Новини для українців всього свту

Saturday, Aug. 8, 2020

Що може завадити виборам?

Автор:

|

Квітень 24, 2014

|

Рубрика:

Що може завадити виборам?

Петро Порошенко

Цьогорічні президентські перегони в Україні не знають аналогів. Кремль домагається запровадження в Україні надзвичайного або військового стану

200 міжнародних спостерігачів
Олександр Черненко, генеральний директор Комітету виборців України (КВУ), стверджував 18 квітня: «Незважаючи на складне політичне становище в Україні підстав для зриву чи перенесення виборів немає». Але водночас додав: «Усвідомлюючи доволі непросту ситуацію, свідками якої ми всі є, КВУ констатує, що точка — критична, і точки неповернення, після якої можна говорити, що вибори – зірвані, вибори відбутися не можуть, не пройдено. Головна та єдина обставиною, яка сьогодні може призвести до того, що вибори 25 травня не відбудуться, — це запровадження надзвичайного стану».
Утім, Олександр Черненко запевняє, що, за оцінками КВУ, усі проблеми, які існують, можна вирішити без запровадження «таких радикальних сценаріїв, яким може бути надзвичайний стан».
Коментуючи підписані в Женеві (Швейцарія) домовленості, на які українці покладають сподівання як на шлях деескалації конфлікту, гендиректор КВУ наголосив, що навіть якщо їх не буде повною мірою виконано, в української влади достатньо сил і можливостей вирішити основні проблеми — захоплення адмінбудівель і створення штучних перешкод для роботи виборчих комісій. Він також припустив, що в день виборів можуть спостерігтися штучні блокування дільниць, виборців, бюлетенів у окремих реґіонах України, а на деяких дільницях вибори можуть не відбутися або неможливо буде встановити їхній результат.
Однак п. Черненко попередив потенційних організаторів таких перешкод: «Але це не буде підставою для того, щоби Центральна виборча комісія (ЦВК) не визначила підсумків виборів. Тому тим, хто намагається завадити проведенню виборів, треба пам’ятати, що вони перш за все крадуть голоси у власних громадян, тому що вибори так чи інакше відбудуться. Виборці сходу й півдня мають це зрозуміти».
Гендиректор КВУ зазначив, що для країни перенесення виборів, призначених на 25 травня, або їх скасування буде набагато критичнішим, ніж те, що не зможуть відкритися окремі дільниці. Водночас, ЦВК уже зареєструвала 52 офіційних міжнародних спостерігачі на президентських виборах 25 травня.

Уперше — без кандидатів від Москви
Між тим, політичні оглядачі погоджуються на думці, що нинішні президентські перегони в Україні не мають аналогів. Адже, по-перше, вони проходять на тлі гострої політичної кризи, по-друге — в умовах військового вторгнення сусідньої держави й окупації нею частини території України. А по-третє — серед лідерів перегонів немає проросійських кандидатів.
Віталій Сич, оглядач агенції «Укрінформ», зауважує: «Або тільки здається, що таких кандидатів немає». При цьому він указує на те, що риторика частини кандидатів у президенти разюче збігається з кремлівською пропагандою, і конкретизує: «Найяскравіше це проявляється в заявах Михайла Добкіна й Олега Царьова».
Журналіст також привертає увагу до того, що саме їх мав на увазі Путін, пояснюючи, чому він не зможе визнати вибори 25 травня легітимними, оскільки «кандидатів зі сходу постійно б’ють, обливають якимось чорнилом», хоч такої обструкції зазнав лише один — Добкін, Царьову ж надавали стусанів.
Оглядач інформагенції «Укрінформ» констатує також: «Очевидно, що Російська Федерація (РФ) не буде ставити на свідомо «технічних» кандидатів, головне завдання яких — створити привід для зриву виборів. Якщо задум не буде реалізований і голосування відбудеться, основна боротьба за посаду президента розгорнеться між Петром Порошенком і Юлією Тимошенко».
Російський політолог Марк Урнов, професор Вищої школи економіки, вважає: «Оскільки ймовірність того, що внаслідок президентських виборів в Україні до влади прийде «дружній» до РФ президент, є вкрай низька, то Кремль може зробити все, щоби зірвати вибори, у тому числі, шляхом дестабілізації ситуації в східних областях країни. Мені здається, що зараз головний інтерес РФ – не так знайти кандидата, котрий був би придатний, як просто зірвати ці вибори».
У різних колах циркулює інформація, що російських стратегів у написанні українського сценарію активно консультують представники команди Януковича. Серед них — Андрій Портнов, екс-заступник голови Адміністрації президента, котрий утік із Києва в лютому ц. р. і вже отримав громадянство Росії.

Фаворит — один
А тим часом фаворитом президентських перегонів політичні оглядачі вважають позафракційного депутата Верховної Ради й бізнесмена та колишнього міністра закордонних справ Петра Порошенка. Скласти йому конкуренцію намагається лише Юлія Тимошенко, усі ж інші кандидати не так претендують на головну посаду в державі, як хочуть скористатися зі своєї участі у виборчій кампанії з відкрито пропагандистською метою: одні — для самореклами напередодні неминучих позачергових парламентських виборів, інші — із метою дискредитації влади.
Що ж до ж феномену електоральних симпатій стосовно Петра Порошенка, то тут експерти мають різні думки. Зокрема, дехто стверджує, що, перебуваючи тривалий час у політиці, він має свіжий погляд на події в Україні й може запропонувати країні новий чіткий і реальний план реформування держави.
Георгій Лютий, оглядач київської газети «Україна молода» пояснює чималий відрив п. Порошенка від п. Тимошенко в рейтинґу кандидатів у президенти так: «Він — успішний менеджер, котрий завжди досягав результату. Не є таємницею, що Юлія Тимошенко вже втомила народ численними закликами та вимогами. Виборці вважають, що вона мала змогу не раз продемонструвати свої здібності й вони не завжди були на рівні очiкувань. Чималим козирем для Петра Порошенка стало його об’єднання з лідером партії УДАР Віталієм Кличком.
Натомість, політолог Олександр Палій на запитання: «Чому Порошенка підтримує майже чверть виборців, що на порядок вище, ніж у конкурентів?» – відповів так: «Він – найінтелектуальніший із-поміж усіх кандидатів. Окрім того, упродовж останнього часу було кілька ситуацій, у яких він повівся дуже емоційно і дуже щиро. Усі пам’ятають суперечку Порошенка з прокурором, коли він витягав людей з арешту під час Євромайдану, його намагання зупинити сутичку на Банковій 1 грудня. Тобто Порошенко, з одного боку, не дуже старався потрапити на сцену, а з іншого — був відкрито з Майданом. І він не перебував серед тих, хто пробував політично узурпувати Майдан, що імпонує виборцям».

Ігор Голод

Статки кандидатів на посаду Президента України

Прізвище, ім’я та по батькові кандидата Місце народження Дохід за 2013 рік, грн
Богомолець Ольга Вадимівна Київ 1 157 764
Бойко Юрій Анатолійович Горлівка Донецької обл. 438 678
Гриненко Андрій Валерійович Харків 5 604 055
Гриценко Анатолій Степанович Богачівка Черкаської обл. 438 278
Добкін Михайло Маркович Харків 98 882
Клименко Олександр Іванович Мар’їнка Донецької обл. 247 400
Коновалюк Валерій Ілліч Донецьк 55 391
Королевська Наталія Юріївна Красний Луч Луганської обл. 191 310
Кузьмін Ренат Равелійович Донецьк 132 070
Куйбіда Василь Степанович Інта (Республіка Комі, Росія) 229 629
Ляшко Олег Валерійович Чернігів 195 971
Маломуж Микола Григорович Скаливатка Черкаської обл. 313 130
Порошенко Петро Олексійович Болград Одеської обл. 51 837 681
Рабинович Вадим Зіновійович Харків 1 000 000
Саранов Володимир Георгійович Клавдієво-Тарасове Київської обл. 14 485
Симоненко Петро Миколайович Донецьк 314 315
Тимошенко Юлія Володимирівна Дніпропетровськ 180 000
Тігіпко Сергій Леонідович Драгонешти (Молдавія) 263 579 662
Тягнибок Олег Ярославович Львів 243 174
Царьов Олег Анатолійович Дніпропетровськ 234 149
Цушко Василь Петрович Надрічне Одеської обл. 176 706
Шкіряк Зорян Несторович Ужгород 0
Ярош Дмитро Анатолійович Дніпродзержинськ 0

До слова
Кримські татари будуть голосувати на виборах президента України 25 травня в Херсонській області. Про це заявив Мустафа Джемільов, народний депутат від фракції «Батьківщина» та колишній голова Меджлісу кримськотатарського народу. За його словами, таке рішення було ухвалене на засіданні Меджлісу 20 квітня. «Велися розмови про те, щоби відкрити виборчі дільниці в Криму, але, згідно зі законом, вибори на окупованій території не проводяться. Та й у цих умовах результати голосування будуть «намальовані» точно так само, як і на нещодавньому референдумі, оскільки проконтролювати їх буде неможливо. Тому обговорювався варіант організації в Херсонській області виборчої дільниці, де кримчани зможуть проголосувати», — розповів п. Джемільов. Водночас, він припустив, що не варто очікувати масової явки кримських виборців у Херсоні.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply