Новини для українців всього свту

Tuesday, Mar. 31, 2020

Нова РНБО — необхідність чи кишеньковий орган Президента?

Автор:

|

Січень 22, 2015

|

Рубрика:

Нова РНБО — необхідність чи кишеньковий орган Президента?
Олександр Турчинов

Олександр Турчинов

Підготовка до святкування Нового року та Різдва відвернула увагу українського суспільства від надзвичайно важливої події. Одним із прийнятих 25 грудня законів Верховна Рада (ВР) значно розширила повноваження Ради національної безпеки та оборони (РНБО) і її секретаря. Голосування, що, на думку багатьох нардепів, відбувалося із порушенням процедури, стало історичним і для органу, який на зорі незалежності виконував виключно консультативно-дорадчу функцію, і для самого парламенту. 253 народних обранці погодилися віддати частину власних повноважень, проголосувавши «за». Безпрецедентний для можновладців альтруїзм.

Питання РНБО відверто «проштовхнули». За два дні до цього законопроект отримав 223 голоси, але парламент відправив його на повторне друге читання. Після схвалення 25 грудня деякі нардепи заблокували трибуну, вимагаючи скасування рішення, що, утім, ні до чого не привело. Через чотири дні Президент підписав закон.
Одним із тих, хто найбільше публічно обурювався і перебігом голосування, і, власне, самим змістом документа, був депутат від Блоку Петра Порошенка (БПП) Сергій Лещенко. Журналіст звинуватив колеґ із «Народного фронту» (НФ) у шантажі та наголошував, що жоден із парламентарів «не мав перед очима» редакції проголосованого закону. На думку
п. Лещенка, розширення функцій РНБО, по суті, наділяє секретаря Ради безпеки п. Турчинова повноваженнями віце-президента. Звинувачення народного депутата — небезпідставні. Незрозумілим лишається момент із НФ. Адже тепер важко сказати із впевненістю, чиєю людиною є екс-спікер ВР — прем’єр-міністра чи Президента. Пройшовши за квотами партії голови уряду п. Турчинов на даний момент опинився залежним від голови держави. Схоже на те, що п. Порошенко веде тонку політичну гру з високими ставками. І перемагає, принаймні, наразі.
Після хоч і формальної, та все ж поразки БПП на дострокових парламентських виборах Президент не зумів зосередити всю повноту влади в країні у своїх руках. Так, він отримав доволі лояльну Раду, на яку йому є чим тиснути, проте необхідність час від часу домовлятися і торгуватися, схоже, не задовольняє першу особу держави. Друга спроба наступу на парламентсько-президентську форму правління була неминучою. Розширення функцій РНБО — це створення такого собі маленького кишенькового парламенту і за складом, і за повноваженнями — виключно в межах державної безпеки.
Відповідно до нового закону, рішення РНБО вводитимуться в дію указом Президента та будуть обов’язковими для виконання всіма органами виконавчої влади. Рада національної безпеки здійснюватиме координацію та контроль діяльності органів влади у сфері протидії корупції, боротьби зі злочинністю, громадської безпеки, а також долучатиметься до проекту державного бюджету у статтях, прив’язаних до безпеки та оборони. Серед іншого орган також може приймати рішення «з питань оголошення стану війни, загальної або часткової мобілізації, уведення воєнного або надзвичайного стану». Лише із цих вибіркових положень закону ми бачимо, наскільки унікальною є нова пропрезидентська РНБО — вона об’єднує в собі функції і законодавчі, і виконавчі, і навіть 2007каральні. А про те, що закон писався під Президента, свідчитиме склад його людей в органі. Зокрема передбачається, що, окрім установленого складу, членами РНБО можуть бути особи, визначені головою держави. Цікаво також, що в разі дострокового припинення повноважень Президента, виконувати обов’язки глави РНБО має спікер, а не прем’єр, як раніше.
Арґументи, що наводять на користь розширення повноважень Ради національної безпеки, доволі зрозумілі. Але всі ми їх уже чули як виправдання падінню курсу гривні, відсутності реформ, затягуванні розслідування про вбивства на Майдані: війна на Сході, зовнішня загроза, попередники та корупціонери. Теоретично в сьогоднішній ситуації дійсно необхідний орган, що б курував силовий сектор у країні, займався протидією воєнний та інформаційно-психологічній аґресії. Але чи не перетвориться РНБО в «п’яте колесо», що лише затягуватиме процес координації та прийняття рішень, а подекуди й просто в «крайнього», на якого можна буде вкотре перекласти відповідальність? Узяти хоча б уже згадану участь у прийняті рішення про оголошення воєнного стану. Поки ланцюжок РНБО — Президент — ВР дійде до логічного завершення, ворог уже може бути не те що «біля воріт», а в глибоких тилах. Із тим же успіхом для вирішення цього питання можна оголошувати всеукраїнський референдум.
Поки що шлях РНБО в українській політиці нагадує казку про Попелюшку, яка зустріла свого принца і отримала від нього титул, а відповідно, землі і багатства. Важливо, щоб ця сором’язлива дівчина з віком не перетворилася на злу Королеву, яка заради ще більших титулів, земель, багатств і просто амбіцій уб’є свого дарувальника, у нашому випадку — Президента.
Тетяна Лихограй

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply