Новини для українців всього свту

Friday, Oct. 30, 2020

Скандальному меру Одеси вручили обвинувачувальний акт

Автор:

|

Червень 07, 2018

|

Рубрика:

Скандальному меру Одеси вручили обвинувачувальний акт

Геннадій Труханов ніколи не приховував своєї ностальгії за Радянським Союзом

У Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі (САП) України заявили, що зібрали достатньо доказів для складання обвинувачувального акта у справі Геннадія Труханова, одеського міського голови. Йдеться про карне провадження за підозрою його, службовців Одеської міської ради (ОМР) та інших осіб у розкраданні бюджету в особливо великих розмірах. Загалом у справі проходять восьмеро фігурантів, котрі тепер знайомляться з матеріалами досудового розслідування.

Купили за 4 млн — продали за 185 млн
В епіцентрі оборудки — приміщення адміністративного корпусу колишнього заводу «Краян» (раніше — Одеський завод важкого кранобудування ім. Січневого повстання), де нібито планували облаштувати центр надання соціальних послуг у форматі «Прозорий офіс». Будівлю міська влада Одеси купила у вересні 2016 року за 185 млн грн, тоді як за два місяці до того цю ж споруду придбала приватна фірма за… 4 млн грн.
Не зважаючи на це, п. Труханов та його заступник на погоджувальній раді та на позачерговій сесії ОМР повідомили депутатам завідомо неправдиву інформацію про прийняття рішення про надання згоди на купівлю приміщення, а не про його купівлю за конкретною ціною. Також вони надали неправдиві дані про готовність приміщення до використання та наявність ремонту. Крім цього, необхідність покупки була обґрунтована нібито реалізацією проекту «Європейська мерія», якого насправді не існувало.
У САП вважають, що це були свідомі дії задля отримання неправомірної вигоди. На щастя, оборудка відразу впала в око українським антикорупційним органам і було розпочате слідство. «Кошти в сумі 185 млн грн були вчасно заарештовані судом за клопотаннями антикорупційних органів», — зазначили у відомстві.
Зазначимо, що Геннадій Труханов разом зі заступником навіть встигли скуштувати тюремної юшки. 14 лютого ц. р, в аеропорту «Бориспіль» співробітники Державної прикордонної служби Україниё затримали та передали детективам Національного антикорупційного бюро (НАБУ) мера Одеси та Павла Вугельмана, його першого заступника, котрі повернулися до України з Польщі й Ізраїлю відповідно. Після доби у слідчому ізоляторі Солом’янський суд Києва відпустив обох, хоча САП наполягала на їхньому арешті з альтернативою внесення застави (для Труханова — 50 млн грн, для Вугельмана — 30 млн).

Life story капітана радянської армії
Теперішній міський голова Одеси — дуже колоритний персонаж в українській політиці. Колишній офіцер радянської армії, котрий на початку 1990-х пішов у запас у скромному званні капітана, заснував в Одесі невеличку фірму, що надавала так звані охоронні послуги. Чому так звані? Тому що в 1990-х приватні служби безпеки були більш-менш офіційним «дахом» для організованої злочинності.
У березні ц. р. програма Бі-бі-сі Panorama оприлюднила розслідування, в якому стверджується, що п. Труханов був залучений до банди з Одеси, члени якої заробляли гроші на нафтовій промисловості. Зароблені гроші він нібито вклав у частки в чотирьох офшорних компаніях у британських податкових гаванях (зокрема, згадувалися Британські Вірґінські острови). «Злочинці, а в деяких випадках і члени родин, придбали розкішну нерухомість у найкращих районах Лондону, в т. ч. квартиру вартістю 12,5 млн GBP», — йдеться у матеріалі.
Як зазначається, банда була організована відповідно до суворих мафіозних традицій, причому кожен мав свою роль. Сам Труханов як колишній військовий начебто навчав членів банди рукопашному бою та снайперській стрільбі.
Пізніше частині бандитів вдалося переїхати до європейських країн. Своєю базою вони обрали Італію. «Впродовж чотирьох років фахівці з боротьби проти мафії відстежували кроки та пересування членів групи по всьому континенту. Поліціянти записували їхні телефонні розмови та те, про що говорили чоловіки, було надзвичайно жорстоким», — зазначає Бі-бі-сі. Однак попри наявні докази, більшості членів банди ніколи не висували обвинувачення, оскільки їхні злочини не були скоєні на території Італії. Врешті-решт розслідування припили.
Оскільки жодних офіційних обвинувачень проти Геннадія Труханова тоді не висували, колишній капітан, заробивши непогану копійку, подався у політику. 2012 року за підтримки Партії реґіонів він став депутатом Верховної Ради, у травні 2014-го виграв дочасні вибори мера Одеси, через півтора року його знову обрали міським головою.
«Усе, що відбувається з Трухановим останні чотири роки, не підвладне жодній логіці. Екс-реґіонал, людина, котра, як стверджує прокуратура, має крім українського, два інших громадянства (російське та грецьке), стає на чолі Одеси. Міста, в якому 2014 року проросійські сили намагалися створити сепаратистку «Одеську народну республіку». Варто лише згадати про криваві події 2 травня 2014-го. І ось на тлі цього центральна влада, яка офіційно начебто підтримувала своїх кандидатів — Едуарда Гурвіца й Олександра Боровика — зробила все можливе для перемоги теперішнього мера Одеси», — пише на Німецькій хвилі публіцист Сергій Руденко.

Розслідування ще двох справ триває
Прізвище Геннадія Труханова фігурує ще у двох корупційних справах. Перша пов’язана з Одеським летовищем. Ще 2011 року Олексій Костусєв, попередник Труханова на посаді мера Одеси, підписав угоду про створення спільного підприємства «Міжнародний аеропорт Одеса» з двома відомими в місті бізнесменами — Борисом Кауфманом та Олександром Грановським. Контракт виглядав вигідним. У статутний капітал місто віддало занедбаний майновий комплекс комунального аеропорту, а бізнесмени обіцяли вкласти 355 млн грн і ще й залучити в перспективі 120 млн USD.
Однак перспектива виявилася не такою веселковою. Не було ні мільйонів гривень, ні мільйонів доларів, натомість двійко бізнесменів, за документами, отримали контроль над 75 % летовища Одеси.
Восени 2014 року ОМР подала позов до суду, щоб повернути майно аеропорту в комунальну власність. Суд став на бік міста, але новообраний мер Труханов підписав з бізнесменами мирову угоду. НАБУ вважає, що він таких повноважень не мав і діяв у змові з «інвесторами». Збитки від цієї оборудки слідчі оцінюють у 100 млн грн.
Ще одна справа — цілком банальна для теперішньої України. «Розслідується можливе привласнення коштів місцевого бюджету шляхом завищення вартості робіт із реконструкції автодоріг і подальшого перерахування незаконно одержаних доходів на рахунки підконтрольних офшорних підприємств», — заявляли в НАБУ в жовтні минулого року. Що далі відбувається з тими дорогами та привласненими коштами — досі незрозуміло.
Вочевидь, «справа Труханова» ще довго не сходитиме зі шпальт українських медіа. По-перше, сам фігурант дуже колоритний і гострий на язик, по-друге, за відсутності в Україні антикорупційного суду завжди залишається ймовірність того, що справи САП та НАБУ будуть просто «поховані».

Ігор Берчак

До теми
Зазначимо, що в сучасній Україні мільйонами крутять не лише міські голови. Як свідчать дані спецпроекту Liga.net «Електронні декларації-2018: усі гроші чиновників у графіках», у топ-трійку найзаможніших співробітників української прокуратури за рухомим майном за 2017 рік (в т. ч. майно членів родини), входять два не надто відомі публіці декларанти, натомість лідер рейтинґу відомий усій країні — головний військовий прокурор Анатолій Матіос. Рухоме майно генерала Матіоса спільно зі сім’єю оцінили приблизно в 93,8 млн грн. Дохід його і членів родини торік — майже 73 млн грн. У Матіосів є 14 га землі та більше 1 тис. кв. м нерухомості.
На другому місці — Юрій Кривобок, старший слідчий із особливо важливих справ Департаменту спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури України (ГПУ). Рухоме майно його родини становить майже 83 млн грн. Він володіє 6 га землі й понад 2,6 тис. кв. м нерухомості. Прибуток за 2017-й — не більше 660 тис. грн.
Замикає топ-3 списку найзаможніших працівників прокуратури співробітник ГПУ Юлія Біленька із 45,6 млн грн майна і доходом за минулий рік близько 200 тис. грн. Землі у неї немає, але є нерухомість площею 200 кв. м.
Не бідує й Павло Демчина, перший заступник голови Служби безпеки України (СБУ) і начальник головного управління з боротьби з корупцією та організованою злочинністю. Навіть перебуваючи під слідством НАБУ, він придбав позашляховик Range Rover Sport вартістю понад 30 тис. USD. Про це йдеться в розслідуванні під заголовком «Вартовий корупції» в СБУ» програми «Схеми», спільного проекту «Радіо Свобода» і телеканалу «UA: Перший». Нагадаємо, що НАБУ відкрило провадження щодо можливого незаконного збагачення першого заступника голови СБУ в березні 2017-го після того, як журналісти проекту «Слідство.Інфо» показали автопарк та будинок під Києвом, які належать Ользі Воловчук, матері дітей Павла Демчини, і виявили, що офіційних прибутків їй для цього не вистачило б. У межах розслідування НАБУ в судовому реєстрі з’явилася інформація щодо офіційних доходів п. Демчини та п. Воловчук. Із 1998-го по 2016 рік п. Ольга заробила всього 164 тис. грн. Павло Демчина за весь час державної служби (2009-2016) одержав близько 1 млн 150 тис. грн. «Це означає, що офіційні доходи навряд чи дозволили б йому або Воловчук придбати елітне майно та коштовні автівки», йдеться в розслідуванні «Схем».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply