Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 20, 2020

Росія не випустила Савченко

Автор:

|

Січень 29, 2015

|

Рубрика:

Росія не випустила Савченко

Звільнити Надію!

26 січня Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) наполягла на визволенні народного депутата України, але РФ це проігнорувала. Доля викраденої російськими диверсантами української льотчиці й депутата Верховної Ради України Надії Савченко повністю опинилася в руках Путіна.

Протест діаспори
У Вашинґтоні 25 січня ц. р. українці прийшли під стіни Білого дому, закликаючи президента США надати Україні військову допомогу, посилити санкції проти Російської Федерації (РФ) і таким чином зупинити аґресію Путіна. Але передусім мітинґ був запланований як частина всесвітньої акції на підтримку Надії Савченко, незаконно позбавленої волі урядом Росії. «Офіцер української армії, військовополонений, член українського парламенту Надія Савченко голодує від 13 грудня минулого року, оскільки, як вона заявила, не має жодних інших засобів боротьби з несправедливістю», — нагадали організатори акції у Вашинґтоні.
Однак, з огляду на те, що діється зараз в Україні, було вирішено того дня також звернутися до уряду США з вимогою негайно розпочати виконання «Акту на підтримку свободи в Україні», що передбачає розширення підтримки української держави у протистоянні з РФ. «Через останні сумні події на лінії фронту в східній Україні, цей мітинґ найперше є адресований уряду США. Ми хочемо подякувати за ухвалення закону про підтримку свободи в Україні й наполягаємо на його терміновій реалізації», — заявили активісти.
«Російські війська не знають кордонів. Вони ігнорують угоду про припинення вогню та масово атакують, заходячи на суверенні українські території, — наголосили організатори. — Надто багато життів уже втрачено. Немає більше часу чекати. Діяти необхідно зараз! Страждає не тільки Україна. Весь світ перебуває у небезпеці. Путін є глобальною загрозою. Путіна необхідно зупинити вже зараз».
За словами журналістки Мирослави Ґонґадзе, цього разу під Білий дім прийшло ще більше людей, ніж минулого тижня, коли відбувся мітинґ через обстріл мирних жителів у Волновасі.

Імунітет заручниці
26 січня бюро Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) ухвалило рішення про затвердження делегатом ПАРЄ депутата Верховної Радои України Надії Савченко. А відтак, і про те, що неї – заручницю Кремля — поширюється міжнародний імунітет, який зобов’язує Росію звільнити льотчицю.
«Росія має звільнити Надію Савченко, якщо хоче діяти згідно з правилами Ради Європи, бо ці правила стверджують, що на членів асамблеї поширюється імунітет. Усі ми маємо недоторканність не лише на період сесії (у Страсбурзі. — Ред.), але також повинні мати імунітет, необхідний для відвідин сесії», — заявила Анн Брассер, голова ПАРЄ.
Однак у відповідь від офіційних представників РФ надійшли доволі суперечливі сигнали. Спершу Олексій Пушков, керівник делегації РФ у ПАРЄ, заявив 27 січня на прес-конференції в Страсбурзі, що «Російська Федерація має свій погляд на регламент Парламентської асамблеї Ради Європи та не вважає, що на Надію Савченко поширюється дипломатичний імунітет».
«Ніхто не має наміру звільняти Савченко через таке трактування імунітету ПАРЄ. Підкреслюю: мова — про трактування. Ми вважаємо, що імунітет надається для виконання депутатом своїх повноважень, а не для того, щоби зробити його недоторканним за злочини, скоєні в минулому. Російська Федерація вважає обрання Савченко дією, спрямованою на шкоду Росії. Це вже використовується й буде використовуватися проти нас. Можна дійти до абсурду, обираючи депутатами тих, хто підозрюється у важких злочинах», — сказав він.
Але того ж 27 січня Сергій Сидоренко, акредитований на сесії ПАРЄ кореспондент київського інтернет-видання «Українська правда», опублікував статтю «Савченко в обмін на санкції — нова пропозиція російської влади», де, зокрема, повідомив сенсаційну новину. І полягала вона в тому, що сенатор Ради Федерації (верхньої палати російського парламенту) РФ Морозов оголосив 26 січня на засіданні комітету ПАРЄ з питань міграції, що Росія підтримує норму про звільнення Савченко. При цьому, за словами п. Сидоренка, «жоден із інших представників РФ, котрі також були присутні на засіданні, не заперечив його слів».

Спроба компромісу
А згодом «Українська правда» дізналася, що по обіді росіяни вже розпочали перемовини з окремими депутатами від України про «великий компроміс». Позиція росіян зводилася до того, що вони готові звільнити Савченко (і, можливо, ще кількох українців-заручників, утримуваних у РФ) в обмін на повне відновлення Росії в правах у межах ПАРЄ, поінформував також журналіст.
«Причому перший крок, за пропозицією росіян, повинні зробити саме українці — вони мають відкликати свою підтримку ідеї про оскарження прав делегації РФ і публічно виступити проти інших санкцій щодо російської делегації. А вже тоді росіяни знаходять шляхи для звільнення Савченко, приміром, ухвалюють виправдувальний вирок або навіть обвинувальний і відразу ж – рішення про амністію», — додав п. Сидоренко.
Відтак, журналіст констатував: «Ці пропозиції, до слова, підтверджують тезу про те, що Надія Савченко для РФ — лише високопосадовий заручник, не більше». Але водночас зауважив, що цей варіант емоційно може здатися дуже привабливим, адже Савченко справді є одним із символів спротиву України.
«І тим важче сказати «ні» у відповідь на російську пропозицію, прирікши цю жінку на подальше перебування в статусі заручника. Але ж ідеться про повне зняття санкцій проти РФ, запроваджених Радою Європи. Згадаймо: хіба ж обмеження проти РФ було запроваджено лише через п. Савченко? Хіба зникли проблема російського вторгнення на Донбас і анексії Криму?» — запитує журналіст.
Пропозиції росіян українці колеги відхилили. «З двох мотивів, – пояснює п. Сидоренко. – По-перше, через те що звільнення Надії Савченко не знімає всіх претензій до Кремля, а санкції нам пропонують зняти всі, без винятку. По-друге, лунала думка про те, що Кремль «кине (обдурить. — Ред.) і оком не змигне». Адже навіть у питанні звільнення Савченко право зробити останній крок має російська сторона», — пояснив журналіст.

«Є велика імовірність…»
Однак журналіст також зауважив: «Між тим, відмова української сторони не означає, що Росія зупиниться. Є велика імовірність того, що пропозиції РФ будуть позитивно сприйняті депутатами ПАРЄ від інших країн. І частина провини тут лежить на українцях, перш за все — на представниках партії «Батьківщина», котрі тривалий час акцентували питання в Страсбурзі суто на звільненні Савченко, залишаючи «в тіні» проблеми Донбасу та Криму.
І нарешті, «Українська правда» вже детально описувала ситуацію в ПАРЄ та в Раді Європи загалом, де більшість гравців хоче запобігти виходу Росії з організації. Саме із цими депутатами й із цими страхами зараз працюють представники РФ.
А 27 січня п. Пушков спростував заяву сенатора Морозова щодо того, що Росія підтримує норму про звільнення Савченко. «Змін щодо Савченко немає. Це — домисли. Позиція Росії залишається незмінною: її буде випущена, якщо слідство чи суд вважатимуть її невинною», — написав російський чиновник у Twitter.
Але це цілком могло бути лише «підняттям ставок» у грі. Бо того ж дня Олексій Пушков запевнив, що «комітет Парламентської асамблеї Ради Європи з моніторингу підтримав повернення права голосу російській делегації в ПАРЄ, залишивши за собою право анулювати її повноваження на своїй червневої сесії, якщо не буде прогресу щодо здійснення Мінського меморандуму та мінських протоколів».
Натомість, Сергій Наришкін, спікер Державної думи РФ, заявив, що він вважає неприпустимим звільнення Надії Савченко під тиском ПАРЄ, і додав: «Її підозрюють у співучасті в убивстві російських громадян, російських журналістів. Цей злочин стався ще за кілька місяців до її обрання до Верховної Ради. Тому лише тоді, якщо суд визнає її невинність, Савченко вийде на свободу».
Тим часом українська льотчиця звернулася до своїх колег по ПАРЄ з приводу утримання її за ґратами. Лист п. Савченко оприлюднив Марк Фейґін, її адвокат. У ньому українка, зокрема, нагадує про обставини її затримання сепаратистами 17 червня 2014-го та вивезення до РФ. Надія додала, що її утримують за злочини, яких вона не скоювала, незважаючи на відповідні докази, надані захистом. «Я винна тільки у тому, що захищала свою Батьківщину, свій український народ, якому присягнула на вірність, свободу та благополуччя моєї землі», — написала вона. Правник вважає, що вирішити долю його підзахисної може тільки особисто Путін.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply