Новини для українців всього свту

Wednesday, Dec. 11, 2019

Нова українська Феміда відтепер буде довічна і багата

Автор:

|

Жовтень 06, 2016

|

Рубрика:

Нова українська Феміда відтепер буде довічна і багата

Судді

В останній день вересня ц. р. набули чинності зміни до Конституції України в частині правосуддя, схвалені Верховною Радою (ВРУ) на початку червня ц. р., та нова редакція закону «Про судоустрій та статус суддів». Відтепер суддів призначатимуть безстроково, а не на п’ять років, як було раніше. При цьому вони втратять значну частину своєї колись абсолютної недоторканності. Але про усе за порядком.

Заробив — задекларуй
Чи не найголовніші новації — переатестація суддів та впровадження низки антикорупційних механізмів. Перевірку служителів закону проводитиме Вища кваліфікаційна комісія суддів України, а провал переатестації може бути причиною звільнення.
Також відтепер кожен суддя має щороку подавати, крім власної декларації про доходи, ще й декларації родинних зв’язків та доброчинності. Запроваджується механізм постійного моніторингу способу життя суддів та рівня їхніх витрат. Однією з нових підстав для звільнення стане відмова довести законність джерел походження майна. Судді вже є категорією чиновників, на яких спеціалізується Національне антикорупційне бюро (НАБУ).
Про дієвість нововведень свідчить той факт, що напередодні 30 вересня — дати набуття чинності судової реформи — в Україні було зафіксоване масове звільнення суддів за власним бажання або вихід на пенсію за віком. В Україні зараз є районні суди, де залишилися тільки секретарі й охоронці — жодного судді. Експерти впевнені, причина цього — небажання декларувати статки, а також намір отримати соціальні виплати та пенсії за старим законодавством.

Три замість чотирьох
Наступний важливий момент — новий закон скасовує чотирирівневу судову систему. З неї зникнуть вищі спеціалізовані суди (Вищий адміністративний, Вищий господарський та Вищий спеціалізований суд із розгляду цивільних і карних справ). Отож, правосуддя забезпечуватимуть місцеві й апеляційні суди, а найвищим арбітром буде Верховний суд (ВСУ). Експерти кажуть, що таку трансформацію запровадили задля ліквідації штучно створених інститутів. Мовляв, вищі спеціалізовані суди були задумані як прокладка для впливу на судову систему в ті часи, коли влада хотіла контролювати всі процеси і не завжди могла собі це дозволити через Верховний суд.
В оновленому ВСУ буде п’ять підрозділів: Велика палата, касаційний адміністративний суд, касаційний господарський суд, касаційний карний суд та касаційний цивільний суд. Склад: не більше 200 суддів, бюджет (принаймні на 2017 рік) — близько 1 млрд грн, тобто удесятеро більше, ніж цьогоріч.
Крім цього, для розгляду антикорупційних справ у системі правосуддя передбачене створення Вищого антикорупційного суду, який будуть формувати на відкритому конкурсі. Також мають створити окремий Вищий суд із питань інтелектуальної власності. До цих двох судів громадяни будуть звертатись напряму, оминаючи місцеві суди, а їхні рішення зможе переглядати тільки ВСУ. НАБУ та європейські інституції неодноразово звертались з проханням утворити Вищий антикорупційний суд, оскільки зараз у НАБУ є дуже багато претензій до судів, котрі розглядають корупційні справи.
Також відтепер Президент не зможе ліквідовувати чи створювати нові суди. Відтепер це можливо лише за згоди ВРУ і тільки після консультації з Вищою радою правосуддя (реформована Вища рада юстиції).

Майже доторканні
Якщо раніше жодного суддю не мали права затримати навіть на місці злочину (нехай і з пістолетом у руках над мертвим тілом застреленої ним людини), поки ВРУ не дасть згоди на арешт, то тепер все змінилося. З Конституції прибрали норму про повну суддівську недоторканність. У разі затримання судді під час або одразу після вчинення тяжкого злочину нічиєї згоди взагалі не буде потрібно.
В інших випадках дозвіл на затримання даватиме Вища рада правосуддя, а не парламент. Теоретично, більше не буде випадків, коли суддю «беруть» на великому хабарі, а він втікає з країни, доки депутати або перебувають на парламентських канікулах, або блокують трибуну і взагалі не голосують.

200 мінімальних зарплат
Водночас із батогом, судді, за законами жанру, отримують й пряник: їхні зарплати зростуть до захмарних розмірів. Судді місцевих судів матимуть посадовий оклад у 30 мінімальних заробітних плат, що за даними на кінець 2016-го складає 46,5 тис. грн. Суддя апеляційного суду — 50 «мінімалок» (77,5 тис.), судді Верховного суду — 75 мінімальних зарплат, що складатиме 116,2 тис. грн на місяць. До цього треба додавати різноманітні надбавки: до 80 % від окладу — за вислугу років, 15-20 % — за науковий ступінь, 5 % і 10 % — за роботу зі секретними документами (а ще є реґіональний коефіцієнт — до 25 % у Києві). Ці три надбавки у максимальному розмірі досягають 110 % окладу. Таким чином максимальна зарплата судді Верховного суду, за наявності всіх надбавок і столичного коефіцієнта, може в 200 разів перевищувати мінімальну зарплату в Україні!
Для порівняння: зараз судді найнижчих судів отримують тільки десять мінімальних зарплат, а найвищих — 13. Судді ВСУ отримають нову платню із 1 січня 2017 року, а інших судів — поетапно упродовж кількох років.

Довічний термін
Суддів більше не призначатимуть на випробувальний п’ятирічний термін, а одразу безстроково після відкритого конкурсу. Про це давно просили низка європейських інституцій, зауважуючи, що під час випробувального терміну судді можуть бути залежні від різних органів влади чи політичних сил, адже не мають впевненості в остаточному призначенні на посаду.
Також судова реформа дає можливість залучити до системи правосуддя юристів, котрі раніше не мали досвіду роботи у суддівській системі. Відтепер суддями зможуть бути громадяни України не молодші 30 та не старші 65 років. Суддівський досвід, крім апеляційних судів, не обов’язковий — подаватись на конкурс можуть адвокати, науковці та правозахисники.
Ще одна важлива новація, яка зачепить майже кожного українця, — запровадження винятково професійної адвокатури. До цього інтереси в судах міг представляти хто завгодно, в кого був «правовий досвід». Частина експертів назвала таку новацію обмеженням прав простих громадян, котрі не завжди можуть найняти професійного адвоката, інші посилаються на закордонний досвід, і вказують, що норма про адвокатів дасть можливість отримати значно професійніший захист.
І наостанок — ще один важливий момент, на який звертає увагу Бі-бі-сі-Україна». Зміни до Конституції відкривають дорогу до ратифікації Україною Римського статуту, щоб визнати юрисдикцію Міжнародного карного суду, в т. ч. для засудження воєнних злочинців. В Основний Закон записали, що «Україна може визнати юрисдикцію Міжнародного карного суду на умовах, визначених Римським статутом». Низка правозахисників вимагають, аби Україна долучилась до системи міжнародного правосуддя, щоб мати можливість судити винних у воєнних злочинах і злочинах проти людяності (в т. ч. громадян іноземних держав), скоєних під час конфлікту на Донбасі.

Ігор Берчак

До теми
Ще не встигла нова система правосуддя запрацювати, як їй було завдано потужного удару в спину. Причому власне з боку служителів Феміди. 3 жовтня ВСУ звернувся до Конституційного з проханням визнати неконституційним ліквідацію вищих спеціалізованих судів і конкурсний відбір суддів. Причому, як передають «Українські новини», спочатку за це рішення проголосували 22 учасники пленуму Верховного суду при тому, що в заході брав участь 21 суддя. Зрештою, люди в мантіях узяли до рук калькулятори і з другої спроби «за» проголосував уже 21 учасник пленуму. Звернення до КСУ підтримала також Валентина Симоненко, глава Ради суддів України. «Оскарження положень Закону «Про судоустрій і статус суддів» — це цинічна спроба зірвати судову реформу та зберегти стару корумповану судову вертикаль. Структура судів мала бути спрощена, а їхня компетенція стати зрозумілою. Все це не мало жодного сенсу без заміни суддівського корпусу шляхом переатестації й абсолютно нових правил конкурсного відбору. Ми передбачали, що стара система чинитиме опір змінам. Але у них немає жодного шансу, реформа правосуддя — це запит українського суспільства і воля відповідальних політичних сил», — цілком слушно заявила одна із провідних політичних України.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply