Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 28, 2020

Справа проти міністра внутрішніх справ — останнє попередження

Автор:

|

Вересень 22, 2016

|

Рубрика:

Справа проти міністра внутрішніх справ — останнє попередження
Арсен Аваков

Арсен Аваков

Юрій Луценко, генеральний прокурор України, на минулому тижні неабияк заінтригував своїх співгромадян заявою: «Порушив карну справу, ви не повірите на кого — на міністра внутрішніх справ Авакова. Тому що всі — однакові. Всі звернення в Генеральну прокуратуру України (ГПУ) мають однаковий процесуальний статус».

Цілковитий сумбур
Юрій Луценко також уточнив, що карну справу проти Арсена Авакова було відкрито після звернення Віталія Шабуніна, голови Центру протидії корупції. Однак, по-перше, той заперечив в ефірі українського телеканалу «112», що спрямовував до ГПУ хоча б якісь заяви зі звинуваченнями особисто міністра. По-друге, Дмитро Сторожук, заступник генпрокурора, повідомив, що справу стосовно п. Авакова щодо надання земельної ділянки Дергачівськими районною адміністрацією й селищною радою зобов’язав відкрити суд.
Але, за його словами, в ГПУ її не відкривали, а передали для перевірки в Національне антикорупційного бюро України (НАБУ). Відтак, п. Сторожук констатував: «Немає карного провадження стосовно Авакова. Є рішення суду на підставі звернення Центру протидії корупції, яке було подано в суд, і суд зобов’язав ГПУ відкрити провадження відповідно до Кримінально-процесуального кодексу».
Та попри те, що, за словами заступника генпрокурора, НАБУ все ще перевіряє справу стосовно п. Авакова, п. Сторожук ще до її завершення резюмував: «За відсутністю складу злочину таке виробництво буде закрито або заяву — відхилено».
Своєю чергою, Лариса Сарган, речник генпрокурора, заявила, що звинувачення на адресу міністра ще не є підставою для карного переслідування міністра й можуть бути лише «предметом уяви» тих, хто їх висуває, а також «способом дискредитації». Вона також запевнила, що викладені в заяві Центру протидії корупції факти не знайшли підтвердження, тому ГПУ не може їх оприлюднювати. Але, по-перше, про те, чому речник назвала фактами те, що не підтвердилося, й, по-друге, чому, за її словами, не підтверджене передали для перевірки в НАБУ, вона журналістам не пояснила.
Своєю чергою, в НАБУ уточнили, що карну справу, в якій фігурує п. Аваков, відкрили 2 липня й досі не закрили — досудове розслідування триває. А в Центрі протидії корупції стверджують, що посадовці Дергачівської райадміністрації на Харківщині віддали заснованій Арсеном Аваковим компанії «Інвестор» у приватну власність 18,14 га з численними порушеннями законодавства.
Зокрема — районна адміністрація не затверджувала проект її відведення. Тому коли п. Авакова звільнили 2010 року з посади голови Харківської обласної державної адміністрації, то прокуратура позбавила його компанію цієї земельної ділянки. Однак після його приходу до Міністерства внутрішніх справ суд прийняв рішення на користь компанії «Інвестор», кінцевим бенефіціаром якої є зараз Інна Авакова, дружина міністра.

Зітхнув би з полегшенням
А отже — привід для відкриття карної справи стосовно міністра таки був. Чому ж тоді спершу генпрокурор заявив, що він порушив карну справу на п. Авакова, однак після цього Дмитро Сторожук стверджував, що «немає карного провадження стосовно міністра»?
Доволі багатьма це було сприйнято, як попередження міністру, про котрого Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента», сказав, що Президент зітхнув би з полегшенням, якби Арсен Аваков подав у відставку.
Не тільки через те, що він формально належить не до президентської партії «Блок Петра Порошенка» (БПП), а до «Народного фронту». Арсен Аваков останнім часом зробив низку гучних, фактично антипрезидентських, заяв у зв’язку з пожежею на телеканалі «Інтер», а також звинуватив п. Порошенка у зв’язках із Сергієм Львочкіним, екс-керівником адміністрації Януковича, а тепер — народним депутатом із «Опозиційного блоку».
А в інтерв’ю на телеканалі «24» п. Аваков прямо натякнув на те, що телеканал підіграє Президенту: «Подивіться, як веде свою політику «Інтер»: він критикує лише «Народний фронт» і ні слова не говорить про президентську партію».
Відтак політики, політологи й політичні оглядачі вважають, що Петро Порошенко «сигналив» устами Юрія Луценка Арсену Авакову й «Народному фронту», аби вони були лояльнішими щодо глави держави. Зокрема, політолог Руслан Бортник вважає, що «сигнал цей було подано шляхом приниження міністра». Та все ж експерт сумнівається, що його відставка станеться насправді.
Натомість Єгор Соболєв, депутат із парламентської фракції «Самопоміч», вважає таке: «Бачу зараз в цих атаках на Авакова не бажання притягнути до відповідальності міністра, котрому є за що відповідати, а бажання повної узурпації влади, щоб на всіх посадах у нас був Петро Порошенко або люди, котрі йому сліпо коряться. Вважаю, що це дуже погане бажання, яке в жодному разі не можна задовольняти. Але продовжувати величезний суспільний тиск, аби нова поліція очищалася від людей, котрі не є новими, зберегли всі традиції корупції, тортури, непрофесіоналізму, вимагати розслідувати та ставити перед законом будь-яку особу, в т. ч. міністра, якщо у нього з’являється нове майно або в його родичів різко покращується бізнес. Я це завжди підтримував і буду підтримувати».
Своєю чергою, Оксана Сироїд, віце-спікер Верховної Ради, прокоментувала заяви про карну справу стосовно Арсена Авакова так: «Я цю ситуацію оцінюю двояко. З одного боку це може виглядати позитивно, коли ГПУ відкриває провадження щодо чиновників і політиків. Але з якою метою? Це може бути «пограти та відпустити». Якщо це для того, щоб забезпечити невідворотність покарання за скоєний злочин — то добре, громадськість із нетерпінням чекає. Але у мене є великі сумніви, що ті карні провадження в ГПУ для невідворотності покарання. Переважно це все для того, щоб домовитися між собою».

Не так «саджають», як…
Наталія Лебідь, політичний оглядач київського часопису «Україна молода», дійшла такого висновку: «Арсена Авакова не так «саджають», як попереджають про те, що його нелояльність створює значні проблеми. В першу чергу — йому самому. Можливо також, що попередження стосується політичної сили Авакова. Хай там як, а зрозуміло, що Президент Порошенко на порозі «екватора» своєї каденції налаштований забезпечити собі максимальний комфорт. Тож усім, хто цьому комфорту заважає, слід взяти до уваги: буде непереливки».
А Микола Давидюк, директор аналітичного центру «Політика», пояснив: «Порошенко хоче провести кадрові зміни в силовому блоці так, аби укріпити власні позиції. Він закрив питання з генпрокурором. Далі перейшов до прем’єр-міністра. Поступово Порошенко позбувся Арсена Яценюка та замінив його Володимиром Гройсманом. Кандидатура Арсена Авакова на посаді міністра внутрішніх справ — не ідеальна, але, як мінімум, вона не створює монополію в руках глави держави».
Але водночас політолог вважає, що «Президент начебто і хоче забрати цю посаду, але розуміє, що різкі кроки можуть зруйнувати коаліцію». «Дочасна кампанія дасть такий результат, що Президенту не буде з ким створювати коаліцію. Тому він хоче, якщо й міняти міністра внутрішніх справ, то на когось такого, хто б гарантував забезпечення збереження коаліції. Але при цьому був би лояльнішим до Президента і більше на нього орієнтувався», — вважає він.
Володимир Фесенко також вважає, що відправити у відставку міністра внутрішніх справ буде непросто. За його словами, в першу чергу це необхідно узгодити з керівництвом «Народного фронту», який є членом коаліції разом із БПП. Інакше може виникнути політична криза, розвал коаліції і, як результат цього — дочасні парламентські вибори, в яких Петро Порошенко не зацікавлений.
Але, крім згоди «Народного фронту», потрібне ще результативне голосування в парламенті. Та й згода самого Арсена Авакова, котрий точно піде добровільно з посади, яка приносить йому високі політичні дивіденди. Він може піти на конфлікт.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply