Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 19, 2020

Шанси на прозорість президентських перегонів зведено до нуля

Автор:

|

Липень 18, 2013

|

Рубрика:

Шанси на прозорість президентських перегонів зведено до нуля

Керівництво України укріпило ще один стратегічний пост у країні.

Перший тур програно
Новим очільником Центральної виборчої комісії (ЦВК) замість представника від опозиції Володимира Шаповала, якого відправили на пенсію, став Михайло Охендовський, делегований Партією реґіонів (ПР). За це проголосували, як пояснив керівник Комітету виборців України Олександр Черненко, «лояльні до реґіоналів і комуністів» 11 із 14 членів ЦВК.
Натомість, Олександр Барабаш, експерт із виборчого права, стверджує, що лише «формально відбулася рутинна процедура»: «Це, якщо хочете, – перший тур виборів президента. Й опозиція програла його ще напередодні — коли «реґіонали», їхні позафракційні сателіти у Верховній Раді (ВРУ) і комуністи дообрали до ЦВК замість Шаповала вирішального лояльного до влади члена — Олександра Копиленка». Причому, як заявили їхні опоненти, — нелегітимно. Прес-служба партії «Батьківщина» повідомила: «Під час брифінгу в парламенті 1 липня спікер ВРУ Володимир Рибак заявив: «Що стосується ЦВК, у порядку денному є розгляд. Керівник ЦВК написав заяву, і Верховна Рада повинна розглянути цю заяву». А на доказ продемонструвала відео, де зафіксовано сказане Рибаком.
Арсеній Яценюк, лідер фракції «Батьківщина», запевняє, що під час його консультації із цього питання п. Рибак повідомив, що п. Шаповал не писав заяви про припинення його повноважень. Але спікер заперечує, що говорив усе це. А оскільки він відмовився розглядати відставку Володимира Шаповала, то опозиція вкотре заблокувала парламентські трибуну й президії, щоби перешкодити голосуванню. Однак спікер перейшов до сесійної зали ВРУ й звідти поставив питання на голосування про призначення Олександра Копиленка замість п. Шаповала.
Коли ж опозиція заявила, що це – незаконно, то «реґіонали» та їхні союзники відповіли, що «нічого страшного не сталося». Й обрали Михайла Охендовського.
Лідер фракції «Батьківщина» нагадав також, що «Янукович зобов’язаний був надіслати пропозиції всім керівникам фракцій і тільки на підставі письмових пропозицій вносити таке подання». Тому п. Яценюк пригрозив: «Ми однозначно пройдемо всі судові процедури щодо призначення цього члена Центральної виборчої комісії». Пообіцяв також поскаржитися із цього приводу керівництву Європейського Союзу (ЄС).

Найбільш неприйнятне
Бо, як сказав про нового голову ЦВК Андрій Сенченко, соратник п. Яценюка по фракції, «якщо говорити про чесні вибори, то це – найбільш неприйнятна кандидатура, бо саме п. Охендовський був куратором Криму, тому знаю, що всі відповіді, які він давав на цілком зрозумілі питання, були лише на користь ПР». Депутат констатував також: «Для мене очевидно, що це призначення пов’язане з тим, що Янукович не в стані виграти вибори 2015 року, тому вони будуть намагатися малювати результат».
Очолювана чемпіоном світу з боксу Віталієм Кличком опозиційна партія УДАР теж заявила, що «спочатку на порушення законів, регламенту та процедури голосування провладні фракції в парламенті здійснюють кадрові зміни в складі ЦВК, а тепер «по гарячих слідах» ЦВК обирає свого голову з однієї кандидатури з однією метою — забезпечити на президентських виборах 2015 року перемогу Януковича».
Натомість, політолог Віталій Червоненко коментує обурення опозиції так: «До останнього часу у ЦВК все ще були залишки балансу інтересів влади й опозиції. Останній у комісії симпатизувало шість осіб, у тому числі й голова Володимир Шаповал. Влада контролювала дев’ятьох осіб. Цього достатньо для ухвалення рішень простою більшістю, але для кворуму та нормальної роботи потрібно десять, а тому разом із принциповим Шаповалом опозиціонери могли розраховувати на якусь подібність справедливості в Центрвиборчкомі. Що й показали парламентські вибори — так, фальсифікацій була множина, але ж і п’ять проблемних округів Шаповал зумів відстояти, не віддавши перемоги «реґіоналам».
25 травня ц. р. Володимиру Шаповалу виповнилося 65 років, і, згідно зі законом про державну службу, він справді підлягав звільненню. Закон дозволяв продовжити термін його перебування на посаді, але президент вирішив його прибирати. Долю колишнього голови комісії вирішило два моменти. Перший — це те, що п. Шаповал чинив жорсткий опір ідеї проведення референдуму. Але вирішальним стало те, що голова ЦВК адав Юлії Тимошенко роз’яснення про те, що вона, згідно з Конституцією, може балотуватися на виборах 2015 року.
Як би там не було, після обрання п. Охендовського влада одержала гарантований контроль над десятьма членами комісії. А ця кількість, рівна 2/3 складу, відкриває вельми широкий спектр можливостей. Адже за квотою опозиції у ЦВК залишилося тільки п’ятеро: заступники голови Андрій Магера й Жанна Усенко-Чорна та члени комісії Ігор Жиденко, Юлія Швець і Валерій Желудько.

Іще «не вечір»?
Щоправда, експерти зауважують, що повноваження більшості членів ЦВК, а в тому числі Михайла Охендовського, закінчуються 1 червня 2014 року. Однак Вадим Карасьов, директор Інституту глобальних стратегій, пояснює: «Охендовському дали випробувальний термін, що триватиме до червня 2014 року, коли завершиться термін повноважень 13 із 15 членів, зокрема голови ЦВК. Це – певний аванс, щоби він його активно відпрацював. Саме цей період повинен показати, чи залишать Охендовського на доленосний 2015 рік, чи, можливо, доведеться робити заміну голови ЦВК на переправі. Вважаю, що Охендовський таки залишиться на цій посаді під час президентських виборів. Сьогодні робиться ставка на «старі» перевірені кадри. І на жодну особу, щодо лояльності якої є хоча би мінімальний сумнів, ставки не робитимуть. Влада й президент готуються до вирішальної битви 2014-2015 року. Робиться все, аби не допустити певного моменту несподіванки. Усе має бути запрограмованим і надійним».
Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента», із цим погоджується та припускає, що п. Охендовський стане й речником ЦВК: «Шаповал виступав публічно, але не дуже любив давати коментарі. Речником від Центрвиборчкому був здебільшого Андрій Магера. Тепер хочуть, щоби голосом ЦВК була своя людина. Гадаю, саме наступного року ми побачимо вирішальний раунд боротьба за ЦВК і гостру парламентську й політичну кризу навколо виборів нового складу Центрвиборчкому. Від цього залежатиме значною мірою й доля президентських виборів».
Завдяки результатам голосування за Михайла Охендовського стало зрозуміло, що абсолютна більшість членів ЦВК — лояльна до влади. Водночас, прихильників опозиції у ЦВК є меншість — три особи. Вони можуть упливали лише інформаційно. Влада робитиме все можливе, щоби зберегти повний контроль над ЦВК. А опозиція, безумовно, боротиметься, але розумітиме, що програш у боротьбі за ЦВК стане однією з підвалин фіаско на президентських виборах. Хоча це ще не означає, що все вже програно. Згадаймо, коли головою ЦВК був Ківалов, це не визначило результатів виборів, але, щоби ситуація змінилася, довелося міняти й склад Центрвиборчкому.

Надія — на «вулицю»
Сергій Таран, директор Міжнародного інституту демократій і голова правління Центру соціологічних і політологічних досліджень «Соціовимір», вважає: «На думку ПР, саме Охендовський може найбільш правильно представляти інтереси та забезпечити результат, який буде сприятливим саме для Партії реґіонів. Причиною цього стало те, що він давно в ПР. Завдання, яке перед ним постане, — забезпечити результат для Януковича 2015 року, а перевіркою для нього будуть вибори в проблемних округах, і саме там він має показати свою відданість. Це жодним чином не означає, що буде ефективна робота виборчої комісії. Він буде виконувати те замовлення, яке отримає від ПР, як робив і до цього».
Утім, Андрій Сенченко, депутат фракції «Батьківщина», ще намагається втішити себе: «Головне – треба поставити питання: що робитиме українське суспільство, громадяни з точки зору забезпечення чесних виборів? Для цього потрібно багато що зробити. Зокрема, повністю переформатувати склад ЦВК перед виборами. Необхідно, аби у ЦВК, принаймні, був паритет влади й опозиції. Узагалі, у нас вибори без громадянських акцій провести чесно буде неможливо. Тому ЦВК — це один з аспектів. Треба, щоби мільйон громадян вийшов у Києві на вулиці, і тоді буде все — і чесні вибори, і «міліція з народом», і все інше».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply