Новини для українців всього свту

Tuesday, Jan. 26, 2021

Обструкція для прем’єра

Автор:

|

Січень 30, 2014

|

Рубрика:

Обструкція для прем’єра

Невдачею завершилася спроба керівництва України відкрити проти повстанців ще й «західний фронт».

Відреагував на ескалацію
Всесвітній економічний форум (ВЕФ) у Давосі (Швейцарія) відгукнувся на прояви насильства в Україні без надмірних емоцій, але все ж доволі однозначно. Бо хоч офіційно його організатори й не оголошували прем’єр-міністра України а Миколу Азарова персоною нон-ґрата, усе ж про відкликання ними запрошення для керівника українського уряду повідомила преса, у тому числі найтиражованіша німецька газета Bild.
Видання ще й уточнило, що «український політик не зможе виступити зі своєю промовою, запланованою на 24 січня, та й узагалі його присутність на форумі є небажана». А оскільки організатори ВЕФ скасували промову Азарова того дня, коли в Давосі мали обговорювати «українське питання» на пленарній сесії «Перспективи України. У тісній співпраці як із Європою, так і з Росією: яким буде економічне й політичне майбутнє України?», то медіа цілком слушно констатували: «Ця дія щодо Азарова свідчить про зростання ізоляції уряду Януковича, котрий відмовився взяти на себе відповідальність за смерть антиурядових протестувальників».
А Bild резюмував: «Таким чином форум відреагував на ескалацію насильства в українській столиці». Своєю чергою, Мартін Шульц, президент Європарламенту, під час робочого засідання на Всесвітньому економічному форумі цілком слушно зауважив на своїй сторінці e Twitter: «Будь-який економічний розвиток насамперед потребує миру всередині держави».

Пошук посередників
Утім, схоже, що Янукович мав підозри щодо демаршу з боку організаторів ВЕФ, позаяк вирішив цього року не їхати туди взагалі, подарувавши це сумнівне за нинішніх умов задоволення голові уряду. Тим часом, французька Le Monde дійшла висновку, що й не послати Азарова в Давос Янукович не міг. Паризьке видання пояснило: «Ситуація в Україні була повністю заблокована, і влада, здається, вирішила шукати посередників за кордоном, причому абсолютно несподіваним чином: у Давосі, де проходить міжнародний економічний форум».
А зі сказаного там Азаровим сам собою напрошується висновок, що в Давосі той робив наївні спроби відкрити проти повстанців в Україні ще й «західний фронт». Приміром, в інтерв’ю Le Monde прем’єр висловив припущення, що «Євросоюз міг би позитивно вплинути на ситуацію в Україні, якби Кетрін Ештон посадила за стіл перемовин (з українською владою. — Ред.) людей, котрі називають себе прихильниками європейського курсу, таких як Яценюк і Кличко, і сказала би їм: «Друзі мої, домовтеся з урядом і парламентом, аби зупинити насильство».
Аби спонукати керівництво Європейського Союзу (ЄС) хоч якось вплинути на українську опозицію, Азаров, котрого вже весь світ знає як твердого прихильника євразійської інтеграції України, заявив, що її влада нібито знову «готова співпрацювати з європейськими партнерами». Прем’єр також чи не всоте пояснив, що рішення керівництва України не підписувати Угоди про асоціацію з ЄС, яке спровокувало сьогоднішню кризу, «було тимчасовим і продиктованим економічними обставинами».
І хоч Азаров звинуватив опозицію в «бажанні відтворити сценарій Помаранчевої революції 2004 року», однак у тому ж інтерв’ю, удавши «голуба миру», запевнив французьке видання, що «влада готова обговорити» скасування ухвалених 16 січня законів. А от щодо відставки Януковича з посади президента Азаров заявив, що «це призвело би до хаосу».
Прем’єр також повторював, що «Україна є президентською республікою, і президент — гарант Конституції»; що «він був обраний легітимним шляхом і буде переобраний через рік».

Клеймо «персон нон-ґрата»
Що ж до скасування його промов у Давосі, то Азаров доволі незграбно спробував удавати, що його не надто засмутив цей, по суті, дзвінкий ляпас. Київська газета «Дзеркало тижня» цитує його відповідь на демарш організаторів ВЕФ: «У мене – настільки насичена програма, що я сам не розмовляв із керівництвом цього форуму. У них була можливість вислухати точку зору офіційного керівництва України, тому ми сюди приїхали».
Але оскільки «насичена програма» навряд чи справді передбачала політ прем’єра до Швейцарії лише для інтерв’ю французькій газеті, що він міг зробити й у Києві, то, «вичавивши» з наведеної вище тиради Азарова «воду», отримуємо «сухий наслідок»: «У них була можливість вислухати точку зору офіційного керівництва України, тому ми сюди приїхали».
Та позаяк організатори ВЕФ не побажали скористатися цією «можливістю», то цілком зрозуміло, що вони — на боці українського народу, якому геть остогидли як Азаров, так і Янукович, котрий послав свого прем’єр-міністра замість себе незграбно виправдовуватися за ті кроки влади, що призвели до трагедій — убивства людей.
Тож навряд чи помилився позафракційний депутат українського парламенту Петро Дорошенко, котрий на ВЕФ представляв опозицію своєї країни, коли на своїй сторінці у Facebook констатував: «Фактично представникам влади вже поставлене клеймо «персон нон-ґрата» на найвищому рівні. Відтепер кожен банківський переказ, який може бути пов’язаний із політичними особами чинної в Україні влади, ретельно перевірятиметься й перебуватиме під подвійним контролем у Європі та США».

Санкції наразі — не всім
Як написав на своїй сторінці у Facebook Валерій Чалий, експерт київського аналітичного Центру імені Олександра Разумкова, саме з ініціативи п. Порошенка форум відкрився хвилиною мовчання за євромайданівцями, загиблими від куль силовиків на вулиці Грушевського в українській столиці.
Після цього, зазначає п. Чалий, «дискусія набула відповідної до моменту тональності»: «Замість обговорення прогнозу валового внутрішнього продукту, валютного курсу, фінансових ризиків звучить тільки один заклик — припинити насильство. Інакше реалізовувати будь-які сценарії просто не буде кому». За інформацією деяких медіа, Петро Порошенко також закликав США заморозити активи й почати розслідування щодо відмивання коштів українськими можновладцями.
Бізнесмен із України Віктор Пінчук, зять екс-президента Леоніда Кучми, котрий уперше за дев’ять років надав «Українському ланчу» в Давосі неофіційного характеру, не пов’язаного з форумом нічим, окрім місця й часу, також запропонував розпочати «круглий стіл» із хвилини мовчання за українцями, що загинули в Києві.
До слова, про санкції. Посольство США в Києві вже офіційно оголосило про анулювання американських віз для низки громадян України, які є відповідальними політичними особами. Активні дебати щодо цього ведуться й у ЄС. Щоправда, Анґела Меркель, канцлер Німеччини, задекларувавши свою «розлюченість», викликану подіями в Києві, наразі не підтримує запровадження персональних санкцій проти представників української влади. Серед основних публічно озвучених аргументів — сумний досвід Білорусі, у якій санкції щодо її президента Олександра Лукашенка не тільки не посприяли демократизації країни, а ще й прискорили процес консолідації авторитаризму. Окрім того, у ЄС, вочевидь, усе ще остерігаються остаточно відштовхнути керівництво України санкціями, скерувавши його в обійми президента Росії.
Утім, дуже схоже на те, що підпорядкованість йому Януковича вже відбулася. Адже, як повідомила 26 січня інформаційна агенція «РБК-Україна», очевидці розповідали, як люди в одностроях українських міліціонерів міняли в київських обмінниках валюти російські рублі на українські гривні. Тому багато хто в Україні дійшов висновку, що проти українського народу на боці Януковича воюють чи-то найманці з Росії, чи-то її військовослужбовці.

Ігор Голод

До слова
Четверо українців улаштувало акцію протесту на благодійному заході, улаштованому Віктором Пінчуком під час Економічного форуму в Давосі. Вони розгорнули плакати з фотографіями жертв свавілля силовиків у Києві й із текстом: «Ви хочете поговорити з Пінчуком про філантропію? Він нічого не зробив, аби захистити цих людей». Акція протривала близько хвилини. Після цього протестувальників затримали правоохоронці. У ситуацію намагався втрутитися Петро Порошенко. Усіх затриманих у наручниках доставили в поліцію. Учасники акції надали там пояснення щодо причин приїзду, у підсумку їм заборонили в’їзд до Давосу терміном на три дні, до завершення форуму. Але українці кажуть, що свого домоглися: устигли розповісти гостям форуму про філантропа Пінчука. «По нирках не отримали, штрафу не сплатили, ну, добре, заборонили нам турбувати форум до 26 січня. І після цього Азаров буде розповідати, що в Європі з порушниками роблять те саме, що й тут?» — написав один із учасників протесту у Facebook.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply