Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Friday, Jan. 18, 2019

Основним меседжем 2017 року для України стане перевірка на стійкість

Автор:

|

Грудень 29, 2016

|

Рубрика:

Основним меседжем 2017 року для України стане перевірка на стійкість

Україна

«Міжнародна ситуація складається таким чином, що Україна може втратити більшість підтримки, яку їй надавали впродовж останніх років. А це означає, що саме від нашої здатності долати виклики та загрози залежить подальше існування нашої держави. Ніколи ще фраза «покладатися на свої сили» не набувала такого практичного значення як наступного року». Ця розлога цитата найкраще характеризує доповідь-прогноз «2017: Виклики і можливості», підготовлену Українським інститутом майбутнього (УІМ). Цей солідний документ на 146 сторінок — унікальна розгорнута аналітика щодо ключових сценаріїв розвитку політичної й економічної ситуації в Україні наступного року.

Невигідний «Миротворець»
Брекзит і перемога Дональда Трампа на виборах президента США створили дуже несприятливе для України міжнародне середовище, що буде проявлятися 2017 року. Тому експерти УІМ побудували три ймовірні сценарії: «Миротворець», «Прагматичний» і «Конфронтаційний».
Власне перший є найреалістичнішим, але й украй невигідним для України. Отже, відразу після інавгурації п. Трампа відбудуться перші спроби розпочати діалог із Путіним, в якому сторони спробують дійти згоди щодо розподілу сфер впливу та ролі Російської Федерації (РФ) і США в світі.
«Ми прогнозуємо спробу так званої великої угоди, коли США, Європейський Союз (ЄС) та Росія спробують досягнути якогось компромісу. Цей сценарій передбачає пошук рішень на користь РФ за умов, що припиняться спроби дестабілізації ситуації на Близькому Сході, але у інших сферах будуть поступки для Росії. Ми вважаємо, що в першу чергу буде спроба поставити «Мінськ-2» на російські умови. Де-факто визнається влада Криму, хоча де-юре цього ніхто не говоритиме. Також цей сценарій передбачає відмову від санкцій — за Крим залишаться, щоб підтримувати цей варіант де-юре, але за Донбас санкції знімуть», — розповів у ефірі «Громадського радіо» Віктор Андрусів, виконавчий директор УІМ.
За такого сценарію, як зазначають експерти, Україна не отримає фінансової допомоги від США, навіть уже передбачені 350 млн USD для Збройних сил України з американського оборонного бюджету можуть бути скороченими. Летальної зброї від Заходу також не буде. Від ЄС Україна може отримати 0,5-1,5 млрд EUR на відновлення Донбасу.
Інші два сценарії: «Прагматичний» і «Конфронтаційний». Перший передбачає, що все залишається приблизно на тому ж рівні, що й сьогодні. Другий — подальше наростання конфліктних стосунків між Заходом і РФ. Щоправда, такий сценарій найменш імовірний.

Перевибори до ВРУ
У внутрішній політиці також існує три можливості: «стабільність», «керована дестабілізація» та «некерована дестабілізація». З першим варіантом усе зрозуміло — збереження ситуація на сьогоднішньому рівні, що малоймовірно. Тому найвірогіднішим є сценарій «керованої дестабілізації», який передбачає формування нової влади шляхом перевиборів до парламенту внаслідок загострення політичної кризи, масових протестів або спроб силового захоплення влади.
«Президент чудово усвідомлює, що якщо він виконуватиме «Мінськ-2», то зіткнеться з жорсткою критикою з боку опонентів усередині країни. При цьому він може апелювати до Вашинґтона і Берліна, що «Мінськ-2» неможливо виконати через відсутність конфігурації в парламенті під зміни Конституції. Тоді зовнішні партнери змушуватимуть Петра Порошенка піти на дострокові перевибори парламенту, щоб провести в нову Верховну Раду (ВРУ) коаліцію, яка візьме за себе відповідальність за «Мінськ-2»», — йдеться у доповіді УІМ.
«Некерована дестабілізація» — варіант повної втрати контролю над процесами в країні з боку керуючого центру, що призведе до зростання впливу марґінальних, реґіональних суб’єктів політичного процесу, які діятимуть із метою руйнування існуючого статус-кво.
Окремо важливим питанням залишається ситуація на сході України. Експерти вважають, що з метою переглянути існуючі домовленості на свою користь сепаратисти разом із російськими військовими спробують провести точкову операцію, щоб поставити Україну в невигідне становище. Під загрозою такої операції, на думку експертів Українського інституту майбутнього, перебуває Маріуполь.

Із економікою все гаразд
Експерти УІМ позитивно оцінюють динаміку економіки України станом на останній квартал 2017-го. Водночас, економічне зростання наступного року буде недостатнім, і Україна таки потребуватиме фінансової допомоги міжнародних організацій або значного залучення інвестицій.
Ключові показники на наступний рік згідно реалістичного прогнозу:
* підвищення цін на сировину на міжнародних ринках;
* зростання експорту (+8 %);
* середньорічний курс — приблизно 27,6 UAH/USD;
* інфляція — на рівні 8,5 %;
* зростання частки інвестицій у валовий внутрішній продукт — до 16 %.
Експерти зазначають, що українська економіка зберігає значний потенціал для зростання за умови проведення внутрішніх реформ.

Україні потрібна стратегія
«Передбачити — означає знати. Знати — означає готуватись. Світ та Україну 2017-го очікують дуже непрості часи. Не варто сподіватися на те, що проблеми України будуть вирішувати сильні цього світу. Слабкі країни без стратегії стануть ресурсом для країн, в яких така стратегія є. УІМ майбутнього вперше в історії країни дає повномасштабний і безпрецедентний прогноз викликів та можливостей на наступний рік. Цю інформацію вже отримали всі перші люди в українській владі, а скоро і наші закордонні партнери. Зараз команда інституту працює над тим, щоб стратегія в України нарешті з’явилася», — написав у Facebook політтехнолог Тарас Березовець, співзасновник УІМ.
Детальніше про різні сценарії розвитку ситуації та варіанти виходів із них кожен охочий може прочитати у доповіді-прогнозі на сайті УІМ (http://uifuture.org).

Ігор Берчак

До теми
Авторитетне американське видання Bloomberg випустило власний «Гід песиміста» на 2017 рік, в якому редакція намагається передбачити найпроблемніші для світу події. Оскільки торік прогноз Bloomberg вийшов доволі успішним (журналісти передбачили перемогу Дональда Трампа і вихід Великої Британії з ЄС), новий «Гід песиміста» викликав значне зацікавлення. Видання «Корреспондент.net» зібрало найцікавіші для українців прогнози Bloomberg.
Головна «бомба»: Путін встановить повний контроль над Україною! Видання припускає, що 2017-го світ може очікувати «Ялтинська угода» № 2. Ізоляціонізм Дональда Трампа і аґресія Путіна змусять Німеччину зробити важкий вибір: самотужки очолити новий «хрестовий похід» Європи проти РФ або погодитися поділити сфери впливу в Східній Європі. Після цього Путін припиняє втручатися в справи США й ЄС, а у відповідь Анґела Меркель і Дональд Трамп визнають Україну, Білорусь та Сирію безумовними сферами впливу президента РФ. В очах Путіна Росія відновлює свій авторитет через 26 років після розпаду СРСР, і він починає відкрито говорити про свою відставку після того, як досидить останній президентський термін. Після цього рубль починає зростання, і РФ повертається в глобальну економіку.
Криза в Європі. Наступного року Bloomberg пророкує перемогу Марін Ле Пен на президентських виборах у Франції і в наступні місяці проведення референдуму про вихід Франції з ЄС. В Німеччині п. Меркель програє вибори. В Італії прийде до влади Беппе Грілло, лідер популістського руху «П’ять зірок», і запустить ідею референдуму про заміну євро італійською лірою. В Об’єднаному Королівстві Терезу Мей обжене кандидат, котрий дотримується жорсткішої лінії щодо Брекзіту. Також агенція пророкує кінець Шенгенської зони.
Діяльність Дональда Трампа. Популярність нового президента різко зросте, зокрема, завдяки серйозній податковій реформі. Він призупинить членство США в НАТО і потім і в Організації Об’єднаних Націй. Цим вдало скористається «Ісламська держава», щоб поширити свій вплив у Центральній Азії та домогтися фактичного панування в Афганістані, зокрема, завдяки наркотрафіку. Після того, як світ виявить, що Північна Корея вже остаточно в стані оснастити свої ракети ядерними боєголовками, політичний вплив США в Азії ослабне, що підштовхне Дональда Трампа попросити допомоги у Китаю. Президент США відкладе процес нормалізації дипломатичних відносин між Кубою та США, що підштовхне острів до нового відкриття своїх дверей перед російськими спецслужбами в Гавані. Російська шпигунська агенція, розташована за 90 миль від Маямі, знову напружить відносини з Путіним і поверне спогади про кубинську ракетну кризу 1962-го.
Китай проти США. Але, на думку Bloomberg, можливий й інший сценарій дій Дональда Трампа. Новий президент США напише твіт о 3:17 ночі в день своєї інавгурації, що він планує оголосити Китай маніпулятором валюти та запровадити величезні тарифи на імпорт. Поки п. Трамп буде їхати в Білий Дім, Китай уже почне мститися, знецінюючи юань, скасовуючи замовлення на літаки Boeing і блокуючи продажу IPhone. Звісно, на перший погляд, йдеться про казкові сценарії, однак перед початком 2016 року також ніхто не міг передбачити вихід Великої Британії з ЄС, а ще раніше — анексію Криму та воєнну аґресію проти України. Залишається лише сподіватися, що цього разу жоден сценарій із «Гіда песиміста» не втілиться в життя.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...