Новини для українців всього свту

Tuesday, Sep. 22, 2020

Опозиційний український уряд обіцяє світле майбутнє

Автор:

|

Квітень 09, 2015

|

Рубрика:

Опозиційний український уряд обіцяє світле майбутнє

Борис Колесніков

У Києві минулого тижня репрезентували склад опозиційного уряду на чолі з Борисом Колесніковим, колишнім віце-прем’єром в уряді Миколи Азарова. «Тіньові» урядовці заявили, що не лише критикуватимуть чинну владу, а й пропонуватимуть альтернативні шляхи вирішення проблем, які стоять перед Україною. Перші законопроекти авторства опозиційного Кабміну обіцяють представити наприкінці квітня ц. р. Ще за місяць має бути готовий проект нової Конституції авторства свіжоспечених «урядовців».

Без міністра оборони
До складу опозиційного уряду ввійшло одразу кілька помітних чиновників часів президентства Януковича. Віце-прем’єрами в ньому стали, зокрема, колишні члени уряду Наталія Королевська й Олександр Вілкул, а також екс-голова Харківщини Михайло Добкін. Опозиційним міністром соціального забезпечення є колишній профільний міністр Михайло Папієв, а міністерство закордонних справ очолив екс-голова української дипломатії Костянтин Грищенко.
Утім, поміж членів опозиційного Кабміну видно й нові обличчя, які раніше не були у великій політиці. Вакантною ж виявилася посада «тіньового» міністра оборони. «Ми проводимо конкурс. Оголосимо його в соціальних мережах», — пообіцяв п. Колесніков.
Політолог Володимир Фесенко пояснив, що відсутність одного з ключових «посадовців» у складі «тіньового» кабміну є симптоматичною й свідчить про те, що це — піар-проект, а не опозиційний уряд. «Якби вони претендували на те, щоби бути повноцінною альтернативою, то повинні були б пред’явити висуванців на всі вакансії. Це — гра, а не альтернатива», — переконаний експерт.
Іншою причиною того, чому опозиціонери не представили власного міністра оборони, експерт називає те, що вони «не можуть визнати, що зараз головною воєнною загрозою для України є Росія». Соціологічні опитування свідчать, що більш прихильно до опозиції зараз ставляться на сході та півдні України — у реґіонах, де вагомішими є проросійські симпатії місцевих мешканців.

Гроші є
Кілька опозиційних урядовців, котрі виступили на презентації, пообіцяло запропонувати зміни у довірених їм галузях. Кожен із них активно критикував політику чинного Кабінету Міністрів і заявляв, що знає, як незворотно змінити ситуацію на краще.
Опозиційні урядовці розповідали про «нову індустріалізацію», перехід від сировинної економіки до економіки нових досягнень, кардинальну реформу соціальної політики, значне скорочення державного апарату, боротьбу з корупцією й навіть збереження безкоштовних обідів для школярів.
«Гроші на все це є. Потрібно на 90 % скоротити витрати на владу. Приміром, у Донецькій обласній державній адміністрації працює 1,2 тис. людей. Якщо їх там залишиться 20, то в Україні цього ніхто не відчує!» — заявив Борис Колесніков.
Утім, детальніше про плани кожного опозиційного міністра дізнатися не вдалося: по завершенні презентації у холі конференц-центру «Олімпійський» залишилося лише кілька з них. Поспілкуватися ж журналістам удалося тільки з Михайлом Папієвим.
Опозиційний міністр довго розповідав, яких саме кроків потребує соціальна сфера України, проте на запитання, чи реалізовував ці кроки уряд Миколи Азарова, який був змушений піти у відставку під тиском масових акцій протесту, визнав: «Уряд Азарова цим не займався, і я про це казав. Вони переплутали державний бюджет України з власним сімейним бюджетом, і це стало початком кінця… Але якби цей уряд припинив красти, то у нас був би надлишок у бюджеті, а так ми маємо ще більший дефіцит. Отже, нинішній уряд краде ще більше».

Нова Конституція
Уже зараз в опозиційному уряді знають, як відновити мир на Донбасі. «Ми повинні вимагати неухильного дотримання «мінських домовленостей» — і від себе, і від усіх інших учасників процесу», — заявив п. Колесніков. На запитання, якими мають бути стосунки України з Росією, він дав лаконічну відповідь: «Аби врятувати країну, ми повинні повернутися на всі ринки збуту».
«Спростімо ситуацію. За що йде війна? За повноваження. Але жодні повноваження не вартують людського життя. Якщо особливий статус для Донбасу — це шлях до миру, то його треба надати», — каже «тіньовий» прем’єр. Такий самий особливий статус, продовжив пан Колесніков, повинні отримати й інші реґіони України. Центральна влада має отримати мінімум повноважень.
Ці зміни опозиційний уряд відобразить у проекті нової Конституції, що його мають представити наприкінці травня ц. р. У проекті Основного Закону від «тіньовиків» можна буде знайти виборність губернаторів і суддів, а також перехід до двопалатного парламенту з одночасним суттєвим зменшенням кількості депутатів.
Утім, члени опозиційного уряду усвідомлюють, що напрацьовані ними «проекти» буде складно реалізувати. «Сподіваємося, (представники чинної влади) не є ворогами України, і вони дослухатимуться до наших здорових пропозицій», — сказав Олександр Вілкул, віце-прем’єр з індустріалізації та відновлення Донбасу. А Борис Колесніков додав: опозиція розраховуватиме на тиск, що його здійснюватиме на чинну владу громадянське суспільство. А що, як влада не дослухається до цих пропозицій? «Ми реалізуємо їх, коли нас підтримають люди, і переможемо на виборах», — запевнив п. Вілкул.

Перезавантаження
Утім, приблизно так само казали про свою діяльність представники кількох опозиційних урядів, що працювали в Україні протягом останніх півтора десятка років. Насправді ж найпомітнішим ефектом від їхньої роботи був інформаційний: «тіньові» урядовці, в основному, концентрувалися на критиці дій чинної на той час влади.
Кабінет Міністрів Арсенія Яценюка, вважають експерти, протягом останніх місяців удався до низки непопулярних кроків, які або вже позначилися, або найближчим часом позначаться на добробуті пересічних українців.
«Ситуація в економіці загострилася. Довіра до прем’єра й уряду падає. Запит на альтернативні економічні програми зростає, це — сприятлива ситуація для презентації опозиційного уряду», — каже політолог Вадим Карасьов.
А аналітик Володимир Фесенко вважає, що створення опозиційного уряду свідчить про спробу парламентської опозиції здійснити своєрідне перезавантаження, відновити свою публічну активність. «Адже жодного ефекту від діяльності «Опозиційного блоку» у парламенті немає. Його рейтинґ, усупереч очікуванням його представників, не зростає», — пояснює він.
У цій ситуації звернення до вже неодноразово апробованого в Україні формату «тіньового» уряду з боку опозиціонерів є закономірним. Експерт припускає, що проміжною метою опозиціонерів є досягнення вагомого результату на осінніх місцевих виборах. Зрештою, Олександр Вілкул уже анонсував, що засідання «тіньових» урядовців відбуватимуться не лише в Києві.
Стратегічна мета, котра наразі не озвучується, продовжує п. Фесенко, — це реванш на ймовірних дочасних парламентських виборах. «Розрахунок на те, що на місцевих виборах програють правлячі партії. Почнеться ланцюгова реакція, пов’язана з інтересами «молодших партнерів» у коаліції та позапарламентських партій. Таким чином, місцеві вибори опозиціонери сприймають як можливий проміжний етап і каталізатор для дочасних парламентських виборів», — пояснює він.
У кулуарах на презентації «тіньового» уряду взагалі досить часто звучало слово «реванш»: настільки бравурними були спічі колишніх представників Партії реґіонів (ПР) і такою нищівною була їхня критика дій чинної влади. Самі новоспечені урядовці не заперечували прагнення реабілітуватися за політичну поразку річної давності.
«Якщо ми говоримо про 650 USD середньої зарплати в Києві, 550 USD — у Донецьку, і 450 USD — по Україні лише півтора року тому, то хочемо взяти такий реванш», — дещо роздратовано заявив уже після закінчення інавгураційного засідання «тіньового» уряду Борис Колесніков.
Бі-бі-сі-Україна

До слова
Борис Колесніков, голова політради ПР, написав заяву про вихід із цієї політичної сили. «Сьогодні юридично відсутня можливість злиття партій, тому просто пишеться заява про вихід із однієї партії та вступ в іншу. Тож п. Колесніков написав таку заяву, щоб очолити опозиційний уряд на базі партії «Опозиційний блок», — розповіло виданню «Українська правда» джерело, близьке до керівництва партії «Опозиційний блок».
Фактично зараз ПР перебуває в замороженому стані. Про це свідчить і сайт політичної сили, що останнім часом перетворився на некрологи колишнім членам партії. «Українська правда» спробувала зв’язатися безпосередньо з п. Колесніковим, щоб уточнити цю інформацію, але наразі він не відповідає ні на дзвінки, ні на повідомлення. Аналогічно в замороженому стані перебуває і «Партія розвитку України», яку очолювали колишні «регіонали» Юрій Мірошниченко і Сергій Ларін.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply