Новини для українців всього свту

Sunday, Oct. 13, 2019

Що робити зі справами Тимошенко та Луценка

Автор:

|

Березень 07, 2013

|

Рубрика:

Що робити зі справами Тимошенко та Луценка

Уже через два дні після саміту Україна-ЄС до Києва завітала людина, від котрої не в останню чергу залежить те, яку оцінку від Брюсселя отримають зусилля української влади в одній із трьох пріоритетних сфер, що їх тримає у полі зору Європейський Союз (ЄС). Мова – про колишнього президента Польщі Олександра Кваснєвського, представника місії спостерігачів Європейського парламенту за перебігом справ ув’язнених українських екс-урядовців.

Перші після брюссельського саміту заяви стосовно справ Юлії Тимошенко та Юрія Луценка п. Кваснєвський озвучив на інвестиційній конференції в Києві 27 лютого. Якщо «конкретний прогрес» України у впровадженні системних реформ та в змінах виборчого законодавства ЄС оцінюватиме на початку травня, то, як виявилося, питання щодо п. Тимошенко й п. Луценка влада має вирішити ще швидше. Уже в середині квітня місія Кваснєвського-Кокса звітуватиме перед Європейським парламентом про вирішення проблеми вибіркового правосуддя в Україні. Якщо висновки спостерігачів будуть невтішними, роботу місії просто припинять. Із подальшими негативними наслідками для українсько-європейського діалогу.

Доля Луценка
27 лютого стало відомо, що Олександр Кваснєвський і Пет Кокс звернулися до Віктора Януковича, аби той застосував своє право помилувати ув’язненого Луценка. Підстави для такого кроку, за словами колишнього президента Польщі, — відбуття Юрієм Луценком більшої частини терміну свого ув’язнення, а також те, що справа, за якою його засуджено, не є настільки серйозною.
Згодом п. Кваснєвський уточнив, що прогресом, якому віддасть належне Брюссель під час оцінки готовності України до підписання Угоди про асоціацію, є винятково звільнення Юрія Луценка. «Він відбув понад половину терміну, стан його здоров’я — поганий, йому потрібно лікуватися. Кожен день, проведений Луценком у в’язниці, — це втрата для українського іміджу», — сказав екс-президент Польщі.
Із юридичної точки зору не зрозуміло, на яких підставах громадяни іноземних держав можуть клопотати про помилування засудженого, який не визнає своєї провини з принципових міркувань. Тим більше, що напередодні Ірина Луценко, дружина ув’язненого колишнього міністра та народний депутат, теж заявила, що не просила про помилування для свого чоловіка. Однак юристи кажуть, що існують інші, менш суперечливі з погляду права варіанти вирішення проблеми колишнього головного міліціонера України.
На думку адвоката Валентини Теличенко, якщо йдеться про перспективи звільнення Юрія Віталійовича, то найкращі шанси для реалізації має сценарій, у якому головну роль відіграє Вищий спеціалізований суд, який уже понад півроку ніяк не розгляне касаційної скарги екс-міністра. «Вищий касаційний суд може скасувати вирок, адже його було ухвалено судом, який перебував під політичним тиском. Це зафіксовано рішенням Європейського суду, що вже набуло законної сили», — пояснює п. Теличенко.
Головна перешкода для реалізації такого сценарію — відсутність конкретної дати, коли може розпочатися розгляд касації за справою п. Луценка: наразі суддя, на яку розподілено цю справу у Вищому спеціалізованому суді, перебуває на лікарняному. Експерти кажуть, що варто цій судді вийти на роботу — і звільнення Юрія Луценка, за наявності відповідної політичної волі, може відбутися буквально протягом кількох днів.

Справа екс-прем’єра
Ситуація з ув’язненою Юлією Тимошенко, визнає Олександр Кваснєвський, — інша. По-перше, вважає екс-президент Польщі, українська влада повинна забезпечити подальше лікування п. Тимошенко в харківській лікарні німецькими лікарями. По-друге — виконати рішення Європейського суду з прав людини в її справі. Пан Кваснєвський спрогнозував, що це рішення з’явиться вже «наступного місяця» та наголосив, що його стовідсоткове виконання є одним з елементів, на яких будується довіра у відносинах України з ЄС.
Колишній глава Польщі, який відмовився спілкуватися з пресою під час інвестиційної конференції, не конкретизував, яким може бути рішення Європейського суду з прав людини в справі екс-прем’єра України.
Однак у середовищі українських експертів ширяться чутки, що розв’язанням «проблеми Тимошенко», на якому наполягає Брюссель, є дозвіл для неї виїхати для лікування за кордон. «Щодо Тимошенко та Луценка — усе абсолютно зрозуміло… Мінімум, який зараз обговорюється, — це лікування Тимошенко за кордоном і звільнення Луценка за станом здоров’я. Повірте, Віктор Янукович знає, що це вважатиметься значним прогресом», — заявив Ігор Жданов, керівник аналітичного центру «Відкрита політика».
Натомість, стурбованість у п. Кваснєвського викликають нові обвинувачення, висунуті Юлії Тимошенко, зокрема, щодо організації вбивства Євгена Щербаня. «Політично це — гол у власні ворота», — зауважив екс-президент Польщі. У будь-якому разі, можна констатувати: наразі не зрозуміло, як Брюссель визначатиме те, наскільки вагомим є прогрес України у вирішенні «проблеми Тимошенко»,.
Валентина Теличенко гадає, що головним індикатором, за яким можна буде визначити готовність української влади вирішити цю проблему, стане розвиток ситуації навколо касаційної скарги Юрія Луценка. І пояснює: якщо рішення Вищого спеціалізованого суду звільнить Юрія Віталійовича, сторони перемовин зможуть розпочати обговорення, як далі чинити з Юлією Тимошенко. Якщо ж результатом розгляду скарги п. Луценка буде продовження його ув’язнення, розглядати будь-які сценарії щодо Юлії Володимирівни буде просто неактуально. «Це означатиме, що влада більше керується якимось хибним честолюбством, аніж перспективами євроінтеграції країни, загалом», — констатує п. Теличенко.

Часу – обмаль
Олександр Кваснєвський наголосив: свою думку про виконання Україною зобов’язань у сфері боротьби з явищем вибіркового правосуддя Брюссель складе не на початку травня, а навіть раніше. Уже в середині квітня місія Кваснєвського-Кокса звітуватиме перед Європейським парламентом, і негативні оцінки спостерігачів можуть приректи українські спроби укласти цьогоріч Угоду про асоціацію на невдачу.
Екс-президент Польщі припустив, що Європарламент може навіть відкликати мандат його місії, якщо та не засвідчить прогресу України у вирішенні проблем, якими опікується.
Фактично це означатиме провал України в одній із трьох пріоритетних галузей, зобов’язання в яких узяв на себе офіційний Київ під час брюссельського саміту. Тобто — мінімізацію шансів на підписання Угоди про асоціацію на вільнюському саміті Східного партнерства у листопаді. Проте наразі п. Кваснєвський залишається оптимістом. «Ці дві справи можна вирішити, і час уже зробити це», — заявив він. Тепер, схоже, усі чекають на дії української влади.
Бі-Бі-Сі Україна

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...