Новини для українців всього свту

Wednesday, Aug. 5, 2020

Шокова хірургія

Автор:

|

Грудень 18, 2014

|

Рубрика:

Шокова хірургія

Арсеній Яценюк

Парадоксальна ситуація складається в країні, де влада прийшла в кабінети під гаслами відкритості, а при цьому основним джерелом інформації про плани її діяльності стають чутки, що вимагають підтвердження. Приводом до чергового інформаційного галасу стало багатосторінкове нібито доручення прем’єр-міністра, яке виклав в Інтернеті Анатолій Шарій, український журналіст, що має статус біженця в Європейському Союзі (ЄС). У ньому Арсеній Яценюк звертається до своїх підлеглих із проханням вивчити пропозиції Міністерства фінансів щодо внесення змін до величезної кількості законів і підзаконних актів із метою суттєвого скорочення державних витрат.

Настільки істотного, що варто говорити про підготовку демонтажу соціальних основ держави як такої, у т. ч. відмову від безкоштовної медицини, освіти, монетизацію пільг, а також відмову від зафіксованих у законодавстві мінімальних обсягів фінансування галузей у відсотках від валового внутрішнього продукту.
Негайно виникла суперечка про справжність документа: є він компіляцією проектів скорочення державних витрат, які публікувалися раніше чи ж реальною запискою, що вислизнула з рук чиновників.
Прихильники версії підробки зосередилися в своїй критиці на дискредитації персони п. Шарія, відомого публікацією різних документів і результатів скандальних розслідувань. А їхні опоненти не поспішають аналізувати та підтверджувати справжність документа, але саму його логіку вважають передбачуваною і прогнозованою.
Олег Устенко, директор Інституту світової економіки і міжнародних відносин, упевнений, що держава буде змушена жорстко урізати витрати — насамперед на бюджетників і малозабезпечені верстви населення. «Гадаю, це — мейнстрім, який був очікуваним. Дефіцит бюджету наближається до 12 %, і його нічим фондувати. Проблема полягає в тому, що в короткотемінковій перспективі нам буде вкрай важко, тому доведеться різати видаткову частину», — переконаний аналітик.
Правильно скорочуючи витрати, держава може уникнути соціального невдоволення, вважає політолог Олександр Палій. «Людям треба дати змогу заробляти, а не чекати на подачки від держави, і тоді вони повірять владі. Інакше почнуться мітинги голодних бюджетників, пенсіонерів, чиновників, котрих позбавили роботи. Можливо навіть, державі доведеться якийсь час забезпечувати цих людей продуктами, доки вони не зможуть заробляти», — зазначає він.
Демонтаж колишніх соціальних стандартів цілком задовольняє курс євроінтеграції, іронізує Олександр Охріменко, президент Українського аналітичного центру. «Безкоштовна медицина й освіта, як і пенсійне забезпечення, — це багато в чому залишки СРСР. Україна остаточно зробила вибір – іти в ЄС, і тому потрібно ліквідувати ці радянські осколки. Україна повинна рухатися в Європу», — стверджує експерт.
Павло Розенко, міністр соціальної політики, одразу ж заговорив про ламання радянської системи забезпечення, і цього разу — без тіні гумору. «Мова йде про повний відхід від радянської системи соцзабезпечення до побудови принципово нової філософії соціального захисту. Не всім і потроху, а персоніфіковано й адресно», — не став, по суті, заперечувати міністр наявності планів, як мінімум, близьких до викладених у дорученні.
Й у відповідь на звинувачення в соціальному ґеноциді уряд оприлюднив 9 грудня проект своєї діяльності.
Ця програма — файл-презентація основних тез та плану дій Кабміну на 2015-2016 рр., а також місцями — і на 2017 рік. Як і належить такого типу документам, матеріали, що містяться в ньому, — обтічні, позбавлені конкретики, дуже оптимістичні, аж до формування нових органів влади. Тобто, жодного натяку на масштабне скорочення. Але якщо придивитися, то виявиться, що програма в принципі не заперечує положень доручення, що з’явилося в Інтернеті.
Реальна економія від заходів, передбачених дорученням, повинна скласти 18 млрд грн. Це – безпосередньо та сума, яка залишиться на рахунках казначейства, якщо витрати урізати негайно в повному обсязі. А передбачена документом потенційна сума економії — значно більша.

korrespondent.net

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply