Новини для українців всього свту

Monday, Jun. 17, 2019

«Опозиційний блок» загруз у взаємних чварах

Автор:

|

Листопад 23, 2017

|

Рубрика:

«Опозиційний блок» загруз у взаємних чварах

Вадим Рабинович

В Україні — черговий політичний скандал. Партія «Опозиційний блок» заявила про наявність у народного депутата Вадима Рабиновича громадянства Ізраїлю. Родзинки конфлікту додає той факт, що він — член фракції «Опоблоку» у Верховній Раді (ВРУ). Докази не забарилися. Журналіст Василь Крутчак опублікував документи, згідно з якими п. Рабинович разом із першою дружиною та двома дітьми репатріював в Ізраїль ще 1994 року й з того часу в нього є ідентифікаційний номер, який дають лише громадянам Ізраїлю. Також журналіст звернув увагу на той факт, що при оформленні документів п. Рабинович змінив ім’я з Вадима на біблійного Давида.

Пенсія — 1000 USD
Як стверджує п. Крутчак, Вадим Рабинович сплачує в Ізраїлі страхові внески, що дає йому право претендувати на пенсію. «Із 1994-го в нього вже набігло 23 роки. Після досягнення 67-річного віку (виповнитися 2020-го) п. Рабинович отримає право на виплати від Інституту національного страхування Ізраїлю: разова виплата по виходу на пенсію (щомісячна зарплата помножена на кількість років трудового стажу) — близько 153 тис. USD; щомісяця буде отримувати гарантовану державою допомогу по старості (600 USD); може претендувати на соціальну надбавку до допомоги по старості (1 004 USD).
«Уся бурхлива діяльність Вадима Рабиновича приховувала банальну та принизливу для кожного українського громадянина причину — використання нашої країни як трампліну для забезпечення ситої пенсії в іншій державі», — заявив Микола Скорик, депутат від «Опоблоку».
Якщо інформація про наявність у Вадима Рабиновича подвійного громадянства буде офіційно підтверджена, на нього чекає позбавлення депутатського мандату. Тим більше, що перший прецедент уже є. 29 квітня ц. р. Президент підписав указ про припинення громадянства України народного депутата від Радикальної партії Андрія Артеменка, в котрого на додачу до українського виявився ще й канадський паспорт. 16 травня ВРУ прийняла постанову про дочасне припинення повноважень п. Артеменка.

Заплутані стосунки
Стосунки п. Рабиновича й «Опоблоку» вкрай своєрідні. Він нещадно критикує свою фракцію, ось одна з його нещодавніх заяв: «У ВРУ сформувалася нова серйозна парламентська більшість у складі «Народного фронту», «Блоку Петра Порошенка» й «Опоблоку». Пропоную «Опозиційному блоку» прибрати з назви слово «опозиційний» і залишити просто «блок», наприклад, «блок за інтересами».
Але самою лише ідеологічною критикою не обходиться. В жовтні ц. р. депутат Рабинович публічно звинуватив «Опоблок» в організації замаху на нього і спробі підпалу його будинку. «Тепер уже можу сказати — два тижні тому біля «112 каналу» група молодих людей намагалася вчинити замах на народного депутата, тобто, на мене. Рівно через два тижні вони підпалили мій будинок», заявив він і додав, що замовник пов’язаний із «Опоблоком», при цьому назвав прізвища лідерів партії Сергія Льовочкіна й Юрія Бойка як причетних.
Водночас п. Рабинович уперто не хоче виходити з фракції «Опоблоку», яка, за його словами, і владі підіграє, і навіть вбити його хоче. Причина проста — написавши заяву на вихід із фракції, він втратить депутатський мандат, адже пройшов до парламенту під № 4 списку «Опоблоку». Але не партії під такою назвою, а виборчого блоку, сам же п. Рабинович вважається головою зовсім іншої партії — «За життя».
Саме ця партія, завдяки неймовірному популізму, відтягує на себе традиційний електорат колишніх реґіоналів, а сам п. Рабинович «краде» голоси в лідера власної фракції Юрія Бойка. Так, згідно з даними соціологічного опитування, здійсненого в серпні ц. р. центром «Соціальний моніторинг» та Українським інститутом соціальних досліджень ім. Яременка, якби президентські вибори відбулися зараз, п. Бойко і р. Рабинович отримали б однакову кількість голосів — по 7,3  %. Ножем у спину «Опоблоку» можна вважати й вступ до лав партії «За життя» Нестора Шуфрича, одного з найяскравіших представників «опозиційної» фракції.

Кожен тягне на себе
Можна констатувати, що так звана опозиція, сформована з решток колишньої Партії реґіонів, загрузла у взаємних чварах. Нагадаємо, що в жовтні лави «Опоблоку» зі скандалом залишив Михайло Добкін, єдиний кандидат від колишніх реґіоналів на президентських виборах 2014 року. Відповідну заяву він зробив буквально через кілька хвилин після успішного голосування за пакет «судових» законів, який несподівано підтримали депутати від опозиції. Тоді ж став дибки ще один впливовий опозиціонер — Вадим Новинський, котрий заявив, що має намір створити якусь «опозиційну платформу» всередині «Опозиційного блоку» (ось така гра слів виходить).
Про можливий розкол «Опоблоку» говорили ще на початку цього року. Тоді багато експертів припускали, що замість однієї фракції у ВРУ можуть з’явитися дві депутатські групи. Одна — орієнтована на Ріната Ахметова, інша — на так звану групу РосУкрЕнерго, за якою стоять колишній голова Адміністрації президента часів Януковича Льовочкін та олігарх Дмитро Фірташ. Головними причинами розколу називали різні бізнес-інтереси спонсорів партії, а також протилежні погляди на подальший розвиток політсили. Зокрема, умовна група п. Ахметова виступала проти проведення дочасних парламентських виборів. Водночас, радикальніше налаштована група Бойка-Льовочкіна, за якою, як вважають спостерігачі, стоїть Кремль, наполягала на проведенні дочасної кампанії.
Тоді, щоправда, сторони якось домовилися і до розколу не дійшло. Тепер ситуація всередині «Опоблоку» знову загострилася. Публічний вихід з партії п. Добкіна та п. Шуфрича — підтвердження наявності серйозних суперечностей.

Політична атрофія м’язів
Як зазначив Микола Давидюк, директор аналітичного центру «Політика», «Опоблок» давно тріщить по швах: «Різні олігархічні групи, які хочуть бути домінуючими, його роздирають. При цьому вихід із партії Вадима Рабиновича, котрий створив власну партію «За життя», свідчить, що виходити з «Опоблоку» вигідніше, ніж туди вступати. До того ж в «Опоблоці» відчувається політична атрофія м’язів. Вони не працюють як партія, не виходять «у поле», тримаються на олігархічних і проросійських домовленостях».
Віктор Небоженко, директор соціологічної служби «Український барометр», переконаний, що «Опоблоку» терміново треба міняти політичне обличчя. «Коли дуже багаті люди, котрі люблять Кремль, раптом переживають за напівзлиденне населення східної України, це не дуже переконливо», — каже експерт, — «Опоблок» формувався як проект так званих миротворців, котрі мали б просувати позицію про швидке припинення війни за рахунок здачі Криму та Донбасу. «Час минув, а «опоблоківці» свою роль не виконали. У них немає особливого авторитету в суспільстві. Набирає сили інша тенденція — лівоцентризм і соціальна демагогія. По електорату «Опоблоку» активно топчеться легендарний Рабинович», — наголошує п. Небоженко.
Микола Давидюк зазначає, що насправді «Опоблок» ніколи не був опозиційним і завжди підігрував владі. Фракція, зазначає він, завжди голосує спільно з чинною владою в трьох напрямках: прокуратура, суди і бюджет. «Фірташ і Ахметов мають свій місток довіри з Порошенком. Кожен має свої власні політичні та бізнес-проекти. У них різне бачення і різна залежність від Москви. Одні чекають виборів і перерозподілу влади. Інші — стабілізації й консервації того, що є зараз», — наголошує експерт.
Водночас, на переконання п. Давидюка, це ще не розкол. Від розпаду «Опоблок» утримують два фактори. Перший — проросійське корінння. Їхній фінансовий фундамент, впевнений він, закладений у Кремлі, й ними ляльководять із Москви. Другий — олігархічна порука.
Зрештою, про ймовірність збереження опозиціонерами єдності свідчить і спільна спроба виштовхати з ВРУ Вадима Рабиновича — колишнього соратника, котрий тепер перетворився на затятого ворога. Але як би там не було, взаємні чвари точно не додають «Опоблоку» популярності серед виборців, яка, зрештою, й раніше не була аж надто високою.

Ігор Берчак

До теми
Потяг до набуття ще одного громадянства притаманний не лише високопосадовцям і депутатам. Нещодавно співробітники Служби безпеки України (СБУ) припинили діяльність нелегальних центрів, які протиправно оформлювали українцям громадянство інших країн (в основному, Угорщини та Румунії). «Правоохоронці встановили, що махлярі забезпечували «клієнтам» оформлення підробленого пакету документів, які дають право претендувати на отримання паспорта громадянина низки країн Євросоюзу. Зловмисники надавали замовникам повний «пакет послуг», у т. ч. підбирали «двійників» зі знанням іноземної мови для відвідин закордонних дипломатичних установ», — йдеться в повідомленні відомства. За інформацією спецслужби, протиправною схемою скористалася понад тисяча українських громадян, вартість комплекту підроблених документів становила майже 8 тис. EUR. Під час санкціонованих обшуків у офісах та за місцями проживання зловмисників оперативники СБУ вилучили майже сто пакетів документів для оформлення іноземного громадянства. Відкрили карне провадження.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...