Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 24, 2020

Тінь над прем’єром

Автор:

|

Квітень 16, 2015

|

Рубрика:

Тінь над прем’єром

Арсеній Яценюк

Скандал навколо українського Кабінету Міністрів розцінюють як одну з форм боротьби за контроль над ним.

Взаємозакиди
В Україні все більше розгоряється корупційний скандал навколо прем’єр-міністра Арсенія Яценюка, який спалахнув 18 березня. Того дня Микола Гордієнко, голова Державної фінансової інспекції, попросив Генеральну прокуратуру України (ГПУ) перевірити діяльність Кабінету Міністрів, оскільки «уряд Яценюка очолює корупційні схеми в країні» та «блокує розкриття корупційних схем часів свого попередника Миколи Азарова».
Такі звинувачення у бік прем’єра Микола Гордієнко висунув після відсторонення його Яценюком 4 березня від виконання обов’язків на час розслідування, спричиненого, за словами керівника уряду, необ’єктивною перевіркою Держфінінспекцією концерну «Антонов», зловживанням аудиторів при перевірках великих державних підприємств і відсутністю дієвого контролю над державним майном. Прем’єр висловив також упевненість у тому, що керівництво Держфінінспекції потрібно змінити.
Тому багато хто сприйняв закиди п. Гордієнка на адресу п. Яценюка як спробу «перевести стрілки» на того, хто вирішив усунути його з посади. Утім, у звинуваченнях відстороненого голови Держфінінспекції дехто зумів розгледіти ще дещо. Так, прем’єр вбачає в них «спробу повторення сценарію політичної кризи 2005 року». «Ті самі організатори, ті самі актори, тільки результат буде іншим, тому що нікому не вдасться порушити єдність уряду, Президента та коаліції, яка впроваджує зміни в країні. Сценарій політичної кризи, що підтримується ще й олігархами, не пройде. Уряд виконуватиме свою роботу, ганятиме кожного корумпованого чиновника — звільнятиме, саджатиме», — пояснив він.
При цьому п. Яценюк заявив: «Прошу, щоби Генеральна прокуратура розслідувала всі ці політичні звинувачення, і також звертаюся до Генпрокуратури з тим, щоби там відреагували на десятки звернень про порушення карних проваджень, які уряд відправив до органів прокуратури. Сподіваюся, що нарешті будуть результати карних проваджень, винні особи будуть притягнуті до відповідальності й перебуватимуть у суді, а не на вулицях і в державних кабінетах».
А 27 березня Анна Онищенко, міністр Кабінету Міністрів, оприлюднила перші проміжні результати службового розслідування щодо Миколи Гордієнка, згідно з якими, ті фінансові порушення на держпідприємствах на суму 7,6 млрд грн, про які заявив відсторонений від голова Держфінінспекції, стосуються ще часів Януковича. Попри це, того ж дня Віктор Шокін, керівник ГПУ, відреагував на прохання п. Гордієнка й відкрив карну справу «за фактом корупції серед чиновників уряду». А при цьому обмовився: «На жаль, людина є людина, можливо, існують і факти скоєння таких злочинів чиновниками Кабінету Міністрів України».
3 квітня й Наталія Севостьянова, заступник міністра юстиції, частково визнала факт корупції в уряді, уточнивши при цьому: «Мова йде про фінансові зловживання на підприємствах «Укрпошта» і «Укрзалізпостач». З тієї суми, що була заявлена п. Гордієнком (7, 5 млрд грн) лише близько 500 млн грн має стосунок до періоду функціонування чинного уряду».
Тож наступного дня відстороненого від виконання обов’язків голови Держфінінспекції п. Гордієнка звільнили остаточно, пояснивши при цьому: «З огляду на численні порушення законодавства, встановлені під час службового розслідування, було ухвалене рішення звільнити Гордієнка М. Г. із посади голови Держфінінспекції, а матеріали службового розслідування – передати до Генеральної прокуратури України».

Сценарій Путіна?
Нарешті, 7 квітня в суперечку між Арсенієм Яценюком і Миколою Гордієнком втрутилися політики: із десяток депутатів Верховної Ради (ВРУ) від Радикальної партії України й позафракційні парламентарії Сергій Каплін, Андрій Іллєнко та Юрій Левченко заблокували трибуну законодавчого органу з вимогою «усунути керівника уряду з посади й ухвалити рішення про створення тимчасової слідчої комісії, яка би розслідувала інформацію про зловживання з боку прем’єра Яценюка». Та й під стінами ВРУ того дня зібралося кількасот людей, які, тримаючи в руках прапори партії «Свобода», серед іншого теж наполягали на створенні комісії з розслідування повідомлень про можливі зловживання в уряді.
Між тим, Антон Геращенко, депутат ВРУ від «Народного фронту» і радник міністра внутрішніх справ, прокоментував ініціативу своїх колег так: «Каплін є добрим другом колишнього міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка, і разом із хлопцями зі «Свободи» вони відпрацьовують московський сценарій Путіна з дестабілізації ситуації в країні. Що ж до заяв п. Гордієнка, котрий був відсторонений Яценюком якраз за те, що перешкоджав розслідуванню корупційних справ, то вони суперечать дійсності. Усі його звіти повинні бути опубліковані, і тоді всі, хто має очі, побачать, що там немає жодної згадки про негативні чи злочинні дії прем’єр-міністра».
Суто політичними спекуляціями називає заяви п. Капліна, п. Левченка та п. Іллєнка й Микола Величкович, однопартієць п. Геращенка. Та й Юрій Луценко, лідер фракції «Блок Петра Порошенка», на спільному засіданні парламентських комітетів зі запобігання та протидії корупції й правового забезпечення правоохоронної діяльності заявив, що Арсеній Яценюк ніяк не пов’язаний із мільйонними збитками.
За словами п. Луценка, в Україні постійно був «взаємозалік звинувачень», коли одні «мафіозні присоски» замінювалися іншими під егідою іншої влади. «Ми сьогодні не почули жодного прямого звинувачення прем’єра Яценюка чи міністрів. Ототожнення 7,8 млрд збитків з ім’ям Яценюка — це міф, брехня. Гарний керівник — не той, щодо кого не виявлено фактів корупції, а той, хто сам їх виявляє, у кого відбувається очищення системи. Якщо всі будуть боятися, що у їхніх підлеглих знайдуть корупцію, — це шлях до «кришування», — розвинув свою думку депутат.

«Реванш» маргіналів…
Натомість, Віталій Портников, оглядач «Радіо Свобода» тлумачить ситуацію так: «Корупційний скандал, який розкручується навколо уряду, є однією з форм боротьби за контроль над Кабінетом Міністрів. Кожне нове засідання українського парламенту тепер сприймається як пролог до великої політичної кризи: заблокують трибуну чи все ж дозволять Раді працювати? Хто опиниться в ролі головних баламутів? Чи встоїть коаліція під градом критики та звинувачень уряду в корупції, які лунають із лав прихильників влади?»
При цьому оглядач, зауважив, що сам «Опозиційний блок» лише спостерігає за конфліктом у ВРУ, зате зі задоволенням надає свій телевізійний ефір критикам: «Зовні антиурядова фронда в парламенті виглядає вельми скромно. У ній, загалом, не представлені серйозні політичні сили. Депутати блокують трибуну наче в особистому амплуа постійних учасників відомих телевізійних ефірів. Єдиною силою, зацікавленою в боротьбі з урядом ще й з політичної точки зору, виявляється «Свобода», яка не пройшла до парламенту і збила в Раді групу з мажоритарників. Навіть якщо відкинути набік кулуарні домовленості, які можуть бути в її лідерів з беніфіціарами корупційного скандалу, «Свободу» можна зрозуміти. Партія розраховувала на успіх після Майдану, а не на крах».
Обвинувачі створюють фон, який насправді дискредитує уряд і в разі подальшого розкручування ситуації й відмови Президента та його блоку від підтримки Кабінету може послужити прологом до масштабної політичної кризи, упевнений експерт. «Тому що в разі розвалу коаліції в цьому парламенті нової вже не створиш. І ось тоді відкриється шлях до дочасних парламентських виборів. У цих виборах можуть бути зацікавлені представники «Опозиційного блоку», котрі вважають, що в умовах економічних втрат вони будуть сприйматися багатьма виборцями як менше зло. Й за відсутності в парламенті сильної фракції «Народного фронту» , тобто фракції Майдану, зможуть самі увійти у виконавчу владу вже не як опозиційні міністри, а як ходячі символи національного консенсусу», — резюмував експерт.
Що ж, як повідомив спікер парламенту Володимир Гройсман, генеральному прокурору Шокіну доручили прозвітувати до 7 травня у Раді про можливі факти корупції в уряді. Тому сподіватимемося, що після цього скандал ущухне.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply