Новини для українців всього свту

Tuesday, Jan. 19, 2021

Резидент Кремля?

Автор:

|

Січень 01, 2014

|

Рубрика:

Резидент Кремля?

Микола Азаров укотре засвідчив свої євразійські інтеграційні наміри. Услід за президентом ще й керівник уряду України відвідав Москву наприкінці грудня.

Чи підписав близько 60 угод?
23 грудня, напередодні візиту прем’єра Миколи Азарова до Москви, агенція УНН оприлюднила попередження свого джерела в уряді про намір його керівника підписати в столиці Російської Федерації (РФ) близько 60 угод щодо Митного союзу (МС). За словами співрозмовника УНН, серед іншого в цих документах ідеться про уніфікацію митно-тарифної політики України з країнами МС.
А на запитання про те, чи не суперечитимуть ці угоди зобов’язанням офіційного Києва перед Світовою організацією торгівлі (СОТ), джерело відповіло так: «Розгляд суперечок у СОТ може затягнутися на півтора року». Інформатор УНН розповів також, що сам Віктор Янукович не поїхав до Москви, оскільки не хоче, щоби його ім’я асоціювалося в українців із МС.
«Азаров підпише те, чого не підписав Янукович», — ствердило також джерело УНН. Ніби у відповідь на це повідомлення прес-служба прем’єр-міністра заявила вранці 24 грудня, що в Москві, куди п. Азаров полетів на засідання керівного органу управління Митного Союзу — Вищої Євразійської економічної ради — у ролі спостерігача, він «жодних угод не підписуватиме».
Однак цьому в Україні повірили далеко не всі. Тим більше що напередодні візиту Миколи Азарова до Москви Сергій Лавров, керівник Міністерства закордонних справ (МЗС) РФ, заявив у інтерв’ю агенції «Інтерфакс»: «Євразійські інтеграційні структури відкриті й для інших партнерів із Співдружності Незалежних Держав (СНД). Зрозуміло, ми зацікавлені бачити Україну учасником цих процесів».
Але особливо насторожило прихильників євроінтеграції України запевнення голови МЗС РФ, що «результати засідання Російсько-української міждержавної комісії 17 грудня в Москві стали наочним підтвердженням взаємного налаштування на конструктивну роботу». Натомість, 24 грудня колишній очільник українського уряду, депутат від Партії реґіонів (ПР) Анатолій Кінах запевняв у коментарі для «Радіо «Свобода», що «євразійський простір є дуже цікавим для України».

«Лише придивлявся»
Тож не дивно, що Оксана Продан, депутат від опозиційної партії УДАР, заявила тому ж «Радіо «Свобода», що «українські високопосадовці намагаються продати державу». Тоді як сам п. Азаров про свою участь у засіданні Вищої Євразійської економічної ради та зустріч із російським колегою Дмитром Медведєвим у Москві, надав журналістам надто неконкретну інформацію: «Нам сьогодні була дана можливість викласти свою позицію, і вона полягає в тому, що Україна насамперед розглядає співпрацю з країнами МС як співпрацю в рамках зони вільної торгівлі. Усі рішення, які були прийняті на засіданні Вищої Євразійської економічної ради, стосувалися усунення бар’єрів, у першу чергу, у взаємній торгівлі».
Своєю чергою, київське видання московської газети «Комсомольская правда» наполягало, що «Микола Азаров лише придивлявся до роботи МС, вивчав, як Україна може із ним взаємовигідно співпрацювати». Тим часом московська «Независимая газета» (НГ), прогнозуючи того ж 26 грудня, що «потепління в українсько-російських відносинах може протривати недовго», додала: «Так у Києві коментують участь у засіданні Вищої євразійського ради прем’єр-міністра Миколи Азарова замість президента Віктора Януковича».

Заміна була  нерівноцінною
«Независимая газета» вважає, що заміна була явно нерівноцінною: Азаров посидів на засіданні як спостерігач, а Янукович міг би взяти участь у дискусії про формування Євразійського економічного союзу до 2015 року. Відсутність українського президента означала, що Київ не збирається приєднуватися до євразійського процесу.
Російська ж сторона, як відомо, пропонує в торговельних і митних питаннях, як і в промисловій кооперації, орієнтуватися на межі майбутнього Євразійського економічного союзу. «Митний Союз — тільки перехідний етап до тіснішої та ширшої інтеграції. І ця тема сьогодні залишається найважливішою для Росії. Але компетенція керівника уряду на засіданні, яке проходило на рівні глав держав, не дозволяла Азарову на рівних правах брати участь у обговоренні цього питання», — сказав НГ Віталій Бала, керівник Агенції моделювання ситуацій.
У Києві зазначають, що п. Азарову було дозволено говорити тільки про приєднання України до окремих документів МС. Днями Віктор Янукович повторив тезу про те, що українські міністерства й відомства вивчають документи, щоби визначити, які з них Україна може підписати без шкоди для генеральної політичної лінії на євроінтеграцію.
Але й три місяці тому, і зараз Москва не приховує роздратування з приводу позиції Києва: однією ногою — там, у Європі, іншою — тут, у Росії.
Нагадаємо, що ще восени російський прем’єр Дмитро Медведєв зауважив, що Україна хитрує, заявляючи про намір отримати статус спостерігача в євразійських структурах. За його словами, українські партнери «спостерігають для того, аби спостерігати», а не для того, щоби приєднатися в майбутньому. «Вони намагаються всидіти на краєчку двох стільців — поки що, принаймні. Якщо ситуація зміниться, ми б цьому, безумовно, радітимемо», — наголосив Медведєв.
Президент Польщі Броніслав Коморовський у інтерв’ю Національному телебаченню теж зауважив, що стосовно України зарано говорити про перемогу Росії чи поразку Європи, бо на тлі паузи в євроінтеграції новий пакет економічних угод із РФ  — це продовження 22-річної української політичної традиції маневрування між Сходом і Заходом: «Я би не говорив, що Янукович дав згоду російським проектам. Він сказав «так» російським грошам, тому що йому потрібні кредити. Але водночас він говорить «ні» Митному Союзу. Тож останні події не можна назвати остаточним швартуванням України в «російському порту».

Вступ до МС— уже в березні?!
Однак «Независимая газета» наводить також заяву першого віце-прем’єра російського уряду Ігоря Шувалова, котрий на запитання телеканалу «Росія 24», чи може Україна, отримавши від Росії кредит, ухвалити рішення про підписання Угоди про асоціацію з ЄС,  відповів: «Цю позику надано так, що в нас завжди будуть можливості вимагати в українського уряду її погашення , і за найжорсткішими юридичними процедурами. Росія повністю убезпечила свої права в юридичному плані».
Цілком можливо, що саме ця заява спонукала українське керівництво «кинути Україну в обійми Митного Союзу», про що повідомило 26 грудня київське інтернет-видання LB.ua. І на підтвердження цього звинувачення опублікувало скріншоти (знімки) документів, які свідчать, що «Кабінет Міністрів у лютому 2014 року має намір розглянути договір про єдиний митний простір, а в березні — договір про Євразійську економічну комісію».
«Це передбачено в плані-графіку розгляду угод МС, який має у своєму розпорядженні LB.ua», — уточнило київське видання, запевнивши, що джерело в уряді підтвердило справжність документа. За його словами, «Кабмін наразі не брав із нього ніяких рішень». Однак інформатор LB.ua резюмує, що переданий ним «документ відкриває шлях у Митний Союз». Щоправда, співрозмовник київського видання зауважив, що «без схвалення Верховної Ради Україна туди не вступить». «Адже одночасно зачиняться двері в торговельний союз із Європою», — констатувало LB.ua.
За даними джерела, план-графік, оприлюднений LB.ua, «був розроблений за дорученням прем’єр-міністра Миколи Азарова №39383/1/1-13 від 12 жовтня 2013 року»: «Розробкою займалося Міністерство економічного розвитку й торгівлі. Загалом у плані є 81 угода про митну політику, тарифне й нетарифне регулювання, податкову політику, послуги, інтелектуальну власність, обмін інформацією, технічне регулювання, трудову міґрацію й інвестиції. Документ був розісланий усім керівникам центральних органів виконавчої влади. Його також отримали представник Кабміну при Євразійській комісії Віктор Суслов і урядовий уповноважений із питань співробітництва з Росією, країнами СНД і Євразійського економічного співтовариства Валерій Мунтіян».
Своєю чергою зазначимо, що уряд хоч і не підтвердив наразі інформації, поширеної інтернет-виданням LB.ua, однак і не спростував її.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply