Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 26, 2020

«Тушки» по півмільйона. Нароним депутатам платили за перехід із фракції в фракцію?

Автор:

|

Лютий 16, 2012

|

Рубрика:

«Тушки» по півмільйона. Нароним депутатам платили  за перехід із фракції в фракцію?

Роман Забзалюк, народний депутат України, заявив 8 лютого, що свій вихід із фракції БЮТ-«Батьківщина», про що на пленарному засіданні 23 грудня 2011-го повідомив голова Верховної Ради Володимир Литвин, він зробив із метою експерименту. Він нібито став членом депутатської групи «Реформи заради майбутнього», аби припинити провокації проти опозиції. За словами народного обранця, під час проведеного депутатського розслідування йому вдалося отримати прямі докази того, що з наближенням виборів в Україні режим Віктора Януковича почав хвилю брудних провокацій проти опозиції та її лідерів і підготовку до фальсифікацій. «Чому я зараз виступаю від імені БЮТ-«Батьківщина»? По суті, ці два місяці я формально числився в так званій групі «Реформи заради майбутнього», але фактично ніколи й не виходив із лав команди БЮТ-«Батьківщина», — наголосив він.

Спецоперація?

Роман Забзалюк стверджує, що недавно керівництву Всеукраїнського об’єднання (ВО) «Батьківщина» стало відомо про підготовку чинним режимом фальсифікацій на виборах і спроб дискредитації опозиції. «Було ухвалене рішення припинити такі провокації й пролити світло на плани влади. Це відповідальне завдання було доручене безпосередньо мені», — сказав депутат.

На прес-конференції п. Забзалюк продемонстрував журналістам аудіозапис, на якому чути голоси, схожі на його власний і Ігоря Рибакова, лідера групи «Реформи заради майбутнього». У ході розмови депутату пропонуються гроші за його перехід і діяльність проти ВО «Батьківщина». «Я записував сам себе на свій мобільний телефон», — пояснив він і пообіцяв оприлюднити ці записи. «За продаж своєї совісті вам дають скажені гроші. Ідеться про суму розміром 500 тис. USD відразу, потім — щомісячна зарплата 20—25 тис. USD плюс надбавки за активну брехню проти опозиції», — уточнив нардеп, зазначивши, що отримав від п. Рибакова 450 тис. USD.

«Бютівці» зустріли слова п. Забзалюка оплесками в сесійній залі Верхов­ної Ради України (ВРУ). А він натомість повідомив, що наполягатиме на створенні в парламенті тимчасової слідчої комісії для розслідування оприлюдненої ним інформації про передачу грошей за перехід до групи «Реформи заради майбутнього».

Свої дії Роман Забзалюк координував із керівництвом партії — Олександром Турчиновим і Андрієм Кожем’якіним. Хоча заступник голови фракції БЮТ Сергій Соболєв запевнив, що фракція не знала про навмисне впровадження свого депутата Романа Забзалюка до провладної парламентської групи «Реформи заради майбутнього». Про всі подробиці було відомо лише вузькому колу людей із верхівки партії «Батьківщина». «Якби про цю спецоперацію знали всі в партії, то, ви ж розумієте, усе закінчилося би провалом», — наголосив п. Соболєв.

Тепер фракція БЮТ у ВРУ знову прийняла п. Забзалюка до своїх лав. «Зараз Володимир Литвин не хоче оголошувати про відновлення Романа Забзалюка — вимагає якісь документи. Але ми відновили Романа Омеляновича. Він — знову член нашої фракції», — розповів Сергій Соболєв.

Роман Забзалюк переконаний, що фракція БЮТ-«Батьківщина» вважає нинішню владу узурпованою, і не довіряє реґламентному комітету Ради, де більшість становить Партія реґіонів (ПР). Тому, на його думку, результати депутатського розслідування розглядатиме наступна каденція ВРУ. «Остаточне рішення щодо того, як зараз діяти і наскільки можливо говорити про законодавчу площину в цій державі, прийме фракція», — заявив він. Пан Забзалюк каже, що лідер депутатської групи «Реформи заради майбут­нього» Ігор Рибаков пропонував йому гроші «не тільки за перехід, але і за те, щоб я провів певні заходи із чинними керівниками партії «Батьківщина». За словами нардепа, вони мали «брати від пана Рибакова певних кандидатів» до складу окружних і дільничних виборчих комісій.

Гроші на лікування?

Олег Ляшко, народний депутат і лідер Радикальної партії України, вважає, що Романові Забзалюку варто негайно поїхати з України. «Він — другий Микола Мельниченко, який викрив цей важкий, брудний злочин і надав докази. Я наполегливо рекомендую йому негайно залишити країну», — заявив п. Ляшко. Він упевнений, що вчинок пана Забзалюка — дуже сміливий і допоміг отримати конкретні докази «злочинної схеми перекупу опозиційних депутатів». «Увесь світ може переконатися, якими брудними, протизаконними методами діє сьогоднішня злочинна влада в Україні. Мова йде про хабарництво та корупцію на найвищому державному рівні», — наголосив Олег Ляшко. Також він вимагає від Генеральної прокуратури України (ГПУ) невідкладно порушити карну справу за фактом дачі хабара «реґіоналом» Ігорем Рибаковим.

У депутатській групі «Реформи заради майбутнього», однак, заперечують, що підкуповували депутата Забзалюка. «Для нас, принаймні для мене, це було настільки великим шоком, що я не зовсім зрозумів, що відбувається», — дивувався Володимир Каплієнко, заступник лідера групи «Реформи заради майбутнього», коментуючи заяву Романа Забзалюка про те, що за перехід у цю групу він отримав 450 тис. USD. «Я трохи введу вас у курс справи. Два місяці тому Роман Забзалюк звернувся до лідера групи (Ігоря Рибакова), причому вів із ним перемовини тет-а-тет, посилаючись на свою хворобу. Він пред’явив документи, які підтверджують, що в нього дуже серйозна хвороба… Наскільки я знаю, його запитували: ти — член іншої фракції, чому ти не з ними вирішуєш питання? Яке пояснення він дав, уже не знаю. Але тим не менше, ця допомога звідти не прийшла», — розповів п. Каплієнко.

Отож депутати групи нібито зібрали 100 тис. USD на операцію п. Забзалюка в Ізраїлі. Причому Володимир Каплієнко стверджує, що за вихід із тієї чи іншої фракції, перехід в іншу фракцію грошей не дають. «Чи платили мені гроші за вихід із фракції БЮТ? Не платили, — сказав він. — Чи маємо ми стосунок до того, про що заявив Роман Забзалюк? Ще раз кажу: не маємо».

Депутат зауважив, що йому не вдалося поговорити з п. Забзалюком, оскільки той не бажає розмовляти. «Гадаю, що йдеться просто про дуже, скажімо так, низької проби людську провокацію», — констатував п. Каплієнко й додав, що група буде з’ясовувати ситуацію й незабаром у них відбудеться засідання.

Загалом, депутат Каплієнко вважає вчинок Романа Забзалюка аморальним. «Мені не зрозуміло, як можна було у відповідь на те, що ми зробили конкретній людині, не члену БЮТ, не члену Партії реґіонів (ПР), а просто громадянину України, повестися так стосовно нас», — пожалівся він.

Хто ж каже правду?

Тарас Чорновіл, народний депутат України, поділився власними міркуваннями із цього приводу: «Одне з двох: або нас справді дуже добре, уміло розіграли й зробили красиву акцію на тему «тушки» з переходом Романа Забзалюка туди й назад, або хлопець використовував якісь можливості, які давав йому вихід із БЮТ, для певної власної вигоди — не знаю, фінансової, не фінансової — і після цього вирішив повернутися, відповідно, добре на цьому заробивши».

Відповідаючи на запитання, де саме міг заробити п. Забзалюк — у групі «Реформи заради майбутнього», яка входить до пропрезидентської парламентської більшості, чи десь іще, п. Чорновіл припустив: «Гадаю, усе-таки в більшості, хоча, можливо, йому допомогли з лікуванням або чим-небудь іще». Нардеп не уточнив, чи міг подібну допомогу Забзалюк отримати в групі «Реформи заради майбутнього», пославшись на свою непоінформованість. Цікаво, що наступного дня Тарас Чорновіл також залишив депутатську групу «Реформи заради майбутнього».

Натомість Володимир Литвин, спікер українського парламенту, звернувся до генерального прокурора України з проханням «надати правову оцінку інформації» про підкуп депутатів, поширеній «бютівцем» Романом Забзалюком. Голова Верховної Ради також попросив парламентський комітет із питань реґламенту «негайно розпочати комітетське розслідування цієї події» та провести засідання за участю причетних до цього осіб. Через свою прес-службу п. Литвин повідомив, що «безсоромні розбори між людьми, які пройшли до парламенту в лавах однієї політичної сили й працювали в одній фракції, примусили би Юду корчитися, червоніти від сорому та заздрощів стосовно атмосфери в українському політикумі».

«Ганебний характер оприлюдненої інформації про начебто оборудки в стінах Верховної Ради, пов’язані з перекупкою депутатів, лягають незмивною плямою не лише на ВРУ, а й на Україну, виставляють її на посміх перед світом», — журиться Володимир Литвин.

На тому, що автентичність оприлюднених матеріалів має перевірити ГПУ, наполягає й Валерій Бондик, народний депутат від ПР і член Вищої ради юстиції. «Згідно з Кримінально-процесуальним кодексом, якщо була подія та було оприлюднення через засоби масової інформації, це є приводом і підставою для генерального прокурора порушити карну справу за фактом. Поки що за фактом, а потім, може, стосовно особи», — упевнений п. Бондик.

І якщо експертиза доведе справжність аудіозаписів Романа Забзалюка, на яких начебто йдеться про спробу його підкупу, депутати будуть змушені зняти депутатську недоторканність із «того, хто давав гроші, і того, хто брав гроші», стверджує Валерій Бондик: «Це ж кримінальне діяння — і з одного боку, і з іншого».

А от Юрій Мірошниченко, представник президента в парламенті, вважає, що події з Романом Забзалюком «лежать у моральній площині», тому ні президент, ні депутати не можуть утручатися в це питання. На цьому він наголосив, відповідаючи на запитання журналістів, чи слід очікувати реакції Віктора Януковича на заяви опозиційного депутата. Заодно ще й додав, що ПР, до якої він належить, не має жодного стосунку до групи «Реформи заради майбутнього», оскільки, з політичної точки зору, перекупи народних депутатів є неприпустимими.

Будемо сподіватися, що розслідування все ж таки виявить правду.

Євген Клен

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply