Новини для українців всього свту

Thursday, Nov. 26, 2020

Операція «Узурпація»

Автор:

|

Листопад 16, 2012

|

Рубрика:

Операція «Узурпація»

Переконавшись, що голосів, відданих за Партію реґіонів (ПР) на парламентських виборах, її лідерові Вікторові Януковичу забракне для перемоги на президентських, прибічники у Верховній Раді (ВРУ) надали йому шанс залишатися главою держави доти, доки він житиме.

«Краплена карта»
6 листопада, коли увагу українців було прикуто до Центральної та окружних виборчих дільниць, де розгорілися скандали довкола результатів парламентських виборів, 264 депутати ВРУ, по суті, «витягли з рукава» вже затерту «краплену карту» — проект Закону «Про всеукраїнський референдум», зареєстрований Дмитром Шпеновом, членом парламентської фракції ПР, іще позаторік. Але в червні 2010-го його прийняли лише в першому читанні. Натомість, затвердити в другому, остаточному, у липні того ж року не вдалося, з огляду аж на 1 023 поправки, внесених опозиційними депутатами.
Як пояснив один з опозиціонерів Сергій Сас, член парламентської фракції Блок Юлії Тимошенко — «Батьківщина», «ВРУ на той час вважала, що в ньому (законопроекті. – Авт.) є ціла низка положень, які суперечать Конституції». Бо Головне юридичне управління Ради дійшло висновку, що в цьому документі «не враховано положення Конституції, які тим чи іншим способом не допускають винесення на всеукраїнський референдум питань про дочасне припинення повноважень президента, парламенту, Кабінету Міністрів, продовження терміну повноважень глави держави, парламенту, призначення виборів чи перенесення дати їх проведення».

А поправки — проігнорували…
Юристи ВРУ попередили також, що цей законопроект «закладає передумови до застосування адміністративного ресурсу та фальсифікації результатів у процесі організації й проведення референдуму». А Віктор Мусіяка, один з авторів тексту Конституції України та професор-юрист Києво-Могилянської академії, уточнив: «Процедура формування комісій для організації й проведення референдуму все зводить до того, що цим процесом керуватиме влада, а партії та громадські організації буде усунуто».
Відтак, президент Янукович, який запевняв тоді, що прагне вступу України до Європейського Союзу (ЄС), а не до Євразійського, не наважився 2010 року повністю узурпувати владу шляхом фальсифікацій результатів референдумів.
Але після того, як більшість громадян України, проголосувавши на парламентських виборах за опозиційні партії, чітко дала п. Януковичу зрозуміти, що вдруге його президентом не обере, 264 провладні депутати ВРУ дали йому шанс залишатися главою держави доти, доки він житиме, завдяки референдуму. Позаяк 6 листопада прийняли в остаточному читанні закон, який це дозволяє, без розгляду тих 1023 поправок опозиції.
Проігнорували при цьому й протест Юрія Ключковського, депутата парламентської фракції «Наша Україна» — «Народна самооборона», який обурювався: «Законопроект про всеукраїнський референдум уже розглядався в другому читанні (у липні 2010-го. — Ред.). Тому повернення до редакції першого читання неможливо… Я хочу нагадати, що тоді Верховна Рада погодилася з тим, що частина норм суперечить Конституції. І саме тому законопроект б повернули на повторне друге читання».

«Влада дуже поспішає»
Причину затвердження законопроекту без обговорення, безпідставно та цинічно проголошеного «другим читанням», вказало Всеукраїнське об’єднання (ВО) «Батьківщина» у своїй заяві з цього приводу: «Вочевидь, саме в такий спосіб Віктор Янукович хоче провести зміни до Конституції задля свого ймовірного переобрання в парламенті».
А та обставина, що закон про референдум було ухвалено чинним складом ВРУ, засвідчує: того дня президент цілком очевидно сумнівався, що в наступному парламенті матиме більшість, тому вирішив перестрахуватися. Андрій Шевченко, депутат парламентської фракції БЮТ-«Батьківщина», слушно зауважив: «Влада дуже поспішає прийняти ті закони, які важко буде провести в новому парламенті. Ми вже розуміємо, що нова Верховна Рада не буде настільки слухняною машиною, якою була ця».
А в згаданій заяві ВО «Батьківщина» читаємо ще таке: «Вмираюча Верховна Рада провела «прощальне» натискання кнопок, яке за своїм політичним цинізмом і юридичним неуцтвом перевершило всі попередні досягнення влади: більшість надала Януковичу право в обхід парламенту створити нову Конституцію, яка може позбавити народ права обирати президента й забезпечить Януковичу обрання на другий термін шляхом голосування в парламенті».

Суверенітет опинився під загрозою
Ігор Коліушко та Юлія Кириченко, експерти Центру політико-правових реформ, на запитання: «Чому 264 народних депутати хутенько прийняли Закон «Про всеукраїнський референдум» у невідомо якій редакції, із неконституційними положеннями, украй низької законодавчої якості, із внутрішніми неузгодженостями?» – відповіли так: «Чи не тому, що, за результатами парламентських виборів, президент Янукович не отримав конституційної більшості й тепер змушений шукати альтернативних варіантів подальшої узурпації влади та вибудовування тоталітарного режиму, для чого вже необхідно змінити Конституцію України? І це аж так важливо для влади, що вона навіть не ризикнула залишити це питання на розгляд новообраному складу Верховної Ради».
Утім, закон, ухвалений 6 листопада, дозволяє главі держави не лише повністю узурпувати владу. 18 березня президент Янукович зізнався в інтерв’ю московському телевізійному каналу «Росія-24», що не виключає проведення всенародного референдуму з приводу вступу України до… Євразійського Союзу. А 23 жовтня ще й віце-прем’єр-міністр Сергій Тігіпко заявив, що вважає доречним провести референдум про входження України до Митного союзу (МС) чи до ЄС.

Ігор Голод

Пряма мова
Олександр Палій, політолог, кандидат політичних наук:
— Серйозно сфальсифікувавши вибори, але не отримавши бажаних 300 голосів для увічнення свого правління через зміни до Конституції, влада пішла напролом — через референдум. Призначення цього закону — стати знаряддям узурпації влади, закріплення її за владною верхівкою назавжди. Особлива тема, виписана в законі про референдум, — створення вертикалі комісій для проведення референдуму, що повністю перебуватиме в руках влади. З огляду на досвід виборчої кампанії, це неминуче впливатиме на результат підрахунку.
Окрім узурпації влади законом про референдум, імовірно, скористаються й із вкрай деструктивними для держави намірами. Надзвичайна загроза від закону про референдум полягає в тому, що він створює ґрунт для «розшматування» країни суперечливими питаннями: щодо мови, вступу до різних союзів, які становлять загрозу самому існуванню України. В ухваленому законі є положення про те, що «тексти нової Конституції України (за новою редакцією) і законопроектів, які виносяться на конституційний і законодавчий референдуми, не повинні бути спрямовані на ліквідацію незалежності чи на порушення територіальної цілісності України» (ст. 20). Однак це положення не стосується референдуму з народної ініціативи.
Готується «демонтаж» України? Це для них «демонтаж», а для нас із вами — убивство нашої Вітчизни. Адже цим законом передбачено можливість голосування на референдумі за відокремлення від України частин території внаслідок так званого ратифікаційного референдуму. Це створює правові підстави для зміни території та загроз для територіальної цілісності України. Гіпотеза: капітулянтське керівництво країни спочатку підписує угоди про втрату територій, а потім ставить і проштовхує питання втрати територій на референдум. Отже, влада продемонструвала, що готова розшматувати країну, але не випустити її з рук. Таке вже було 2004 року, коли проголошували ПіСУАР (Південно-Східну УкраїнськуАвтономну Республіку).

Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента», кандидат філософських наук, доцент політології:
— У суспільстві дуже популярна ідея прямих виборів президента, абсолютна більшість не хоче відмовлятися від свого права визначати президента країни. І затвердити процедуру його обрання парламентом можна лише шляхом масових фальсифікацій, що спричинить серйозну політичну кризу. Референдум буде використовуватися радше для інших потреб. Наприклад, для розгляду питання про державний статус російської мови, про участь України в МС — такі проблеми з точки зору загроз і ризиків є реальнішими, ніж зміна системи виборів президента.

Мирослав Маринович, віце-ректор львівського Українського католицького університету, керівник українського відділення міжнародного ПЕН-клубу, співзасновник правозахисної Української Гельсінської групи, відбув за антирадянську агітацію й пропаганду сім років у таборі суворого режиму та п’ять — у засланні:
— Я оцінюю прийняття цього закону як ланку у великому ланцюзі демонтажу української незалежності. Бо все, чого торкається нинішня влада, здобуває зовсім інший характер і відтінок. Ми це побачили під час виборів. Тоді демократичний механізм волевиявлення через маніпуляції, брутальне використання ситуації на свою користь було перетворено на фарс. Не очікую нічого доброго від референдумів, допоки вони є інструментами в руках сьогоднішньої влади. І вважаю це загрозливим елементом демонтажу незалежності. Через такий референдум можна протягнути будь-яке рішення, яке ставить під сумнів наші здобутки за часи незалежності, і говорити, що це виправдано волевиявленням народу. Хоч очевидно, що воно буде сфальсифіковане.

Віктор Балога, міністр надзвичайних ситуацій України:
— Президент повинен ветувати закон про всеукраїнський референдум. Це — надто серйозний документ, аби ухвалювати його так, як це постійно відбувається у ВРУ, — без урахування зауважень експертів, без розгляду поправок і за змахом чиєїсь руки. Якщо справді хочемо отримати системний документ, який дасть людям змогу десь у чомусь підказати владі, у який бік хочемо рухатися, то потрібно ветувати проголосований закон, зібрати експертів, громадськість і працювати над новою редакцією.

Сергій Головатий, депутат парламентської фракції ПР:
— Цей документ настільки не вкладається в межі здорового глузду, що, на мою думку, його ухваленням державу Україну та її Конституцію помножили на нуль.

До слова
Володимир Огризко, екс-міністр закордонних справ України, переконаний, що МЗС має офіційно відреагувати на заяву Володимира Єльченка, посла України в Росії, про те, що українська держава в перспективі може приєднатися до МС, якщо в ЄС надалі триватиме економічна криза. Про це п. Огризко сказав під час виступу на асамблеї Громадської ліґи Україна-НАТО. «Якщо це було сказане як приватна думка, то це – одна справа, а якщо це була не приватна думка, то тут МЗС має реагувати на це відповідним чином, як це робиться в усій цивілізованій Європі, до якої ми начебто намагаємося приєднатися. Тому, мабуть, треба чекати на офіційну реакцію МЗС», — наголосив Володимир Огризко.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply