Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 15, 2019

США нарешті почали застосовувати санкції проти українських чиновників

Автор:

|

Грудень 13, 2012

|

Рубрика:

США нарешті почали застосовувати санкції проти українських чиновників

Як «перший паросток ізоляції» керівництва України розцінили позбавлення американської візи одного з безпосередніх учасників розправи над лідером опозиції — колишнім прем’єр-міністром Юлією Тимошенко.

Отямилися — не одразу
Щойно 10 грудня Ренат Кузьмін, перший заступник Генерального прокурора України, наважився опублікувати на сайті цієї установи свій відкритий лист до Барака Обами зі скаргою на те, що 19 жовтня його без жодних пояснень було позбавлено американської багаторазової п’ятирічної візи. Але той факт, що лист президентові США із цього приводу посадовець надіслав через півтора місяця, 3 грудня, таки дає привід для висновку: хоча США застосовують обіцяні санкції до кривдників п. Тимошенко доволі стримано, не розголошуючи їх і, по суті, наразі попереджаючи українську владу про реальність подальших, можновладці в Києві були неабияк приголомшені навіть таким «м’яким» демаршем.
І, швидше за все, ця стриманість Державного департаменту США й спонукала українську владу прозондувати серйозність його намірів щодо неї. Щоправда, перший віце-голова Генеральної прокуратури України (ГПУ) зробив це доволі оригінально: звинувативши у відкритому листі до Обами департамент юстиції США в «протидії й знищенні справи про вбивство Євгена Щербаня», щоби «перешкодити ГПУ висунути обвинувачення Юлії Тимошенко та Павлу Лазаренку» в замовленні цього вбивства.
Ба більше, у тому ж листі п. Кузьмін стверджує, що якби його вчасно не попередив Микола Мельниченко, то першого віце-голову ГПУ заарештували б у США «за сфабрикованими звинуваченнями». А конкретніше — у тому, що змушував екс-майора Держохорони давати неправдиві свідчення. Зокрема, що чоловік Юлії Тимошенко Олександр начебто найняв у США лобістську фірму «Вілей Рейн» для створення позитивного іміджу екс-прем’єра та дискредитації українських слідчих. Відтак, Ренат Кузьмін просить Барака Обаму «дати оцінку таким діям своїх підлеглих» і посприяти ГПУ в проведенні слідчих дій на території Сполучених Штатів. Бо, за його словами, Департамент юстиції США не відреагував на близько 30 звернень Генеральної прокуратури України «з проханням посприяти в організації допитів згаданих свідків».

Списку поки що немає
Однак Джон Теффт, посол США в Україні, підтвердив тільки анулювання візи Рената Кузьміна. І, як запевнив дипломат, «жодних планів щодо його арешту не існувало». Своєю чергою, за даними київської газети «Комерсант-Україна», першого віце-голову ГПУ позбавили американської візи за те, що той, «усупереч задекларованій приватній меті візиту, хотів провести в Штатах допит» Петра Кириченка — колишнього партнера екс-прем’єра Павла Лазаренка й одного з ключових свідків у справі про вбивство народного депутата Євгена Щербаня. Але, виявляється, п. Кузьмін не мав права проводити цю слідчу дію. Бо, за умовами двосторонньої українсько-американської угоди про взаємну правову допомогу, був зобов’язаний скоординувати свій намір із Департаментом юстиції США.
Тим часом посол США в Києві заспокоює: мовляв, п. Кузьмін – «наразі єдиний український посадовець, якому відмовлено у візі. «Зараз немає жодного списку українських посадовців, проти яких буде застосовано будь-які санкції. Скасування візи Ренату Кузьміну ніяким чином не стосується резолюції сенату США щодо України (із вимогою звільнити Юлію Тимошенко)», – запевняє він.
Але в Україні ці запевнення посла сприймають як дипломатичні, у сенсі «завуальовані». Адже американські сенатори у відповідній резолюції, прийнятій у вересні ц. р., чітко закликали свій Держдепартамент заборонити видачу віз особам, відповідальним за ув’язнення Юлії Тимошенко.

«Перший паросток»
Оглядач київського інтренет-видання «Українська правда» Мустафа Найєм також не сумнівається: «З Україною нарешті заговорили мовою дій. І хоча Держдеп офіційно не оголошував початку застосування санкцій проти України, дипломати називають це першими паростками ізоляції. Колись так починалися санкції проти Білорусі. Із таких же ж погроз виріс «список Магнітського» проти Росії (перелік 60 російських чиновників, які переслідували адвоката Сергія Магнітського, котрий згодом загинув у тюрмі. — Ред.)».
Політтехнолог Тарас Березовець додає із цього приводу: «Передбачалося, що, за прецедентним правом, туди буде включено українських високопосадовців. Так от, список із 50 прізвищ фігурував напередодні виборів, і саме Ренат Кузьмін був у першій десятці людей, до яких застосують санкції. Багато джерел підтверджувало, що цей перелік був автентичним.»
Правник Геннадій Друзенко теж упевнений, що скасування візи п. Кузьміну — тільки початок застосування санкцій щодо українських високопосадовців: «Звершилося, ми нарешті побачили першого знаменного високопосадовця в цьому списку. Це – не завершення, це не прецедент. Одна особа — це початок. Ми будемо ще бачити поповнення цього списку».
Тієї ж думки дотримується й Олексій Гарань, професор кафедри політології Києво-Могилянської академії, який тлумачить позбавлення Рента Кузьміна візи так: «Американці не підтверджують, що це – санкції, не коментують, але ми розуміємо, що такі речі не бувають випадковими. І, власне, різні експерти називали п. Кузьміна як одного з перших представників української правової системи, проти яких мали би запроваджуватися санкції. Це – певні точкові санкції, і вони давно не те що назрілі, а вже перезріли. Мета таких точкових санкцій — щось змінити. Питання буде не в ефективності, а в тому, наскільки українська влада зможе до цього дослухатися, бо її багато разів попереджали, і багато разів називалося прізвище Рената Кузьміна. Але все це було незрозуміле для влади. Тобто, те, що почали з прокурора Кузьміна, — це сигнал для інших діячів, у тому числі для очільників держави і людей, які мають великий бізнес, заснований на корупційних схемах. Пан Кузьмін свого часу не зреагував і не зробив висновку з того, що говорилося. Віктор Янукович протягом двох років теж не робив висновку з того, що говорилося про перешкоди на шляху підписання Угоди про асоціацію. Він сам себе послідовно заганяв у міжнародну ізоляцію й ослаблював свої власні позиції. З іншого боку, гадаю, усе залежатиме від здатності українських верхів усе ж зрозуміти цей сигнал».

Рідкісний випадок?
Із п. Гаранем, загалом, солідарний його колега за фахом Сергій Таран: «Скасування візи чиновнику такого рівня — рідкісний випадок для відносин України та США. Якщо врахувати те, що американський посол коментує якусь окрему візу, це — уже особливий виняток. Тим більше, із побутових причин її не скасовують, а просто не видають. Тут ідеться про політичні мотиви. Це — натяк. Ренат Кузьмін — флагман репресивної машини нинішньої влади. Тому невипадково перші санкції, нехай і такі мізерні, упали саме на його голову. Американська еліта досі робила купу сигналів, заяв, прохань до української верхівки. Суть їх була одна — зупинити вибіркове правосуддя, встановити верховенство права, випустити політв’язнів, провести чесні вибори. Нічого із цього наша влада не зробила».
Тільки от версії, що до Рената Кузьміна було застосоване «одиничне попередження, яке більше нічого не означає», політолог не сприймає, пояснюючи: «США здебільшого стартують першими, а далі подібні санкції вводять інші країни, зокрема з Європейського Союзу (ЄС). Це – сигнал для олігархів і їхніх ставлеників у владі: ви або йдете в цивілізований світ із правом на приватну власність для кожної людини, або підтримуєте режим Януковича».
А сам лист Кузьміна до Обами п. Таран прокоментував так: «Це — неадекватна реакція. Лист Кузьміна розрахований на наших громадян, а не на Обаму. Президент США його й не помітить. Уявіть, що заступник прокурора Зімбабве пише до Януковича. Кому воно цікаве? Це суперечить будь-яким дипломатичним і бюрократичним нормам. Так і у випадку з Кузьміним. Світова політика — жорстка реальність із такими ж правилами. А наші діячі сприймають її за клоунаду політичного ток-шоу, де можна говорити все, що бажаєш».
Політолог упевнений також, що санкції Заходу можуть зачепити «людей, які були інструментом переслідування опозиції в Україні, — представників ГПУ, Адміністрації президента, окремих суддів». А «ознакою дієвості» сигналу українській владі буде, на думку Сергія Тарана, «те, як олігархи дистанціюватимуться від Януковича та його політсили». «Найвище політичне керівництво й олігархи чудово зрозуміють натяк. Тому думатимуть, кого підтримувати 2015 року. Зрештою, Віктор Федорович має підійти до президентських виборів один, у чарівній самотності «Межигір’я», – прогнозує аналітик.

«До України — толерантніше»
Натомість, на запитання: «Чому для Білорусі є конкретні списки людей, яким заборонено в’їзд до США, а для України – немає?» – Сергій Таран відповідає: «До України ставляться набагато толерантніше, дивляться на всі наші витівки крізь пальці, бо ми задекларували бажання долучитися до ЄС. Якби Захід поводився неделікатно, почав би називати все своїми іменами, то наша еліта могла би розвернутися в бік Євразійського та Митного союзів. А цього ніхто не хоче».
А серед можливих санкцій політолог розглядає такі: «Персональні санкції — це не просто в’їзд чи виїзд, хоча й це важливо, бо олігархи мають житло в Лондоні, учать своїх дітей у європейських університетах. Основна санкція — доступ до рахунків і можливість управляти їхніми заводами в Західній Європі. Ще не варто забувати про міжнародні антикорупційні розслідування. Усе швидко може вилізти на поверхню, якщо в олігарха – рильце в пушку. Та й сам факт початку антикорупційного розслідування значно знижує вартість усіх активів. Хто захоче купувати завод, якщо не відомо, у який спосіб його отримали нинішні власники? Це сильно битиме по кишенях олігархів».
Між тим, Володимир Огризко, екс-міністр закордонних справ, радить не поспішати з висновками. І пояснює: «Я би не робив із цього системи. Бо була дія (Кузьміна) — була відповідь на цю дію (із боку США). Якщо американська система вважає, що певні дії на її території несанкціоновано проводити не можна, то мабуть, це була відповідь на такі дії – і не більше. Я б не намагався в цьому конкретному випадку побачити якусь певну систему. На мою думку, про це поки що не йдеться.»
Своєю чергою, Вадим Карасьов, директор Інституту глобальних стратегій, усе-таки вважає позбавлення Рената Кузьміна візи певним сигналом українській владі: «Я би наразі не казав про початок санкцій. Це якщо не останнє, то, можливо, передостаннє попередження про те, що такі санкції можуть бути. Це – сигнал про те, що «список Магнітського» може з’явитися й щодо України».

Ігор Голод

До слова
Чоловік Леді Ю Олександр Тимошенко закликав Барака Обаму заборонити в’їзд до США Вікторові Януковичу й іншим посадовим особам, «причетним до організації політичних репресій: Генеральному прокуророві Віктору Пшонці, першому віце-прем’єр-міністру Валерію Хорошковському та ще більш ніж 50 особам, прізвища яких передано представниками української опозиції урядам низки країн». Також п. Тимошенко озвучив прохання «провести всебічну оцінку відмивання нажитих злочинним шляхом коштів у сумі більш ніж 52 млрд USD, які були виведені з України представниками режиму Януковича у банки західних країн упродовж 2010-2012 рр., дати належну оцінку фальсифікації парламентських виборів в Україні 29 жовтня 2012 року й висловити своє ставлення до процесів фальсифікації, вимагати від України неухильного виконання вимог резолюції Парламентської асамблеї Ради Європи щодо України від 3 жовтня 2012 року стосовно звільнення політичних в’язнів і дотримання прав і свобод людини в Україні». Окрім цього, Олександр Тимошенко просить американського президента «доручити Trout Cacheris, PLLC, Akin Gump Strauss Hauer & Feld і іншим аудиторським компаніям, які здійснювали аудит уряду Юлії Тимошенко, провести всебічний і максимально об’єктивний аудит діяльності уряду Миколи Азарова за період 2010-2012 рр., у першу чергу щодо використання державних коштів при спорудженні об’єктів Євро-2012, будівництві та закупівлі бурових веж, операцій із незаконним продажем зерна, газу й інших товарів».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...