергою, журналіст Заріна Акопянц пояснила: «Не забувайте, що в Маріуполі велика частина населення працює на заводах — це Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча, комбінат «Азовсталь» та підприємство «Азовмаш». Два перші входять до холдингу «Метінвест». І керівники на цих заводах можуть будь-коли з легкістю використовувати старі технології — зібрати працівників заводу, розповісти «страшилки» про закриття заводів і пояснити, за кого треба проголосувати, щоб цього не сталося. Й їм повірять. Не тому, що люди недалекі, а тому, що ніхто інший до них не приїхав і не пояснив, що відбувається із заводом, що буде далі, тому вони і послухають того одного, хто з ними буде розмовляти. Протидією цьому могли стати візити перших осіб держави, котрі пояснили б, що металургійна галузь не помре і заводи будуть працювати, а маріупольці матимуть роботу. Але в уряді не вважають за потрібне таке робити. Друга категорія — бабусі. У них немає Facebook і навіть Інтернету. Їх привчили: усе, що скажуть по телевізору, напишуть у газеті — правда. А телеканали й найпоширеніші газети «Приазовский рабочий» та «Іллічівець» у Маріуполі належать тому ж, кому й заводи, — Ахметову. Відповідно, і там також розповідали про Бойченка й «Опоблок». Інших імен бабусі й не чули. Ось і результат».
Утім, за попередніми результатами, третина місць у міськраді Маріуполя дістанеться проукраїнським демократичним силам. Зокрема, партія «Сила людей» набрала 8,9 %, ще мають шанси подолати п’ятивідсотковий бар’єр «Наш край» і «Солідарність».
Заріна Акопянц прокоментувала відносний успіх «Сили людей» так: «Ось, де реальне диво — без «заводов-параходов», підконтрольних газет і телеканалів. Хлопці самі себе зробили. Збирали гроші методом краудфандінґ, самі роздавали агітацію, приходили у подвір’я спілкуватись із людьми. І ось диво — друге місце».

«Справжнє народовладдя»
А в Кривому Розі хоч і не проводили 29 листопада виборів, однак не припинили протесту проти виборчих фальсифікацій. Там підсумковий протокол виборчої комісії зафіксував перемогу місцевого політичного важковаговика, чинного мера Юрія Вілкула — із відривом у 752 голоси — над бізнесменом, а за сумісництвом — ученим-біологом Юрієм Милобогом, котрого висунула партія «Об’єднання «Самопоміч».
22 листопада його прихильники провели у Кривому Розі великий мітинґ. Підтримати колеґу по партії прилетів навіть Андрій Садовий, міський голова Львова. Біля стін мерії розбили наметове містечко — точніше, два великі намети, обвішані транспарантами на кшталт «У Кривому Розі від Вілкулів смердить» або «Кривбас не стане на коліна».
За тиждень, що минув з тієї пори, парламентарії від «Самопомочі» встигли зустрітися з Президентом і покласти на нього політичну відповідальність за розвиток ситуації в місті, а також програти апеляційний суд — останню інстанцію для виборчих справ. Не допоміг навіть приїзд на судове засідання до Дніпропетровська Оксани Сироїд, віце-спікера парламенту.
Напередодні нового віча народний депутат Семен Семенченко, котрий провів останні кілька днів у Кривому Розі й якого у партії позаочі називають негласним куратором тутешнього протесту, заявив, що в разі, якщо оскаржити результати в суді не вдасться, «віче може ухвалити рішення про перехід міста до безпосереднього народовладдя». А ще один депутат парламенту, Єгор Соболєв, запропонував криворіжцям проголосувати за кілька «рішень», які мали встановити у їхньому місті це «справжнє народовладдя».
По-перше, закликав він, слід визнати, що п. Вілкул і новообрана міськрада не мають права представляти громаду Кривого Рогу. По-друге, раз у місті «немає леґітимної влади», функції представництва людей має виконувати «рада представників громади», місцем засідань якої п. Соболєв оголосив перший поверх мерії.
По-третє, він запропонував створити «антикорупційну комісію», до якої будь-хто охочий міг би приносити інформацію про зловживання міської влади. По-четверте, депутат оголосив про створення «громадської варти» — структури, яка, за його словами, має допомагати поліціянтам організовувати порядок у мерії.

Криворізький Майдан
За кожне з цих «рішень» криворізький Майдан проголосував одноголосно. Відтак із динаміків пролунав голос ведучої мітинґу: «Народні депутати йдуть до будівлі виконкому, щоб організувати там народну приймальню. Ви можете підтримати їх». Активісти, котрі разом із народними депутатами прорвалися до міської ради Кривого Рогу, створили раду представників громади й антикорупційну комісію.
Як розповів п. Соболєв у Facebook, у мерії протестувальники організували раду представників громади, яка має зібрати від городян інформацію та підготувати план вирішення проблем. «Там же ж іде запис у громадську варту, яка має забезпечити безперешкодний допуск городян у приміщення, які утримуються на їхні податки. Комунальне підприємство «Муніципальна гвардія», яке за ці ж податки городян найняте Вілкулом і городян же ж штовхає, вигнали. Утворено громадську антикорупційну комісію, яку організовує мій помічник. Завдання — викрити багатомільярдні крадіжки, які відбуваються в місті та для прикриття яких, таким як Ахметов, потрібні такі, як Вілкул», — сказав він.
За словами народного обранця, усі ці дії ухвалили багатотисячні збори жителів Кривого Рогу, «котрі не побачили за тиждень ефективного захисту теперішньою владою своєї боротьби за свободу». Він також додав, що розпочне свою роботу спеціальна комісія Верховної Ради (ВРУ), яка розслідуватиме фальсифікації на виборах у цьому місті.

Крига скресла?
І щойно після цього тимчасова спеціальна комісія ВРУ й справді розпочала 30 листопада перевіряти заяви щодо можливих порушень під час другого туру виборів мера Кривого Рогу. Як запевнив Леонід Ємець, депутат від фракції «Народний фронт», «представники спеціальної комісії дослідять факти, проаналізують їх і дадуть свій висновок парламенту України».
А Костянтин Павлов, депутат від «Опозиційного блоку», запевнив: «Наявні всі необхідні матеріали для того, щоб визначити правильність вибору мешканців Кривого Рогу. Всі бюлетені, усі протоколи засідань як районних, так і міської виборчої комісії перебувають під охороною і в архів не здані. На робочих місцях і готові до спілкування співробітники виборчих комісій».
Водночас Семен Семенченко заявив, що Дніпропетровський апеляційний суд ухвалив рішення про перерахунок голосів на шести спецдільницях у Кривому Розі. Що ж — дочекаємося його результатів, бо інакше втілювати народовладдя розпочнуть по всій Україні.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...