Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 15, 2019

Проти екс-прем’єра «свідчать» плітками

Автор:

|

Березень 07, 2013

|

Рубрика:

Проти екс-прем’єра «свідчать» плітками

В Апеляційному суді Києва виступив уже третій персонаж фарсу, який Генеральна прокуратура України (ГПУ) називає «допитом свідків» нібито замовлення вбивства лідером опозиційної партії «Батьківщина» й екс-прем’єром Юлію Тимошенко.

Був обвинувачений, а тепер…
4 березня ув’язнену на сім років за нібито перевищення повноважень під час укладання контрактів із російською компанією «Газпром» Юлію Тимошенко звинуватив ще й у замовленні вбивства депутата Верховної Ради (ВРУ) і бізнесмена Євгена Щербаня його однофамілець Володимир Щербань. Причому — не менш знаний, аніж загиблий, бо, як відомо, очолював Сумську та Донецьку обласні державні адміністрації та Ліберальну партію України.
Але водночас Володимир Щербань аж ніяк не чужий і Партії реґіонів (ПР), яка зараз перебуває в Україні при владі. І не лише тому, що його син Артем входить до складу її парламентської фракції. Цікавий факт: на початку 2005 року, одразу після перемоги Помаранчевої революції, проти нього завели карні справи за недотримання законності під час приватизації або зміни форми власності 72 об’єктів господарювання та заарештували, але відпустили під заставу 2 млн USD. Він тоді втік до США, але був депортований звідти на Батьківщину та заарештований працівниками ГПУ, однак уже за кілька днів опинився на волі, тому що за нього поручилися депутати-«реґіонали». Як зауважив Сергій Власенко, захисник п. Тимошенко, Щербань «був обвинуваченим у цій справі, а тепер – свідок».
Але Генпрокуратуру анітрохи не бентежить те, що позаяк усім трьом допитаним у Апеляційному суді Києва нібито «свідкам злочину Юлії Тимошенко» влада вибачила їхні власні провини, то об’єктивними їхні свідчення аж ніяк не назвеш. Вочевидь, ГПУ не переймається цим тому, що судді, які ухвалюють вироки екс-прем’єру, геть у всьому погоджуються з прокурорами.

Зі шпаргалок ГПУ
Ось і п. Щербань, як і попередні персонажі фарсу, котрий ГПУ називає «допитами свідків», повідомив якраз те, що потрібно було прокурорам і владі. А він і не приховував, що виголошує продиктоване йому, позаяк читав усе з паперів, які приніс зі собою на допит.
Сергій Власенко звернув увагу судді Ганни Медушевської, на те, що «у попередніх свідченнях Володимира Щербаня не було цифр чи якоїсь іншої інформації, що потребувала би нотаток», і констатував, що то прокуратура приготувала йому «його свідчення». Але відтоді, як президентом України став Віктор Янукович, Феміда на зауваження захисників лідерів опозиції не реагує.
Натомість, суддя, який ухвалить вирок у карній справі про буцімто замовлення Юлією Тимошенко вбивства Євгена Щербаня, навряд чи не врахує сказане Володимиром Щербанем. Адже той повторив те, про що раніше заявляли працівники ГПУ: «Як свідок, я розумію, чому мене викликали сюди. Вважаю причетними Павла Лазаренка як виконувача, так і замовника Юлію Тимошенко до вбивства мого колеги, мого товариша, мого однофамільця».
А як «доказ» представив на допиті нібито сказане йому Євгеном Щербанем перед загибеллю: «Він говорить: «Володю, мене розстріляють… Я бачу, що за мною їздять машини, я знаю, що буде далі, вони не зупиняться». Утім, В. Щербань звинувачував екс-прем’єра, озвучуючи настільки загальні міркування, що спонукав захисника екс-прем’єра цілком слушно заявити: «Хочу звернути увагу слідства на те, що нас його думки не цікавлять. Нас цікавлять його знання фактів і обставин, а не його оцінки та його припущення».

«Це – моє власне сприйняття»
Однак фактів «свідок» якраз і не зміг надати. А на пряме запитання захисників про те, чи має він докази причетності екс-прем’єра до вбивства Євгена Щербаня, відповів: «Ні». Та й у відповідь на пропозицію Олександра Плахотнюка, адвоката п. Тимошенко, довести правдивість інформації про причетність екс-прем’єра до вбивства Є. Щербаня його однофамілець визнав, що не може цього зробити, пояснивши: «Це – моє власне сприйняття».
Між тим, сама обвинувачена ніяк не могла спростувати оте «власне сприйняття», тому що її й цього разу не була на допиті «свідка її злочину». Бо хоч п. Власенко й нагадав судді про прохання екс-прем’єра допитати п. Щербаня в її присутності, тюремники заявили, що п. Тимошенко відмовляється від етапування до Апеляційного суду Києва.
Але навряд чи хтось в Україні вірить їм після того, як засоби масової інформації переповіли заявлене В. Щербанем на допиті. Позаяк той повсякчас нервував і плутався у свідченнях, то, радше, не Юлія Володимирівна остерігалася зустрічі з ним, а прокурори побоювалися, аби своїми запитаннями вона зайвий раз не продемонструвала «свідку її злочину», що той блефує.
Утім, цей висновок чітко проглядався й у сказаному ним захисникам Юлії Тимошенко. Наприклад, пояснюючи свою мовчанку про нібито «скоєне» нею, на запитання: «Які були причини того, що 2005 року ви виїхали в Америку?» – він відповів: «Тому що була загроза позбутися життя. Боявся Тимошенко та Ющенка». Однак коли Сергій Власенко нагадав йому його ж пояснення, що він виїжджав не тому, що боявся, а щоби відпочити, то це неабияк роздратувало «свідка».

Озирався на прокурорів
Та й у інших своїх відповідях на запитання захисників екс-прем’єра В. Щербань удавав, що не розуміє суті поставлених запитань і робив надто довгі паузи. А також, як зауважив присутній на тому судовому засіданні оглядач київського журналу «Український тиждень» Мілан Лєліч, «плутався в цифрах і цитатах, дедалі частіше говорив «не знаю» чи «не пам’ятаю», озирався на прокурорів. А коли п. Власенко неодноразово ловив його на різноманітних нестиковках, то реакцією присутніх у залі суду часто був сміх на репліки п. Щербаня.
Але не тільки «свідок», а й сторона обвинувачення та суддя геть утратили самовладання після запитання захисника екс-прем’єра Сергія Власенка, чому після загибелі Євгена Щербаня та його дружини 2 млн USD із її рахунку були переказані на рахунок сина Володимира Щербаня.
«Це може бути одним із мотивів убивства Євгена Щербаня», — зауважив при цьому захисник екс-прем’єра, однак після протесту прокурорів суддя без жодних пояснень зняла це запитання й заборонила п. Власенкові надавати суду квитанцію про цей платіж. Натомість, не заважала В. Щербаню повторювати вслід за працівниками ГПУ пояснення причин «замовлення Юлією Тимошенко вбивства Євгена Щербаня»: мовляв, той не хотів віддавати монопольні права на продаж газу на Донеччині компанії ЄЕСУ, якою керувала екс-прем’єр. Та хоч Сергій Власенко й спростував це твердження, нагадавши, що ЄЕСУ отримала доступ на донецький ринок ще до смерті його загиблого однофамільця, представник держобвинувачення Олег Пушкар повідомив журналістам після допиту, що «задоволений» тим, що заявив п. Щербань.

Нічого не сказав по суті
Між тим, під час брифінгу із журналістами після допиту п. Щербаня захисники екс-прем’єра констатували: «Свідок нічого не сказав по суті справи. Володимир Щербань замість свідчень виклав власну думку. Цей свідок нічого не розповів стосовно вбивства. Він навіть не знав, як функціонувала газова галузь у 1995-1996 рр. Що більше таких свідків, то частіше ми пересвідчуємося, що вони є домовлені й суто політичні. Ми бачимо, що ці свідки говорять із чужих слів, вони взагалі втрачають логіку, вони не можуть відповісти на запитання, які ставить захист. Тому те, що відбувається тут, — це фарс».
Політолог Сергій Таран, коментуючи допит п. Щербаня, нагадав про цілком слушне зауваження екс-президента України Леоніда Кучми, що якби найнебезпечніший для нього опонент Юлія Тимошенко справді замовила вбивство Євгена Щербаня, то ГПУ неодмінно звинуватила би її в цьому ще за його каденції.
«Це – той випадок, коли екс-президентові Кучмі можна довіряти, — зауважив політолог. — Свого часу він мав достатньо серйозні мотиви, аби спробувати довести, що Тимошенко – злочинець. Не треба забувати, що вперше вона потрапила за ґрати за часів Кучми. І якби напередодні Помаранчевої революції в Кучми були хоч якісь свідки чи докази, які би доводили причетність Тимошенко до таких гучних справ, як убивство Щербаня, то ці свідки й докази, безперечно, з’явилися б уже тоді. Але Кучма зараз відверто та впевнено заявляє: можна говорити про будь-що, але Тимошенко до «справи Щербаня» – непричетна».

Замість епілогу
За даними Сергія Власенка, на запланованому на 7 березня засіданні суду в черговій карній справі проти екс-прем’єра можуть допитати свідка з боку захисту — депутата з парламентської фракції «Батьківщина» Олександру Кужель. А та не втомлюється повторювати у своїх коментарях пресі, що звинувачена в убивстві Євгена Щербаня не мала жодної потреби в цьому. Та позаяк п. Кужель пояснює: «Я працювала з Євгеном Щербанем із першого дня в парламенті. Тому знаю багато, і мені є що розповісти», то в ГПУ цілком можуть знайти привід завадити допиту свідка, яка спростовуватиме звинувачення на адресу п. Тимошенко. Утім, поживемо — побачимо.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...