Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Saturday, Feb. 23, 2019

Семеро новобранців ВРУ: репетиція парламентських виборів

Автор:

|

Липень 21, 2016

|

Рубрика:

Семеро новобранців ВРУ: репетиція парламентських виборів
Тетяна Ричкова

Тетяна Ричкова

Більшість переможців довиборів у Верховну Раду України (ВРУ), радше, підсилять провладну коаліцію навіть попри її формальну поразку.

«Люди мало вірили»
17 липня в семи мажоритарних округах в Україні пройшли проміжні парламентські довибори, участь у яких взяла в різних реґіонах неодностайна кількість електорату. За попередніми даними Центральної виборчої комісії (ЦВК), отриманими від окружних виборчих комісій та зібраними ними від дільничних виборчих телефонним зв’язком, явка виборців 17 липня склала: на Волині — 48,80 %; у Дніпропетровській області — 26,03 %; на Івано-Франківщині — 37,89 %; на Луганщині — 63,07%; на Полтавщині — 34,19 %; на Херсонщині — 16,38 %, на Чернігівщині — 34,64 %.
Олександр Солонтай, експерт Інституту політичної освіти, пояснив ці «скромні» числа так: «Люди мало вірили, що ці довибори можуть щось змінити, тому показали таку низьку явку, яка є традиційною і в межах норми для такої ситуації. В разі ж повноцінних виборів явка буде значно більшою».
Тепер можна назвати і переможців. Зокрема, в окрузі №23 у Волинській області найбільше голосів набрала Ірина Констанкевич від партії «Українське об’єднання патріотів — УКРОП». Вона отримала 57,31 % голосів виборців.
Своєю чергою, в окрузі № 27 у Дніпропетровській області перемогла самовисуванець Тетяна Ричкова, волонтер і радник міністра оборони України, котра набрала 44,57 % голосів. А от на Івано-Франківщині в окрузі № 85 лідирує Віктор Шевченко від партії «УКРОПу», котрий набрав 21,27 % голосів.
В окрузі № 114 у Луганській області найбільше голосів набрав Сергій Шахов від партії «Наш край». За нього проголосували 40,76 % виборців. На Полтавщині в окрузі №151 перемогу здобував Руслан Богдан від Всеукраїнського об’єднання (ВО) «Батьківщина». За нього проголосували 21,89 % виборців.
В окрузі № 183 Херсонської області перше місце зайняв Юрій Одарченко, кандидат від «Батьківщини», котрий набрав 25,04 % голосів. На Чернігівщині в окрузі № 206 перемогу здобув самовисуванець Максим Микитась. За нього проголосувало 31,45 % виборців.

«Репетиція війни»
Тетяна Ніколаєнко та Максим Камєнєв, оглядачі інформаційної агенції «РБК-Україна», вважають, що минулої неділі вирішувалися не лише локальні завдання. Висновок, якого дійшли ці журналісти, винесений у заголовок їхньої публікації — «Довибори в Раду: репетиція війни Порошенка і Тимошенко». Причому відповідь на запитання про те, хто ж переміг, вони не дали.
Політолог Володимир Бондаренко коментував ситуацію так: «Для влади виграти ці вибори було дуже важливо. Незабаром прийматимуть зміни до Конституції. Кожен голос буде на вагу золота. А ще якби президентська партія перемогла — це показало б: дочасні парламентські вибори — не на часі. Але вона їх програла. Не проходить жоден офіційний кандидат від «Блоку Петра Порошенка». А самовисуванці на округах відхрещувалися від влади, як чорт від ладану. Тому дочасні парламентські вибори можливі».
І п. Ніколаєнко та п. Камєнєв резюмували: «У президентської партії «ББП-Солідарність» — серйозні проблеми. На довиборах у парламент у семи мажоритарних округах її висуванці ризикують не взяти жодного мандата. Такий висновок можна зробити за попередніми результатами виборів, які оприлюднила ЦВК. Тільки в двох з п’яти округів, де партія Президента висунула своїх кандидатів, за підсумками голосування вони ще можуть стати народними депутатами. Сергій Насалик має шанси перемогти на 85-му окрузі (Івано-Франківська область), а Андрій Путілов — на 183-му окрузі (Херсонська область)». Але водночас оглядачі «РБК-Україна» вважають: «Попри скромний результат БПП, може вийти так, що, за підсумками проміжних виборів, Петро Порошенко отримає в Раді п’ятьох лояльних депутатів».
Журналісти пояснили, що «в більшості округів його команда зробила ставку на само висуванців, наприклад, Тетяну Ричкову, і Максима Микитася». І це ще не все. В 114-му окрузі (Луганська область) лідирує кандидат від партії «Наш край» Сергій Шахов. Цю політсилу пов’язують із Віталієм Ковальчуком, першим заступником глави Адміністрації Президента.
«Якщо на довиборах у Дніпрі, Чернігові та Полтаві переможуть самовисуванці, котрі зробили ставку у штабі БПП, вони поповнять у парламенті резерв позафракційних депутатів. Ними за необхідності «приросте» БПП, як це було під час формування нової коаліції і, швидше за все, будуть підтримувати ключові для Президента голосування в Раді», — також вважають оглядачі «РБК-Україна».
Стосовно ж поразки президентської партії на «довиборах» Олександр Солонтай, експерт Інституту політичної освіти, резюмував: «Швидкий рівень падіння рейтинґу «БПП», незважаючи на адмінресурс, підкуп та інші подібні явища, доводить, що простежується тенденція занепаду політичного бренду Порошенка».

«Нічого не означають»
«Що ж до результатів виборів, то, з одного боку, перемагають кандидати, які мають доступ до великих ресурсів», — констатував п. Солонтай. Стосовно ж «репетиції війни Порошенка і Тимошенко», то в прес-службі ВО «Батьківщина», яку очолює остання заявили: «Від «Батьківщини» впевнено перемагають мінімум у трьох округах: у 151-му на Полтавщині (Руслан Богдан), 183-му на Херсонщині (Юрій Одарченко) й 206-му на Чернігівщині (Юрій Власенко). Разом із тим, інформація, яку ми отримуємо від штабів у всіх семи округах, свідчить, що партія влади вдалася до відвертих фальсифікацій після закриття дільниць, при підрахунку голосів».
Утім, політолог Анатолій Марциновський не лише партію влади звинуватив у тому, що навіть після Революції гідності вибори в Україні проходять так, як вони відбувалися в часи президентства Януковича. Відтак наведемо вердикт цього експерта дослівно: «17 липня проміжні вибори до парламенту в семи округах відбулися з величезною кількістю традиційних для України порушень. Менш традиційною була низька явка виборців. Однак це також природно — ті вибори нічого не означають для ВРУ та суспільства. Це — лише чергова баталія між олігархічними кланами чи фінансованими олігархами так званими партіями.
Для них один-два додаткові мандати в парламенті є важливими. Скажімо, для партії Петра Порошенка це означає потенційно менші фінансові чи інші витрати на здобуття голосів під час певних голосувань. Коаліції ж фактично немає, тому доводиться користуватися послугами того ж прокремлівського «Опозиційного блоку». Іншим фракціям додаткові парламентські багнети так само вигідні з міркувань успішного торгу. Бізнес, і нічого більше.
Представницька демократія в Україні зараз не працює. І жодні проміжні вибори цього не змінять. Парламент як був, так і залишиться під контролем кількох осіб, насамперед Президента. Внутрішні взаєморозрахунки представлених у ВРУ угруповань не стосуються інтересів людей. Тому виборцям не було сенсу брати участь у фарсі з махінаціями та сотнями порушень.
В інтересах суспільства й України — мати зовсім інший парламент. Для цього потрібні нові вибори за новим законом, коли б депутатів обирали винятково за відкритими партійними списками. Тобто, коли люди голосують за партію і можуть водночас вирішувати, хто саме буде від неї в парламенті. Це суттєво зменшить можливості олігархів і власників партій проводити до ВРУ прислужників великих грошей.
Там мають бути слуги народу. Олігархату ж на чолі з п. Порошенком слід пам’ятати: якщо в людей нахабно забирають можливість визначати власне майбутнє, мати своїх представників у владі та впливати на її рішення, то рано чи пізно озветься вулиця. Саме це відбулося в 2013-2014 рр.».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...