Новини для українців всього свту

Thursday, Oct. 29, 2020

Новий Переяслав

Автор:

|

Грудень 25, 2013

|

Рубрика:

Новий Переяслав

Віктор Янукович підписав документи, які спровокували шквал негативних оцінок не лише в Україні, а й у цілому світі.

Аби відірвати від ЄС?
17 грудня український президент уклав у Москві чергові одіозні угоди. Зокрема, було досягнуто домовленості про розміщення в українських цінних паперах 15 млрд USD із Фонду національного добробуту Російської Федерації (РФ) і перегляд ціни на російський газ для України, яку, щоправда, будуть визначати щоквартально, а взамін п. Янукович зобов’язався «всього лиш» узгоджувати зовнішню політику України з керівництвом РФ…
Глава Росії Путін повідомив із цього приводу: «Росія й Україна домовилися тісніше координувати зовнішньополітичні кроки, насамперед — із питань стратегічної стабільності та безпеки в Європі, протидії новим глобальним викликам».
А оскільки російський президент — категорично проти асоціації України з ЄС та зони вільної торгівлі між ними, бо це назавжди унезалежнить Київ від Москви, то цілком очевидно, що згодою координувати зовнішню політику України з Кремлем Віктор Янукович остаточно зрікся Європейського Союзу (ЄС), який пропонував 2 млрд USD тільки на конкретні реформи.
Коментуючи цю подію,Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента», наголосив: «Путін, надаючи таку велику допомогу, не займається благодійністю. Фактично таким чином він, по-перше, допомагає Януковичу втриматися політично та через цю допомогу зміцнює його соціально-економічний фундамент перед викликами Майдану, бо Майдан турбує й Путіна. Це — виклики для Росії. Тому допомогти президентові Януковичу — в інтересах самого президента Путіна. І, по-друге, перекриває шлях до повернення до домовленостей з ЄС, і це також входить до кола інтересів російського керівництва. Таким чином, Путін нейтралізує повернення України, принаймні в найближчій перспективі, до євроінтеграції, до підписання Угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі з Євросоюзом».
Пан Фесенко додає, що існують припущення що в обмін на таке суттєве зниження ціни на газ від України вимагатимуть участі в Митному або в Євразійському Союзах. Але водночас експерт припускає: «Проте гадаю, що якщо насправді питання Митного Союзу (МС) й буде підніматися, то, радше, не зараз, а наступного року, ближче до президентських виборів. І воно буде підніматися не тільки як поступка РФ, а як елемент виборчої кампанії президента Януковича, зокрема в межах зближення з РФ, що цілком задовольняє очікування й не суперечить традиційним настроям російськомовних виборців Януковича».

Де-факто — у МС
Утім, усі ті, кого п. Путін давно вже переконав, що він субсидіює керівників інших держав не лише за стратегічні поступки, а й за конкретні матеріальні дивіденди, із нетерпінням очікують офіційних повідомлень ще й про те, які саме українські підприємства формально стануть спільними українсько-російськими, а фактично — керованими з Москви.
Але київському виданню «КоммерсантЪ-Украина» цілком вистачило й зобов’язання п. Януковича узгоджувати зовнішню політику України з керівництвом Росії, аби констатувати: 17 грудня на перемовинах у Москві «словосполучення «Митний Союз» не прозвучало тільки через забобон — щоби не наврочити».
Своєю чергою, Олесь Доній, опозиційний позафракційний депутат, констатував: «Янукович і Путін уклали угоду, що стосується дуже багатьох сфер. Тут – і «зближення технічних регламентів України та МС», і «включення російського рубля до першої групи Класифікатора іноземних валют і банківських металів Національного банку України», і «взаємодія на рівні правоохоронних органів і спецслужб обох країн» (під виглядом співпраці до Олімпіади в Сочі), і літакобудування, і Севастополь, і освіта тощо. Фактично формально, без входження в МС, було узгоджено максимальну співпрацю».
Виявляється, можна й не на 900 сторінках (як із ЄС), а всього на одній розписати всю інтеграцію. І ще виявляється, що не підвищення ціни на газ (чим нинішня влада докоряла Тимошенко), а зниження ціни на газ може стати приводом для більшої залежності України від РФ.
А Володимир Путін дочекався повного колапсу української економіки під урядуванням Партії реґіонів (ПР) і висунув «пропозиції, від яких не можна відмовитися», тобто умови підкорення України Росії. Мотивуючим чинником для президента Путіна, щоправда, став його страх перед Майданом, точніше побоювання, що «вірус» українського Майдану перекинеться й на Росію.

Підписали акт капітуляції
Валерій Чалий, заступник генерального директора Центру Разумкова, дійшов такого висновку: «Із того пакету документів, які було підписано в Москві й котрі, на моє переконання, ще буде підписано впродовж найближчих тижнів, зрозуміло, що, по суті, Янукович разом з урядом фактично підписав акт капітуляції – не безумовної, а через певні умови, які дають йому змогу, використовуючи тактичну фінансову підтримку з боку РФ, втримати владу до 2015 року, а стратегічно він здав інтереси України на багато років наперед. Схема, вибрана РФ, — це використання сьогоднішньої слабкої позиції президента України, у якій той втратив зовнішньополітичний баланс і змушений іти на всі ці домовленості.
Потім буде другий етап — спроба легітимізації всіх цих угод. Досягатись це буде, швидше за все, через документи, які пройдуть у майбутньому ратифікацію в українському парламенті. Як варіант — це може бути договір про стратегічне партнерство України та РФ, що буде оприлюднений згодом, а не зараз. Тепер, після того як на європейському напрямку Віктор Янукович зробив кульбіт і розворот, Володимир Путін намагатиметься закріпити й легітимізувати цю, по-суті, капітуляцію українського президента, щоби потім, при зміні влади в Україні, не було різкої зміни умов взаємодії, а цього РФ може досягти, розставляючи економічні, фінансові капкани навколо рішень, про які ми сьогодні дізнаємося».
Експерт навіть запевняє, що останні домовленості між президентами Януковичем і Путіним є набагато гіршими, ніж вступ до МС: «Приєднання до Митного Союзу все одно має оформлюватися згідно з міжнародними угодами, тому ще була можливість запобігти цьому. Гадаю, мова не буде йти про МС. Мова буде йти про приєднання України до Євразійського економічного союзу, який до 2015 року має бути створений».
Пан Чалий також висловив думку, що після того, що відбулося, зокрема, у Москві, жодної мотивації для підписання Угоди про асоціацію з ЄС у Віктора Януковича не буде: «Достатньо буде заяви президента, який сказав, що має намір звільняти тих, хто готував угоду і вважає її невигідною. Зрозуміло, що ніякої мотивації не було, а зараз її тим більше не буде. Що ж до періоду після зміни влади в Україні, то новий президент може підписати Угоду про асоціацію, але тоді зробити це буде набагато складніше. Тому що цього найближчого періоду вистачить, щоби зайти в проекти з РФ настільки глибоко, що потім будь-кому, хто захоче вирішити ці питання, буде дуже непросто з економічної точки зору».

«Ситуація — набагато хитріша»
Натомість, Вадим Карасьов, директор Інституту глобальних стратегій, тлумачить ситуацію так: «Тут про Митний Союз не йдеться. Тут ситуація — набагато хитріша й набагато складніша. Тому що фактично тут мова йде про зовнішньополітичне та військово-політичне партнерство України й Росії. З урахуванням того, що відновлюється військово-промислова кооперація й українські підприємства одержать оборонні замовлення з РФ. Це означає, що ми залучаємося до військово-політичного контуру Росії. Раніше ж ми більше орієнтувалися на НАТО й Атлантичну систему безпеки».
Що ж до придбання цінних паперів на суму 15 млрд USD, то, на думку п. Карасьова, це означає, що розпорядником дефолту України може стати Росія: «Коли ми візьмемо кредит, то РФ може нам або оголосити дефолт, або ж пробачити дефолт. Тому що вони — утримувачі наших державних паперів. І зверніть увагу: Путін сказав, що потрібно тісніше координувати наші зовнішні політики. А це, своєю чергою, означає, що у своїй зовнішній політиці багато в чому ми враховуватимемо інтереси Росії. І ще це означає, що самостійної зовнішньої політики України, м’яко кажучи, буде значно менше.»
А незалежний експерт Володимир Саприкін акцентує увагу на тому, що, за його словами, «Москва надає дешевий газ лише країнам-сателітам». Аргументи експерта із цього приводу — такі: «Ціна на газ є політичною зброєю. Для сателітів (РФ) вона – низька, а для держав, які позиціонують себе як самостійні, — дуже жорстка. «Газпром» може регулювати ціну без урахування економічної складової, суто політично. Наразі ще не цілком зрозуміло, на які поступки та кооперації піде Україна в обмін на зниження ціни на газ. Зрозуміло одне: «Газпром» і РФ нічого не пропонують безкоштовно. Питання: що ми повинні віддати за це — ГТС чи зобов’язання щодо вступу до Митного Союзу?»

І що далі?..
24 грудня в Москві прем’єр-міністр України Микола Азаров узяв участь у засіданні Вищої Євразійської економічної ради (ВЄЕР) на рівні голів держав. Раніше російські засоби масової інформації повідомляли, що в засіданні ВЄЕР 24-25 грудня в столиці Росії мають узяти участь президенти України, Білорусі та Казахстану. Також запрошені президенти Вірменії та Киргизії.
Запитання, чому замість себе Віктор Янукович послав у Москву прем’єр-міністра, в адміністрації президента України вирішили залишити без відповіді. А сайт президента РФ інформував, що на засіданні ВЄЕР 24 грудня президенти Росії, Білорусі та Казахстану повинні обговорити основні напрямки інтеграційної взаємодії держав-членів Митного Союзу та Єдиного економічного простору, а також перебіг роботи з формування до 1 січня 2015 року Євразійського економічного союзу. Планувалося теж розглянути питання підготовки та реалізації «дорожніх карт» із приєднання Киргизії та Вірменії до євразійських інтеграційних структур.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply