Новини для українців всього свту

Wednesday, Jan. 27, 2021

«Особливий» Донбас

Автор:

|

Вересень 25, 2014

|

Рубрика:

«Особливий» Донбас
Наслідки «російської весни» на Донбасі

Наслідки «російської весни» на Донбасі

В Україні розгорнулася доволі гостра дискусія з приводу ухвалених 16 вересня ц. р. Верховною Радою (ВРУ) президентських законів.

Коли камери вимкнули…
Багатьох громадян України насторожив сам факт того, що ВРУ ухвалила президентські Закони «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» і «Про недопущення переслідування та покарання осіб – учасників подій на території Донецької та Луганської областей» на своєму закритому засіданні. «Коли камери вимкнули, популізму поменшало — під 300 голосів «за»: за «особливий порядок» — 277, за амністію — 287», — пояснив Олександр Бригинець, депутат від партії «Батьківщина».
Утім, повністю уникнути популізму все-таки не вдалося. Приміром, депутат від партії «Свобода» Юрій Сиротюк проголосовані 16 вересня документи назвав «законопроектами національної зради України». Він також стверджував, що фракція «Свободи» й частина фракції «Батьківщини» взагалі не голосували.
А його колега по фракції Леонтій Мартинюк, виходячи зі сесійної зали, заявив, що «це — легітимація «Донецької народної республіки» (ДНР) і здача національних інтересів». Із цим погодився й депутат від «Батьківщини» Сергій Власенко, зазначивши: «Це — гра в наперстки, це — зрада, це — відокремлення територій, які контролюють неукраїнські сили. Не відомо, як це рішення було ухвалене: табло ввімкнули, щоби тільки показати остаточне число».

Чи це  не легалізація?!
Дуже багатьох українців обурило те, що, згідно зі Законом «Про особливий порядок…», «на території районів, контрольованих бандформуваннями, рішенням міських, селищних, сільських рад створюються загони народної міліції, їхню діяльність координують, відповідно, сільські, селищні, міські голови». «Чи це — не легалізація бандформувань?» — запитують критики цього документа.
Щонайменше, підозру викликало те, що законопроект, розміщений на сайті ВРУ, передбачав, що надання особливого статусу визначалося її рішенням, однак після ухвалення в документі з’явилося зовсім інше формулювання: «Вводиться особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, до яких належать райони, міста, селища, села в межах території, визначеної рішенням керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України».
Натомість, у законі про амністію українських громадян приголомшило те, що, згідно з ним, «держава гарантує недопущення карного переслідування, притягнення до кримінальної, адміністративної відповідальності й покарання осіб — учасників подій на території Донецької, Луганської областей». І хоч експерти вказують на те, що в законі не конкретизовано подій, за участь у яких будуть амністувати, збентеженим цим документом українцям цілком вистачає такого формулювання в законі: «Звільнити від карної відповідальності запропоновано осіб, котрі вчинили в період з 22 лютого ц. р. по день набрання чинності Законом включно на території Донецької, Луганської областей, на якій проводилась антитерористична операція (АТО), діяння, що містять ознаки злочинів, передбачених Кримінальним кодексом України».
Щоправда, як сказано в документі, «таких осіб буде звільнено від карної відповідальності за умови, що вони протягом місяця від дня набуття чинності законом звільнили або не утримують заручників, добровільно здали державним органам або не зберігають вогнепальної зброї, боєприпасів, військової техніки, вибухівки, не займають приміщень держорганів і органів місцевого самоврядування». Крім того, вони «не повинні брати участі у блокуванні роботи органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій у Донецькій і Луганській областях, про що подали відповідну заяву до органу досудового розслідування, що здійснює карне провадження».

Не більш ніж декларація
Та чи дотримуватимуться учасники бандформувань усіх цих вимог, якщо й під час чергового перемир’я, підписаного їхніми представниками, вони не припиняють обстрілювати позиції українських силовиків? А оскільки це важко було не передбачити, то чи не є, відтак, президентські закони лише декларацією намірів, призначення якої – виграти час для перегрупування сил АТО?
Зокрема, «декларацією про бажання дружити» назвав згадані документи Сергій Тарута, голова Донецької обласної адміністрації. Але водночас він «сумнівається, що Росія налаштована так само».
Так само висловився про закони щодо Донбасу Антон Геращенко, радник міністра внутрішніх справ. «Документ, який був прийнятий, — не більше, ніж декларація. Це — декларація, яка свідчить про те, що Україна готова йти на зустріч у врегулюванні ситуації на Донбасі. Що ж до створення місцевої міліції, то потрібно приймати закон про міліцію, поки що цього немає. Хід зі законами є кроком назад, щоби в майбутньому зробити кроки вперед. Їх було прийнято з тією метою, як я розумію, аби Путін зробив наступний хід і продовжив виведення військ із Донбасу. Щоб Путін натискав на тих терористів, котрих він вигодував і обігрів, аби вони також припиняли займатися обстрілом наших частин і соціалізувалися. Щоби найрізкіші терористичні лідери пішли із цього поля, поїхали жити в Росію або щось іще», — пояснив він.
Тим часом навіть міністр юстиції Павло Петренко заявив у ефірі «Першого національного» телеканалу: «Ті положення, які є в законі, які вніс Президент, справді потрібно змінювати». Зокрема, урядовець розкритикував норми закону, які стосуються фінансування цих реґіонів із державного бюджету, формування міліції, суддівського та прокурорського корпусу, проведення виборів. «У прийнятій редакції Кабінет Міністрів виключає виконання цих положень закону», — наголосив він.

Чи є альтернатива?
Щойно 21 вересня Президент Порошенко розтлумачив у інтерв’ю журналістам провідних українських телеканалів потребу прийняття законів щодо Донбасу. «Вести війну в Донецьку та Луганську суто військовими методами — неможливо. Ніхто не має жодних ілюзій: нам не вдасться завести в ці міста кілька батальйонів військових і владнати ситуацію. Нам просто не дадуть цього зробити. Що більше там буде української армії, то більше там буде російських військових. Виграти ми можемо лише миром», — наголосив він.
Багато хто сприйняв ці слова Верховного головнокомандувача за визнання того, що йому бракує сил, аби здобути перемогу без декларацій, якраз і покликаних виграти час на збирання цих сил. Утім, Юрій Луценко, радник Президента, заспокоїв: «Закон про амністію не поширюється на вбивць, терористів, ґвалтівників і викрадачів людей. Амністія торкнеться тільки тих, хто випустить всіх заручників, здасть зброю та військову техніку, звільнить приміщення органів державної влади та місцевого самоврядування, державних і приватних підприємств і установ. Чи є до цього альтернатива? Є — відновлення війни з російською армією, вуличні бої в мегаполісах і десятки тисяч убитих». Пан Луценко запевнив також, що «Закон про особливий статус Донбасу «може достроково припинитися, якщо там буде наведено порядок».
Ігор Гринів, іще один радник Президента України, стверджує, що ці два закони є в мінських угодах і наступним пунктом іде виведення російських військ із території України. «Але для того, щоби це відбулося, необхідне було ухвалення цих двох законів. Насправді ми рухаємося певними кроками», — запевняє він.
Крім виведення російських військ із території України, за словами радника, подальшими кроками також мають стати проведення дочасних місцевих виборів, вирішення питання щодо коштів, які залишатимуться у місцевому бюджеті, тощо. Аналізуючи зміст закону про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, п. Гринів наголосив, що в ньому говориться про надання більших повноважень лише окремим громадам, таким як сільські, селищні, місцеві ради, і жодним чином не йдеться про формування якихось об’єднань.
«Децентралізація не в межах реґіону, а в межах тільки певних органів місцевої влади… Не йде мова про Донбас — ні про ЛНР, ні про ДНР. Не йде мова про Луганську чи Донецьку області. Ніякий край, нічого подібного не створюється», — підкреслив Ігор Гринів, зауваживши, що «насправді ми йдемо нормальним шляхом до врегулювання ситуації». Радник Президента також акцентував увагу на тому, що закон має строк чинності. «Він втрачає повністю свою дію через три роки. Він може закінчитись і через півроку, якщо буде наведено лад. Він може закінчитись і за рік», — констатував чиновник.

Ігор Голод

Гоп-ля!
Російські «казаки», котрі зайняли Антрацит Луганської області, мають намір проводити в місто весілля лише за своїми обрядами. «Усі весілля в Антрациті повинні відбуватися за козацькими обрядами», — оголосили бандити. 16 вересня російські окупанти проголосили місто Антрацит «казачою станицею». 17 вересня один із «казаків» улаштував там стрілянину через те, що гуманітарну допомогу роздавали «неправильно».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply