Новини для українців всього свту

Thursday, Jan. 21, 2021

Опір реформам керівника МОЗ Уляни Супрун

Автор:

|

Вересень 13, 2018

|

Рубрика:

Опір реформам керівника МОЗ Уляни Супрун

Лобі фармацевтичних кланів у Верховній Раді затялися позбутися Уляни Супрун.

«Щонайменше дивно»
Восьмеро членів комітету Верховної Ради України (ВРУ) з питань охорони здоров’я з 14-х знову 11 вересня закликали прем’єр-міністра Володимира Гройсмана звільнити виконувача обов’язків міністра охорони здоров’я Уляну Супрун та її заступника Олександра Лінчевського. З відповідною заявою виступила з трибуни парламенту Ольга Богомолець, голова його комітету з питань охорони здоров’я.
Зокрема, вона стверджувала: «Ми, народні депутати України, члени комітету з питань охорони здоров’я вважаємо дії керівництва Міністерства охорони здоров’я України (МОЗ) злочинними та вимагаємо від прем’єр-міністра України звільнити зі займаних посад виконувачку обов’язки міністра охорони здоров’я Уляну Супрун та заступника міністра Олександра Лінчевського, відповідального за цей напрямок роботи, за бездіяльність і неспроможність організувати належне виконання покладених на них обов’язків і вжити заходів для притягнення їх до відповідальності».
Члени комітету звинуватили у своїй заяві МОЗ у бездіяльності при перерозподілі наявних у відомстві коштів на організацію лікування хворих на рак за кордоном. Крім цього, вони закликали уряд забезпечити відновлення Центру дитячої онкогематології та трансплантації кісткового мозку лікарні «Охматдит» та поновити на посадах звільнених раніше фахівців, забезпечити належне фінансування бюджетної програми лікування громадян за кордоном, перерозподілити наявні на рахунках кошти та здійснити невідкладні заходи для забезпечення розвитку в Україні трансплантації.
Але оскільки це вже не перша вимога депутатів звільнити Уляну Супрун, а попередні супроводжувалися іншими приводами, то справа, радше, не в них, а в головному медику, якій навіть довелося вислуховувати звинувачення в зменшенні кількості українців.
Однак Бориса Крімера, старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень України, запевнив: «Звинувачувати МОЗ у зменшенні кількості населення щонайменше дивно, тому що демографічна ситуація погіршується давно, і не тому, що в країні зростає смертність, а тому, що зменшується народжуваність, і, на жаль, це не в компетенції Міністерства охорони здоров’я. Якщо розглядати коефіцієнт смертності на 1 тис. людей, то за цими показниками значних змін за останні роки не відбулося. Цей показник становить приблизно 14,6-14,7».

Голосів не набереться
А народний депутат Оксана Корчинська пояснила на телеканалі ZIK: «У нашому парламенті сидять власники дуже великих фармацевтичних кланів, надзвичайно великої кількості фірм, які монопольно десятиліттями продають медичне обладнання й які грають між собою у цю монополію та встановлюють ціни. Коли стало зрозуміло, що з Уляною Супрун у такі «ігри» не пограєш, розраховувати на її підтримку в парламенті, де сидять власники фармкомпаній, а фаркмкомпанії та медичне обладнання за кількістю грошей — № 2 після заробітку на зброї чи наркотиках, вони ніколи у житті не підтримають д-ра Супрун».
Відтак, п. Корчинська вважає: «Голосів для відставки Уляни Супрун в парламенті не набереться. Частина «Блоку Петра Порошенка» та «Народного фронту», яка підтримує реформи, не проголосує. Проголосують популісти й «Опозиційний блок», чиїми руками й відбувається цей саботаж».
Микола Поліщук, колишній міністр охорони здоров’я, також дійшов висновку, що заклик комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я звільнити Уляну Супрун — «це рішення людей, котрі не хочуть змін в Україні, а хочуть постійної конфронтації та постійних конфліктів у державі». «Спікер Парубій може і не винести на голосування у парламенті цю постанову за відставку Уляни Супрун. Але якщо голосування відбудеться, то, гадаю, постанова не набере достатньої кількості голосів», — вважає він.
Юлія Горбань, оглядач аґенції «Укрінформ» також упевнена, що справжня причина вимог про відставку Уляни Супрун — «шалений спротив старої «медичної корпорації», яка всі ці роки все ще працювала за принципом радянської і тепер має змінитися, поступитися звичками і каналами приробітку». А Федір Лапій, головний дитячий імунолог Києва, запевнив: «Я досі не бачив від опонентів МОЗ конструктивної критики та пропозицій. Те, що поширюється з того боку, не критика, а критиканство».
Причому її опоненти не гребують методами, які викликають до них відразу. Приміром, в опублікованому 3 вересня ц. р. інтерв’ю інформаційній аґенції «РБК-Україна» головний медик розповіла: «У Луганській області нам казали, що деякі проросійські депутати приїздять і за безкоштовний цукор просять людей, аби ті підписали петицію про скасування медичної реформи і про те, щоб мене і мою команду зняли з посад».
А 22 червня МОЗ повідомило про те, як намагаються дискредитувати його керівника: «Від медиків та управлінців вимагають грошей і погрожують звільненнями, прикриваючись іменами виконувача обов’язків міністра та заступників міністра. МОЗ України закликає у таких ситуаціях негайно звертатися до правоохоронних органів і повідомляти міністерство».

«Не дає красти гроші»
Однак, прем’єр-міністр Володимир Гройсман, безпосередній керівник Уляни Супрун, не вірить її критикам. Під час «Години запитань до уряду» в парламенті він заявив Ігорю Шурмі: «Головний результат роботи Уляни Супрун на посаді виконувача обов’язків міністра охорони здоров’я в тому, що вона не дає красти гроші з державного бюджету. В минулі періоди всі режими до цього цікавило дві речі в галузі охорони здоров’я: контроль над закупівлями ліків, аби привласнити собі мільярди, і по-друге, — можливість вкрасти 40-50 % на закупівлі технічного обладнання. Прийшла першим заступником міністра звичайна людина на прізвище Супрун, котра взялася ламати ці схеми, почала вибудовувати нову систему прозорих закупівель ліків, котра відмовилася від будь-яких корупційних афер».
Керівник уряду також нагадав депутату Шурмі: «17,8 млн рецептів зараз виписали хронічно хворим, котрі раніше не могли собі дозволити лікуватися. Ось результат нашої роботи, ось результат, що ми не дали вкрасти гроші. І не дамо, хто б як за це не боровся. І не потрібно на плечі однієї Супрун перекладати 20 років безвідповідальності та хаосу в охороні здоров’я».
А в опублікованому 28 червня глава уряду пояснив: «Багато хто хоче нав’язати уряду «свого» міністра охорони здоров’я, щоб упровадити нові корупційні схеми. Медицина не знала змін із минулого століття. Її довели до розрухи. Уляна Супрун розпочала реформу, щоб це змінити. Вона волонтер, котра приїхала сюди працювати. У неї важкий характер — просто кремінь, для неї немає жодних авторитетів, і тому вона здатна ламати схеми, які сформувалися у цій сфері. Вона зібрала непогану команду заступників, і в департаментах є сильні люди. Супрун — не корупціонер, вона здатна ухвалювати жорсткі управлінські рішення й уболіває за справу. На неї можна покластися, а мені це потрібно».
Натомість д-р Супрун на запитання «А судді хто?» відповіла так: «Народний депутат із «Опозиційного блоку» Ігор Шурма вважає підривом авторитету України на світовій арені участь української делегації в роботі 71-ї сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я, яку представляла наша команда. Вочевидь, особливо обурило реґіонала, що у своїй промові я згадала злочини Росії проти України та вимогу звільнити українських бранців Кремля».
Відтак головний медик нагадала: «Це той народний депутат, котрий свого часу зробив помічником у Верховній Раді свого кума Богдана Федака — особу, котра фігурувала у карній справі з продажу немовлят за кордон і була засуджена до ув’язнення. 2010 року Шурма пролобіював його на посаду головного лікаря Харківської обласної клінічної лікарні. А нещодавно намагався знову проштовхнути на голову департаменту охорони здоров’я Харківської області, проте наша команда не погодила цю кандидатуру. Це той народний депутат, який роками наживався на недосконалості медичної системи та грошах платників податків. А тепер, коли корупція стає все більш неможливою, намагається грубими маніпуляціями, брехнею та безпідставними звинуваченнями заважати трансформації системи охорони здоров’я».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply