Новини для українців всього свту

Saturday, Aug. 15, 2020

Освітній саботаж

Автор:

|

Жовтень 17, 2013

|

Рубрика:

Освітній саботаж

У нових Державних стандартах базової та повної загальної середньої освіти фактично відсутній український зміст. Про це повідомила Валентина Стрелько, президент Міжнародного фонду імені Ярослава Мудрого. За її словами, поняття «державна мова» в освітніх стандартах підмінюють терміном «рідна», що відкриває можливості для просування в освітній простір російської мови.

«Державна мова — українська — не виділяється окремим розділом, а йде в розділі «Мови та літератури» через кому з «мовами національних меншин». Мабуть, щоб уникнути прописування головної мети й складових її вивчення», — зазначила п. Стрелько.
«Ми проаналізували підручники з української мови для початкових класів. Це загалом – 743 сторінки. На них — усього 27 тез пропозицій, де згадуються слова, пов’язані з Україною. Лише двічі у вправах вживається термін «українська мова»: «Українська мова — державна мова України» та «Ми — українці. Мова наша — українська». У жодному з проаналізованих підручників із мови немає вправ із текстами про її красу та мелодійність, про пісні й народну творчість. Вразило й те, що в «Книгах для читання» для початкових класів немає оповідань з історії України, про героїв-козаків, героїв боротьби за незалежність України. На яких прикладах виховуються діти?» — обурюється експерт.
На думку президента Міжнародного фонду імені Ярослава Мудрого, історія України теж не виділяється як важлива складова навчального процесу. Вона входить у загальний розділ «суспільствознавство». Замість терміну «українська нація, український народ» вживається словосполучення «населення України». Валентина Стрелько вважає, що в нових державних стандартах освіти не ставиться за мету сформувати в дітей фундаментальні знання про Україну, її історію, культуру й традиції.
«У початкових класах, що навчаються за старими стандартами, наразі ще є такий предмет «Я й Україна». Я завжди критикувала його зміст. Але цей курс, принаймні, був. За новими стандартами, через кілька років курсу «Я й Україна» в початковій школі не буде», — констатує експерт.
«Наш фонд ініціював всеукраїнські науково-практичні конференції «Українське національно-патріотичне виховання: реалії, тенденції, перспективи». Коли фонд скерував до Міністерства освіти та науки резолюцію конференції про незадовільний стан патріотичного виховання в країні, ми отримали відповідь: «Вважаємо недостовірною інформацію про відсутність на державному рівні системи патріотичного виховання молоді в Україні та відповідної законодавчої бази». На цілих п’яти сторінках нам надіслали перелік заходів, що, на думку відомства, сприяють патріотичному вихованню: «Зірниця», «Молода гвардія», святкування перемоги у Великій Вітчизняній війні тощо», — зазначила вона. Зі шкільної програми з української літератури для 5-го класу вже зникли гостро-патріотичні твори «Джура козака Швайки» Володимира Рутківського і «Таємниця козацької шаблі» Зірки Мензатюк.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply