Новини для українців всього свту

Saturday, Aug. 8, 2020

Порошенко в Австралії

Автор:

|

Грудень 18, 2014

|

Рубрика:

Порошенко в Австралії

Діаспора зустріла Президента України

Наразі найкорисніше для України заокеанське відрядження її глави відбулося 10-11 грудня.

Це — унікальний візит
Підбиваючи на брифінгу 15 грудня підсумки візиту Президента України до Австралії, Валерій Чалий, заступник голови його Адміністрації, наголосив журналістам на чотирьох ключових моментах. По-перше, підкреслив, що «це — унікальний візит, бо він був першим фактично на вищому рівні від 1992 року». «Досі ніхто не зміг організувати такий візит. Хоч це доволі далеко, але, як виявилося, Австралія — досить близька до України: і тому, що вона солідарна з Україною, і тому, що українські громадяни буквально наступного дня — а там є 40 тис. українських громадян — зустрічали українську делегацію. Після цього навіть збори волонтерів, у т. ч. з австралійського бізнесу, зросли вже наступного дня», — пояснив п. Чалий.
«Хоч це був державний візит, однак є й економічні результати. Багато з них буде помітно пізніше, але те, що я можу сказати зараз: це — 100 млн AUD через Міжнародний валютний фонд від Австралії — на підтримку України, більш ніж 2 млн AUD — для Національної гвардії й армії. Можливо, це – і символічний крок, але він свідчить про прагнення і дії, які будуть у подальшому, — розповів заступник голови Адміністрації Президента.
Особливо акцентував Валерій Чалий на можливості для України отримувати з Австралії уран. «Скажу, що це стало незвичайним для нас тому, що ми розглядали таку нагоду, але не думали, що цей напрямок виявиться досить перспективним. Це — питання енергетичної безпеки. Ішлося й про постачання урану. Ви знаєте, Австралія в межах санкцій припинила поставки в Росію, і ми говоримо сьогодні про диверсифікацію джерела поставок цієї сировини в Україні», — нагадав він.
Окремо заступник чиновник згадав про «чорне золото». «Постачання вугілля — це також один із проектів. І дуже важливо, що бізнес, який може це робити, здійснюватиме прямі поставки без посередників. Це — транспарентний процес, — додав він. — Для України підтримка Австралії важлива й з огляду на наміри отримати у 2016-2017 рр. статус непостійного члена Ради безпеки Організації з безпеки та співробітництва в Європі».

Невід’ємна частина народу
Утім, заступнику голови Адміністрації Президента можна дорікнути за те, що у своєму прагматичному резюме він не обмовився й словом про такий важливий політичний результат візиту Петра Порошенка до Австралії, як більш ніж теплий прийом там глави України. Адже він, вигідно контрастуючи з тим, як зустрічали Путіна під час саміту «Великої двадцятки» в Брісбені, знову продемонстрував всьому світу те, чия правда й чия кривда. Зокрема, одразу ж по прибутті українського Президента в аеропорт Мельбурна його прес-секретар Святослав Цеголко поінформував, що, попри пізню годину, Петра Порошенка прийшла привітати доволі чисельна українська діаспора. «Українці Мельбурна, незважаючи на 23-тю годину, зустріли Президента України, — написав він у Twitter. — Дехто з них їздив раніше і до Брісбена».
Петро Порошенко, приймаючи в аеропорту Мельбурна вітання представників діаспори, високо оцінив активну діяльність українців Австралії з підтримки України. І не тільки їх. «Немає жодного куточка у світі, де б українці не боролися за свою Україну, щоби наша держава була успішною», — сказав він.
А помолившись разом із Тоні Ебботтом, прем’єр-міністром Австралії, і діаспорянами в кафедральному греко-католицькому соборі Петра і Павла в передмісті Мельбурна, де під час служби вшанували пам’ять героїв «Небесної сотні» й екіпажу та пасажирів літака «Малайзійських авіаліній», п. Порошенко заявив: «У кожного з вас завжди Україна в серці. Низький уклін і повага, українці Австралії. Україна нині переживає складні часи у своїй історії. Українці всього світу – єдині, як ніколи. Ваш внесок є надзвичайно важливим для перемоги України».
Зі свого боку, Стефан Романів, голова Союзу українських організацій Австралії, запевнив Петра Порошенка в тому, що «українська діаспора — це невід’ємна частина українського народу». А під час лекції в Інституті міжнародної політики Lowy на тему «Чому Україна ближча, ніж ви вважаєте» український Президент висловив свою думку: «На перший погляд справді може скластися враження, що Австралія територіально дуже далеко від України. Але це зовсім не так. По-перше, там живе майже 40-тисячна українська діаспора. І, по-друге, наші країни зблизила, на жаль, трагедія — збитий над Донбасом проросійськими сепаратистами малайзійський авіалайнер МН-17, на борту якого перебувало 38 громадян Австралії».

Є енергетичною супердержавою
Своєю чергою, п. Ебботт прокоментував аґресію Росії щодо України: «Якщо свобода однієї країни обмежується, то це обмежує свободу в усьому світі». Прем’єр-міністр Австралії також повідомив, що Канберра веде перемовини з Києвом про експорт урану та вугілля в охоплену війною Україну. За словами голови австралійського уряду, якщо експортну угоду буде укладено, то вона обіцяєкористь із точки зору як робочих місць, так і процвітання обох країн. Бо, зокрема, за обсягом виробництва урану Австралія посідає третє у світі місце після Казахстану та Канади.
«Австралія є енергетичною супердержавою, а енергетична безпека має важливе значення для України, особливо з урахуванням її нинішньої уразливості до перебоїв у постачанні», — наголосив Тоні Ебботт. Адже Росія на півроку припинила постачання газу в Україну у зв’язку зі суперечками про ціни, що змусило Київ вжити заходів жорсткої економії палива для створення запасів на зиму.
Натомість, Австралія вже запустила нові потужності для видобування та розрідження газу. Причому з появою нових технологій почали розробляти й нетрадиційні родовища: у вугільних пластах (шахтовий метан), сланцевих покладах та тих, експлуатація яких вважалася надто дорогою. А за останніми прогнозами, 2019 року Австралія має обігнати Катар і стати найбільшим у світі експортером зрідженого газу.
Володимир Омельченко, директор енергетичних програм Центру Разумкова, дав свій коментар із цього приводу: «Розширення потужностей у видобуванні та зрідженні газу і, відповідно, його надлишок змушує Австралію шукати нових ринків збуту. Якщо Австралія зацікавлена в тому, щоби брати участь як інвестор будівництва LNG-терміналу, то для України це є дуже позитивним моментом. Австралія має досить багато й фінансових, і технологічних можливостей. Співпраця у цій сфері для України була б украй бажаною. Проте нам спершу треба побудувати термінал і вирішити проблему використання турецьких проток у Чорному морі, через які здійснюватиметься транзит зрідженого газу».
Що ж до імпорту вугілля з Австралії, то, за словами Володимира Омельченка, у ситуації, що склалася в Україні, імпорт вугілля з будь-яких джерел, за винятком окупованих територій і Росії, є економічно доцільним. «В Австралії вугілля добувається відкритим способом, і його собівартість – істотно нижча, ніж в Україні», — додав експерт.

На багатосторонньому рівні
Тоні Ебботт також заявив, що Австралія надасть Збройним силам України 2 млн AUD фінансової допомоги. До слова, австралійці ще у вересні ц. р. висловили готовність розпочати програми з навчання, тренування й оснащення українських військовослужбовців. І при цьому зазначили, що навіть можуть організувати навчання українських бійців на своїй території, зосередившись на підготовці спеціалістів із логістики та служб тилу.
Повідомляючи про це, прес-служба Президента України, на жаль, надто лаконічно зауважила: «Також під час зустрічі співрозмовники обговорили можливості участі Австралії в донорській конференції, яка має відбутися на початку 2015 року. Під час зустрічі сторони обговорили координацію дій на багатосторонньому рівні, зокрема в рамках Організації Об’єднаних Націй. Крім того, на перемовинах ішлося про активізацію співпраці в сільському господарстві».
А оскільки Австралія тільки після збиття малайзійського «Боїнга» в українському повітряному просторі створила в Україні тимчасове посольство, п. Еббот дав зрозуміти, що на початку наступного року його уряд відкриє постійне дипломатичне представництво в Києві. «Я вірю, що результатом цієї трагедії стане міцна й постійна дружба австралійського народу та народу України. Деякі відчутні прояви нашої дружби вже є. У нас є тимчасове посольство в Києві, й очікується, що ми відкриємо наше постійне посольство в лютому». Петро Порошенко, звісно ж, привітав цей крок і запросив Тоні Ебботта відвідати українську столицю наступного року.

Ігор Голод

 

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply