Новини для українців всього свту

Thursday, Nov. 26, 2020

Російські окупанти заборонили Меджліс кримсько-татарсбкого народу

Автор:

|

Квітень 21, 2016

|

Рубрика:

Російські окупанти заборонили Меджліс кримсько-татарсбкого народу
Наталія Поклонська

Наталія Поклонська

Наталія Поклонська, так званий прокурор Криму, винесла рішення про призупинення діяльності Меджлісу кримських татар. «Я прийняла таке рішення з метою недопущення порушення федерального законодавства», — сказала вона і пояснила, що Меджлісу забороняється користуватися всіма державними та муніципальними засобами масової інформації (ЗМІ), вони не можуть проводити публічні масові заходи, використовувати банківські вклади й узагалі проводити будь-яку роботу. «Вся їхня пропаганда буде заборонена», — заявила «прокурорка» сепаратистів.
Рішення про призупинення діяльності Меджлісу буде діяти до винесення рішення Верховного суду Криму за позовом п. Поклонської. Раніше вона зажадала визнати Меджліс екстремістською організацією, цей позов зараз перебуває в стадії розгляду.
Звісно, що таке рішення обурило світовому громадськість. Правозахисна організація Amnesty International заявила, що заборона діяльності Меджлісу є наступом на права та свободи кримських татар і свідчить про нову хвилю репресій проти цього народу з боку російської окупаційної влади. «Рішення припинити діяльність Меджлісу в рамках російських «антиекстремістських законів» — це ворожий, каральний захід, що позбавляє членів кримськотатарської спільноти права на свободу асоціацій», — зазначив Денис Кривошеєв, заступник директора Amnesty International по Європі та Центральній Азії.
За його словами, відтепер будь-хто, пов’язаний із Меджлісом, у результаті цієї заборони, спрямованої на придушення тих небагатьох інакодумців у Криму, які ще залишилися, може стати жертвою серйозних звинувачень в «екстремізмі». «Через припинення діяльності Меджлісу, доля тих членів кримськотатарської спільноти, котрі ще залишилися в Криму, стає ще менш певною, позаяк тепер їм ще більше загрожують залякування, тиск і карне переслідування», — вважає активіст.
В Amnesty International також зазначили, що кримські татари несуть на собі основний тягар утисків Російської Федерації (РФ) у реґіоні. Правозахисники нагадали, як у березні 2014 року проросійські бойовики викрали Решата Аметова, а його понівечене тіло було знайдено через 12 днів. Із того часу, правозахисники задокументували ймовірне насильницьке зникнення принаймні трьох кримських татар на півострові. Досі немає жодних ознак реального розслідування цих злочинів. «На жаль, рішення про припинення діяльності — лише останній крок із довгої серії розправ над кримськотатарською спільнотою. У Криму мають бути відновлені права Меджлісу на продовження існування та представлення спільноти, а права на свободу асоціацій і вираження поглядів мають бути дотримані», — переконаний п. Кривошеєв.
Не залишився осторонь і Державний департамент США. Відомство опублікувало Доповідь про практику дотримання прав людини в країнах світу впродовж 2015 року. Окремий розділ був присвячений українському Криму, окупованому РФ. «Упродовж року (російські. — Ред.) служби безпеки працювали, щоб зміцнити свій контроль над Кримом і продовжували обмежувати права людини шляхом запровадження репресивних федеральних законів РФ на українській території півострова», — наголошується в документі.
При цьому були визначені найсуттєвіші проблеми, безпосередньо пов’язані з російською окупацією півострова. Серед них — кампанія залякування з боку російських спецслужб із метою придушення інакомислення та засудження окупації півострова. Елементами цих зусиль стали викрадення людей, їхнє зникнення, фізичне насильство та депортація.
Крім цього, окупаційна влада позбавляла свободи цілих груп людей щодо вираження національності й етнічної приналежності, зокрема, українців і кримських татар. Такі групи й далі піддають систематичній дискримінації, а паралельно російська влада продовжила політику нав’язування російського громадянства. Зазначається також про придушення свободи слова і ЗМІ на українському півострові.
Заборону Меджлісу прокоментував і Президент України. «Цілий народ директивою намагаються позбавити голосу, можливості представляти та захищати свої права. Це — чергове порушення базових прав і свобод людини, яке російські окупанти вчиняють у незаконно анексованому Криму, це відновлення сталінської політики щодо корінного народу півострова», — зауважив він. Петро Порошенко наголосив, що причина цьому — авторитарний страх перед самоорганізацією вільних людей. «Звертаюся до світового співтовариства: кожен день окупації несе нові загрози для мешканців Криму. Єдиний шлях зупинити це свавілля — припинити анексію півострова та повністю вивести звідти російські окупаційні війська», — резюмував він.
Тим часом в окупованому Криму знову зник кримський татарин. 55-річний Арсен Алієв виїхав із Бахчисарая. Він прямував у м. Саки на дженазе (похорон). У полудень він зателефонував друзям, попросив зустріти його через 20 хвилин на автостанції. З того часу його телефон вимкнений та інформації про чоловіка немає. О четвертій годині пополудні годині прийшло SMS-повідомлення про те, що абонент в мережі, але телефон відразу ж знову вимкнули, додзвонитися не вдалося. Рідні звернулися до відповідних органів і написали заяву про зникнення людини.
А вранці 18 квітня в окупованому Криму знову провели обшуки й арешти кримських татар. «У в селі Кизилташ (Краснокам’янка), що поблизу Алушти, заарештовані двоє кримських татар», — написав у Facebook Рефат Чубаров, голова Меджлісу.
Він також вважає за необхідне вдосконалити карне законодавство України для притягнення до відповідальності громадян за колабораціонізм, тобто — за співпрацю з окупаційною владою півострова. «Ми повинні ще раз переглянути існуючі статті, якщо необхідно доповнити зміни в тому, що стосується зради (Батьківщині. — Ред.), ввести визначення колаборації, хто такі колаборанти. Ця оцінка має бути диференційованою, це — дуже тонкий момент», — сказав п. Чубаров.
На думку керівника Меджлісу, серед кримчан є кілька тисяч тих, хто привів окупантів у Крим. Але він не допускає думки, що за запропонованими ним змін можуть бути покарані сотні тисяч людей або проводитися етнічні чистки.
А 18 квітня прес-служба Міністерства юстиції РФ повідомила, що «в перелік громадських і релігійних об’єднань, діяльність яких припинена у зв’язку зі здійсненням ними екстремістської діяльності, включено і громадське об’єднання «Меджліс кримськотатарського народу».

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply