Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 24, 2020

Секретар РНБО неабияк заінтригував своєю ініціативою

Автор:

|

Червень 22, 2017

|

Рубрика:

Секретар РНБО неабияк заінтригував своєю ініціативою

Олександр Турчинов

Колаборанти Російської Федерації (РФ) після заяви Олександра Турчинова розпочали евакуацію членів своїх родин.

«Дуже серйозно»
Олександр Турчинов, секретар Ради національної безпеки й оборони України (РНБО) ініціював «зміну формату» антитерористичної операції (АТО) на Донбасі. Зокрема, констатував, що «військові дії, які тривають на сході країни вже три роки, переросли за тривалістю та масштабами формат АТО». Відтак він резюмував: «Прийшов час перейти до нового формату захисту країни».
Бо, за його словами, положення українського законодавства з цього приводу формувалися на основі уявлень ХХ ст. про класичну війну і не враховують необхідності протистояти гібридної аґресії, яку веде проти України Російська Федерація (РФ). Тому, вважає він, «прийшов час не просто визнати окупованими деякі реґіони Донецької та Луганської областей, а й чітко, на законодавчому рівні визначити засади державної політики щодо їхнього звільнення». «Необхідна ефективна технологія захисту країни, а для цього законодавчо потрібно надати президенту право застосовувати Збройні сили України (ЗСУ) й інших військових формувань проти гібридної аґресії з боку РФ. Потрібно створити постійно діючий в зоні протистояння Оперативний штаб із широкими повноваженнями, для комплексного управління ЗСУ, усіма силовими структурами, а також військово-цивільними адміністраціями», — конкретизував чиновник.
Але водночас він визнав: «Це дуже серйозне питання, яке вимагає обговорення в професійному експертному середовищі. Уточнений законопроект «Про відновлення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями Донецької та Луганської областей буде представлений Президенту, після чого, сподіваюся, він оперативно буде внесений до Верховної Ради» (ВРУ).

Не окуповані?
Першим відреагував на це Дмитро Пєсков, прес-секретар президента РФ, котрий заявив, що в Кремлі не згодні з пропозицією п. Турчинова визнати законодавчо частину Донбасу окупованою Росією територією. Бо, за його словами, «вона не окупована». Він також укотре повторив мантри про «внутрішньоукраїнський конфлікт», «громадянську війну, яку може припинити лише сама Україна, тільки Київ, діючи в руслі реалізації мінських домовленостей».
Юрій Гримчак, заступник українського міністра з питань окупованих територій, також вважає, що «російські війська під категорію країни-окупанта Донбасу не підходять за формальними ознаками», бо, «наприклад, частини, які заходять на нашу територію, не мають військових знаків, нашивок». «Є так звані ДНР і ЛНР. Усі розуміють, що вони фінансово, матеріально абсолютно залежні від РФ і управляються нею. Але це не окупація», — запевнив він.
Заступник міністра пояснив: «Ми говоримо, що це окупована територія, але весь світ цього не визнає. І не тому, що він не розуміє, що відбувається. Він якраз усе розуміє, але є формальні ознаки, критерії. Окупація Криму визнана багато в чому тому, що РФ це не приховувала. На мій погляд, якби там зараз була «Кримська народна республіка», ми мали б ті ж проблеми, що і з Донбасом. Тому що вони заходили на острів без відзнак і без погон».

«Залишимо беззахисною»
Натомість Петро Порошенко запевнив наступного дня: «За моїм дорученням було розроблено проект законодавчого акту, який називається «Про реінтеграцію окупованих територій Донбасу». Він охоплює цілий ряд заходів і кроків, які треба здійснити для забезпечення реінтеграції, для визначення правового режиму. В підготовці законопроекту беруть участь експерти, народні депутати. Крім цього, законопроект базується на умовах, закріплених у мінських домовленостях».
«Якщо ми скасуємо АТО і водночас не надамо військовим права діяти адекватно в умовах аґресії, то залишимо Україну беззахисною», — заявив глава держави.
Олександр Турчинов відреагував того ж дня на цю тираду своєю: «Вважаю, що в нас не так багато часу для ухвалення відповідних рішень. Сподіваюся, що вже цього тижня відбудеться експертне обговорення, і після внесення Президентом цього законопроекту до парламенту депутати не зволікатимуть із позитивним голосуванням. Головний акцент у цьому законопроекті робиться саме на завданнях держави, спрямованих на звільнення окупованих територій. Тобто ми не просто констатуємо факт російської окупації, а на законодавчому рівні визначаємо комплекс силових і дипломатичних кроків, які мають забезпечити звільнення окупованих територій».
А на уточнене запитання щодо ініціативи створення Оперативного штабу в зоні АТО п. Турчинов відповів, що «це один із механізмів військового і цивільного управління в зоні воєнного конфлікту». «Згідно зі законопроектом, такий штаб створюється указом Президента і йому буде надано найширші повноваження для реалізації завдань оборони та звільнення окупованих територій, підпорядковані всі армійські та силові структури, військово-цивільні адміністрації. Тобто має бути одна жорстка вертикаль, яка за необхідності забезпечить і функціонування в цих областях режиму воєнного стану. Але головне — створюється правовий механізм ефективного використання ЗСУ для захисту країни від російської аґресії в умовах гібридної війни, розв’язаної проти України», — пояснив він.
Секретар РНБОУ розтлумачив: «Тільки-но буде ухвалений цей закон, що розширює правове поле та надає повноваження, необхідні для захисту країни, не обмежені рамками закону «Про боротьбу з тероризмом», АТО в теперішньому своєму форматі буде завершена».

«Найближчими днями»
А от Олександр Литвиненко, заступник секретаря РНБО, запевнив, що вже збирали за «круглим столом» експертів, котрі спеціалізуються на зовнішньополітичних, безпекових і оборонних питаннях, а також представників державних органів. Відтак, «відбулася фахова дискусія, в результаті чого «концепція закону в цілому була підтримана» й «надійшло багато пропозицій і зауважень, більшість із яких будуть враховані для підготовки остаточної версії проекту, який буде представлений Президенту України для внесення в парламент».
Своєю чергою, Володимир Гройсман, прем’єр-міністр України, запевнив: «Найближчими днями законопроект про реінтеграцію Донбасу має бути внесений до розгляду в парламент. Хорватія має дуже важливий досвід у цьому питанні. Ви всі знаєте про ті події, які розвивалися на Балканах. Ми створили спільну групу, туди входять представники уряду Хорватії та представники уряду України, ми будемо напрацьовувати спільно і переймати той досвід, який був достатньо ефективний в їхній країні».
Тим часом джерело київського інтернет-видання «Оглядач» на окупованій частині Донбасу повідомило того ж дня про реакцію колаборантів РФ на заяви п. Турчинова: «Слова «буде велика війна» звучать у всіх «коридорах влади» терористичної верхівки. З тимчасово окупованої території Донецької області терористи влаштували масову евакуацію членів своїх сімей, в основному — на територію РФ».

«Тексту ще немає»
Георгій Тука, заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб, заспокоїв: «Будь-які розмови про те, що Україна готує наступ, що Київ вирішив діяти військовим шляхом, — все це виключно елемент російської пропаганди, спрямованої на залякування людей і дезінформацію наших міжнародних союзників».
Урядовець також запевнив, що не знає про те, коли подадуть на розгляд ВРУ законопроект про переформатування АТО. Він також вважає, що цей документ дуже «сирий», відтак, над ним треба ще чимало попрацювати.
Андрій Парубій, голова ВРУ, підтвердив: «Тексту ще немає. Зараз обговорюється сама концепція, і це правильний підхід, щоб на початковому етапі можна було вже визначити основні позиції, які будуть в цілому узгоджені».
Та все ж спікер поінформував: «У цьому законопроекті фактично описується компромісний варіант, навколо якого зможуть об’єднатися прихильники й опоненти воєнного стану, коли немає обмежень демократичних процедур і водночас законодавчо дозволено та регламентовано використання всіх військових підрозділів. Законопроект також передбачає створення єдиного оперативного штабу для управління військовими і силовими підрозділами і координації діяльності між цивільними та військовими адміністраціями. Проект закону передбачає законодавче закріплення за окремими районами Донецької та Луганської областей статусу окупованих територій».

Ігор Голод

До слова
Делегація України на чолі з прем’єр-міністром Гройсманом 12-13 червня перебувала з робочим візитом в Республіці Хорватія. Уряди двох країн підписали план взаємодії українсько-хорватської робочої групи з питань співпраці на 2017 рік. Україна вивчатиме досвід хорватської сторони з питань реінтеграції окупованих територій і повернення біженців, відновлення довіри населення та відновлення інфраструктури, залучення міжнародної допомоги, соціального забезпечення на реінтегрованих територіях. «Досвід Хорватії дуже важливий для нас, і ми раді, що таку групу було створено і вона вже почала свою роботу», — заявив на церемонії підписання п. Гройсман. Андрій Плєнкович, прем’єр-міністр Хорватії, у відповідь зазначив, що Хорватія підтримує Україну в контексті протистояння російській аґресії, не визнає незаконну анексію Криму та прагне поділитися з Києвом своїм досвідом мирної реінтеграції тимчасово окупованих територій. Міністерство закордонних справ РФ одразу ж запанікувало. «Плани Хорватії поділитися з Україною досвідом мирної реінтеграції окупованих територій не сприятимуть врегулюванню конфлікту на територіях Донбасу», — заявили представники Департаменту інформації та преси МЗС РФ.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply