Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 19, 2019

Румунія нарощує військову міць: що це означає для України?

Автор:

|

Листопад 27, 2013

|

Рубрика:

Румунія нарощує військову міць: що це означає для України?

У другій половині 2013 року Сполучені Штати та Румунія різко активізували співпрацю у військово-безпековій галузі. Це відбулося на тлі загострення російсько-американських відносин, а також у контексті підготовки до початку виведення 2014-го військового контингенту НАТО з Афганістану. Чи не несе тенденція зміцнення осі Вашингтон-Бухарест потенційних ризиків для України?

Аналіз ситуації
18 жовтня ц. р. міністр закордонних справ Румунії здійснив робочий візит до США, у межах якого провів тривалі перемовини зі своїм американським колегою Чаком Нагелом. До кола питань, що обговорювали міністри оборони США та Румунії, входили такі:
* використання США військово-повітряної бази Румунії «Міхаїл Когелнічану», розташованої неподалік міста Констанци на узбережжі Чорного моря, для початку виведення 2014 року американського військового контингенту з Афганістану. Це питання було особливо важливим, з огляду на закінчення терміну Угоди про використання Сполученими Штатами військового летовища «Манас» у Киргизстані;
* розміщення на території Румунії системи протиракетної оборони (ПРО) США, яка має стати невід’ємною частиною загальноєвропейської системи ПРО;
* придбання для збройних сил Румунії старої американської військової техніки, призначення якої – зміцнити військовий потенціал країни;
* отримання та розробка нових тренінгових програм для румунських військовослужбовців;
* забезпечення діяльності в Бухаресті офісу з питань боротьби з кіберзлочинністю, який формально діятиме на базі Ради Європи.
Після виникнення у Вашинґтона значних труднощів із продовженням терміну дії угоди з урядом Киргизстану на використання військо-транспортного аеропорту «Манас» американці терміново почали шукати заміну.
Починаючи з 2001 року летовище «Манас» було для США своєрідним хабом у Середній Азії, що забезпечував доступ збройних сил США до Афганістану, при цьому Америка сплачувала Киргизстану 60 млн USD щороку за використання аеропорту.
«Манас» — це транспортний вузол, розташований поблизу Бішкека. Через нього армія США переправляє до Афганістану людей, боєприпаси та спорядження. Там працюють 2,2 тис. осіб, зокрема 1,5 тис. громадян США та 700 киргизів. Через авіабазу в обох напрямках щомісяця переправляється близько 25 тис. військовослужбовців. Крім цього розміщені в «Манасі» літаки здійснюють 30 % повітряних дозаправок повітряних суден міжнародної коаліції в небі над Афганістаном. Раніше на базі дислокувалося мінімум чотири військово-транспортних літака С-17 Globemaster і 16 паливозаправників КС-135 Stratotanker.
Однак під впливом Росії, яка прагнула будь-що виштовхати США зі Середньої Азії, Киргизстан відмовив Вашинґтону в продовженні терміну дії контракту. Пошуки нових альтернативних варіантів привели американців до Бухареста, який орієнтовно від початку літа 2013 року дозволив американським військовослужбовцям використовувати повітряну базу «Міхаїл Когелнічану» для транзиту невійськових вантажів, призначених для американського військового контингенту в Афганістані.
На цій повітряній базі вже перебуває американський військовий персонал. Після того, як США остаточно втратить «Манас», кількість американських військовослужбовців, котрі розміщуватимуться на румунській повітряній базі, може зрости до 1,5 тис. осіб.
Бухарест, що різко інтенсифікує військові контакти зі Сполученими Штатами, має на меті стати найближчим союзником США в реґіоні Центральної Європи, зміцнивши тим самим власний потенціал і вказавши потенційним суперникам, що нікому не варто залякувати Румунію. Бухарест уже не один рік змагається за привілей бути близьким партнером США.

Висновки
Аналітики вважають, що в тактичному плані румунська авіабаза «Міхаїл Когелнічану» може виявитися рятівним колом для США, які не встигають знайти достойну альтернативу до втраченої авіабази. Однак стратегічно вона навряд чи влаштовуватиме Вашинґтон, оскільки доступ американців до Афганістану безперечно набагато краще забезпечувати з території країн Середньої Азії, ніж із Румунії. Якщо просто поглянути на мапу, то стане зрозуміло, що для вирішення подібних завдань українська територія є набагато цікавішою для збройних сил США, ніж румунська. Києву варто пам’ятати про існування такої опції, тримаючи цей козир у рукаві.
Використання американськими військовиками території Румунії також таїть у собі й інші геополітичні проблеми. Зокрема, відомо, що Росія вже виступила категорично проти розширення американського контингенту, зосередженого на румунській території. І хоча подібне роздратування росіян навряд чи матиме якісь практичні наслідки для США та Румунії, тим не менш, у перспективі це може підштовхнути Москву до пошуку адекватних кроків у відповідь. Як варіант росіяни спробують іще активніше використати територію союзної Білорусі для посилення військово-безпекового тиску на Європу.
Але за будь-яких сценаріїв розвитку ситуації Україні необхідно розпочати вироблення серйознішої військової політики, у якій обов’язково мають бути присутні елементи стратегічного планування. Можливо, на початку 2014 року варто було би провести в Києві чи Вашинґтоні засідання двостороннього комітету, що займатиметься за військово-безпековими питаннями. І в цьому форматі – обговорити те, що хвилює Україну та США.
Група глобальної розвідки Geostrategy
http://geostrategy.ua/node/625

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...