Новини для українців всього свту

Friday, Oct. 23, 2020

Танґо з прем’єром

Автор:

|

Грудень 17, 2015

|

Рубрика:

Танґо з прем’єром
Депутат Барна носить на руках прем'єра Яценюка

Депутат Барна носить на руках прем’єра Яценюка

11 грудня прем’єр-міністр України звітував у Верховній Раді (ВРУ) за рік роботи уряду, впродовж якого його особистий рейтинґ упав до рекордно низької позначки — приблизно 1 %. Після звіту Арсенія Яценюка Олег Барна, депутат від «Блоку Петра Порошенка» (БПП), підійшов до прем’єра з букетом квітів, перев’язаним чорною стрічкою, і спробував винести його зі сесійної зали. «Якщо Арсеній Петрович сам не піде, то його винесуть люди», — пояснив свій вчинок депутат.

«Багато що…»
Свій виступ п. Яценюк розпочав зі запевнення — мовляв, «цього року нам багато що вдалося». Основні ж тези звіту глави уряду були такими: «коли ми прийшли у Кабмін, в України було 73 млрд USD боргів, сьогодні їх — 66 млрд USD»; «я взяв на себе відповідальність провести найнепопулярнішу реформу — енерґетичної незалежності від РФ, і ми це зробили»; «на єдиному казначейському рахунку було 108 тис. грн, сьогодні — 95 млрд грн»; «завдяки бюджетній децентралізації місцеві бюджети додатково отримали 40 % доходів»; «уряд не має жодної гривні заборгованості за соціальними виплатами населенню»; «уряд профінансував майже 100 млрд грн для забезпечення сектора безпеки й оборони»; «підвищені зарплати, придбана нова техніка»; «Україна виконала всі критерії для запровадження безвізового режиму».

«Не зовсім відповідають»
Натомість Андрій Новак, голова Комітету економістів України, пояснив: «Озвучені прем’єр-міністром дані, м’яко кажучи, не зовсім відповідають дійсності. Про «неймовірне» зростання доходів бюджету на 40 % як державного, так і місцевих: насправді це — результат виключно «інфляційного ефекту». При інфляції 42 % реально це ще й недобір 2 %, при цьому соціальні виплати збільшено лише на 13 %. Виникає запитання — де гроші з різниці у 27 % збільшення бюджету?
Про «небачене» збільшення фінансування армії до 100 млрд грн — це насправді зробле но завдяки прямій фінансовій допомозі США на озброєння України у 300 млн USD + «воєнний податок», який сплачують усі. Про «визначну» реформу в енерґетиці та зменшення збитковості «Нафтогазу України» — насправді монополісти залишились, а збитковість компанії зменшено виключно за рахунок зростання тарифів для населення у чотири (!) рази. Крім того, механізм субсидій є схемою перерахунку через 5 млн домогосподарств-одержувачів субсидій коштів із бюджету монополістам, тобто олігархам, котрих прем’єр так «злісно поборов».
Про «фантастичне» зменшення державного боргу із 73 до 66 млрд USD. Це зроблено на вимогу Міжнародного валютного фонду (МВФ) про реструктуризацію та списання, самим же Фондом організоване та забезпечене. Про «зростання» економіки у III кварталі на 0,7 % «уперше» після чотирьох років падіння — у третьому кварталі щороку відбувається невеликий сплеск росту, бо в цей час аґрарії продають цьогорічний урожай, а насправді річне падіння валового внутрішнього продукту України 2015-го становитиме близько 8 %.
У підсумку виникає просте запитання — якщо доходи бюджету зросли на 40 %, а соцвиплати — лише на 13 %, якщо зменшено держаний борг і відповідні боргові платежі з бюджету, якщо золотовалютні резерви Національного банку України зросли на 7 млрд USD, а загальну фінансову допомогу Україна, за словами Джо Байдена, отримала на 25 млрд USD, то де, пане міністре, усі ці різниці?»

Обіцяне й виконане
Своєю чергою, у київській інформаційній аґенції «Слово й діло» нагадали обіцянки Арсенія Яценюка і повідомили про стан їхнього виконання. Зокрема, щодо обіцянки: «Державна фіскальна служба (ДФС) буде суттєво скорочена» — розповіли: «Міністерство фінансів
України затвердило новий штатний розпис ДФС. Її склад скоротився на 20 %, у новій структурі змінені більшість підрозділів, деякі ліквідовані. Без цього уряд не отримав би чергового траншу МВФ у розмірі 1,7 млрд USD».
Про виконання обіцянки: «Із вересня в Україні можна зареєструвати бізнес за 24 години» — повідомили: «На сайті он-лайн-сервісу Міністерства юстиції зареєструвати підприємство можна за п’ять хвилин або впродовж доби у відділі реєстрації. В Україні справді запустили спрощену реєстрацію суб’єктів підприємницької діяльності в органах Пенсійного фонду, ДФС та Держстату впродовж 24 годин».
Натомість не виконано обіцянок: «Восени уряд буде ініціювати розгляд у ВРУ законопроектів про ліцензування видобутку бурштину»; «Буде створено Єдиний електронний реєстр декларацій про майно, доходи, витрати та зобов’язання фінансового характеру державних службовців (у рамках боротьби з корупцією й очищення влади)»; «Україна оголосить мораторій на виплату «російського боргу»; «Середня заробітна платня в Україні буде 1960 USD»; «Міліція буде притягати до відповідальності колишніх і теперішніх чиновників»; «Кожне російське рішення про встановлення ембарґо проти України матиме аналогічну відповідь стосовно РФ».
Була й обіцянка, що «до 1 вересня 2015 року буде облаштовано 385,7 км протитанкових споруд», але наразі викопали лише 180 км протитанкових ровів, є 546 км фортифікаційних споруд, 39 км загороджень із колючого дроту, 175 бліндажів, 134 перекриті шпарини, 897 окопів». Утім, на весь перелік невиконаного газетної шпальти не вистачить.

«Це був не звіт»
Ярослав Макітра, політичний експерт, так прокоментував почуте з уст прем’єр-міністра: «Це був не звіт уряду. Це був день уряду, на якому з промовою виступив Арсеній Яценюк. Звіт, як такий, що має юридичну форму, чітко передбачений статтями реґламенту ВРУ. А його не було. Тому що за 15 днів до того звіту народним депутатам мав бути поданий його текстовий варіант, вони мали підготуватись і конкретно дискутувати, ставити запитання. Цього зроблено не було. Перед виступом глави уряду мали виступати профільні міністри. Цього також не було.
Але рік імунітету уряду вже минув. Тому парламент у будь-який момент може ставити на голосування питання про його відставку. При цьому до візиту в Україну Джо Байдена шанси на відставку п. Яценюка були більші, ніж зараз. США не зацікавлені в якихось серйозних змінах конфігурації української влади. Тому це досить сильно стримало пориви противників прем’єра. Та питання його відставки педалюватиметься до того часу, поки він таки не буде відправлений у неї. Коли це може відбутися? Скоріш за все, ближче до весни».

«Потрібен лідер»
Борис Кушнірук, голова експертно-аналітичної ради Українського аналітичного центру, підбиваючи підсумки діяльності п. Яценюка, констатував: «Для проведення реформ завжди потрібен інтелектуальний лідер. Від Арсенія Яценюка чекали, що він буде «дахом» анонсованих змін у країні. Але він не є ні інтелектуальним центром, ні «дахом», ні промоутером реформ».
Водночас Володимир Лановий, президент Центру ринкових реформ, упевнений: «Уряд Яценюка слід відправити у відставку не тільки через корупцію, але й через саботаж економічних реформ. Уряд не виправдовує очікувань. Причин кілька, але головна з них — факти корупції в органах влади всіляко блокуються. Крім того, немає ніяких реформ, немає ставлення до громадянського суспільства як до партнера влади.
Уряд не знає, як вивести країну з кризи, його пропозиції тільки погіршують ситуацію. Продовжується падіння виробництва, падіння рівня життя українців. Очевидно, що дві найчисленніші фракції парламенту — БПП і «Народний фронт» — налаштовані зберегти чинну коаліцію та теперішній склад уряду, але це тільки посилить політичну кризу в країні».
А Андрій Золотарьов, керівник українського аналітичного центру «Третій сектор», уважає: «Вашинґтон зацікавлений у повній реалізації Україною Мінських угод із урегулювання збройного конфлікту на Донбасі, а ці угоди можуть бути виконані тільки у зв’язці «прем’єр Яценюк і Президент Порошенко». Тому п. Яценюк залишиться ще на якийсь час».

Ігор Голод

До слова
У ході засідання Національної ради реформ України 14 грудня між Арсеном Аваковим, міністром внутрішніх справ, і Михайлом Саакашвілі, головою Одеської обласної державної адміністрації, стався конфлікт. Міністр хлюпнув опоненту водою в обличчя. Останній звинуватив свого кривдника у корупції, контролю та фінансуванні з незаконних прибутків неформальних збройних формувань. Очільник Одещини зажадав показати, як усе відбувалося. Але Святослав Цеголко, прес-секретар Президента, заперечив: «Відеозапис цього випадку зганьбить країну». Петро Порошенко й Арсеній Яценюк за інцидентом спостерігали, але коментувати не стали.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply