Новини для українців всього свту

Thursday, Jan. 28, 2021

Розворот у бік Росії розпочався

Автор:

|

Січень 16, 2014

|

Рубрика:

Розворот у бік Росії розпочався

Заява міністра енергетики й вугільної промисловості Едуарда Ставицького про те, що в новому році Україна має намір імпортувати природний газ лише з Російської Федерації (РФ) і не здійснювати поставок газу в реверсному режимі з Європи, оскільки ціна на російський вуглеводень – нижча, викликала велике зацікавлення в Брюсселі та Вашинґтоні.

На думку експертів, рішення українського уряду засвідчило те, що Україна почала розвертатися в російський бік. Навіть незважаючи на те, що протягом кількох останніх років Києву, попри політичний тиск Москви, удалося диверсифікувати джерела постачання газу на свій ринок шляхом його придбання у двох компаній, які належать країнам – членам Європейського Союзу (ЄС): угорській компанії FGSZ Ltd. та польській компанії Gaz-System SA.
Згідно зі статистичними даними, оприлюдненими 8 січня ц. р. компаніями FGSZ Ltd. і Gaz-System SA, протягом 2013 року Україна імпортувала на власний ринок через Польщу й Угорщину близько 2 млрд куб. м газу, що майже на 50 % перевищило очікувані раніше результати. Це стало справжнім проривом для України, яка десятиліттями шукає альтернативних джерел постачання енергоносіїв.
У цій ситуації було би цілком логічно продовжити подібну співпрацю з Угорщиною та Польщею, залишаючи за собою право на використання певних важелів психологічного тиску на російську компанію «Газпром», яка постійно вдається до недружніх і несподіваних щодо до України кроків. Однак офіційний Київ постановив учинити інакше.
Розраховуючи на те, що з 1 січня ц. р. РФ знизить для України ціну на газ із близько 400 USD до 270 USD за 1 тис. куб. м, міністр Ставицький заявив, що країна більше не купуватиме газу в Польщі й Угорщини. До речі, статистичні дані з Eurostat указують на те, що протягом першого тижня 2014 року українська держава не придбала в Європі жодного кубічного метра газу. Тобто виходить, що Київ ухвалив таке рішення ще наприкінці минулого року.
Придивившись до заяви Едуарда Ставицького прискіпливіще, аналітики побачили в ній кілька цікавих моментів. По-перше — заява українського чиновника була зроблена після того, як угорська та польська компанії оприлюднили власні статистичні дані, із яких виплаває, що 2013-го Україна придбала більше реверсного газу, ніж планувала.
По-друге — заяву було зроблено після оприлюднення Eurostat даних про те, що починаючи з 1 січня ц. р. жоден кубометр газу не перетнув українсько-польського й українсько-угорського кордону.
По-третє — український міністр, вочевидь, хотів подати Словаччині сигнал про те, що в Києва зникла зацікавленість у підписанні договору щодо реверсних поставок газу. Хоча ще буквально кілька тижнів тому, а точніше — 25 грудня 2013 року, було обіцяно підписати договір щодо реверсних поставок газу зі Словаччини.
По-четверте — попри риторику офіційного Києва, який далі заявляє про пріоритетність підписання Угоди про асоціацію з ЄС 2014-го, насправді відбувається різкий розворот у бік Росії.
Із технічної точки зору, відмова від реверсного газу означає те, що РФ усе-таки має намір знизити ціну на газ для України. Однак із політичної точки зору це вказує на те, що Україна знову стає заручником низьких цін на газ, утрачаючи при цьому інтерес до важкої, однак важливої роботи з диверсифікації джерел енергопостачання. А шкода, оскільки газова «голка» на якійсь період полегшить стан українського виробника, афілійованого винятково з олгірхічними фінансово-промисловими групами, але жодним чином не вирішить важливої проблеми модернізації застарілого радянського виробництва, яке продовжує втримувати країну в найнижчих рейтинґах світового економічного розвитку.
Можливо, сукупність названих вище факторів підштовхнула міністра Ставицького до того, щоби зробити заяву про відмову від реверсного газу миттєво. Навіть не дочекавшись першого 2014 року рахунку від «Газпрому» про спожитий Україною в І кварталі російський газ. Що є, до речі, доволі нерозумним кроком, якщо взяти до уваги те, на які провокації може піти російська сторона, аби відсікти Україну від альтернативних джерел енергопостачання.
Група глобальної розвідки Geostrategy
http://geostrategy.ua/node/681

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply