Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Friday, Apr. 19, 2019

Президент України результативно відвідав Схід

Автор:

|

Листопад 09, 2017

|

Рубрика:

Президент України результативно відвідав Схід

Петро Порошенко та Салман бін Абдулазіз Аль Сауд

Петро Порошенко підписав під час візиту в дві країни Близького Сходу — Саудівську Аравію й Об’єднані Арабські Емірати (ОАЕ) важливі угоди.

Назустріч летальній зброї
Президент України результативно відвідав Близький Схід. По-перше, уклав із Саудівською Аравією угоду про співпрацю в галузі сільського господарства, яка за словами п. Порошенка, найцікавіша для саудівських інвесторів. Крім цього, домовилися про співпрацю у сфері освіти, в секторі оборони та безпеки, а також щодо обміну інформацією, повідомляє Адміністрація Президента.
По-друге, обидві країни домовилися спростити візовий режим — знизити розмір плати за візи, активізувати міжлюдські контакти, туристичні поїздки, спростити співпрацю для бізнесу та підприємців. По-третє, під час поїздки Петро Порошенко неодноразово закликав Саудівську Аравію активізувати підтримку кримськотатарського народу, зокрема, закликав до цього Раду співпраці арабських держав Перської затоки. Глава України також зустрівся зі Салманом бін Абдулазізом Аль Саудом, королем Саудівської Аравії, після чого запевнив, що перемовини цим з монархом тривали вдвічі довше, ніж планувалося та стосувалися широкого кола питань.
Наступною зупинкою в турне президента стали ОАЕ. Для України ця подорож стала визначною тим, що у ній уклали угоду про безвізовий режим між нашими державами. Відповідний меморандум підписали Петро Порошенко та шейх Мухаммед бін Рашид Аль Мактум, прем’єр-міністр ОАЕ й правитель Емірату Дубай.
Петро Порошенко запевнив після цього: «Ця угода може набути чинності уже в грудні. Й українці зможуть вільно мандрувати у ще одну надзвичайно важливу та привабливу для нас країну. А цінність українського паспорту продовжує зростати».
Крім того, під час візиту в ОАЕ були підписані угоди про співпрацю в космічній, культурній сфері, а також про підтримку з боку ОАЕ кримських татар. Політолог Євген Магда зазначив: «Найбільше цікавості викликала заява українського Президента про готовність підписати оборонну угоду з Саудівською Аравією. Вочевидь, ідеться насамперед про військово-технічну співпрацю на основі прагматизму. Україна продовжує шукати шляхи постачання летальної зброї, а саудити є найбільшими покупцями американської зброї в світі. І, в межах програми модернізації власної армії, можуть дещо цікаве продати нашій державі».
У київському часописі «Дзеркало тижня нагадали з цього приводу, що публічний інвестиційний фонд КСУ, який відвідав український лідер, заснував у травні ц. р. «Саудівську компанію військової промисловості», яка планує створювати спільні підприємства за чотирма напрямами — ремонт та обслуговування літаків, виробництво безпілотних літальних апаратів і їхнє обслуговування; виробництво, обслуговування та ремонт панцерної техніки; виробництво зброї, боєприпасів і ракет;  військова електроніка — радари, сенсори, системи зв’язку та радіоелектронної безпеки.

«Дуже важлива допомога»
Своєю чергою, В’ячеслав Швед, завідувач відділу історії країн Азії й Африки київського Інституту всесвітньої історії Національної академії наук України зауважив: «Візит президента у район Аравійського півострова, у дві наймогутніші країни-члени Ради співпраці арабських держав Перської затоки, означає, що на наш бік відкрито стає одна з наймогутніших країн ісламського світу — Саудівська Аравія. Вона фактично тримає на собі найбільш успішний та впливовий інтеграційний проект в арабському світі — Раду співпраці арабських держав затоки. Для нас це дуже важливо спиратися на їхній потенціал: економічний, інвестиційний, інтелектуальний, гуманітарний, духовний для реалізації наших стратегічних завдань, починаючи від глибоких економічних реформ, закінчуючи питаннями відновлення територіальної цілісності, повернення назад анексованого Криму, окупованих територій Донбасу».
«Саудівська Аравія займає провідні позиції в організації «Ісламська співпраця», куди входять 57 мусульманських держав, не кажучи вже про Раду співпраці арабських держав Перської затоки. Історично так склалося, що вона має дуже серйозний вплив на ісламський світ, бо він сприймає Саудівську Аравію як місце, де зародилася ісламська релігія, і король країни має титул хранителя двох святинь — Мекки та Медини. Для нас дуже важливо, що вони допоможуть нам співпрацювати з мусульманською громадою України, допомагати у тому, щоб українські мусульмани становили невід’ємну та розвинену частину українського суспільства, допомагали нам у вирішенні серйозний політичних питань, з якими зіткнулася як уся Україна загалом, так і мусульмани України зокрема», — наголосив науковець.
Експерт також вважає: «Дуже важлива для нас допомога Саудівської Аравії в тому, щоб вони на міжнародному рівні за допомогою мобілізації всіх мусульманських держав, міжнародних організацій, допомагали Україні повернути назад ці реґіони. Ця країна має стати одним із наших найголовніших симпатиків на Сході, країною, що здатна серйозно підтримувати Україну. І ми їм також потрібні. Йдеться про взаємовигідну співпрацю».

«Великий інтерес»
В’ячеслав Швед також наголосив: «По-перше, Україна має великий інтерес до Саудівського Аравії з точки зору нашого величезного аграрного ресурсу. Я був у Саудівській Аравії і знаю, як для них важливо створювати систему сталої аграрної безпеки й як важливо розвивати саудівсько-українські відносини в аграрному секторі. По-друге, незважаючи на всі останні жахливі моменти нашої історії: відносний занепад, руйнування, ми зберегли унікальну технологію, в т. ч. військово-технічну. Ми можемо створити могутній комплекс за допомогою інвестиційних можливостей Саудівської Аравії, щоб підняти наше літакобудування, передові машинобудівні напрямки, в т. ч. наша співпраця у сфері військово-технічної співпраці для нас також має дуже велике значення».
Завідувач відділу історії країн Азії й Африки також зауважив: «Ми ще не спромоглися на те, щоб ефективно використати інвестиційні ресурси Саудівського Аравії. Згідно з планом «Саудівське бачення-2030», ця країна має перетворити на один із найпотужніших інвестиційних центрів світу. Нам потрібно знати про ці плани та вписатися в них. Крім цього, сама реалізація цієї програми передбачає, що до неї залучаються найпередовіші країни світу. Одразу спромоглися дуже активно долучитися американці, британці, французи та німці. Сподіваюся, що візит Президента України підштовхне нашу промисловість, бізнесові, наукові, інтелектуальні кола до того, щоб якнайбільше активізувати участь України в цьому грандіозному проекті. Для нас це дуже вигідно».

«Ядро структури»
Експерт також зазначив: «Саудівська Аравія й ОАЕ зі шести країн, що зараз входять у Раду співпраці арабських держав Перської затоки — це дві країни, які становлять ядро цієї структури. У них найтісніші стосунки. 57-річний Мухаммад Нахайян, наслідний принц ОАЕ, вважається ментором нового лідера молодої команди дому саудів і дуже допомагає  Мухаммеду ібн Салману, наслідному принцу Саудівської Аравії. Вдвох вони створюють прекрасний тандем: це два лідери, котрі ведуть свої країни вперед, і я впевнений, що теперішній наслідний принц Саудівської Аравії — наступний король. Він користується великою повагою та авторитетом серед саудівської молоді, яка становить 70 % усього населення, як і наслідний принц Нахайян в ОАЕ».
Відтак, В’ячеслав Швед вважає: «ОАЕ для нас також дуже важливий партнер — і економічний, військово-технічний, і гуманітарний. Так традиційно склалося, що ми більше знали про ОАЕ, і, зокрема, про Дубай, тому що багато туристів виїжджали на курорти. Але це дуже серйозний економічний союзник і партнер».
Завідувач відділу історії підсумував: «Цей візит надасть можливість значно закріпити позиції України в такому вкрай важливому реґіоні, як Близький Схід, особливо в районі затоки, який зараз є одним із центрів світової політики й економіки. Там відбуваються колосальні зміни, значення яких просто важко переоцінити. Ми маємо своєчасно долучитися до участі в цих серйозних процесах і використовувати їх на свою користь.
Традиційно Україна була тісно пов’язана з арабським світом, в т. ч. і з цим реґіоном на Близькому Сході, і нам треба дати якісно новий поштовх розвитку наших вигідних відносин із цими двома країнами».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...