Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 27, 2020

Радник міністра внутрішніх справ запропонував цензурувати Інтернет

Автор:

|

Лютий 23, 2017

|

Рубрика:

Радник міністра внутрішніх справ запропонував цензурувати Інтернет

Однією з найобговорюваніших новин в Україні стала заява Зоряна Шкіряка, радника міністра внутрішніх справ, котрий закликав блокувати в Україні російські соціальні мережі «Одноклассники» і «ВКонтакте». «2017-й має стати роком захисту інформаційного простору України від російської пропаганди. Особисто я переконаний, що одним із перших рішень має стати блокування російських соціальних мереж «ВКонтакте» та «Одноклассники», які зараз повністю підконтрольні та керуються російськими спецслужбами. Безумовно, сподіваюся, що і Міністерство освіти також долучиться до цих процесів і буде пояснювати через своїх викладачів, психологів, учителів шкоду для наших учнів бути користувачем саме цих двох соціальних мереж», — сказав чиновник. Трохи згодом він додав до свого чорного списку ще й популярний поштовий сервіс mail.ru.

«Тільки не в соцмережах Мордору!»
Чесно кажучи, експресивна риторика поважного держслужбовця багатьох спантеличила. «Ми бачимо, що вони («Вконтакте» й «Одноклассники». — Ред.) є основними виробниками антиукраїнського контенту, що розповсюджується в Інтернеті», — зазначив радник міністра. За його словами, російські спецслужби створюють у соцмережах групи із «красномовними патріотичними назвами», які розповсюджують за вказівкою Федеральної служби безпеки (ФСБ) Російської Федерації (РФ) заклики, направлені на підрив української державності.
«На деяких українських інформаційних ресурсах з’явилися замовні, проросійські, маніпулятивні та відверто брехливі публікації. Мовляв, ідеєю з блокуванням «Вконтакте» і «Одноклассники» п. Шкіряк хоче перетворити Україну на Венесуелу або Корейську Народно-Демократичну Республіку (КНДР). Навпаки, я голосно закликаю всіх нормальних і адекватних людей відкривати власні сторінки у Facebook, Twitter і Google+!!! Де завгодно, але тільки не в соцмережах Мордору!» — додав п. Шкіряк.
«Через ці соціальні мережі відбувається цілеспрямований інформаційний терор проти української державності. Через ці ворожі соціальні мережі Путін отруює мозок і вбиває мораль в наших підлітків! — продовжив політик. — Це також наша війна і вона не менш важлива ніж війна в окопах! Переконаний, що спільними зусиллями дотиснемо! Є повна підтримка Служби безпеки України (СБУ) і навіть позитивний сигнал із Адміністрації Президента».

Небезпека з Інтернету
З одного боку, немає жодних сумнівів, що російські спецслужби активно й уміло використовують соціальні мережі для пропаганди ідей «руського міра» та дискредитації «київської хунти». Як розповів Олександр Ткачук, керівник апарату голови СБУ, на 18-22 лютого ц. р. лише в Києві планувалося проведення 18 масових заходів. «У підготовці восьми цих заходів фіксуємо ознаки можливого використання насильницьких сценаріїв. З цих восьми три заходи організуються з території РФ», — зазначив він.
Посадовець подав конкретний приклад. «Громадянин РФ Сергій Олександрович Жук, 1981 року народження, брав участь у терористичній організації «Донецька народна республіка» під позивним «Москва», зараз перебуває в РФ. Зі залученням цього росіянина були створені профілі вигаданих осіб у соцмережах Микола Гайдук і Степан Мазур. Через соціальні мережі з використанням цих профілів здійснюється інформаційно-психологічний вплив на українських користувачів», — зазначив п. Ткачук.
За даними СБУ, цей росіянин причетний до створення й адміністрування спільнот у соціальних мережах «Патріоти України», «Українська революція», «Продовження Революції гідності», «Всі на Майдан», які поширюють заклики до масових заворушень. Також фігурантами пропаганди з РФ Микола Дульський, голова громадської організації «Наждак», та сайт «Голос правди».

Подарунок для ворога
Але існує й інший бік медалі. «Заборона соцмереж — це шлях, яким пішли Китайська Народна Республіка (КНР) і КНДР. Не думаю, що такі методи має наслідувати демократичне суспільство. Більше того, заборона соцмереж позбавить інструментарію аналітичні установи, журналістів і спецслужби, які часто виявляють цілі осередки сепаратизму саме через групи «ВКонтакте», що допомагає їм довести протиправну діяльність окремих осіб і цілих організацій», — вважає Ольга Червакова, заступник голови комітету Верховної Ради з питань свободи слова та інформаційної політики.
Михайло Кольцов, викладач Могилянської школи журналістики, розповів, що хоча технічна можливість заблокувати будь-які соціальні мережі існує, але, як показує досвід тієї ж Росії, здебільшого це не спрацьовує. Користувачі так чи інакше знаходять способи обійти заборони. А психолог Наталія Підлісна вважає, що Зорян Шкіряк, далебі, сам цього не усвідомлюючи, фактично, розрекламував «Вконтакте» й «Одноклассники». «Така інформаційна шизофренія створить ще більший інтерес до цих соціальних мереж», — запевняє вона.
Але найголовніше — заявами п Шкіряка на повну скористалися російські пропагандисти. Заборона Інтернету у XXI ст. — це щось неймовірне. Досі таким вирізнялися хіба диктаторські режими КНДР чи Ірану.
До того ж вказані соцмережі — не єдині та не головні джерела російської пропаганди. Існує безліч сайтів із відповідним наповненням, створених російськими пропагандистами. Будь-який популярний інтернет-ресурс суспільно-політичного спрямування є майданчиком для активних бойових дій між прихильниками Мордору й їхніми опонентами, достатньо зазирнути в коментарі. Зрештою у Facebook фанати «руського міра» також створили масу своїх груп. І ніщо не заважає їм задіяти інші мережі, що вони і роблять. Тож найдієвішим заходом, за логікою п. Шкіряка, буде заборонити Інтернет. Сподіваємося, що до цього не дійде. Але наступним запропонованим кроком може стати заборона певних засобів масової інформації. Тоді російським пропагандистам навіть не доведеться особливо перепрацьовувати — запровадивши бодай часткову заборону на певні (нехай і не дружні) сайти чи медіа, Україна ризикує почути словосполучення «київська хунта» в європейських столицях, Вашинґтоні чи Оттаві.

Ігор Берчак

Мовою чисел
За даними опитування Київського міжнародного інституту соціології, проведеного у травні-червні 2016-го, «ВКонтакте» є найпопулярнішою соціальною інтернет-мережею серед українців: нею користуються 59,2 % опитаних. «Одноклассники» у цьому опитуванні на другому місці за популярністю (50 %). Facebook користуються 38,2 %, а Google+ — 33,4 %.Загалом Інтернетом в Україні користується трохи більше 60 % населення.

До теми
Телеканал 112.ua обрав топ-10 країн, де діють обмеження в Інтернеті:
КНДР є найзакритішою країною світу. Доступ до соціальних мереж там заблоковано з моменту появи Інтернету. В травні 2016 року несподівано з’явилася північнокорейська версія соціальної мережі Facebook під назвою StarCon.net.kp, але рівно через добу вона так само несподівано зникла.
КНР дуже ревно ставиться до соціальних мереж, розроблених іншими країнами. Ресурси Google, Flickr, Dropbox, Facebook, Twitter, YouTube, частково Wikipedia — заблоковані, а жителі користуються китайськими аналогами.
Іран із 2009-го заблокував Facebook, Twitter, YouTube. В країні існує одна з найжорсткіших у світі цензура інтернет-джерел. 2013 року у відкритому доступі з’явилися Facebook і Twitter, однак вони пропрацювали рівно один день. Офіційний Тегеран навіть висловлював наміри повністю відмовитися від Інтернету.
Пакистан постійно нарікає на Facebook і YouTube. Причиною в більшості випадків є матеріали, в яких влада вбачає антиісламський контекст. А 2013-го в країні на три місяці було заблоковано месенджери Skype, Whatsapp, Tango і Viber.
В’єтнам часто обмежує доступ до Facebook. Повного вимкнення немає, але сервіс працює з перебоями. Уряд ретельно контролює інформацію в мережі. В країні фактично заборонили поширювати небажані новини в соціальних мережах, а порушникам може загрожувати штраф у розмірі 5 тис. USD.
Саудівська Аравія періодично бореться з Facebook і YouTube. Підданим королівства рекомендується повідомляти про «аморальні» сайти, щоб їх заблокувати. Пік боротьби припав на 2012 рік, коли в країні було повністю закрито доступ до YouTube. Однак зараз обмежень немає.
Єгипет прославився вимкненням Інтернету під час «арабської весни» 2011 року. Після того влада в Каїрі, яка неодноразово змінювалася, час від часу блокує Twitter і Facebook. А скандальний фільм «Невинність мусульман» позбавив єгиптян YouTube на цілий місяць.
Венесуела два роки тому повністю вимкнула доступ до Інтернету в охопленому заворушеннями місті Сан-Крістобаль, де почався справжній голод. Влада країни навіть скерувала офіційне прохання до Twitter заблокувати акаунти, які публікували курс долара на «чорному» ринку, щоб не провокувати ажіотажного попиту.
Туркменістан також називають однією з найзакритіших країн. Тут неодноразово блокувалися Facebook, Twitter, Instagram, Youtube, «ВКонтакте». Тим більше, що зробити це вкрай просто, адже послуги доступу до Інтернету і мобільний зв’язок у країні здійснюють виключно державні організації. А нещодавно кілька сотень користувачів «ВКонтакте» й «Одноклассники» викликали в Міністерство національної безпеки для «профілактичної бесіди». Як виявилося, спеціальні цензори зауважили, що люди в соцмережах критично висловлювалися про політичні та соціальні проблеми.
Туреччина ніби й ніколи не запроваджувала офіційну заборону на використання соціальних мереж, але практично під час кожної надзвичайної події у країні відразу на якийсь час зникає доступ до Twitter та YouTube. Також у країні передбачена карна відповідальність за поширення в соцмережах подробиць терактів.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply