Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 16, 2019

Порятунок чи Мюнхен-2014?

Автор:

|

Квітень 24, 2014

|

Рубрика:

Порятунок чи Мюнхен-2014?

Женевська зустріч

Попри зобов’язання Сергія Лаврова, міністра закордонних справ Російської Федерації (РФ), «вплинути» на звільнення захоплених на Донеччині й Луганщині України адміністративних будівель і роззброєння їх загарбників, «віз — і нині там». А, наприклад, Раджан Менон, професор політології Університету Нью-Йорка, переконаний, Женева-2014 гірша, ніж Мюнхен-1938!

Обіцянки — цяцянки…
17 квітня ц. р. у Женеві все-таки відбулася чотиристороння зустріч із приводу ситуації на сходів України, участь у якій узяли український міністр закордонних справ Андрій Дещиця, державний секретар США Джон Керрі, головний дипломат Європейського Союзу (ЄС) Кетрін Ештон і очільник зовнішньополітичного відомства Росії Сергій Лавров, котрий напередодні погрожував не прилетіти до Швейцарії, позаяк, за його словами, «Київ скерував на мирних протестувальників на Донбасі армію».
Однак у декларації, яку цей міністр також підписав у Женеві, він, по суті, визнав, що погарячкував, назвавши «мирними» тих, хто зі зброєю захопив адміністративні будівлі на сході України. Бо підписанти Женевської декларації, зокрема, домовилися про складення зброї протестувальниками та звільнення захоплених ними адмінприміщень. Утім, такий важливий документ заслуговує на те, аби навести його текст повністю: «За результатами зустрічі в Женеві стосовно ситуації в Україні було досягнуто домовленості щодо конкретних кроків, які мають на меті деескалацію напруженості та відновлення безпеки всіх громадян. Усі сторони зобов’язалися утриматися від будь-яких форм насильства, залякування чи провокаційних дій.
Учасники зустрічі рішуче засудили та відкинули всі прояви екстремізму, расизму й релігійної нетерпимості, у тому числі антисемітизму. Усі незаконні збройні формування мають бути роззброєні; усі незаконно захоплені будівлі мають бути повернуті законним власникам; усі незаконно захоплені вулиці, площі й інші громадські місця в українських містах і містечках мають бути звільнені.
Усім учасникам протестів і тим, хто звільнить будівлі й інші громадські місця й добровільно складе зброю, буде гарантована амністія, за винятком тих, кого буде визнано винним у скоєнні важких злочинів. Було домовлено, що Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ відіграватиме провідну роль у сприянні українській владі та місцевим громадам у негайній реалізації цих заходів, спрямованих на деескалацію ситуації вже найближчими днями там, де це найнеобхідніше. США, ЄС і РФ зобов’язуються підтримати цю місію, зокрема шляхом надання спостерігачів. Анонсований конституційний процес буде всеосяжним, прозорим і відповідальним. Він міститиме негайний початок широкого національного діалогу, який враховуватиме інтереси всіх реґіонів і політичних утворень України, а також дозволить урахувати громадську думку та запропоновані зміни. Учасники зустрічі підкреслили важливість економічної й фінансової стабільності в Україні та висловили готовність обговорити додаткову підтримку в міру імплементації вищезазначених кроків».

Тисяча й один виверт
Однак іще вранці в четверг Арсеній Яценюк, прем’єр-міністр України, як у воду глянувши, висловив сумнів щодо того, що Росія виконуватиме досягнуті в Женеві домовленості. Позаяк загарбники адміністративних будівель на сході країни навідріз відмовилися залишати їх доти, доки українська влада не виконає їхніх вимог.
Причому в різних містах диверсанти, котрі не приховують свого російського громадянства, а також «п’ята колона» Москви на сході України висувають абсолютно різні ультиматуми. Приміром, у Донецьку заявили, що складуть зброю та звільнять зайняті будівлі лише після того, як піде у відставку нова українська влада, яку вони називають незаконною, хоч її було затверджено в парламенті конституційною більшістю голосів.
Інші трактують домовленість у Женеві щодо звільнення адмінбудівель як «зобов’язання Києва звільнити парламент і Адміністрацію президента», попри те що їх на чотиристоронній зустрічі у Швейцарії не було згадано жодним словом. Зажадали екстремісти й роззброєння Національної гвардії України та загонів «Правого сектору», згортання наметового містечка на майдані Незалежності в Києві та заборони в Україні біометричних паспортів і навіть вакцинації. Для політичних оглядачів це послужило приводом до висновку, що насправді російські диверсанти вдаються до несуттєвих вивертів.
Тим часом, Віктор Уколов, колишній депутат парламенту, пояснив на своїй сторінці у Facebook: «У меморандумі не зафіксовано, що на території східної України є російські війська, і, відповідно, немає вимоги чи зобов’язання щодо їх виведення». Причому цього не було зафіксовано попри те, що міністр Дещиця та держсеретар Керрі навели конкретні докази щодо того, що адмінбудівлі на Донбасі захопили саме російські диверсанти.
Тож дуже багато хто кваліфікує Женевську декларацію як поразку України. Та заради справедливості слід згадати й тих, хто побачив, перефразовуючи відому приказку, «ложку меду в діжці дьогтю». Наприклад, український дипломат Леонтій Сандуляк стверджує, що женевські домовленості, принаймні, «не дадуть РФ змоги ввести війська на територію України», бо «тоді вона буде воювати не з Україною, а з усією світовою цивілізацією».

Москва заговорила про «порятунок»
Утім, Росія далі вперто вигадує причини для введення військ в Україну нібито «для захисту російськомовного населення», якими, водночас, намагається перекласти недотримання женевських домовленостей на українську владу.
У ніч на 20 квітня ц. р. при в’їзді до захопленого російськими диверсантами Слов’янська був більш ніж незграбно інсценований «напад», за їхніми ж словами, «бойовиків «Правого сектору» на блокпост беззбройних протестувальників». Однак російські телеканали показали не лише повністю спалені автомобілі нібито тих бойовиків, а й «залишені ними на місці інциденту візитівки лідера «Правого сектору» Дмитра Яроша», яких вогонь «чомусь» не захотів торкнутися.
Продемонстрували російські диверсанти своїм співвітчизникам-телеоператорам і зовсім не ушкоджений вогнем кулемет часів Другої світової війни, який «залишили після себе бойовики «Правого сектору», і набої до нього, котрі чомусь не розірвалися в спалених дотла автівках.
Однак попри те, що російські диверсанти надто вже «білими нитками шили» інсценування «нападу на беззбройних протестувальників», котрі розстріляли «автомобілі «Правого сектору» все-таки з вогнепальної збої, а не з рогаток, наступного дня Сергій Лавров не просто звинуватив українську владу в зриві женевських домовленостей, а ще й написав у своєму «Твіттері», що істотно почастішали звернення від населення сходу України до Росії про порятунок. Інакше кажучи, про введення військ Росії в Україну.
Між тим, Служба безпеки України (СБУ) заявила про інсценований у Слов’янську інцидент таке: «Озброєні правопорушники та диверсанти, які тероризують місцеве населення в місті Слов’янську, у ніч із 19 на 20 квітня вдалися до цинічної провокації. Унаслідок інсценування зовнішнього нападу на блок-пост і розстрілу кількох автомобілів загинула людина. Встановлено, що тієї ночі в Слов?янську не було жодної організації, окрім самих диверсантів і представників криміналітету, яких підтримують та озброюють офіцери Головного розвідувального управління Збройних сил РФ. Це підтверджують оперативно-слідчі дії, котрі здійснюють на місці правоохоронні органи України».

Задум — очевидний
Своєю чергою, Вікторія Сюмар, заступник секретаря Ради національної безпеки й оборони України, заявила про подію в Слов’янську: «Задум пропагандистів очевидний — показати, що ситуація в Україні виходить із-під контролю навіть на свята, розгорнути тезу про «громадянську війну» в Україні, здійснити чергову хвилю інформпідготовки до обґрунтування вторгнення».
Джон Керрі також не повірив російській версії про події в Слов’янську. У телефонній розмові з п. Лавровим він не тільки заявив, що Москва повинна відкрито закликати сепаратистів звільнити захоплені будівлі та нелегальні блокпости, а й додав: «Нещодавні заяви Росії, які кидають тінь сумнівів на відданість України женевським домовленостям, суперечать дійсності. Влада України внесла законопроект про широку амністію, відрядила представників на схід країни для допомоги у виконанні домовленостей. Ми просимо РФ виявити такий самий рівень відданості Женевській угоді».
Але оскільки, станом на ранок 22 квітня, адмінбудівлі на сході України залишалися захопленими російськими диверсантами, Марина Остапенко, речник СБУ, повідомила цього дня на брифінгу: «Антитерористична операція триває».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...