Новини для українців всього свту

Saturday, Dec. 5, 2020

Перемовини про коаліцію вийшли на фінішну пряму

Автор:

|

Листопад 13, 2014

|

Рубрика:

Перемовини про коаліцію вийшли на фінішну пряму
Микола Томенко

Микола Томенко

Переможці виборів пообіцяли завершити текст угоди до кінця цього тижня. Суперечності можуть виникнути лише під час обговорення кандидатів на посади в уряді.

Теоретично — 305
8 листопада ц. р. Микола Томенко, радник Президента України, заявив, що, за його підрахунками, до складу парламентської коаліції можуть увійти 305 народних депутатів. «Як сказав класик, теоретично в нас – конституційна, проєвропейська, проукраїнська коаліція на 305 людей, якщо є п’ять суб’єктів («Народний фронт», Блок Петра Порошенка, Об’єднання «Самопоміч», Радикальна партія й «Батьківщина» — Ред.), але практично ще тривають дискусії. Вважаю, що наше завдання — не таке складне: у межах цих п’яти суб’єктів напрацювати алгоритм того, що ми робимо. Сьогодні ми це виконали у двох розділах коаліційної угоди зі семи. Тобто, зробили якісний крок», – пояснив він.
«Блок Петра Порошенка» й інші партії, які активно працюють в перемовному процесі, планують завершити текст коаліційної угоди до 12.00 14 листопада. «У п’ятницю чи в суботу уповноважені від політсил люди її підпишуть», — запевнив п. Томенко.
І тільки після цього, за словами політика, коаліційну угоду буде оприлюднено. Радник Президента також додав, що «ще треба визначити дедлайн для суспільного й експертного обговорення – тоді вже включаються лідери політичний партій, котрі будуть думати, коли під цю угоду будуть підбиратися міністри, як сформується система влади».
Своєю чергою, Віталій Ковальчук, керівник виборчого штабу Блоку Петра Порошенка (БПП) розповів 11 листопада журналістам на брифінгу: «Ми закінчили чергове засідання нашої робочої групи. Сьогодні розглядали дуже важливий блок питань і напрямків реформ — це насамперед стосується децентралізації влади, реформи держуправління, реформи судової, реформи правоохоронних органів, а також антикорупційної реформи. І з усіх цих питань ми дійшли взаємної згоди». Конкретно робоча група зупинилася на таких питаннях, як конституційна реформа, судова реформа, що повинні бути наповнена конкретним змістом. «Певна дискусія відбулася щодо виборчого законодавства органів місцевого самоврядування — ці питання ми повинні доопрацьовувати. В усіх інших питаннях ми знайшли точки дотику, тож можемо констатувати дуже позитивну та конструктивну динаміку перемовин», — уточнив п. Ковальчук.
А на запитання: «Чи досягли домовленості щодо того, що саме прем’єр повинен особисто формувати Кабмін?», керівник штабу БПП відповів: «У нас було погоджено, що прем’єр-міністр України на підставі консультацій із коаліцією формує уряд. Щодо цього ми визначилися, і тут немає значення те, чи є на протоколі підпис тієї або іншої сторони. Ми на підставі цих домовленостей і здійснюємо перемовини. Усі питання в нас визначаються консенсусом, і ми це демонструємо, а суперечливі питання виносимо за межі, щоби це не гальмувало процесу, і вказуємо, що до них повернемося трохи пізніше».
«Є налаштованість на те, щоби все-таки в п’ятницю, до кінця дня, оголосити майстер-копію тексту коаліційної угоди, яку повинні прокоментувати і представники громадськості й експерти, котрі свого часу теж подавали свої пропозиції до цього документа», — зазначив депутат.

У закритому режимі
І хоч процес створення парламентської коаліції проходить у закритому режимі, журналісти все ж дізналися, що 10 листопада до них представників БПП, «Народного фронту» (НФ) та «Самопомочі» долучилися посланці від «Батьківщини» та Радикальної партії, відповідно, Андрій Кожем’якін та Ігор Попов і що всі учасники перемовин позитивно висловилися з приводу узгодження семи розділів тексту коаліційної угоди. Зокрема, п. Кожем’якін запевнив, що їх «усе влаштовує і коаліція буде створена найближчим часом, але затягувати процес не потрібно — це тільки на руку Росії».
Як зясували журналісти київської газети «Сегодня», в угоді таки буде сім розділів: «Два перших — із питань нацбезпеки й оборони, соціальної та гуманітарної політики — погодили минулого тижня. Розділ щодо конституційної реформи (сюди ввійде реформа децентралізації. — Ред.) частково виписали 10 листопада. Розділи з питань житлово-комунального господарства, агропромислового комплексу, паливо-енергетичного комплексу, транспорту та розвитку підприємництва обіцяють підготувати незабаром, а виписати — до кінця тижня».
Як розповів Віталій Ковальчук, угода також міститиме перелік 13 реформ, які має ухвалити нова Верховна Рада України (ВРУ). «Усі учасники хочуть парафувати документ до початку наступного тижня, а під час першого засідання ВРУ 2 грудня — підписати», — стверджував, відтак, керівник штабу БПП.
9 листопада Дмитро Тимчук, кандидат у депутати від НФ, повідомив, що «є рішення внести до проекту угоди декларацію про повернення курсу України на євроатлантичну інтеграцію, як це було до Януковича (як пам’ятаємо, уперше такий курс був заявлений ще за часів Кучми)».
«Розділ щодо безпеки й оборони — фактично узгоджений, принаймні в основних позиціях. Навіює оптимізм той факт, що дискусії стосуються здебільшого лише другорядних моментів, швидше, «технічних». Виходячи із цього сподіваюся, що й під час парламентської роботи проблеми у сфері оборони розв’язуватимуться оперативно й ефективно — аґресія Росії не дає нам часу на тяганину та полеміку. Особливо хотів би відзначити збіг у баченні та знаходження спільної мови в НФ і «Самопомочі». Впевнений, що цей конструктив збережеться й у Раді», — оптимістично заявив п. Тимчук.
А 10 листопада Микола Томенко поінформував, що учасники коаліційних перемовин домовилися про скасування депутатської недоторканності й що замість люстрації суддів коаліція пропонуватиме їх переатестацію. Натомість, 11 листопада народний депутат Олександр Бригинець повідомив, що учасники коаліційних перемовин обговорили ухвалення закону про імпічмент Президента України.

Головна проблема — попереду
Утім, те, що обговорення тексту коаліційної угоди затягнулося, — ще півбіди. Бо головна проблема — ще попереду: серйозні суперечності можуть виникнути під час визначення кандидатів на посади в Кабміні. 10 листопада, за даними журналістів «Сегодня», учасники перемовин зі створення коаліції прийняли протокол, у якому дозволили чинному прем’єр-міністру Арсенію Яценюку те, що йому дозволено й Конституцією України: пропонувати кандидатури на посади в уряді, котрі він, щоправда, повинен погодити з коаліцією впродовж найближчого тижня. А ось пропозиції Ганни Гопко, лідера списку «Самопомочі», публічно обговорити кандидатів у міністри інші учасники перемовин не підтримали, запевнивши, однак, що виступають і проти квотного принципу поділу міністерських портфелів.
Щоправда, представники Радикальної партії не приховують того, що претендують на посади міністрів енергетики, освіти й внутрішніх справ. «Але останнього відомства радикалам точно не віддадуть, — вважають експерти. — Адже НФ бачить у цьому кріслі його нинішнього керівника й свого однопартійця Арсена Авакова, а команда Президента просуває на це місце генерал-лейтенанта Віктора Короля, давнього знайомого п. Порошенка».
Політтехнолог Тарас Березовець прогнозує, що виникне конфлікт і з приводу інших соратників п. Яценюка: міністра Кабміну Остапа Семерака та міністра юстиції Павла Петренка. «На Яценюка будуть тиснути, щоби він віддав ці посади. Ще не зрозуміло, як вирішиться ситуація з Юрієм Проданом: відповідальність за його дії можуть частково перекласти на роботу чинного прем’єра. Хоча фактично довести це — украй складно», — переконаний п. Березовець. А політолог Вадим Карасьов, узагалі, упевнений, що восьме скликання ВРУ буде недовговічним: у гонитві за рейтинґами кожен тягнутиме ковдру на себе, тож результативної роботи в парламенті не буде.
Тим часом, Наталія Лебідь, політичний оглядач київської газети «Україна молода», дізналася про таке: «Посада спікера може залишитися за Олександром Турчиновим (як альтернативу йому пропонуватимуть крісло голови Ради з національної безпеки й оборони), Арсеній Яценюк має всі шанси бути переобраним прем’єром, а Юлії Тимошенко, імовірно, віддадуть керівництво зовнішньополітичним відомством. Під знаком питання — посада очільника Міністерства внутрішніх справ і весь економічний блок, який, скоріше за все, перебуватиме «під протекторатом» БПП як найбільшої фракції у парламенті. За даними «Дзеркала тижня», керівництво міліцією БПП теж намагатиметься залишити за собою. В обмін на лояльність у цьому питанні Блок Порошенка буцімто готовий піти на поступки НФ і «не чіпати» Турчинова. Тоді як не виписаним до кінця залишається механізм взаємодії коаліції й уряду».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply