Новини для українців всього свту

Wednesday, Oct. 28, 2020

Парламент іде на перевибори

Автор:

|

Липень 31, 2014

|

Рубрика:

Парламент іде на перевибори

Верховна Рада України

Минулого четверга відбулися події, які можуть серйозно вплинути на подальшу політичну ситуацію в Україні.

Комуністам — капут!
Олександр Турчинов, голова Верховної Ради України (ВРУ), 24 липня оголосив про розпуск фракції Комуністичної партії України (КПУ). За його словами, на момент обрання до ВРУ фракція КПУ нараховувала 33 народних депутати, а станом на 1 липня ц. р. — скоротилася до 23 нардепів. Таким чином, згідно з новим законом, який набув чинності в четвер, спікер парламенту оголосив про розпуск фракції КПУ у ВРУ. «Сподіваюся, більше ніколи фракції КПУ в українському парламенті не буде», — заявив Олександр Турчинов.
Цього ж дня Окружний адміністративний суд Києва почав розгляд позову Міністерства юстиції України про ліквідацію реєстрації КПУ. Під будівлею суду, де проходило засідання, зібралися на мітинґ активісти Всеукраїнського об’єднання (ВО) «Свобода», Радикальної партії Олега Ляшка, Конґресу українських націоналістів і Народного руху України, котрі вимагали заборонити Компартію. Загалом там було близько 200 осіб.
Перед початком засідання відбулася невелика колотнеча між помічником позафракційного нардепа п. Ляшка та представниками КПУ. У коридорі активісти шарпали за вилоги піджаків представників Компартії. Був у натовпі й сам затятий противник комуністів Олег Ляшко, котрий під час чергової сутички всередині будівлі заліз на стіл. Порядок у приміщенні суду та біля нього забезпечувало кілька десятків міліціонерів. Суд, однак, обмежився лише реєстрацією учасників процесу та звіркою їхніх документів, після чого було оголошено перерву до 14 серпня ц. р.
Натомість, правоохоронці вже відкрили 308 карних проваджень проти представників КПУ. Про це повідомила Ганна Оніщенко, голова Державної реєстраційної служби. Крім того, за словами чиновниці, є докази того, що безпосередньо керівництво КПУ відкрито підтримувало анексію Криму, створення самопроголошених Донецької й Луганської «народних республік» (ДНР і ЛНР, відповідно) й агітувало за приєднання частини Дніпропетровської області до Російської Федерації (РФ). Також зібрано свідчення щодо знущання комуністів з національних символів України та фінансування терористів ДНР і ЛНР. Своєю чергою, адвокати КПУ заперечують усі обвинувачення та заявляють, що докази проти них було сфальшовано.

Коаліція спочила в Бозі
А в парламенті фракції партій УДАР і «Свобода» вирішили вийти з коаліції. Про це повідомили Олег Тягнибок, лідер ВО «Свобода», і Віталій Ковальчук, очільник УДАР. На це Олександр Турчинов заявив, що таким чином депутати зривають голосування за важливі законопроекти.
Депутат Сергій Міщенко поінформував, що зі складу коаліції вийшли 15 позафракційних народних депутатів. Нардеп Юрій Стець зазначиив, що частина депутатів фракції ВО «Батьківщина» також написали заяви про вихід із коаліції.
А депутат Микола Томенко оголосив про вихід дев’яти депутатів фракції зі складу коаліції «Європейський вибір». Нардеп Віталій Хомутинник, своєю чергою, сказав, що його група теж вийшла зі складу коаліції «Європейський вибір». «Ми підтримуємо дочасні вибори до ВРУ згідно із чинною виборчою системою, як шанс українського народу сформувати сучасну й дієздатну владу. При цьому дуже важливо, щоби ми не перетворили вибори до парламенту на змагання брудних технологій», — застеріг п. Хомутинник.
Президент України, тим часом, заявив, що вихід народних депутатів із коаліції не повинен паралізувати роботу ВРУ. «Верховна Рада зобов’язана й далі вирішувати питання державної ваги: прийняти закон про зміни до держбюджету, ухвалення якого необхідне для фінансування нашої армії, котра сьогодні героїчно захищає нашу країну, а також документи, від яких залежить співпраця з міжнародними фінансовими інституціями», — сказано в заяві Петра Порошенка. При цьому Президент закликав усіх народних депутатів до відповідальної роботи в парламенті з усвідомленням того, що Україна зараз бореться за свій суверенітет, за територіальну цілісність, за майбутнє українського народу.
Згідно з Конституцією України, Президент має право дочасно припинити повноваження ВРУ, якщо протягом одного місяця з дня припинення діяльності коаліції в парламенті не буде сформовано нову коаліцію. Якщо все йтиме за планом, то 24 серпня, у День Незалежності України, Петро Порошенко оголосить про нові парламентські вибори, що відбудуться 26 жовтня.
Олексій Голобуцький, заступник директора Агентства моделювання ситуацій, сумнівається щодо того, що перевибори парламенту можуть бути проведені за новим законом і з відкритими списками. «Інтереси в усіх політичних партій – різні, і, загалом, багатьом мажоритарникам було би непогано знову обиратися за мажоритарною системою. Тобто, варіантів є багато, і важко зрозуміти, як тут знайти компроміс. Тим більше що часу залишилося дуже мало. Тому вірогідність того, що вибори відбудуться за старим законом, поки що є доволі висока», — зазначив політтехнолог.
Також п. Голобуцький додав, що запровадження воєнного стану означатиме неможливість проведення виборів. «Ми провели президентські вибори без Криму, а крім того, дві області проголосувало не повністю. Тоді чому, грубо кажучи, це повинно заважати проведенню парламентських виборів? До того ж більшу частину Луганської та Донецької областей — звільнено, і за два місяці ситуація, як мінімум, не погіршиться, а навіть покращиться. І навіть якщо залишаться захоплені терористами території, усе одно можливо створити умови для проведення виборів. Потрібно звикати жити в надзвичайних умовах і не можна допустити, щоби через воєнний стан ми перестали бути демократичною державою», — вважає експерт.

І Яценюк — туди ж
Про свою відставку оголосив прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк. «Заявляю про відставку у зв’язку з розпадом коаліції та блокуванням урядових ініціатив. Це — не найкращий уряд в історії країни. Дай Боже, буде в майбутньому зразковий уряд, якщо збережеться Україна та якщо ми пройдемо зараз через цей період страшних випробувань. Але, принаймні, цей уряд робив те, що міг і як умів», — сказав він.
Голова уряду також зазначив, що разом із ним подасть у відставку й увесь склад Кабінету Міністрів. «Сьогодні розпалася коаліція, сьогодні не проголосовано закони, а через це нічим платити солдату, міліціонеру, вчителю… нема за що заправити бронетранспортер. Які варіанти має в цій ситуації уряд? Є перший варіант, коли прем’єр-міністр починає формування нової коаліції. Це означає, що прем’єр повинен створити коаліцію з комуністів і Партії реґіонів. Цього я ніколи не зроблю… Тому заявлю про відставку у зв’язку з розпадом коаліції та блокуванням урядових ініціатив», — наголосив він.
Спікер ВРУ одразу ж закликав фракції, які стали ініціаторами розвалу коаліції «Європейський вибір», внести до парламенту кандидатуру технічного прем’єр-міністра. Тимчасово обов’язки голови уряду України виконуватиме Володимир Гройсман, віце-прем’єр міністр реґіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства.
Між тим, Петро Порошенко звернувся до голови Олександра Турчинова з проханням підтвердити повноваження Арсенія Яценюка та його уряду. Президент вважає, що Кабінет Міністрів України на чолі з прем’єр-міністром Арсенієм Яценюком повинен далі виконувати свою роботу. «Розраховую на те, що гарячі емоції вщухнуть, а гору візьме холодний розум і відчуття відповідальності, унаслідок чого весь уряд продовжить свою роботу, — зазначив глава держави. – Розпад коаліції у ВРУ не є правовою підставою для відставки уряду».
28 липня Арсеній Яценюк повернувся до виконання обов’язків прем’єр-міністра України та закликав ВРУ прийняти 31 липня провалені раніше закони.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

  • Anna Boyko

    Цей парламент нічого не вартий. Єдиним чим він запам’ятався – це законами 16 січня! Зараз ці продажні політикани можуть піти зберігши хоч трішки совісті, у випадку прийняття змін до виборчого законодавства та люстрації. Матерям на виплати грошей не вистачає, а на дострокові вибори за старими правилами готові викинути мільярд. Ми не маємо морального права допустити перевибори!