Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Sunday, Nov. 18, 2018

Президент знову обіцяє

Автор:

|

Січень 21, 2016

|

Рубрика:

Президент знову обіцяє
Петро Порошенко

Петро Порошенко

Першу цьогорічну прес-конференцію глави держави критикували як журналісти, так і політики.

П’ять здобутків
14 січня ц. р. Петро Порошенко розпочав прес-конференцію, на яку запросили 223 журналістів, із запевнення, що головний результат 2015 року — це те, що Україна вистояла та створила передумови для розвитку. «Поперше, ми, суспільство, армія, влада, значною мірою зміцнили обороноздатність. Це відбило будь-яку охоту у ворога йти в наступ на Україну. По-друге, ми забезпечили активність і дієздатність міжнародної коаліції на підтримку України. По-третє, попри шалену протидію Кремля, із 1 січня почала діяти в повному обсязі поглиблена та всеосяжна зона вільної торгівлі (ЗВТ) із Європейським Союзом» (ЄС), — конкретизував Президент.
Четвертим здобутком він уважає уникнення дефолту, макроекономічну, фінансову, банківську стабілізацію, реструктуризацію зовнішнього боргу, створення передумов для економічного зростання, дереґуляцію та скасування різноманітних дозволів. П’ятим — «створення нових правоохоронних органів, на нових принципах, із нових людей».
До досягнень ґарант Конституції відніс і те, що Україна зіскочила з «газової голки» Російської Федерації (РФ) та отримала енерґетичну незалежність від аґресора. «Вже у Євросоюзу ми купуємо газу вдвічі більше, ніж отримуємо зі Сибіру», — запевнив він.

Завдання на 2016-й
Натомість першочерговим завданням 2016 року, за словами п. Порошенка, має стати поновлення українського суверенітету над окупованими територіями у Донецькій і Луганській областях, боротьба за повернення Криму теж залишається важливим пріоритетом на порядку денному. «Оптимальним форматом для започаткування механізму повернення є формат «Женева+» за участю наших партнерів із ЄС, США і, можливо, країн-підписантів Будапештського меморандуму. Донбас і Крим повертатимемо політико-дипломатичним та міжнародно-правовим шляхом», — пояснив він.
Президент також розповів, що під час дискусії в Раді ЄС щодо чергового продовження європейських санкцій проти РФ йому пропонували відмовитися від вимоги повернення Україні контролю над кордоном. «Але я кажу — без повернення контролю над кордоном нічого не працює», — запевнив він.
За словами глави держави, «тоді лунала пропозиція віддати кордон під контроль Організації з безпеки та співпраці у Європі, однак Україна категорично відмовилася». Він наполіг, що «ключова позиція — деокупація і контроль над кордоном». Президент також визнав, що хоч «реформи почалися 2015-го в різних сферах, але все ще не дали відомих результатів». «Війна ніколи не приводила до того, що країна процвітала», — виправдовувався він.

А «Рошен» і нині там…
Відповідаючи на запитання журналіста інтернет-видання «Українська правда», п. Порошенко заперечив вплив на нього й Адміністрацію Президента Ігоря Кононенка, котрого медійники називають «фінансовим поручителем» глави держави з багатьох питань, а також запевнив, що наближеність до нього чи прем’єра не захистять від обґрунтованих антикорупційних розслідувань. Він також повідомив, що передав свою частку компанії «Рошен» під управління іноземного банку в незалежний «сліпий траст» (система відносин, у якій довірчим власникам заборонено надавати бенефіціарам будь-яку інформацію про управління капіталами трасту). Однак у львівському інтернет-виданні «Поступ» зауважили: «В Адміністрації Президента не змогли назвати банк, який управлятиме цим трастом».
А в київському інтернет-виданні «Економічна правда» відреаґували на заяву п. Порошенка про «Рошен» так: «Активи, передані у кваліфіковані «сліпі трасти», все одно є предметом конфлікту інтересів для чиновника. Вони будуть такими доти, доки не будуть продані. Це визнають і західні правознавці. Адже чиновник, котрий передав ці активи в довіру, має достатньо знань про них, щоб надавати їм преференції під час формування економічної політики держави. Це питання може бути зняте лише тоді, коли активи будуть продані. Якщо «сліпий траст» Порошенка не може продати «Рошен» відповідно до домовленостей, то такий траст — фікція. Якщо Порошенко передав компанію в управління «сліпому трасту», українці перестануть думати, що це його актив? Чи, скажімо, співробітники Державної фіскальної служби? Або він сам про це забуде? Звісно, ні. Інше питання — хто може перевірити, «сліпий» цей траст чи «підсліпуватий», якщо в країні немає відповідних служб, правил і навіть поняття в законодавстві».

Сумне враження
Своєю чергою, Христина Бондаренко, журналістка «Громадського телебачення», котра перейшла туди з «5-го каналу», відповіла на запитання Президента, як їй працюється на новому місці, так: «Краще. Ви ж так і не продали «5-го каналу». А коли той укотре заявив, що й не збирається продавати його, репортерка зауважила: «Шкода, адже ви обіцяли бути Президентом нової формації».
Журналісти неґативно відреагували у своїх публікаціях про прес-конференцію глави держави на його заяву, що звільняти генерального прокурора Шокіна нібито немає сенсу, а також на його задоволення діяльністю голови Національного банку Валерії Гонтаревої. Не встиг п. Порошенко запевнити 14 січня, що «курс гривні — стабільний», як відбулося чергове падіння національної валюти.
А німецькі журналісти обурилися, що лише двом представникам іноземних видань дали можливість на прес-конференції задавати запитання Президенту. Оглядач Євген Воробйов зауважив, що на прес-конференції «перевага надавалася легким запитанням, при цьому уникалися складні».
Дипломат Богдан Яременко констатував: «Президент лукавив у відповідях на всі запитання. Не відповів прямо на жодне з них». Водночас Світлана Остапа, медіаексперт громадської організації «Телекритика», резюмувала: «Чергова прес-конференція Президента України, що відбулася на одне з Різдвяних свят — святого Василя, залишила сумне враження. Коротка, малоінформативна, з нудними та беззубими запитаннями журналістів і з довгими, неконкретними відповідями глави держави. Враження від прес-конференції, якими журналісти вже встигли поділитися в соціальних мережах, такі: вона була малоінформативною і від Президента надійшло мало меседжів».

Відсутність конкретики
Політолог і соціолог Віктор Небоженко зауважив: «Президент на прес-конференції був безмежно оптимістичний. Ніби намагався приміряти на себе роль Путіна, котрий давно займається гіпнотизуванням телевізійної аудиторії в РФ. На конкретні запитання про корупцію Порошенко бадьоро рапортував, як швидко ми рухаємося до світлого безкорупційного майбутнього. Відсутність конкретики — суто бюрократична манера. Підвищений оптимізм Президента кілька разів переходив у погано приховані погрози: хто не вірить у світле майбутнє, тим більше — моє, той розхитує човен і заважає всій Україні. Петро Олексійович дав зрозуміти: рік пройде під знаком імітації реформ у поєднанні з конфліктами між гілками влади».
Тим часом Сергій Шабовта, президент Всеукраїнської асоціації операторів ринку безпеки, прокоментував почуте на прес-конференції Президента так: «Мене покоробило в цьому всьому те, що я абсолютно не побачив здатності глави держави до об’єктивного аналізу ситуації в країні. Він просто зачитав якусь різдвяну казочку. Ми ж прекрасно розуміємо, що він не вночі на коліні писав цю промову, яку потім успішно прочитав. Мова йде про слабкість аналітичного апарату, який оточує Президента. У підсумку це завершилося провальною, на мою думку, прес-конференцією, яка була слабкою, ріденькою, для галочки».
Екс-віце-прем’єр-міністр Олег Рибачук дав свою оцінку прес-конференції: «Нового нічого не почув. Промова будувалася приблизно так: «Шановні українці, ви знаєте, очевидно, ми були у лайні по самісінькі вуха. Але зараз ми в лайні тільки по підборіддя. Це — значно краще». Президенту треба було говорити про очевидно важливі питання: куди рухається суспільство? Як країна далі розвиватиметься? Причому не про стандарти, а про те, яку країну ми будуємо. Бо незрозуміло, що Президент має на увазі під «запровадженням європейських стандартів». Стандартів заради чого? Віктор Шокін — це ж повне протиріччя боротьби з корупцією. Ми ж бачимо, що у хворого дуже висока температура. Ми навіть знаємо, що це запалення називається «корупцією», і прикладаємо компреси. Але жодним чином не ставимо точного діагнозу і не лікуємо. Не відсторонюємо системного бізнесу від політики. Президент про це говорить. Але виникає дуже просте питання: як може країна, що бореться з корупцією, мати Президента, бізнес якого (хай не єдиний) відданий у траст? Петро Порошенко має дуже переконливо говорити про те, у чому саме життя змінюється «по-новому». Що за рік змінилося не з точки зору рівня лайна, у якому ми стоїмо, а з точки зору системних змін».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...