Новини для українців всього свту

Wednesday, Nov. 25, 2020

«Стрімкий тризуб» проти «Заходу-2017»

Автор:

|

Вересень 21, 2017

|

Рубрика:

«Стрімкий тризуб» проти «Заходу-2017»

Американські військові — учасники Rapid Trident-2017

Президент Російської Федерації (РФ) вдався до чергового демаршу — він проігнорував сесію Генеральної Асамблеї ООН, де розглядалася в т. ч. і його несподівана пропозиція ввести на Донбас миротворчий контингент «блакитних шоломів». Замість цього Путін подався до Білорусі, щоб особисто контролювати скандальні навчання «Захід-2017».
Про їхній перебіг мало що відомо, російські та білоруські засоби масової інформації (ЗМІ) мовчать, як партизани, а іноземних спостерігачів у Білорусь не запросили. Офіційно в навчання беруть участь лише 12,8 тис. вояків (за міжнародними домовленостями, на маневри, в яких задіяні менше 13 тис. солдатів, не обов’язково допускати спостерігачів із інших країн), близько 70 літаків і гелікоптерів, 250 танків, до 200 гармат, реактивних систем залпового вогню і мінометів, а також десять кораблів Балтійського флоту. Водночас реальні масштаби навчань значно більші — 120-130 тис. солдатів і кілька тисяч одиниць бронетехніки. На територію Білорусі зайшла практично вся російська танкова армія. Принаймні, про це пишуть практично всі західні ЗМІ.
Проте відповідь Заходу стала для Москви неприємним сюрпризом. НАТО та його союзники розпочали одразу кілька навчань, практично взявши Білорусь у кільце.

Україна: Rapid Trident-2017
На Яворівському полігоні в Львівській області стартували командно-штабні навчання Rapid Trident-2017 («Стрімкий тризуб»). У них беруть участь понад 1,6 тис. вояків із 15 країн світу: Болгарії, Грузії, Естонії, Польщі, Італії, Латвії, Литви, Молдови, Норвегії, Польщі, Румунії, Великої Британії та Туреччини. Найбільші контингенти (разом близько 500 осіб) надіслали США та Канада. Україну представляють понад тисяча бійців. Це військовослужбовці однієї з механізованих бригад, десантники, сапери та солдати Національної гвардії, майже всі — з досвідом бойових дій на Донбасі.
Показово, що на церемонію відкриття Rapid Trident-2017 особисто прибула Марі Йованович, Надзвичайний і Повноважний посол США в Україні. «Враховуючи, що тут є 1,6 тис. учасників практично зі всього світу, це демонструє глибину нашої підтримки Україні. Навчання не лише допомагають Збройним силам (ЗС) України ставати сильнішими, але й покращують сумісність між нашими військами та безпеку України», — заявила дипломат.

Польща: Dragon і 87 американських танків
Рівно за добу до початку в Білорусі навчань «Захід-2017» в польський Ґданськ прибули військовослужбовці та військове спорядження американських 2-ї бронетанкової бригадної тактичної групи та 1-ї піхотної дивізії з Форту Райлі (штат Канзас). Причина — планова ротація, новоприбулі замінять 3-тю бронетанкову бригадну тактичну групу і 4-ту піхотну дивізію з Колорадо, які пробули в Європі дев’ять місяців. До Польщі прибули 87 танків М1 «Абрамс», 103 бойові машини піхоти «Бредлі», 18 самохідних гаубиць «Паладин», а також інша техніка.
«Постійна присутність в Європі бронетанкової бригади підвищує колективний оборонний потенціал НАТО, — заявили представники Європейського командування збройних сил США. — Сили Європейського командування живуть, проходять підготовку і навчаються разом із європейськими партнерами, що в разі необхідності дозволить нам завдати своєчасний і скоординований удар у тому випадку, якщо Європі буде потрібен захист».
Цікавим є те, що раніше американська бронетехніка (скажімо, для участі в навчаннях) доставлялася спочатку до Німеччини, а вже потім залізницею — до Польщі. Генерал-майор Стівен Шапіро з 21-го командування тилового забезпечення США пояснив, що використання Ґданська «допомагає перевірити можливості армії США в цьому порту». Справа в тому, що ще до кінця року американці планують перекинути до Польщі бронетехніку для ще однієї бригади. Тож найкращий з точку зори логістики маршрут вирішили відпрацювати завчасу. Також упродовж усього вересня в Польщу будуть прилітати зафрахтовані американською армією літаки, які привезуть 3,5 тис. військових.
Але ще більше роздратування Кремля, вочевидь, викличуть заплановані Варшавою на жовтень навчання Dragon, в яких візьмуть участь 17 тис. солдатів, у т. ч. американські, котрі щойно прибули до Ґданська. Формально польські маневри — не відповідь на «Захід-2017», однак у військовому плані вони будуть у загальних рисах повторювати торішні маневри Anaconda, які дуже розгнівали Москву. «Вона побачила, що американські десантники можуть сісти на батьківщині в свої літаки і висадитися в поле під польським Торунем; що на будівництво переправи через Віслу саперам НАТО потрібно лише півгодини, а пройти через неї може ціла танкова бригада; що американські танки «Абрамс» чудово почуваються в умовах Центральної Європи й усе, що їм потрібно, — камуфляж у кольорах лісу, а не іракської пустелі», — пише польське видання Polityka.

Швеція: Aurora-17
Заворушилися і зазвичай флегматичні скандинави. Міністерство оборони нібито нейтральної Швеції розпочало найбільші за останні 20 років військові навчання Aurora-17. У Стокгольмі зазначають, що маневри проводяться на тлі «погіршення ситуації з безпекою» в реґіоні, маючи на увазі потенційну загрозу з боку РФ. Експерти вважають, що шведські маневри можна розцінити як частину відповіді Заходу на російсько-білоруські навчання «Захід-2017», пише шведське видання The Local.
У маневрах задіяні близько 19 тис. шведських військовослужбовців (загальна чисельність ЗС країни — 30 тис. осіб), 1430 військових із США, 270 — з Фінляндії, 120 — з Франції, і близько 40-60 військовослужбовців із Данії, Норвегії, Литви й Естонії.
Вартість навчань становить приблизно 73,3 млн USD), що більш ніж удвічі перевищує традиційний бюджет усіх (!) щорічних планових військових навчань Швеції. Більше того, в середині серпня ц. р. інформаційна агенція Reuters повідомила про плани Стокгольма збільшити свій оборонний бюджет у зв’язку з «наростаючою загрозою з боку РФ». Як очікується, до 2020 року шведські ЗС отримають додаткові 1 млрд USD. «Ми бачимо посилену військову і розвідувальну діяльність в нашому реґіоні», — пояснив тоді міністр оборони Швеції.
Офіційна легенда навчань Aurora-17: відпрацювати план дій на випадок захоплення аґресором острова Готланд, який вважається стратегічно важливим пунктом для контролю над Балтикою. Різноманітні військові сценарії показували, що захоплення Готланду і розміщення там мобільних ракетних систем дальньої дії заблокує можливість проведення авіаційних і морських операцій в радіусі 500 км і перекриє коридор доступу до країн Балтії та північної Польщі.
Розгортання сил у рамках Aurora-17 свідчить про повну зміну військової стратегії Швеції через російську загрозу, заявив Ніколас Гранхольм, директор дослідницьких програм Шведської агенції оборонних досліджень. Країна, яка не є членом НАТО і завжди пишалася своїм нейтралітетом, запрошує до себе війська Альянсу, щоб разом із ними відпрацювати ймовірні сценарії на випадок аґресії РФ. Причому не шкодує на це грошей.
«Оптимізму, що настав після закінчення холодної війни, вже ніхто не поділяє. Ситуація стала змінюватися 2008 року в зв’язку з російсько-грузинською війною, але вирішальним моментом стало захоплення Криму 2014-го, а також участь Кремля в українському конфлікті», — заявив експерт.

Ігор Берчак

До теми

ZRN-01 Stokrotka Daisy

Державний концерн «Укроборонпром» узяв участь у найбільшій у Східній Європі оборонній виставці MSPO-2017, що пройшла у польському місті Кельце. Велику увагу фахівців привернув танк PT-17, який в «Укроборонпрому» має намір замовити Міністерство оборони Польщі. PT-17 є результатом глибокої модернізації танку Т-72. Для реалізації цього проекту українські фахівці використали свої найкращі технологічні розробки: вдосконалені автомати заряджання, новий двигун, трансмісію, новітні гармати калібру 120 мм, систему керування вогнем. Усе це розроблено відповідно до стандартів НАТО.
Ще один спільний українсько-польський проект — ракетна система ZRN-01 Stokrotka Daisy. Для ураження цілей вона використовує високоефективні ракетні снаряди підвищеної вражаючої дії калібру 80-мм, створені в Україні. Для ураження повітряних цілей на дальності до 5 км достатньо 1-5 снарядів, що зараз є найефективнішим рішенням за параметром ціна-ураження.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply