Новини для українців всього свту

Wednesday, Oct. 16, 2019

Справа Власенка

Автор:

|

Листопад 21, 2013

|

Рубрика:

Справа Власенка

Україна знову робить спробу підштовхнути керівництво Європейського Союзу (ЄС) до чергових поступок заради підписання Угоди про асоціацію.

Ситуація є абсурдною
11 листопада українська влада вчинила черговий демарш у так званому питанні Тимошенко, лідера опозиційної партії «Батьківщина» й колишнього прем’єра України. Цього дня Сергія Власенка, захисника Юлії Володимирівни, викликали до Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України (ГПУ), звідки він вийшов через понад шість годин з офіційним повідомленням про підозру в побитті ним колишньої дружини Наталії Окунської 2010 року.
Однак сам правник звернув увагу журналістів на ту обставину, що його допити призначили на дні перебування в Києві моніторингової місії Європарламенту Кокса-Кваснєвського, яка пильнує виконання керівництвом України умов, після реалізації яких керівництво ЄС обіцяло підписати Угоду про асоціацію з Україною.
Натомість, випади ГПУ у свій бік Власенко коментує так: «Ситуація є абсурдною, сюрреалістичною, шизофренічною. Частина звинувачень навіть не сформульована. Там немає формулювання про тілесні ушкодження. Сам факт, що Головне слідче управління ГПУ, що розслідує особливо важливі справи, опікується начебто побутовим побиттям, є красномовним! На моє запитання, чи проводитимуть вони розслідування, якщо завтра до них надійде ще 100 заяв за тими ж статтями, відповіли мені, що то – не їхня парафія. Тобто, їхня парафія — Власенко й Тимошенко. Решта їх не цікавить».

Це — чіткий сигнал!
Із п. Власенком солідаризувався народний депутат від «Батьківщини» Сергій Пашинський, заявивши в ефірі київського телевізійного «5-го каналу», що через допит за позовом п. Окунської Сергій Власенко не може потрапити на зустріч із представниками місії Європарламенту Петом Коксом і Олександром Кваснєвським, від підсумків роботи яких значною мірою залежатиме рішення ЄС щодо підписання Угоди про асоціацію з Україною.
А колега п. Пашинського по фракції Павло Петренко сприйняв переслідування Власенка ГПУ так: «Це – чіткий сигнал за два дні до звіту місії Кокса-Кваснєвського в Європі про те, що український президент і Партія реґіонів (ПР) змінили свій курс. Це так, без сумнівів. Щодо євроінтеграційних законів ще можуть виникати питання, а те, що адвоката й захисника п. Тимошенко утримують, як в ув’язненні, — уже чіткий сигнал для Європи».
Арсеній Яценюк, очільник фракції «Батьківщина», дійшов висновку, що «справа Власенка наперодні саміту у Вільнюсі стала показником розумових здібностей влади». Бо вона, як вважає депутат, «свідчить про наміри влади — ніхто не прагне євроінтеграції». А на запитання: «Навіщо проти Власенка порушили карну справу саме зараз?» — п. Яценюк відказав, що воно вже містить у собі відповідь. Відтак, пояснив: «От нащо їм це? Ви уявляєте, що Головне слідче управління ГПУ, яке займалося справою п’ятирічної давнини, де немає ніяких свідків і доказів, приймає рішення відібрати паспорт і заборонити виїзд. І це — за два тижні до саміту. Те, що відбувається у Верховній Раді й у ситуації з Власенком, — абсолютно чітка відповідь щодо того, що в них відбувається в голові. Ніхто нікуди не планує йти».

«Поспівчуваймо хлопцю»
Київський інтернет-журнал «Політика і культура» відреагував на цю ситуацію так: «Уся країна сміється з ГПУ, та прокурори залишаються смертельно серйозними. Авжеж, вони взялися покарати особливо небезпечного хулігана, а може, і серійного вбивцю, який полює на жінок. Трагізму історії додає те, що медекспертизи побоїв, нібито завданих Власенком екс-дружині Наталії Окунській 2008-го та 2011 року, було проведено цьогоріч. Поспівчуваймо хлопцю, якого зводить зі світу мстива баба».
Однак «5-й канал» сприйняв претензії ГПУ до Сергія Власенка набагато серйозніше, згадавши їх у сюжеті під промовистим заголовком «Європауза? Чи буде Асоціація з ЄС?», і констатував: «Факти — річ уперта. І саме факти останнього тижня не на користь асоціації України з Євросоюзом… Хоча й не ексклюзивне, а прописане в законі право на захист у Тимошенко, за дивним збігом обставин, тепер є дещо обмежене: через підозру в побитті екс-дружини, її захиснику Сергію Власенку заборонено виїжджати за кордон. Та й до Харкова, де перебуває підзахисна, він може їздити лише в певні дні. Спостерігаючи за подіями, Європа вустами свого посла заявила: аби сказати Україні ТАК! — аргументів недостатньо».
Тим часом, політолог Вадим Карасьов пояснює, що переслідуванням «влада хотіла знизити активність Власенка як основного публічного комунікатора між Тимошенко та її соратниками, а також як людину, до чиєї думки прислухаються в ЄС».

Продовження знущання
А Віктор Небоженко, директор соціологічної служби «Український барометр», спершу відреагував на демарш влади так: «Тиск на Власенка — це продовження знущання з Тимошенко, спроби дискредитувати, виставити в аморальному світлі її адвоката. Чиновники ГПУ свідомо посилили резонанс справи. На це вказує хоча би той факт, що розслідуванням сімейних конфліктів займається Генеральна прокуратура країни. Справа Власенка — не рівень Генеральної прокуратури. Це розуміють і в ГПУ, проте не можуть не послухатися наказів перших осіб — реальних ініціаторів гри, частиною якої виявився адвокат Тимошенко».
Однак поміркувавши трохи, п. Небоженко прокоментував «справу Власенка» ще стурбованіше: «Пильна увага ГПУ до Сергія Власенка свідчить про те, що Тимошенко не буде звільнено. Виклик до Генпрокуратури керівника групи захисту екс-прем’єр-міністра Сергія Власенка фактично напередодні Вільнюського саміту — зовсім не випадковий. ГПУ демонструє, що в неї є своя точка зору на міжнародні події, і вибирає час арешту одного зі сподвижників Тимошенко в той момент, коли вирішується питання про її звільнення. Це такий собі доказ того, що «проблема Тимошенко» нерозв’язна й Заходу потрібно відступитися від вимог її звільнення та підписати все, що запропонує Україна. Привід для арешту п. Власенка може бути абсолютно будь-яким: починаючи від аліментів і закінчуючи несплатою податків. Для вітчизняної прокуратури, що не вміє боротися зі злочинністю, але є чудовим інструментом політичного тиску, це нескладно».

Надії на непродумані кроки опозиції…
Занепокоєно відреагував на претензії ГПУ до Сергія Власенка й Олексій Гарань, професор кафедри політології Національного університету «Києво-Могилянська академія»: «ПР усіляко затягує, блокує вирішення питання Тимошенко. Це виглядає так, ніби президент Янукович серйозно розглядає можливість непідписання угоди у Вільнюсі, але при цьому намагається зняти із себе відповідальність. У цьому він покладає великі надії на непродумані кроки опозиції зі зриву перемовного процесу. Ось для цього й потрібен Власенко».
Опозиційні парламентські фракції — «Батьківщина», УДАР і «Свобода» — і справді відгукнулися на черговий демарш різкою спільною заявою, у якій, зокрема, обурювалися: «Нову хвилю політично вмотивованих переслідувань режим розпочав із висунення абсурдних звинувачень захисникові Юлії Тимошенко… Так звана справа Власенка — це чергова недолуга спроба влади відволікти увагу людей і уникнути відповідальності за те, що замість європейських перспектив Україну залишають у сірій зоні політично мотивованого правосуддя, кричущого свавілля та бідності.
Керована президентом репресивна система вже не намагається надати своїм діям бодай подібність до здійснення правосуддя. Вони не приховують, що мета режиму — позбавити лідера опозиції будь-якого юридичного захисту та можливості звільнення, розтоптати останні сподівання людей на входження України до об’єднаної Європи, залякати цілу країну та кожного українця бульдозерною тупістю каральної машини».
Тож лідери опозиції висунули вимогу до Віктора Януковича «негайно припинити політичні репресії в Україні та повернути нашу державу на демократичний європейський шлях розвитку». Та все ж опозиція не піддалася на провокацію влади — не заблокувала на знак протесту проти нагінок на п. Власенка парламент, де мають іще ухвалити останні закони, покликані уможливити підписання Угоди про асоціацію України з ЄС. Відтак, аж ніяк не за «збігом обставин» ГПУ, принаймні наразі, відчепилося від захисника Юлії Тимошенко.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...