Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 25, 2020

Опозиція імітує боротьбу?

Автор:

|

Червень 20, 2013

|

Рубрика:

Опозиція імітує боротьбу?

Парламентська меншість в Україні демонструє не те що своє безсилля, а мало не розпад.

Знову — ступор
Сподівання невдоволених владою громадян України на опозицію тануть що раз, то більше. По-перше, тому що вона ніяк не винайде щось продуктивніше за блокування парламентських президії й трибуни, проти якого соратники Віктора Януковича з Партії реґіонів (ПР) уже продемонстрували свій небезпечний для країни контрзахід — ніким і нічим не контрольоване голосування поза стінами Верховної Ради (ВРУ).
Тож коли на початку червня депутати трьох опозиційних парламентських фракцій — Всеукраїнського об’єднання (ВО) «Батьківщина», націоналістичного ВО «Свобода» й партії «Український демократичний альянс за реформи» (УДАР) – вкотре зупинили роботу ВРУ, поштовхавшись при цьому з «реґіоналами», останніх це не надто засмутило. Тим більше, що цього разу опозиція заблокувала парламентські президію та трибуну не з метою завадити ухваленню чергового одіозного закону, а вимагаючи, аби президент не обмежився роздачею депутатам тексту свого щорічного послання до Ради, а особисто зачитав його в сесійній залі.
«Той факт, що він не прийшов, — не просто зневага до депутатів, а зневага до суспільства», — обурилися опозиціонери. Вимогу в появі президента в парламенті вони мотивували й потребою звернутися до нього зі злободенними запитаннями. Зокрема, про те, куди ж він насправді інтегрує Україну — до Європейського Союзу (ЄС) чи Євразійського. А згодом додали, що розблокують ВРУ ще й тоді, якщо «реґіонали» погодяться нарешті розглянути в ній інші «заморожені» ними питання. У тому числі, призначать нарешті парламентські вибори в тих округах, де їхні результати визнано недійсними, і виборів міських голови та ради Києва.

Знайшли вже свої методи…
Президент, однак, відмовився прийти до Верховної Ради, натомість дав згоду на пропозицію спікера парламенту Володимира Рибака зустрітися з лідерами фракцій. Та після того, як лідери опозиційних фракцій погодилися розблокувати трибуну та президію, коли їхня розмова з президентом відбудеться в стінах ВРУ й за присутності журналістів, Віктор Янукович дав зрозуміти, що його це не влаштовує, заявивши: «Якщо далі триватиме блокування парламенту, необхідно проводити позачергову сесію».
Тим часом, політологи й засоби масової інформації сприйняли це як «благословення» та «відмашку» на «виїзне» засідання фракції ПР і її сателітів — комуністів і позафракційних депутатів — поза сесійною залою парламенту. Бо ж тільки на ньому вони зможуть оголосити «прийнятими» ті рішення, які не набирають потрібної кількості голосів у стінах ВРУ.
Відтак, Михайло Чечетов, заступник голови фракції ПР, уже попередив: якщо опозиція далі блокуватиме роботу ВРУ, то провладні депутати знову проведуть сесію поза стінами парламенту.
А політолог Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента», констатував, що, таким чином, парламентська «більшість знайшла вже свої методи боротьби з блокуванням опозиції». При цьому політолог попереджає, що «на позачерговому засіданні можуть ухвалити рішення, які хоче заблокувати опозиція».
Інший політолог – Володимир Цибулько – застерігає, що «позачергова сесія помножить опозицію на нуль». І пояснює свою думку так: «Бо її (опозиції. — Ред.) постійна апеляція до ЄС виглядатиме в такій ситуації ще кумедніше. Адже частину дражливих моментів можна було зняти під час зустрічі з президентом. Опозиції не слід забувати про психологію Януковича — він не надто полюбляє істерику навколо ухвалення рішення. Воно має бути природним, залежно від обставин. А опозиція галасом хотіла змусити президента до не властивої для нього поведінки».

Гра в піддавки?
Та позаяк опозиціонерам уже давно відома впертість глави держави, то в їхніх прихильників усе частіше виринає думка: а чи не грають із президентом у піддавки ті, хто демонструє боротьбу з ним? Адже внаслідок блокування Верховної Ради його соратники й сателіти голосуватимуть, звісно ж, тільки за те, що потрібне тільки їм.
Валерій Карпунцов, депутат фракції УДАР не сумнівається в тому, що «реґіонали» та їхні сателіти проголосують на своєму сепаратному засіданні поза межами ВРУ за так звані вексельні закони, якими запровадять чергові корупційні схеми. Відтак, опозиціонери, виштовхуючи опонентів зі сесійної зали туди, де їхніх голосів, ніхто, окрім них, не перерахує, лише «імітують боротьбу проти злодіїв, бо насправді не перешкоджають їм, а навпаки — сприяють».
Отож питання тільки в тому, несвідомо чи навмисне допомагають опозиціонери владі. Цілком можливо, що відповідь на нього вже дали 12 керівників обласних партійних організацій ВО «Батьківщина» та приблизно третина членів політради, які написали днями написали листа своєму ув’язненому лідерові — екс-прем’єру Юлії Тимошенко. Позаяк у ньому вони звинуватили керівника фракції «Батьківщини» Арсенія Яценюка та його найближчого соратника Миколу Мартиненка в… зраді. Саме зраду, і не менше, вони вбачають у наборі до їхньої фракції тих, хто потім перекинувся на бік влади. Таких в Україні називають «тушками».

«Тушкування» триває
Останньою краплею, що переповнила чашу терпіння авторів цього листа, виявився вихід із фракції «Батьківщина» однопартійців Арсенія Яценюка по керованому ним «Фронту змін» — Володимира Купчака та В’ячеслава Кутового. Разом із ними за півроку роботи цього скликання парламенту «Батьківщина» втратила вже вісьмох депутатів. А оскільки п. Яценюк оголосив, що 15 червня його «Фронт змін» остаточно увійде до складу ВО «Батьківщина», то політологи пророкують розкол між її ветеранами та новачками, бо перші вже підозрюють у останніх потенційних «тушок».
Руслан Бортник, директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики, теж вважає, що позаяк «основна маса перебіжчиків — це «люди Яценюка», які пройшли, рекомендовані структурами «Фронту змін», то, «швидше за все, відцентрові тенденції у фракції «Батьківщина» розвиватимуться».
«У будь-якому разі, — продовжує він, — уже зараз очевидно, що Арсеній Яценюк не здатен утримати ситуацію у фракції під контролем і стати об’єднувальною фігурою для найбільшої опозиційної команди, сформувати потрібний опозиції інформаційний потік». «Ну а поки що президентські перспективи п. Яценюка тануть разом із фракцією «Батьківщина», — резюмує політолог.
Аналітики пояснюють також «перебіжки» опозиціонерів на інший бік політичних барикад тиском на них влади. Приміром, недавно Ірина Купрейчик, депутат від фракції «Батьківщини», поскаржилася, що податківці сфабрикували проти неї карну справу про ухилення нею від сплати податків у особливо великих розмірах. Однак вона запевняє, що насправді таким чином влада підштовхує опозиціонерів до переходу на її бік.
За даними ж київського інтернет-видання LB.ua, переманюванням «тушок» займається Галина Гордієнко, заступник керівника апарату першого віце-прем’єра Сергія Арбузова. Про це виданню повідомило відразу кілька депутатів, яких, за їхніми словами, теж запрошували на подібні «співбесіди». Як розповіли народні обранці, на тих зустрічах обговорювався «формат» і умови їхнього виходу з «Батьківщини».
А Володимир Фесенко, керівник Центру прикладних політичних досліджень «Пента», прогнозує, що «процес «тушкування» триватиме»: «У лавах «Батьківщини» ще набереться від шести до восьми потенційних тушок. Коли вони заявлять про свій вихід — це вже питання тактики. Немає сенсу всіх одразу виводити. Очевидно, це й далі робитимуть порціями. Виникає конфліктна ситуація — опозиція робить демарш, і під час цього конфлікту демонстративно оголошується про вихід однієї-двох «тушок», як це вже було. Якщо відбудеться позачергове пленарне засідання Верховної Ради, то хтозна чи не почуємо чергових заяв. Приводом до них може стати критика дій керівництва фракції «Батьківщина» чи незгода з обранням Арсенія Яценюка одним із лідерів партії «Батьківщина».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply