Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 18, 2021

Спроба арешту Михеїла Саакашвілі спровокувала масові заворушення

Автор:

|

Грудень 07, 2017

|

Рубрика:

Спроба арешту Михеїла Саакашвілі спровокувала масові заворушення

5 грудня в Україні розпочалося чергове політичне шоу. Співробітники Генеральної прокуратури України (ГПУ) і спецпідрозділу «Альфа» Служби безпеки України (СБУ) прийшли з обшуком до квартири Михеїла Саакашвілі, колишнього президента Грузії та голови Одеської обласної державної адміністрації (ООДА), а зараз — лідера партії «Рух нових сил» (РНС). На руках у них був ордер на арешт політика.

«Хочеш стрибати — стрибай»
А далі почалося. Експресивний грузин видерся на дах восьмиповерхового будинку, де він мешкає, та пригрозив зістрибнути звідтіля. Силовики відреаґували спокійно: «Хочеш стрибати — стрибай!», після чого п. Саакашвілі дозволив одягнути на себе кайданки. Але до СБУ його не довезли. Прибічники політика заблокували рух колони правоохоронців, після кількагодинного протистояння виламали дверцята машини й таки звільнили свого лідера.
Після цього почалися якісь незрозумілі масові проходи київськими вулицями, то тут, то там виникали стихійні віча, іноді протестувальники шарпалися з поліціянтами, хоча загалом правоохоронці поводилися вкрай стримано. А Михеїл Саакашвілі сховався в наметовому містечку біля Верховної Ради України (ВРУ) й запевняв, що не має жодного наміру добровільно з’являтися на допит у СБУ.
Юрій Луценко, генеральний прокурор України, висунув утікачеві ультиматум — здатися впродовж 24 годин. Як він заявив, проти п. Саакашвілі відкрито карне провадження за сприяння учасникам злочинних організацій і приховування їхньої злочинної діяльності.

Від очільника області до людини без паспорта
Аби зрозуміти суть обвинувачення, потрібно бодай у загальних рисах нагадати феєричну політичну кар’єру колишнього президента Грузії в Україні. Його призначення 30 травня 2015 року головою ООДА нагадувало грім серед ясного неба. Представляючи нового очільника області, Президент України не шкодував схвальних епітетів, характеризуючи п. Саакашвілі як «незалежну, рішучу людину, котра змінила Грузію».
Однак незабаром бурхлива діяльність перетворила його на діяча загальноукраїнського масштабу. Вже через чотири місяці після призначення Михеїл Саакашвілі розпочав нищівну критику уряду та тодішнього прем’єр-міністра Арсенія Яценюка, котрий, на його думку, саботував реформи, діючи в інтересах окремих олігархів. 23 грудня 2015-го голова ООДА провів у Києві Антикорупційний форум, під час якого заявив про створення позапартійного антикорупційного «Руху за очищення». Вже навесні 2016 року соціологічні дослідження групи «Рейтинґ» засвідчили, що якби у Михеїла Саакашвілі була своя партія (РНС була створена пізніше. — Ред.), у разі проведення парламентських виборів вона могла б посісти третє місце з результатом 10 %, обійшовши «Блок Петра Порошенка» з його тодішніми 9 %.
Занадто активна політична діяльність і реґулярні скандали призвели до очікуваного фіналу — 7 листопада 2016-го п. Саакашвілі подав у відставку з посади голови ООДА. Причому слів він і цього разу не добирав: «Яка різниця українцям, хто буде на них чхати — Порошенко чи Янукович, яка різниця українцям, хто їх буде грабувати?»
Після цього екс-президент Грузії почав нещадно поливати брудом чинного Президента України. Терпець у Петра Порошенка увірвався 26 липня 2017-го — п. Саакашвілі позбавили українського громадянства, причому указ про це був оприлюднений, коли останній перебував за межами країни.
Проте 10 вересня п. Саакашвілі з допомогою кількох сотень прихильників буквально прорвався через українсько-польський кордон і започаткував біля будівлі ВРУ безстрокову акцію протесту. Мітинґувальники встановили там намети, барикаду та польову кухню, щоправда, кількість протестувальників не перевищувала кількох сотень. Оскільки про акцію швидко забули, 3 грудня РНС організував у Києві «Марш за імпічмент», у якому, за різними підрахунками, взяло участь від 2,5 тис. до 6 тис. осіб. А завершився він мітинґом, на якому пролунав заклик до ВРУ розпочати процедуру імпічменту Президента України Петра Порошенка. Через два дні Міхо вже бігав дахом восьмиповерхового будинку.

500 тис. USD із «гаманця Януковича»
5 грудня генпрокурор України продемонстрував у Верховній Раді розшифровки телефонних розмов, які нібито велися між «особою, наближеною до Саакашвілі, а саме громадянином України Северіоном Данґадзе, та довіреною особою втікача-олігарха Сергія Курченка, котрий переховується від правоохоронців у Москві». На записах чути, як співрозмовники домовляються про фінансування п. Курченком (котрого, до речі, за колишнього режиму називали «гаманцем Януковича») акцій протесту на чолі з п. Саакашвілі. Робилося це, за словами Юрія Луценка, з метою «сприяти зупиненню карного переслідування членів злочинного угруповання Януковича-Курченка та допомогти відновити контроль над активами, які вони придбали свого часу в Україні у злочинний спосіб».
Генпрокурор наголосив, що українські спецслужби встановили факт передачі людиною п. Курченка представникові п. Саакашвілі майже 500 тис. USD. Щоправда, зрозуміло, що й автентичність записів, і факт передачі грошей ще потрібно довести в суді.

Що далі?
Очевидно, що «балансування на слизькому даху» лише починається, як розвиватимуться події, не знає ніхто. Проте перспективи «третього Майдану» експерти оцінюються скептично. «Навряд чи українці будуть масово виходити на вулиці на підтримку Михеїла Саакашвілі. Майдан в Україні не збирається на захист тих чи інших політиків. Він збирається, коли люди відчувають обмеження своєї свободи та більше не довіряють владі. Водночас боротьба з п. Саакашвілі — гра української влади з вогнем. Заявивши, що політика фінансував Сергій Курченко, ГПУ буде вимушена доводити провину Міхо. Від того, чи це їй вдасться, залежить політичне майбутнє не лише екс-президента Грузії, але й Петра Порошенка», — написав для «Німецької хвилі» журналіст і політичний оглядач Сергій Руденко.
«Саакашвілі теоретично можуть відправити в Грузію. Це найменш вірогідний сценарій, бо такий перебіг подій може остаточно зіпсувати стосунки зі західними партнерами. Інші варіанти «заслання» — Польща, звідки він незаконно в’їхав, чи Нідерланди, де живе його сім’я. Щоправда, з огляду на серйозність звинувачень, які пред’являють Саакашвілі ГПУ і СБУ, пояснення щодо його екстрадиції чи депортації будуть виглядати доволі непереконливо», — пише «Українська правда».
«В Адміністрації Президента не сподівалися такого перебігу подій щодо Михеїла Саакашвілі. Тому там вичікують, оскільки наразі не знають, як діяти і що казати. Президент може зронити щось на кшталт: «Я не втручатимуся у процеси, але зроблю все можливе, аби правоохоронні сили діяли в рамках закону». Будь-яка інша суть повідомлень звучатиме некоректно», — заявив у ефірі інформаційного проекту «Перші про головне. Коментарі» на телеканалі ZIK політичний експерт Олександр Москалюк.
Зрештою, немає сумнівів у тому, що новини з позначкою «Саакашвілі» найближчим часом з’являтимуться мало не щогодини.

Ігор Берчак

До теми
Арсен Аваков, міністр внутрішніх справ України, у середині листопада ц. р. зустрічався у Франції з українським олігархом Ігорем Коломойським. Про це «Українській правді» стало відомо від двох співрозмовників — в оточенні міністра й олігарха. За словами одного з них, зустріч пройшла під час офіційного візиту міністра внутрішніх справ до Ліону, де він зустрічався з керівництвом Інтерполу. Сам п. Аваков у коментарі «Українській правді» розповів, що зустрічався з директором Інтерполу Штоком і двома його заступниками, а з Ігорем Коломойським лише розмовляв. «Разів зо три за весь час поїздки», — уточнив міністр. Натомість п. Коломойський стверджує, що зустрічі з п. Аваковим у Франції не було: «Телефоном спілкуємося, але не зустрічалися вже давно». Водночас ще у вересні ц. р. «Українська правда» повідомляла, що з Ігорем Коломойським таємно зустрічався Михеїл Саакашвілі. Як зазначило джерело в оточенні олігарха, зустріч відбулася в Женеві, у готелі Four Seasons. «Під час вечері Саакашвілі повідомив, що буде прориватися в Україну», — розказало джерело. Наголосимо, що зустріч відбулася напередодні прориву через кордон позбавленого українського громадянства екс-президента Грузії, який стався 10 вересня ц. р. Ще один цікавий нюанс — саме міністр внутрішніх справ категорично виступав проти затримання Михеїла Саакашвілі 5 грудня. Відомо, що керівники ГПУ та СБУ спланували операцію, приховавши її деталі й дату від його відомства. «Аваков ультимативно висловився проти тюрми для Саакашвілі. Можливий вихід — депортація», — поінформували джерела у «Народному фронті».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply