Новини для українців всього свту

Monday, Nov. 30, 2020

Справа Новинського: які перспективи покарання куратора з Росії

Автор:

|

Листопад 10, 2016

|

Рубрика:

Справа Новинського: які перспективи покарання куратора з Росії
Вадим Новинський

Вадим Новинський

Юрій Луценко, генеральний прокурор України, звернувся до парламенту з проханням дозволити йому притягнути до карної відповідальності Вадима Новинського, депутата від «Опозиційного блоку».

Викрадач архієпископа
Генпрокурор пояснив, що попросив Верховну Раду України (ВРУ) позбавити п. Новинського депутатської недоторканності за його причетність до викрадення 2013 року архієпископа Переяслав-Хмельницького й Вишневського Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) Олександра Драбинка. Його тоді спершу зачинили на три дні в готелі «Опера» у Києві, потім перевезли на десять днів у заміський комплекс «Гранд Адмірал Клуб» в Ірпіні, а з 30 червня до 13 грудня 2 утримували у банному дворі «Вишгород» у Київській області.
Але, за словами п. Луценка, справа Новинського є частиною «першої карної справи Януковича, яка має бути якнайшвидше передана до суду, оскільки є доволі перспективною». Генпрокурор пояснив, що депутата Новинського запідозрили в співучасті в спробі президента-втікача домогтися від уже покійного митрополита Володимира відставки з посади глави УПЦ МП та призначення свого наступника.
За словами п. Луценка, «це відбувалося шляхом тиску, шляхом фактичного позбавлення волі помічника митрополита Володимира Олександра Драбинка». Як він запевнив, «єдиним способом вирішення питання про звільнення владики Драбинка була добровільна відставка митрополита Володимира з посади, призначення ставленика Януковича Антонія замість нього та виїзд єпископа Драбинка за кордон».
Своєю чергою, Лариса Сарган, прес-секретар генпрокурора конкретизувала. «Саме депутат Новинський був учасником перемовин щодо зміни керівництва УПЦ МП. Про це свідчать не тільки сам потерпілий помічник патріарха Володимира, але й ще один важливий свідок, котрий дав покази на теперішнього народного депутата», — написала вона у Facebook.
Генпрокурор також пояснив депутатам, що саме п. Новинського Янукович призначив куратором УПЦ МП, а фактично — її «неофіційним керівником». Однак в Україні не сумніваються, що його нав’язав Януковичу в цій ролі Путін.
Адже й народився Вадим Новинський 1963 року в Росії, а українське громадянство Янукович йому надав щойно 2012-го. А 2013-го лазутчика обрали його до ВРУ в Севастополі — хоч ще не окупованому тоді росіянами, але вже неабияк контрольованому Кремлем. Відтак він посилив тоді парламентську фракцію соратників Януковича — Партії реґіонів, перейменовану в теперішньому парламенті в «Опозиційний блок».
Оскільки в Російській Федерації (РФ) не «розкуркулюють» лише тих олігархів, котрі слухаються Путіна, то навряд чи з власної ініціативи так гарячково намагався п. Новинський нав’язати УПЦ МП більш проросійського очільника. А турбуватися йому є про що — 2012 року Вадим Новинський займав друге місце в рейтинґу найзаможніших людей України. У нього нарахували тоді 4,373 млрд USD.

«Це — не рядова фігура»
Запевнивши 3 листопада, що він нікуди виїжджати з України не буде, п. Новинський, водночас, анонсував, що летить наступного дня до Греції. Бо, мовляв, давно вже планував поїздку на Афон, аби приєднатися там до теперішнього глави УПЦ МП. «Повернуся звідти, швидше за все, в понеділок (7 листопада. — Ред.)» — пообіцяв він тоді.
Але в понеділок повідомив уже іншу дату свого повернення в Україну: «У вівторок. Десь між першою та другою годиною дня приземлюсь у Жулянах. Можете приїхати переконатися. Всі ці дурниці з приводу «прилетить — не прилетить» розганяють тільки для того, щоб відволікти від справді важливих речей. Звісно, я прилечу».
На диво, Вадим Новинський 8 листопада таки повернувся в Україну. Роман Романюк, оглядач київського інтернет-видання «Українська правда» повідомив, що про подання на притягнення депутата до карної відповідальності «опоблоківець» дізнався щойно після того, як уже полетів із України.
Своєю чергою, Павло Пинзеник, голова регламентного комітету надто вже неповороткої ВРУ, заявив, що подання на притягнення до карної відповідальності п. Новинського розглянуть у парламенті не раніше, ніж за тиждень. І навіть Валерій Карпунцов, депутат пропрезидентської парламентської фракції «Блок Петра Порошенка», заявив: «Не вірю, що п. Новинський буде притягнений до відповідальності. Раз — немає дієвих механізмів. Два — це не рядова фігура».
Відтак, Інна Жолобович, оглядач «Телеканал новин «24», вважає, що «перспективи досудового розслідування цієї справи та передачі її в суд — дуже хиткі». За словами журналістки, «хоч справа і обіцяє бути резонансною, до суду її можуть так і не передати». «Українське суспільство вкотре спостерігає, як проти представників режиму Януковича висувають звинувачення, які розсипаються на стадії досудового розслідування», — зауважила вона.
Оглядач подала «один зі свіжих прикладів: Генеральна прокуратура України (ГПУ) заявила про відсутність доказів проти Михайла Добкіна (депутата «Опозиційного блоку й колишнього очільника Харківщини. — Ред.) і Геннадія Кернеса (міського голову Харкова. — Ред.) у справі про побиття активістів харківського Євромайдану 1 березня 2014 року, при цьому, вважають експерти, все залежить від того, чи зможуть ті чи інші політики, проти котрих висувають звинувачення, домовитися з владою».
Микола Давидюк, директор аналітичного центру «Політика», також дійшов висновку, що резонансними карними справами проти соратників Януковича «український політикум ще раз доводить, що це — закритий клуб, де своїх практично не здають». Тим часом політтехнолог Тарас Березовець вважає, що п. Новинського «треба садити вже за те, що його підприємства причетні до будівництва військових об’єктів РФ у Криму».

Тиск заради статків?
Однак політолог Віктора Небоженко зауважив, що оскільки, за його словами, «переслідування п. Новинського відбувається давно і дуже пафосно, з організацією витоків інформації в пресу з конфіденційних правоохоронних джерел», то це — явна «ознака психологічного тиску на олігарха з тим, аби він поділився своїм бізнесом із теперішніми можновладцями». Утім, водночас п. Небоженко не виключає, що дотично цей тиск може бути вигідний теперішній владі ще й задля послаблення верхівки «Опозиційного блоку», де Вадим Новинський є одним із трьох лідерів, поруч із екс-главою адміністрації Януковича Сергієм Льовочкіним і донецьким бізнесменом Рінатом Ахметовим.
Віктор Небоженко припустив, що в разі втечі п. Новинського за кордон його власність може бути легко перерозподілена за допомогою підконтрольних владі місцевих судів. А якщо п. Новинський захоче залишитися в Україні, тоді йому «доведеться ділитися своїм бізнесом і своїми статками».
Своєю чергою, політолог Вадим Карасьов вважає, що «Новинський не буде так просто сидіти в Лондоні чи Іспанії та спостерігати, як навколо його фігури розгортається бурхлива активність ГПУ і політиків. До того ж у п. Новинського є можливість запобігти голосуванню за зняття недоторканності. Він, будучи нечистим політиком, людиною достатньо впливовою, має хороші зв’язки, що виходять за межі фракції «Опоблоку». Цей незримий вплив у політичній еліті може стати бар’єром для зняття недоторканності».
Та на думку ще одного політолога — Сергія Тарана, недоторканність із Вадима Новинського все ж знімуть. Бо, за його словами, «якщо імунітет не знімуть, це означатиме союз «Опозиційного блоку» з іншими силами у ВРУ». «З ким саме — одразу побачить українське суспільство. Це буде болюче голосування для тих, хто не проголосує за зняття недоторканності», — наголосив п. Таран.
А от Володимир Фесенко, керівник центру прикладних політичних досліджень «Пента», не вважає випадковістю активізацію ГПУ щодо п. Новинського саме зараз. За його словами, «перед третьою річницею початку Євромайдану це продемонструвало б особисту роль п. Луценка в розслідуванні справи стосовно Януковича».
Тому, на думку Фесенка, у Верховній Раді набереться достатньо голосів для позбавлення п. Новинського депутатської недоторканності. Водночас, він не виключив, що тривала процедура розгляду подання генпрокурора спочатку на профільному парламентському комітеті, а згодом і в сесійній залі дадуть можливість «опоблоківцю» втекти з України.
«Але якщо так станеться, «то це не з вини генпрокуратури, а через неповороткість механізму позбавлення депутатського імунітету», — зауважив експерт.
Володимир Парасюк же відповів журналістам на запитання з приводу п. Новинського так: «Зняття недоторканності — це ще не в’язниця. Для цього потрібно три постанови ВРУ: про зняття недоторканності, притягнення до відповідальності і взяття під варту. Гадаю, що п. Новинський буде нормально собі ходити. Дуже боюся, щоб це не була гра на публіку і щоб це не був чийсь спланований сценарій».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply