Новини для українців всього свту

Tuesday, Dec. 1, 2020

Поява «голубих шоломів» на сході України наразі примарна

Автор:

|

Вересень 21, 2017

|

Рубрика:

Поява «голубих шоломів» на сході України наразі примарна

У Києві й Москві не готові йти на поступки один одному.

Немає жодних гарантій
Напередодні візиту Петра Порошенка до США для участі у 72-й сесії Генеральної Асамблеї (ГА) Організації Об’єднаних Націй (ООН) Ірина Луценко, представник Президента у Верховній Раді, запевнила під час засідання Погоджувальної ради парламенту, що він, зокрема, закликатиме там до розгортання миротворчої місії на Донбасі. А виступаючи на Раді Безпеки (РБ) ООН наполягатиме на розширеному мандаті миротворців ООН із підтримання миру, який дозволить «блакитним шоломам» застосовувати зрою у разі необхідності, і не лише для самооборони».
Ірина Луценко наголосила, що основні вимоги щодо миротворчої місії — розміщення такої миротворчої місії по всій території тимчасово окупованих районів Донецької та Луганської областей, обов’язкове розміщення на українсько-російському кордоні. А також наголосила, що йтиметься не лише про охорону місії Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ), але й обов’язкове «примушення» до розмінування, роззброєння, виведення російських військ та інструкторів із території України.
А коли Президент Порошенко анонсував під час свого виступу на щорічному форумі YES, що буде просувати на ГА ООН ідею запровадити миротворчу місію на Донбасі, то пояснив: «Ви маєте зрозуміти, це не тому, що нам хотілося б мати ще більше озброєних людей на Донбасі. Це абсолютно необхідний компонент мінських угод. У чому проблема мінських домовленостей? У Російської Федерації (РФ) немає наміру їх виконувати. У нас немає жодних гарантій ні від кого, що Росія буде дотримуватися своїх слів. Миротворці можуть стати інструментом мирного плану».
Глава держави також наголосив: «Блакитні шоломи» є гарантією, а не панацеєю. Мандат місії ООН має поширюватися на всю окуповану територію Донбасу, щоб припинити постачання зброї РФ».

«Важливі різні форми»
Карл Більдт, колишній прем’єр-міністр Швеції, нагадав п. Порошенку пропозицію президента РФ «заснувати після повного відведення сил і обладнання від фактичної лінії зіткнення на шестимісячний період місію ООН щодо сприяння захисту Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ на південному сході України з головою місії, який буде доповідати безпосередньо Генеральному секретареві», відтак, запропонував розплутати такий клубок: «На РБ ООН представлені різні народи, можуть бути блакитні шоломи, помаранчеві шоломи… Але вони мають здобути мандат РБ ООН. Запитання: як ви пояснюєте цю зміну російської позиції та чи готові почати прямі перемовини з РФ, націлені на довготермінову перспективу?».
Петро Порошенко відповів: «Для України дуже важливі різні форми присутності ООН на Донбасі під егідою РБ, будь-яка місія з умиротворення. Ми думали про поліційну місію ОБСЄ, але ОБСЄ фактично ніколи цього не робила, і вчитися це робити — потрібні роки. Ми б із радістю прийняли місію Європейського Союзу (ЄС), але чи готовий ЄС надіслати таку місію? Можливо. Єдиний механізм безпеки, який було створено після Другої світової війни, — це РБ ООН і миротворчі місії».
Стосовно ж пропозиції президента РФ зауважив: «Можливо, я найгірший інтерпретатор Путіна, тут важко дібрати правильні слова, але ми бачимо трансформацію, бо спочатку він повністю відкидав можливість обговорення таких тем. Потім сказав, що це буде озброєна поліційна місія, потім миротворці, але лише на лінії розмежування, потім знову на всій території. Ми крок за кроком наближаємося до того, що місія буде на всій території, і на неконтрольованій також. В України та РФ є механізм прямих перемовин — нормандський формат. Не думаю, що є ще якийсь ефективний механізм. Але буду щасливим, якщо ми запустимо це обговорення в Нью-Йорку стосовно миротворців, і що миротворці на всій окупованій території Донбасу стануть пунктом обговорення в нормандському форматі».
Президент України також нагадав, що Москва заблокувала в РБ створення міжнародного трибуналу з розслідування катастрофи Boeing на Донбасі. Якщо таке ж трапиться з ініціативою щодо миротворців, то це, на думку українського лідера, також стане свідченням провини РФ в її злочинах.

Кожен просуватиме своє
А у Facebook п. Порошенко написав: «Путінська пропозиція щодо розташування «блакитних шоломів» лише на лінії зіткнення є абсолютно недопустимою. Головна ціль — вони мають бути розташовані по всій окупованій території. Миротворці мають бути присутніми усюди, включно з територіями, де РФ зберігає зброю, та на неконтрольованій ділянці українсько-російського кордону. Це б дуже швидко зупинило потік російських військ, зброї й амуніції. Потенціал аґресії був би зупинений».
Однак Дмитро Пєсков, речник президента РФ, заявив, звісно ж, не від себе, що суть його пропозиції — саме про місію ООН для безпеки співробітників місії ОБСЄ, яка працює на Донбасі. Відтак, закликав «не розмивати» ініціативу Путіна щодо місії ООН на Донбасі і додали, що чекають «конструктиву» від України та США.
Валентина Матвієнко, голова Ради Федерації РФ також навряд чи від себе особисто заявила, що «не бачить ніякої логіки» в ідеї розмістити миротворців ООН на кордоні РФ та України й «єдиним сенсом» перебування місії ООН бачить захист місії ОБСЄ, яка працює на Донбасі. Франц Клінцевич, перший заступник голови комітету Ради федерації з оборони і безпеки, також наголосив, що «блакитні шоломи» не повинні контролювати кордон між РФ і «республіками», як називають у Москві терористичні організації «Донецька народна республіка» і «Луганська народна республіка».
Але Василь Небензя, постійний представник РФ в ООН, повідомив, що коли проект резолюції Путіна про миротворців на Донбасі обговорювали в РБ, то «Україна і США не висловили готовності працювати над ним». Однак дипломат запевнив, що Москва продовжить роботу над своїм документом і буде «далі його просувати, коли для цього настануть підхожі умови».

Почав намацувати?
Тому перспектива розгортання миротворчого контингенту на окупованих РФ теренах України, принаймні наразі, виглядає примарною для більшості аналітиків, котрі коментували її. І лише Віталій Портников, оглядач «Радіо Свобода», закликав не ховати її в занадто довгу шухляду, оскільки вважає пропозицію президента РФ «початком м’якої капітуляції Кремля на Донбасі». «Схоже, Путін почав намацувати формулу, яка дозволить йому зберегти обличчя — і водночас зняти зі себе тягар утримання окупованих територій, а заодно і «донбаської частини» санкцій», — вважає він.
Журналіст, по суті, повторив своїми словами відповідь Петра Порошенка Карлу Більдту: «Траєкторію дій Путіна легко простежити. Ще недавно сама ідея про розміщення миротворчих сил ООН на окупованій території сприймалася в Кремлі як явне порушення мінських угод. Але пропозиція про розміщення цих сил в зоні конфлікту була внесена саме РФ. При цьому ще недавно і Путін, і інші російські керівники стверджували, що миротворці можуть перебувати виключно на самій лінії розмежування — а пропозиції про їхню присутність на українсько-російському кордоні називалася порушенням мінських угод. Тепер зроблено наступний крок. Путін каже про можливість присутності миротворців в інших місцях інспекцій місії ОБСЄ. Завтра виявиться, що якщо ОБСЄ регулярно інспектує кордон між РФ та Україною, тому там потрібно розмістити миротворців ООН, і жодного порушення мінських угод ні Путін, ні Лавров у цьому не побачать».
«Їм більше не цікаві мінські угоди. Їм потрібно забиратися і скоріше. На це є кілька причин. Основна — Путін хоче, щоб до проведення президентських виборів він міг презентувати себе росіянам не як ізгоя, обтяженого санкціями, а як політика, котрий повернув Росії місце на світовій арені і добився скасування санкцій. Але при цьому, звісно, російський виборець не повинен запідозрити, що РФ капітулювала на Донбасі — ні, вона встановила там мир, захистила «російськомовних», там тепер сили ООН, а якщо жителі реґіону самі хочуть жити в Україні, то їх можна зрозуміти — їм потрібні соціальні гарантії, пенсії, зарплати, відновлення реґіону». пояснив п. Портников.
«Інша причина — путінські надії на примирення зі США після обрання Дональда Трампа виявилися марними. Дозволити собі конфронтацію ще на кілька років Москва не може просто фізично. Це, певна річ, умовна й аж ніяк не лінійна схема. Як це зазвичай буває у Путіна, він ще буде маневрувати, дурити, намагатися тягнути час. Але тенденція вимальовується й іншою навряд чи буде. Водночас Кремль буде домагатися внутрішньої дестабілізації в Україні — але це, як кажуть, вже інша історія», — вважає він.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply