Новини для українців всього свту

Wednesday, Oct. 28, 2020

Обама прийняв Яценюка в Овальному кабінеті

Автор:

|

Березень 20, 2014

|

Рубрика:

Обама прийняв Яценюка в Овальному кабінеті

Світові медіа кваліфікували перемовини у Білому домі між американським і українським лідерами як «знак підтримки США нової влади Києва».

Вашинґтон визнає легітимність Києва
Свій візит до Сполучених Штатів Арсеній Яценюк, прем’єр-міністр України, розпочав зустріччю з державним секретарем США Джоном Керрі, котрий повідомив високому гостю з Києва, що прогресу в перемовинах щодо кримської кризи з російським міністром закордонних справ Сергієм Лавровим, проведених 14 березня в Лондоні, не відбулося. Тому, як поінформувала газета The New York Times із посиланням на джерела в Адміністрації президента США, перед зустріччю Барака Обами й Арсенія Яценюка радники глави Білого дому обговорили можливість подальших санкцій щодо Росії.
І, за словами співрозмовника видання, ішлося не про те, запроваджувати санкції чи ні. «Стосовно цього в оточенні Обами є консенсус, і переконання щодня зростає, — пише газета. — Питання в тому, у який момент запроваджувати санкції й наскільки суворими вони будуть».
За інформацією The New York Times, окрім таких заходів, як замороження рахунків окремих осіб, Адміністрація президента розглядала можливість відмовитися від кредитування російських банків і, вірогідно, «відрізати Росію від доларової економіки». Але насамперед 12 березня глава Сполучених Штатів висловив прем’єрові Яценюку своє «захоплення сміливістю його народу, який стоїть за демократію й універсальне право самостійно обирати власне майбутнє». Відтак, він демонстративно приймав візитера з Києва так, як і інших лідерів держав, — в Овальному кабінеті.

«Станемо з Україною й її народом»
Однак не лише цим президент Обама засвідчив, що, на відміну від свого російського колеги Володимира Путіна, вважає нову українську цілком легітимною. Американський лідер також констатував: «Після того, як з України втік її президент Янукович, Верховна Рада взяла на себе відповідальність за заповнення владного вакууму, сформувавши уряд, який тепер запроваджує реформи та розпочав перемовини з Міжнародним валютним фондом».
«А найголовніше, — наголосив Барак Обама, — те, що вони (українська влада. — Ред.) віддані проведенню дочасних виборів, під час яких український народ сам зможе обрати нову владу».
Водночас президент США наголосив, що найбільше випробовування, перед яким стоїть зараз Україна, – це загроза її територіальній цілісності та суверенітету: «Ми чітко заявляємо, що вважаємо вторгнення росіян у Крим, просування за межами їхньої бази порушенням міжнародних законів, міжнародних домовленостей, які Росія підписала, і порушенням територіальної цілісності й суверенітету України. Ми вже говорили, що станемо з українським народом і Україною, аби забезпечити дотримання її територіальної цілісності та суверенітету. Ми всі знаємо про історичні зв’язки Росії й України, і я гадаю, прем’єр-міністр перший це підтвердить. Українській уряд у Києві передав напряму Російській Федерації (РФ) своє прагнення вирішити проблему дипломатичним шляхом. Але я думаю, що прем’єр-міністр справедливо наполягає на тому, що стороння країна не може диктувати, як їм вести свої справи. Задіяно конституційний процес, призначено вибори, які можуть призвести до якихось змін у статусі Криму, але це не повинно робитися під дулом пістолета».
Барак Обама також закликав Путіна вирішити проблему за допомогою дипломатії, зазазначивши: «Ми й надалі говоритимемо російському уряду, що якщо вони залишатимуться на обраному ними шляху, то не тільки ми, а й міжнародне співтовариство, Європейський Союз (ЄС) і інші змусять Росію заплатити за порушення міжнародних законів через втручання в Україну. Існує інший шлях, і ми сподіваємося президент Путін готовий ним піти. Але якщо він не захоче, то, я переконаний, міжнародне товариство дружньо стане на бік українського уряду й підтримає єдність і цілісність України».
Натомість, псевдореферендум у Криму американський президент назвав нелегітимним і «таким, що проводився під загрозою автоматів», а відтак він порушив внутрішнє українське та міжнародне законодавство. Барак Обама також відкинув пояснення Путіна про те, що подібні процеси проходили в інших країнах, нагадавши: «У цих випадках відбувався тривалий процес, частиною якого був центральний уряд, і жодна зі сторін не вводила на територію війська. США цього референдуму не визнають».

Була чесна, відкрита дискусія
Барак Обама також запевнив Арсенія Яценюка, що США нададуть Україні пакет допомоги, і звернувся до Конґресу з проханням якомога швидше ухвалити закон, який гарантує надання кредитів на суму 1 млрд USD.  Своєю чергою, п. Яценюк подякував Америці за підтримку. За його словами, усе, що Україна просить від Росії, — дотримуватися своїх зобов’язань і залишатися в межах дипломатичного процесу. Україна ж, своєю чергою, гарантує, що виконуватиме всі міжнародні угоди. Український прем’єр заявив, що його країна, підписавши політичну частину договору з ЄС, зможе бути й добрим сусідом і партнером Росії, але не підлеглим.
По завершенні зустрічі Арсеній Яценюк поділився враженнями від перемовин із Бараком Обамою: «Це була чесна, відкрита дискусія на тему, як вирішити цю кризу в Україні. Це, зокрема, стосується військового втручання в українську державу. Для РФ досі існує можливість вивести свої війська, використовуючи політичні й дипломатичні інструменти. Ми розуміємо, що Росія не поспішає розпочинати жодних предметних перемовин. Але є абсолютно неприйнятним у ХХІ ст., щоби російські чоботи топтали українську землю, порушуючи всі міжнародні договори, порушуючи принципи ООН, утручаючись у суверену й незалежну країну без будь-якої законної причини.
Я хочу чітко сказати від імені уряду України: ми готові до перемовин. Але важко домовлятися, коли до твоєї голови приставили автомат, виготовлений у Росії. Ми закликаємо РФ діяти в рамках узятих на себе міжнародних зобов’язань і припинити цю неприйнятну військову інтервенцію в суверенну, незалежну країну. Ми вдячні США за підтримку й у економічній, і в політичній площині. Ми віримо, що в найближчому майбутньому, новий український уряд буде готовий принести реальні зміни. Але для того, щоби здійснити реформи, ми повинні зупинити російських військових. Це – наша головна умова та головна вимога».

Допомога зростає повсякчас
Із Білого дому Арсеній Яценюк вирушив до Атлантичної ради, а також на прийняття, улаштоване на його честь лідерами Конґресу. А в четвер прем’єр-міністр України виступив перед Радою безпеки ООН у Нью-Йорку. Зокрема, під час виступу у Вашинґтоні він заявив: «Ми отримали дуже чітку заяву, що ЄС і США зроблять усе, щоби підтримати український народ і зберегти Україну. Західний світ відданий тому, аби не порушити цілісність і незалежність України. Ми дуже цінуємо підтримку, яку надають американський народ, президент і уряд народу України. Я задоволений тим, як США та ЄС допомагають нам вийти з кризи».
Після повернення 14 березня в Україну Арсеній Яценюк повідомив ЗМІ в аеропорту «Бориспіль», що «окрім 1 млрд USD пакет фінансової допомоги для України від США може бути збільшений ще на 600 млн USD». Прем’єр уточнив: «Уряд США спільно з палатою представників ухвалив рішення про додаткове виділення 1 млрд USD, і після зустрічі з президентом (Обамою. — Ред.) і спікером  Джоном Байнером я не виключаю, що такий пакет може бути додатково збільшений».
Прем’єр України додав, що «очікується завершення процедури голосування в Конґресі США із цього питання», а також запевнив: «Після поїздки в США можна сказати, що президент США, Конґрес, Сенат і американський народ надають безпрецедентну підтримку в тому, щоби зберегти територіальну цілісність і незалежність нашої держави».

Ігор Голод

До слова
Барак Обама 18 березня дав спеціальну прес-конференцію щодо ситуації в Україні. За словами американського президента, майбутнє України, у тому числі й цілісність, має вирішуватися її громадянами. Тому введення Росією військ на Кримський півострів викликало широкий резонанс у світі. «Ми спільно з нашими партнерами хочемо підтримати Україну й ізолювати РФ за її дії», — заявив п. Обама, зазначивши, що проведення референдуму в Криму порушує Конституцію України. І це не буде визнано міжнародною спільнотою. Сполучені Штати готові до запровадження подальших санкцій проти Росії. Барак Обама сподівається, що російська й українська влада прийдуть до діалогу. А Росія виведе свої війська з України. «Ми твердо стоятимемо на своїй позиції на підтримку України», — резюмував президент США.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply