Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Saturday, Sep. 22, 2018

Подальша доля Надії Савченко й інших політв’язнів

Автор:

|

Червень 02, 2016

|

Рубрика:

Подальша доля Надії Савченко й інших політв’язнів

Надія Савченко

Дмитро Кулеба, постійний представник України при Раді Європи, оприлюднив список українців, котрих незаконно утримують у Російській Федерації (РФ). Це — Олег Сенцов, Олександр Кольченко, Олексій Чирній, Геннадій Афанасьєв, Валентин Виговський, Юрій Солошенко, Сергій Литвинов, Микола Карпюк і Станіслав Клих. У Криму утримуються Ахтем Чийгоз, Рустем Ваїтов, Руслан Зейтуллаєв, Нурі Примов, Ферат Сайфуллаєв, Алі Асанов, Мустафа Дегерменджі, Муєтдин Алівапов, Рефат Алімов, Арсен Джепаров, Емір-Усеїн Куку, Енвер Бекіров, Муслім Алієв, Вадим Сирук, Олександр Костенко, Юрій Ільченко, Андрій Коломієць, а також син Мустафи Джемілєва — Гайсер Джемілєв. Миколі Карпюку та Станіславу Клиху Верховний суд Чечні вже зачитав ви рок. Їх визнали винними в участі в бойових діях на боці чеченських сепаратистів у 1990-х рр. Карпюку дали 22,5 року, а Клиху — 20 років колонії. Однак одну бранку Путіна вже вдалося видерти з його пазурів.

«Буду вчитися… Навчуся»
Після того, як 25 травня літак із Надією Савченко приземлився в Києві, Петро Порошенко вручив їй «Золоту Зірку» Героя України, якої удостоїв її ще 2 березня ц. р. Микола Полозов, адвокат льотчиці, запевнив: «Надія Савченко на свободі — на умовах, які ставила вона сама. Вона не просила помилування, вона не визнавала провини, вона повернулася додому вільною людиною».
А повернувшись, героїня заявила в аеропорту: «Я хочу попростити вибачення у всіх матерів, діти яких не повернулися з антитерористичної операції (АТО), котрі сидять у російських тюрмах. Я зроблю все можливе, щоб кожна дитина, яка сидить у неволі, повернулася в Україну. Я готова померти кожної секунди, щоб так було. Дякую тим, що бажали мені добра і підтримували весь цей час».
Натомість на прес-конференції в Адміністрації Президента сказала: «Дякую всім хлопцям, котрі залишились живі і котрі померли за Україну. Даруйте, що я ще жива. Але я завжди готова піти в бій за Україну. Я десять років служила (в армії. — Ред.), два роки сиділа (за російськими ґратами. — Ред.). Я не спеціаліст у політиці, але я буду вчитися, я навчуся».
Коли ж Надію спитали про те, чи готова вона стати Президентом України, вона відповіла: «Українці, якщо вам потрібно, щоб я була президентом, гаразд, я буду президентом. Я просто ще не зовсім вірю, що у нас люди навчилися голосувати не за гречку».
31 травня народний депутат України, обрана за списком Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина», прийшла до Верховної Ради (ВРУ) о сьомій годині ранку й дуже здивувалася, що народні обранці починають працювати пізніше.
А коли розпочалося засідання парламенту, то заявила з його трибуни: «Я повернулася, і я не дам вам забути, тим, хто сидить у кріслах ВРУ, забути про тих хлопців, котрі починали лягати за Україну на Майдані і зараз продовжують помирати за неї на Донбасі. Не дам вам забути, тому що якщо хтось із вас був на кладовищі, то міг відчути, що вони не лежать, вони стоять. Вони стоять за нами за Україну. І вони не ляжуть в могили до тих пір, поки ми не отримаємо ту Україну, за яку померли вони і про яку мріємо ми. Нічого не забуто, ніхто не забутий і нічого не прощено. І народ України не дасть нам сидіти в цих кріслах, якщо ми будемо зраджувати їх. Україна понад усе. А для нас, для тих, хто сидить у цій залі, Україна вища за життя кожного з нас. Я — у Верховній Раді. І я знімаю свій портрет із трибуни і заміняю його обличчями хлопців, котрі будуть дивитися вам в очі, котрі зараз сидять у тилу ворога і борються за нашу Україну, для того, щоби щоразу, коли ви виступаєте з цієї трибуни, дивилися їм в очі та розуміли, що ви не маєте права не витягнути останнього з них».

Що далі?
Фахівці переконані, що після ув’язнення потрібно пройти психологічну реабілітацію, адаптуватися, відновити сили. А Надія Савченко, ледь повернувшись на Батьківщину, працювала навіть у свій перший вихідний на волі. І її вже не назвеш вчорашньою бранкою. Тепер про неї пишуть так: «Президент Петро Порошенко зустрівся з депутатом Верховної Ради, делеґатом Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) від України Надією Савченко». Сталося це в суботу 28 травня. Розмовляли про санкції, звільнення українських в’язнів, представлення позиції України в ПАРЄ й Європейському парламенті. Президент запропонував Надії відвідати ряд європейських країн і провести зустрічі з європейськими лідерами.
Того ж дня народний депутат Надія Савченко провела зустріч із Іваном Шимоновичем, помічником генерального секретаря, керівником офісу верховного комісара Організації Об’єднаних Націй із прав людини. Саме він 1992 року зумів домогтися, щоб Хорватія та Сербія обміняли полонених за принципом «всіх на всіх». Надія Савченко сподівається, що таке ж удасться зробити й у форматі Україна-Росія.
Журналіст Сергій Рахманін зауважив із приводу її майбутнього: «Ким Надія Савченко стане завтра — покаже час. Але думаючого вона вже сьогодні примушує осмислювати недавнє минуле, необхідне для швидкого наближення неминучого майбутнього. Надія Савченко за натурою — швидше вождь воюючого племені, ніж лідер де-факто створюваної держави. Вона — струм. Вона — оголений нерв, дотик до якого буде настільки ж болісним, наскільки й корисним. Для тих, хто забув. Для тих, хто хоче згадати. Про що і як ми мріяли. Повернена Надія є живим підтвердженням того, що не треба падати до пострілу».
«1995-го мені випало слухати Беназір Бхутто. Прем’єр Пакистану сміючись зізналася: «Плутаюся у французьких королях. Але Жанну Д’Арк ніхто, ніколи, ні з ким не сплутає. Вона б ніколи не стала королевою, навіть якби вижила. Але вона стала більше ніж королевою. Вона стала символом відродження гідності нації. Хіба є місія почесніша?» — нагадав п. Рахманін.
Леонід Кравчук, перший президент України, також спрогнозував майбутнє мужньої українки. «Вона ні перед ким не стане підлещуватися. Вона буде захищати Україну. Цю тезу вона вчора повторила кілька разів. Я їй повірив. Хтось інший це каже, я не вірю, а Надії повірив», — зауважив він. Висловився п. Кравчук і стосовно політичного майбутнього Надії Савченко. Ось основні пункти його міркувань: Надія здатна стати національним лідером України; її головний плюс — у відсутності власної політичної історії; вона — ще не лідер, потрібна сила, щоб спиратися — структура або партія; лідер не може бути одинаком, потрібні однодумці. Крім цього, вважає досвідчений політик, їй доведеться обов’язково висловитися про тих, хто зараз називає себе національними лідерами. «Якщо Савченко — лідер, то Порошенко — хто?» — риторично спитав він.
А «Газета по-українськи» прогнозує, що Надії Савченко, котра має амбіції та харизму, можуть запропонувати очолити нову партію. Бо «Батьківщина» — це партія Юлії Тимошенко. Іншого лідера там бути не може. Головна ж пастка для п. Савченко — завищені очікування. У цю пастку потрапляло чимало українських політиків, від Віктора Ющенка до Арсенія Яценюка. Однак Надія Савченко може стати загальнонаціональним діячем і суддею. Бо країні потрібна авторитетна людина, котра була б понад партіями, переконані експерти видання.
Інша ж газета — «Україна молода» — не виключає, що з приходом Надії Савченко в «Батьківщині» почнуться конфлікти. «Вона буде у ворожому оточенні. Тому бій, який їй зараз треба витримати з «Батьківщиною» та старими елітами, значно складніший, ніж той, який був на фронті чи при арешті в Росії», — переконують експерти видання.
Отже, війна героїчної жінки аж ніяк не скінчилася. Навпаки, вона може стати ще запеклішою, ніж це було в зоні проведення АТО та російських казематах.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...